Yeme bozukluğu, doymama veya sürekli yemenin nedeni ve tedavisi!

Kapak fotoğrafı için Gardie Design'a teşekkürler! :)

Yeme Bozukluğu Nedir?

Bulimia nervosa olarak ta bilinen doymama yani sürekli yemek yeme bozukluğu, yapılan araştırmalar nezdinde genç kadınların yaklaşık %1'i gibi bir kısmında da görülebilen ve oldukça bilinen durumlardan biridir ( Delil 1 ).

Sürekli yemek yeme rahatsızlılığı, aslında bir yemek yeme bozukluğudur. Etkilenen kişilerin genellikle yemek yemelerine sebep olan durumların yaşanması ile beraberinde kusma isteği de getirir.

Bu tür durumlara maruz kalmak, genellikle psikolojik durumlar sonrasında oluşmakta ve tedavi edilmediği sürece de ciddi rahatsızlıklara neden olabilmekte olduğu için bilgilendirilmek önemlidir.

Sürekli yemek yeme ve doymama hissi sırasında kilo alma gibi psikolojik korkular da yaşanması görülebilmektedir. Aşırı yeme sonrası sürekli kusma isteği ya da mide bulantıları bu tür düşüncelerden de kaynaklanmaktadır.

Belirtileri

Aşağıda, sürekli yeme isteği ile beraberinde yaşanabilen olası belirtiler yer almaktadır ( Delil 2 ) ;

Her zaman yalnız yemeği tercih etmek, çok yüksek porsiyonları hızlı bir şekilde tüketmek, yemek sonrası kusmaya zorlama, kusma isteği, kilo alma kaygısı, aşırı egzersiz yapımı ve sürekli kilo alma düşüncesi gibi durumların yaşanması.

Bu belirtilerin yanında oluşabilecek fiziksel belirtiler de saymamız gerekirse ( Delil 3 );

Dehidrasyona, besin yetersizliğine, vücut kilo değişimine, eklemler üzerinde yara izlerine, asit reflüye, boğaz iltihaplanmasına, kronik hassaslaşmalara, diş ağrısına, diş eti şişmesine, yanak şişmesine ve çene ağrısına maruz kalmak gelebilir.

Sürekli yemek yeme isteği yaşayanlarda doymama hissiyatıyla beraber genelde anksiyete ve depresyon gibi psikolojik durumlar gözlemlendiğinden belirtiler, psikolojinin normal duruma yönelmesi ile beraberinde azalmaktadır.

Tüm bunların sıra, diğer başka nedenlerde bulimiaya yol açabilir.

Nedenleri

Aşağıdaki durumlarda, psikoloji harici sürekli yemek yeme hissiyatına neden olabilecek durumlar listelenmiştir ( Delil 4 ).

Aile geçmişiyle alakalı genetik faktörler, hormonal değişiklikler, ebeveynlik problemleri, zorlanma durumları ve erken gebelik dönemleri de yemek yeme bozukluğunu tetikleyebilmektedir.

Teşhis Edilmesi

Psikolojik durumlara bağlı olan yemek yeme bozukluğunun teşhisi psikolojik tedavi gerektirebileceğinden rahatsız olan kişinin inkar etmesi söz konusu olabileceğinden oldukça zor olabilir.

Bu gibi durumlarda, aşırı derecede yemek yenmesi durumunda ve beraberinde yaşanılan belirtiler eşliğinde uzman bir psikolog ile görüşülmesi gerekebilir.

Bazı kaynaklar eşliğinde bu gibi durumlara teşhis konulabilmesi için belirli kriterlere bakılır ( Delil 5 ).

Bu krizlerin başında; kontrolsüz şekilde gelişen ve tekrarlanan yemek yeme ile beraberinde çiğnemeye, kusma isteği ile beraber oruç tutma, egzersiz gibi arınma eğilimlerine ve rahatsız olan kişinin anksiyete durumu incelenebilir.

Tedavi Yöntemleri

Psikolojik olarak hastanın tedaviye yanıt vermesi önemli ölçüde etkili olabileceğinden öncelikle bu konuda bir anlaşma sağlanması gerekmektedir. Ardından uzman bir hekim gözeteminde şu gibi tedavi yolları izlenebilir;

Davranışsal ve Bilişsel Terapi

Yoğun bir şekilde hissedilen yemek yeme, kilo alma ve görünüm değişikliği yaşama gibi durumların iyileştirilmesi konusunda yardımcı olmayı ve yeme bozukluğunun nedenlerini araştırmaya yönelik bir terapi şeklidir ( Delil 6).

Kişilerarası Psikoterapi

Hastalarının aileler ve arkadaşları arasındaki uyumunu sağlamak ve gerekli çatışmaları öneleyerek yapıcı ve etkin çözümleri sağlayacak terapi yöntemidir ( Delil 7 ).

Beslenme Danışmanlığı

Yemek yeme bozukluğu sırasında yaşanan hastanın endişelerine yönelik ( kilo alma endişesi ve bu duruma istinaden kusma ve egzersiz gibi yapılan davranışların önüne geçilmesi hedeflenerek ) besin diyeti oluşturularak hedeflenen kalori ve diğer faydalı besinlerin bilinçli ve kontrollü şekilde tüketilmesini sağlamayı amaç edinen danışmanlık ( Delil 8 ).

Faydalı İlaçlar

Prozac olarak ta bilinen fluoksetin gibi yemek yeme bozukluğunu önleyebilecek anti-depresan ilaçlar da doktorların kontrolünde hastaya verilerek hissiyatın yavaşça giderilmesini hedef edinen tedavi yöntemidir ( Delil 9 ).

Aile ve Arkadaş Desteği

Bu gibi durumlarda da, bireye ailesi ve arkadaşları tarafından destekte bulunulması da oldukça etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Söz konusu durumunun, doğal bir süreç içerisinde geçici olduğu ve hastanın bunu kabul etmesi önem arz ettiğinden yaşadığı durumu atlatabilmesi için yakın çevrenin yolu da tedaviler arasında olarak bilinmektedir ( Delil 10 ).

Yemek Yeme Bozukluğunu Önleme

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde sürekli yemek yeme arzusu içerisinde olan birinin, gün içerisinde 2 ya da 3 atıştırmalıkla beraber yine gün içerisinde 3 öğünü geçmeyecek şekilde beslenmesine devam etmesi önemli rol oynayabilmektedir.

Ayrıca atıştırmalıklar ve yemeklerin ortalama 3 saatten fazla şekilde sürmemesinin de bozukluk davranışlarında azalmaya yardımcı olabilmesi açısından da önemli olabilen bir yaklaşım olacaktır ( Delil 11 ).

Tüm bunların dışında; kafeinli içeceklerden durmak, sigara ve tütün tüketimini azaltmak, alkol içmemek, günde 6 ila 8 bardak su içmek ve yoga ya da benzeri yatıştırıcı aktivitelerle stresi kontrol altında tutmak ta etkili olabilmektedir.


Yeme Bozukluğu İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Yeme bozukluğu, sürekli yemek yeme ya da doymama hissiyatı için hazırladığımız on bir kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Yeme bozukluğu hakkındaki kırk bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 11 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Bulimia Nervoza ( Yemek Yeme Bozukluğu ) hakkında bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Doymama hissiyatı ile Bulimia Nervoza'nın ilk bakım incelemesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Kusma ile ilişkili tıbbi komplikasyonlar ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Yemek yeme bozukları ile beraberinde oluşabilen risk faktörleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Sürekli yemek yeme isteğinin ( Yemek yeme bozukluğu ) tanısı ve ilgili ölçütlerine göre özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Bulimia nervoza ( doymama hissiyatı ) ile ilgili bilişsel terapi programları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Sürekli yemek yeme isteğine sahip kişilerde ( Bulimia Nervoza ) kişilerarası terapi uygulanması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Bulimia nervozada yoğun beslenme danışmanlığı hakkında ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Fluoksetinin yemek yeme bozukluklarında bir ilaç olarak kullanılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Sürekli yemek yeme hastalığı yaşayanlardaki kişiler için aile temelli terapilerin önemleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Bulimia nervoza tedavisi için beslenme alışkınları ve yöntemleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Yeme Bozukluğu İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve Yeme bozukluğu, sürekli yemek yeme ya da doymama hissiyatı yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan üç kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları beş paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 3 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Sürekli yemek yiyorum ve durduramıyorum!

Sürekli yemek yiyor ve kendinizi durduramıyorsanız, bulimia nervoza, yani yemek yeme bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda; rahatsızlığınızın ya da sürekli yemek yeme isteğinizin nedenini ve belirtilerini bilmeniz önemli olmaktadır.

Sizlere, yukarıdaki araştırma yazımızda bu sıkıntınız için alınması gereken önlemlerden ve tedavi yolları ile ilgili yöntemlerden bahsederek yardımcı olmaya çalıştık.

Evde Çözüm Notu

Evde Çözüm ailesi olarak; sormuş olduğunuz sorular eşliğinde sizlerin merak ettiği konular hakkında araştırmalar ve çalışmalara ulaşarak sizleri bilgilendirmeye devam ediyoruz.

Yeme bozukluğunun yani doymama hissiyatının en etkili çözüm yollarından biri de rahatsızlığınızın farkına varmak ve bu süreçte olabildiği kadar stresinizin nedenlerini teşhis edip durumu kontrol altına alarak zamanla üstesinden gelmek olacağını da unutmamanız dileği ile.

Söz konusu durumda; rahatsızlığınızın devam etmesi halinde uzman bir hekime görünmeniz gerektiğini hatırlatır, tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.