Siyah çayda kalp, kilo, bağırsak ve inmeye iyi gelen bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Ines Iachelini'ye teşekkürler! :)

Siyah Çay

Hepimizin bildiği gibi; siyah çay, suyun dışında dünyada en çok içilen içeceklerden biridir. Ülkemizde de yoğun bir şekilde tüketilen siyah çayın ( -ki sabahları, olmazsa olmazımızdır. ) kafein oranı, diğer çaylara göre daha fazla olmasına karşın kahveden de düşüktür.

İçtiğimiz bu çayın, sağlığımıza yararlı olan tarafları da azımsanacak gibi değildir. Özellikle; vücudumuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve değerli bileşikler içermektedir.

Siyah Çay Nelere İyi Gelir?

Yukarıda belirttiğimiz başlığın yanı sıra siyah çay, aynı zamanda yüksek kan şekerine, diş ağrısına, diş ağrılarına bağlı olan diş eti şişmesine, basura (hemoroide), ayak kokusuna, çene ağrısına, obezite ile ilgili yüksek kiloya, bağırsaklarda yaşanan ve bakteri çoğalması sonucu enfeksiyona, bir çoğumuzun gündelik hayatında sık yaşadığı yüksek tansiyona ve trigliserid değerine, geçirilen inmeye, kan basının düşmesine ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara da iyi gelebildiğini sizler için araştırdık.

İşte; sizlere sunduğumuz bu detaylı araştırmalar ( kaynakları ile beraber ) eşliğinde siyah çayı evinizde içerken uygulayabileceğiniz, bitkisel tedavi çözüm yolları;

Kan Şekerine, Kolesterole ve Kilo Vermeye

Bilindiği üzere; antioksidanların vücudumuza sağladığı yararlar olmaktadır ve bunları tüketmek, vücudumuzda yer alan serbest radikalleri temizlemeye ve vücuttaki hasar görmüş hücreleri azaltmaya yardımcı olabilir. Bu sonuçta; kronik hastalık riskini bir hayli azaltmaya yardımcı olabilmektedir ( Delil 1 , Delil 2 ).

Yiyecek ve içeceklerde bulunan ve bir tür antioksidan çeşidi olan polifenoller, siyah çayda da bulunmaktadır ve thearubiginler, kateşinler ve theaflavinleri içeren polifenol grupları, siyah çayın ana antioksidan kaynaklarından olup, genel sağlığınızı ciddi oranda destekleyebilir ( Delil 3 ).

Ayrıca; çaydaki theaflavinlerin diyabete, obeziteye ve yüksek kolestrole etkileri üzerine inceleme yapan bir araştırmada theaflavinlerin kolesterol ve kan şekeri düzeyini düşürdüğü gözlemlenmiştir ( Delil 4 ).

Yeşil çaylarda da bulunan ve kateşinler üzerine yapılan bir çalışmada da, kateşinlerin vücut ağırlığı üzerine rolü incelemeye alınmıştır.ve günlük 690mg kateşin içeren bir şişeyi tüketenlerin, vücutlarındaki yağlarında azalma olduğu bulunmuştur ( Delil 5 ).

Yapılan bir diğer araştırmada ise; antioksidanların faydaları bu denli güzel olsa da piyasada bulunan takviyelerin aşırı kullanımı sonucu sağlığınıza zarar verebileceği yönündedir. Antioksidanları tüketmenin en iyi yolunun, yiyecek ve içeceklerden karşılanması önemli bir husustur ( Delil 6 ).

Özetle belirtmek gerekirse; başlığımızda da belirttiğimiz gibi siyah çayda bulunan ve antioksidan özelliklere sahip polifenol grupları, kronik hastalıklardaki riskinizi azaltmaya ve kan şekerine, kolesterole ve kilo vermeye iyi gelen olan ve evde tüketilebilen bitkisel bir çözüm olabilir.

Yüksek Tansiyona ve Kalp Çarpıntılarına

Siyah çayda, flavonoidler adıyla bilinen başka bir antioksidan grubu da bulunmaktadır. Flavonoidler ayrıca, kırmızı şarap, bitter çikolata, meyvelerde ve sebzelerde de bulunur.

Yüksek tansiyonu, kolesterolü, trigliseriti ve hatta obezite de dahil olmakla beraber kalp sağlığı için bir çok risk taşıyan faktörün azaltılmasına da yardımcı olabilir ( Delil 7 ).

Rastgele kontroller eşliğinde yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca düzenli siyah çay içmenin trigliserid değerlerini %36 gibi önemli bir ölçüde azalması, bununla beraber kan şekerinin düşmesinde de %18 görülmesine yanı sıra, LDL / HDL plazma oranının da %17 oranında arandığı belirlenmiştir ( Delil 8 ).

Yapılan başka bir çalışmada ise; günlük ortalama 3 fincan çay içenlerde, %13 oranında kalp rahatsızlıklarındaki gelişim riskinin azaldığı bulunmuştur ( Delil 9 ).

Yani; günlük hayatımızda siyah çay içmemiz, gelecekte yaşayacağımız sağlık sıkıntılarında riski azaltmada evde uygulayabileceğiniz kolay çözümlerden biri olup, kalp rahatsızlıkların riskini azaltabilir.

İnmeye ve Kalp Yetmezliğine

Vücudumuzdaki kolesterolleri taşıyan iki tip lipoproretin bulunmaktadır. Bunlar "İyi" ve "Kötü" olarak ikiye ayrılır. İyi olanlar, hücrelerden ve karaciğerden atılmasına yardımcı olurken kötü olanlar ise taşıyıcılar olmaktadır.

Vücutta çok fazla kötü huylu lipoproteinler olduğu için arterlerde birikmesine ve plak denilen mumsu topluluğuna neden olabilir. Bu durum, kalp yetmezliği ve inme gibi önemli sorunlara da yol açabilmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre; çay tüketimi, vücudumuzda bulunan kötü huylu lipoproteinlerin azalmasına ve kolestrolün düşürülmesine yönelik etkilerin olumlu yönde olduğunu belirtmiştir ( Delil 10 ).

Rastgele yapılan başka bir araştırmada ise; günde ortalama 5 porsiyon çay tüketmenin, kötü huylu lipoproteinlere bağlı kolestrol düzeylerinde %11 azalttığı bulunmuştur ( Delil 11 ).

47 Kişi üzerinde yapılan ve diğer bir araştırma siyah çay ekstresi ile kütü lipoproteinler üzerine incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerin sonunda, kalp rahatsızlığı ya da obezite riski taşıyan kişilerdeki kolesterol seviyelerinin geliştiği gözlemlendi ( Delil 12 ).

Bağırsak Enfeksiyonuna ve Sindirim Sistemine

Bağırsaklarımızda trilyonlarca bakteri bulunmaktadır ve bunlardan bazıları sağlığımız için faydalı olsa da diğerleri değillerdir ( Delil 13 ).

Mikrobiyomlar tarafından işlenen polifenoller,yapılan araştırmalar doğrultusunda bağırsaklardaki sağlıklı bakteriyel büyümeleri teşvik ettiği yönündedir ( Delil 14 , Delil 15 ).

Hatta yapılan bir diğer araştırma; diyabete, kardiyovasküler rahatsızlığa, obeziteye ve hatta kansere neden olan rahatsızlıklar gibi bazı hastalıkların riskini azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini öne sürmektedir ( Delil 16 ).

Salmonella gibi bağırsaklarda enfeksiyona neden olan kötü bakterilerin büyümesini de engelleyebilen ve siyah çayda bulunan polifenollerin etkili olabildiği görülmüştür ( Delil 17 ).

Tüm bunların yanında, siyah çay, bağırsaklarımızdaki zararlı maddeleri öldüren ve sindirim kanallarında yerini alarak bağırsak bakterilerini ve bunların engellenmesinde rol oynayan bağışıklığı iyileştiren antimikrobiyal özeller de içerir.

Ancak; yapılan bazı araştırmalara göre de; siyah çayın bağışıklık sistemindeki fonksiyonel rolleri üzerine net bir sonuç almak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu da belirtilmiştir ( Delil 18/a> ).

Kan Basıncını Azaltmaya!

Bilindiği üzere; yüksek tansiyona, dünya genelinde yaklaşık bir milyar insan maruz kalmaktadır ( Delil 19 ). Yapılan araştırmalarda; kalbe ve böbrek yetmezliğine, kalp krizine, görme kaybına ve inmeye neden olan riskleri de azaltacağı gibi bu yaşam tarzınızdaki değişiklikler, kan basıncınızı da düşürebilir ( Delil 20 ).

Rastgele kontroller eşliğinde yapılan bir araştırmaya da göre; siyah çayın, kan basını azaltması yönünde bir inceleme yapıldığı ve bu süreçte katılımcıların altı ay boyunca günde iç fincan çay içtiği sonucu siyah çay içenlerin, diğer plasebo grubuna nazaran istolik ve diyastolik kan basınlarında önemli bir düşüş olduğunu gözlemlenmiştir ( Delil 21 ).

Kan basıncı ve siyah çay ile ilgili yapılan başka bir araştırma da; 343 katılımcıya dört hafta boyunca siyah çay içirilmesi sonucu her ne kadar kan basıncını düşürdüğüne dair sonuçlar alınsa da bu bulguların anlamlı olmadığı da belirtilmiştir ( Delil 22 ).

Evde Çözüm Notu

Genel olarak; yüksek tansiyondan şikayetçi olan kişilerin siyah çay içmesi sistolik ve diyastolik kan basıncını azaltmaya yardımcı olacağından faydalı olabilir, ancak araştırmaların bu yönde daha fazla çözümler üretmesi gerekebilir.


Siyah Çay İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere siyah çay, demleme çay ve faydaları için hazırladığımız yirmi iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; siyah çay hakkındaki kırk dört paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 22 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Çayın antioksidan etkileri üzerine; klinik çalışmalardan elde edilen Delillar ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Fitokimyasallardaki katkı ve sinerjik kombinasyonlardan gelen meyve ve sebzelerin yararları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Siyah çayın antioksidatif özellikleri (ScienceDirect ).
 4. Hiperlipidemi ile ilgili bozukluklara karşı, siyah çay bazlı flavonoidlerin potensiyellerinin araştırılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Kateşin bakımından zengin olan çayın, erkeklerde vücut yağı ve kötü kolesterol ( LDL ) azalmasına yol açması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Antioksidan takviyeler ve ölüm oranı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Kardiyovasküler hastalıklar ve diabetes mellitus ( şeker yüksekliği ) için risk faktörleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Siyah çayın normal popülasyon üzerinde kardiyovasküler hastalık risklerine etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Siyah çay yararlı mıdır? Yoksa zararlı mıdır? Delilların gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Çayın, sağlığa etkisi ( ScienceDirect ).
 11. Siyah çay tüketimi, hiperkolesterolemik yetişkinlerde toplam LDL kolesterol seviyesinin azalması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Çin siyah çay ekstresinin, hiperkolesterolemisi eşiğinde olan insanlarda antihipertaperesterolemik etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Alerji ve gastrointestinal sistem ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Bağırsak mikrobiyomundaki polifenollerin insan sağlığına yararları ve etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Rastgele, kontrollü, çift taraflı kör ve çapraz geçişli bir karşılaştırma çalışmayla sağlıklı insanlarda kakao türevi flavanollerin prebiyotik değerlendirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Diyetin bağırsak mikrobiyomuna ve insan sağlığına etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 17. Diyet Polifenoller ve bağırsak Microbiota'ın incelemesi ( Taylor & Francis Online ).
 18. Çayın bağışıklık sistemine ve inflamasyon üzerine yararlı etkileri (ScienceDirect ).
 19. Yüksek kan basıncının önlenmesi, saptanması, değerlendirilmesi ve tedavisi üzerine Ortak Ulusal Komitesinin Yedinci Raporu ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 20. Öncelikli atardamar hipertansiyonu olan aşırı kilolu / obez hastalarda kan basıncı, vücut kitlesi ve seçilen biyokimyasal değerlerine göre ( DASH diyeti ); bireyselleştirilmiş beslenme tedavisinin etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 21. Siyah çayın kan basıncına olan etkileri ( JAMA Network ).
 22. Kakao ve çay alımının kan basıncına etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Siyah Çay İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve siyah çay, demleme çay ve faydaları yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan sekiz kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları on dört paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 8 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Siyah çayın zararları var mıdır?

Tüketilen her gıdanın fazlası, zararlı olabileceği gibi siyah çayı da fazla tüketmek zararlı olacaktır. Söz konusu çayı şekerli olarak tüketmenin de faydasından çok zararı olabileceğini belirten araşırmalar da azımsanmayacak kadar vardır. Yukarıda bahsettiğimiz önlemlerle beraber çay tüketimi yapılırken kullanım miktarına dikkat edilmelidir.

Siyah çayın cilde faydaları nelerdir?

Bilindiği üzere; bir çok cilt enfeksiyonu mikrobiyal kolonizasyonlara bağlı olmaktadır. Çay içerisinde bulunan kateşinler ve flavonoidlerin cilt lekelerine, cilt kuruluğuna ya da enfeksiyonlarına iyi geldiği yönünde yapılan araştırmalar, cilt rahatsızlıklarının iyileşme sürecini hızlandırdığı yönündedir ( Delil 23 ).

Siyah çay cilde sürülür mü?

Gözlerde yaşanan şişlikler için siyah çay poşetlerinin cilde soğuk olarak uygulandığını ve şişliklerin azalmasına yardımcı olabildiğine dair çeşitli kaynaklar vardır. Bu tür durumlarda cilde uygulanabilecek yöntemlerden de biri olan siyah çayın, bir çok faydasından yararlanmak için içilmesi sonucu yapılan araştırmalar olduğundan tüketilmesi daha uygun olabilmektedir.

Cilde iyi geldiğine yönelik yapılan başka bir araştırmada da siyah çay tüketenlerin cilt kanserine daha az maruz kaldığını gösteren çalışmalar yapılmışttır ( Delil 24 ).

Siyah çayın saça faydaları var mıdır?

Bu konuda oldukça etkili araştırmalar yapılmıştır. Siyah çayın saç dökülmesine katkıda bulunduğu Amerika Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir makalede belirtilmiş olup, stresi azaltan antioksidanlar ile yüklü olduğu için saç dökülmesiyle de yakından bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 25 ).

Yapılan başka bir araştırmaya da göre siyah çay, ayrıca saçların büyümesine de etkili olduğu belirilmiştir ( Delil 26 ). Böylelikle çayın saçlara olan etkisini de sorunuz vasıtasıyla yanıtlamış olduk. :)

Siyah çay kulak ağrısına iyi gelir mi?

Henüz siyah çay ve kulak ağrısına iyi gelebilecek bir araştırma ve çalışmaya rastalamadık. Ancak; kulak ağrısına çözüm olarak sizlere sunduğumuz doğal ve bitkisel tedavi yollarını deneyebilirsiniz.

Siyah çaydan ziyade; anne sütü, zencefil, hidrojen peroksit, elma sirkesi ve bitkisel yağlardan oluşan zengin bir listeden sizin için olanı rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Siyah çay zayıflatır mı?

Yukarıdaki araştırmalarımız doğrultusunda da belirttiğimiz üzere kilo vermek için siyah çay tüketimi oldukça tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu doğrultuda; siyah çay, zayıflatmaya yardımcı olabilmektedir.

Araştırma yazımızda da çayda bulunan kateşinler, vücudunuzdaki bulunan yağlarda azalma sağladığı yönünde olan araştırmalar vardır.

Şekersiz siyah çayın faydaları nelerdir?

Bu soyu yanıtlarken, zararlı olmamasına yönelik bir açıklamada bulunmak isteriz. Söz konusu çayın şekerli olarak tüketilmesinin çeşitli zararları olduğu bilinmektedir. Şeker tüketiminin doğal yollardan alınması sağlıklı bir alışkanlıktır. Rafine şekelerin fazla tüketimi sonucu; damar tıkanıklığına, kolesterole, kalbe ve diyabete maruz kalınması mümkün olabilir.

Bu sebeple; çayı şekersiz olarak tüketiyorsanız, bu şekilde tüketmeye devam etmelisiniz. ;)

Diğer Notlar

Aşırı siyah çay tüketimi, yararlarından ziyade zararlara da sebebiyet verebileceği üzere; diyetinizi olabildiği kadar uygun şekilde takip etmeniz faydalı olacaktır.