Sivilce neden çıkar ve nasıl oluşur? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Ari Erma'a teşekkürler! :)

Sivilce

Sivilce, ciltlerdeki gözeneklerin yağ ve ölü cilt hücreleri ile yıkanması sonucu meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle; beyaz ve siyah noktalara ya da sivilcelere neden olur. Yüzde, alında, göğüste, sırtta ve omuzda görrülebilen sivilce, gençler arasında en yaygın olarak yaşanır ve her yaştan insanı etkiler.

Amerikan Dermatoloji Akademisi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre; Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın cilt rahatsızlığı olarak belirtilmiştir. Günlük yaşamı çok etkilemese de sivilce oluşumları, yaşattığı ağrı ve kaşıntılar nedeni ile rahatsız edici olabiliyorken, belirgin kısımlarda nüksetmesi de görünüş itibari ile hoş olmayadabilmektedir ( Delil 1 ).

Sivilce oluşumu, çeşitli kimselerde duygusal sıkıntılara da neden olarak sosyal hayatlarını etkileyebilmektedir. Sivilce için doğru ve yerinde müdahaleler yapılmadıkça bu tür ruhsal etkiler zamanla kalıcı olabileceğinden tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Sivilceye Evde Çözüm!

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere daha önce Sivilce nasıl geçer? Sivilceye iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm! başlıklı araştırma yazımızda, yapılan araştırmalar ve kaynaklar neticesinde sunduğumuz yöntemlerden bahsetmiştik.

Sizleri, olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmaya çalışan bizlere, göstermiş olduğunuz ilgi ve geri dönüşlerden dolayı teşekkür ederiz!

Aşağıda; sivilcenin çıkma nedenlerini ve nasıl oluştuğuna dair süreçleri detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Sivilce Neden Çıkar?

Bu araştırma yazımızda ise sizlere sivilcenin nedenlerini detaylı bir şekilde ve delillerle sunmaya özen gösterdik. Bu makalemizden sonra sivilce için yapmış olduğumuz yöntemleri de incelemeyi unutmayın.

Böylelikle sivilce hakkında hemen-hemen bir çok bilgiye sahip olacak ve sevdiklerinize bu tür çözümleri ve bilgilendirmeleri paylaşarak bilinçli bir topluma katkıda bulanacaksınız.

Aşağıda; sivilceye neden olan etmenleri detayları ile birlikte bulabilirsiniz.

Ölü Hücrelerin Birikmesi

Vücudumuzda bulunan deri, ölü hücrelerin bir çoğunu üzerinde tutmaktadır. Düzenli bir şekilde temizlenmeyen gözenekler bu hücrelerle dolarak sebuma ( Yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı. :) yapışır ve gözeneklerin tıkanmasına zemin hazırlar. Bu süreç sonrası; gözeneklerde sivilce oluşumu meydana gelir ( Delil 2 ).

Ölü hücrelerden arınmak için düzenli olarak cilt temizliğinizi, ılık duş alarak ya da gözeneklerinizi açmak için alternatif doğal ve bitkisel çözümler deneyebilirsiniz.

Genetik

Özellikle; genetik bir sıkıntınız var ise yüzde, sırtta ya da omuzda yer alan sivilceler yaşam boyunca belirli aralıklarda tekrarlanabilir. Genetik olarak; hiperaktif sebasöz olarak bilinen bezlerin diğer kişilere oranla daha fazla sebum üretmesi bu oluşumu tetikleyen en önemli unsurdur ( Delil 3 ).

Sivilcelerinizin genetik olarak belirli aralıklarla nüksettiğini düşünüyorsanız, doğal ve bitkisel çözümlerden ziyade bir cilt uzmanına danışmanız oldukça faydalı olacaktır.

Yapılan muayeneler ve incelemeler sonrasında ikrodermabrazyon gibi prosedürler uygulanarak sivilce ve sivilce lekelerinden kurtulabilmeniz bu yolla mümkün olabilir.

Ergenlik

Genç yaşlarda yaşanılan büyüme, vücutta hormonal bir düzensizlik yaratabildiği üzere hem kadınlarda hem de erkeklerde oldukça rastlanan bir durumdur.

Bu periyotta vücut, fiziksel değişimlere uğrayarak ve üreme için hazır olmaya geçiş yaparak yağ bezlerinin anormal derece aktif olduğu gözlemlenir ve bu yağ bezleri sonucunda sivilceler ergenlik döneminde çıkar ( Delil 2 ).

Ergenlik dömeninde de yaşadığınız sivilce problemleri için hazırlamış olduğumuz araştırma yazımızda yer alan yirminin üzerinde çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

Hormonal

Ergenlik sonrasındaki dönemlerde atlatılan sivilce problemlerinden sonra hormonal olarak sivilceler tekrar nüksedebilmektedir. Bu tür durumlar psikolojik ve çeşitli gıda takviyeleri sonucu da yaşanır ( Delil 3 ).

Özellikle; menapoz ya da hamilelik dönemlerinde de yaşanan hormonal değişikler sivilcelerin çıkmasına neden olur.

Bu tür durumlarda da size sunmuş olduğumuz ve yazımızın yukarısında belirttiğimiz evde çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Bakteriyel

Tıkanmış gözeneklerin içerisinde bulunan sebum, aynı zamanda yüksek miktarda bakteri de biriktirir. Propionibacterium sivilce olarak ta bilinen bu oluşum sonucu bakteriler zamanla büyür ve yayılmasıyla beraber acıya da neden olur. Belirli bir süre sonra da müdahele edilmediği takdirde iltihaba neden olabilir ( Delil 4 ).

Bakteri oluşumunu önlemek için cilt temizliği ve gözeneklerin açılması oldukça önemlidir. Cildinizin bakımını doğal ve bitkisel çözümler vasıtasıyla yaparak ve çeşitli önlemler alarak düzenli olarak yaptığınız takdirde bakteriyel sivilce gelişiminin de önüne geçmiş olabilirsiniz.

Testosteron

Hormonal düzensizliklerden bahsetmişken, Testosteron da oldukça sivilce gelişiminde adından söz ettirmektedir. Testosteron seviyesi yüksek kişilerde sebum salınımı fazlalaşır ve bu salınım sonucunda gözenekler de kapanmaya elverişli hale gelir ( Delil 5 ).

Testosteron la beraber gelişen sivilceler, dezenfekte edilmeyen ciltlerde kalan ölü hücrelerle beraber aynı zamanda iltihaba da yol açabilmektedir.

Yüzde, sırtta ya da omuzdaki ölü hücrelerin temizliği için de size sunmuş olduğumuz araştırma yazısını inceleyebilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri

New York Üniversitesi'ne bağlı Beslenme ve Diyetetik Akademisi'nde yayınlanan klinik çalışmalar sonucu yayınlanan bir rapora göre; unlu mamul ve benzeri gıdalardan bulunan yüksek glisemik içeren yiyecekleri ya da şeker içeriği yüksek olan tatlıları tüketmenin de sivilceye neden olduğu belirtilmiştir ( Delil 6 ).

Süt ve süt ürünlerinin fazla tüketimi sonucu her ne kadar kalsiyum bakımından zengin bir besin içerse de sivilce oluşumunun engellenmesi için beslenme diyeti de uygulanmalıdır.

Yağlı Yemek

Özellikle; son yıllarda oldukça fazla tüketilen hazır gıda ile beraber, günümüz gençliğinin yaşadığı sivilce oluşumun başında gelen nedenlerinden biri de yağlı yemek tüketimidir.

Yağlı gıdalar arasında bulunan fazla kızartılmış ve işlenmiş besinlerini yemek yağ bezlerinizi tetikleyerek siyah noktaya ve sivilceye neden olacak sebum üretimini ciddi oranda arttırmaktadır.

İlaçlar

İlaçlar da sivilceye neden olabilecek yan etkiler içerebilir. Özellikle; epilepsi ilaçlarında bulunan androjenlar sivilce koşullarını hazırlayabilen ortamlar sağlayabilmektedir.

Kullanılan ilaçların sivilce yapıp yapmadığı ile ilgili de doktorunuza danışabilir ve bununla ilgili çeşitli önlemler alabilirsiniz.

Cilt Bakım Ürünleri

Cilt bakım ürünlerini de kullanırken, uygun cilt tiplerine göre olanları kullanmaya özen gösterek, siyah nokta ve sivilce gibi cilt problemlerinin yanı sıra tahrişe de neden olanlarından uzak durulması gerekmektedir.

Özellikle; sık-sık değiştirilen ürünler sonucunda da cilt etkilenerek tahriş ve sivilcelere neden olabilir. Bu sebeple uygun cilt bakım ürünleri kullanılarak sağlıklı bir yaklaşım uygulanabilir.

Makyaj Malzemesi

Özellikle; bir takım makyaj malzemelerinin yağ bazlı olması, sivilceye neden olabilecek zemini hazırlayabilmektedir. Bu tür durumlara maruz kalmamak için ağır ve yağ bazlı makyaj uygulamalarından uzak durarak su bazlı kozmetik ürünlerini kullanmaya dikkat edin ( Delil 3 ).

Makyaj ürünlerinde yer alan kimyasallar da cildi kötü yönde tetikleyebileceğinden dolayı tahrişe, sivilceye ve siyah noktalara neden olabilmektedir.

Bu nedenle; daima doğal ürünler tercih etmeye özen göstererek cilt sağlığınızı korumayı deneyin.

Seyahat Etmek

Uzun mesafeli seyahatlerde değişen havasıcaklığı, nem ve su gibi değişikler de sivilce oluşumunu tetikleyen durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Bu sebeple; kuzey ya da güney yarım küre seyahatlerinde oldukça rastalanan bir durum haline gelebilir ve zamanla metabolizma çevre koşullarına uyum sağladıkça kendiliğinden bir azalma görülür.

Stres

Sivilce oluşumun en önemli diğer nedenlerinden biri de oldukça yaygın olan stresdir. Stresle beraber vücut fonksiyonlarının düzensiz hareketi bir çok rahatsızlığı tetikleyebileceği gibi sivilceye de zemin hazırlar ( Delil 2 ) , ( Delil 3 ).

Bazı kaynaklara göre; stres tek başına sivilceye neden olmaz ancak nöropeptit adı verilen inflamatuar kimyasalları tetikleyebileceğinden serbest bırakarak sorunu şiddetlendirebileceği gözlemlenmiştir ( 1 , 2 ).

Sürtünme

Cildinizi herhangi bir durum öncesi ya da sonrası ovduğunuzda ya da sivilce çıkacağını düşündüğünüz bölgeleri sıkmaya çalıştığınızda cildiniz daha da kötü bir hale gelebilir ve sivilcelerin çıkmasını sağlayabilmektedir.

Yüzünüz gibi cildinizin hassas alanlarını, olabildiği kadar temiz tutarak ve herhangi bir madde ile el temaslarından kaçınmak sivilceye neden olan etmenlerden uzak kalmanızı sağlayabilir.

Sivilce Nasıl Geçer?

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere, olabildiği kadar yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde kulaktan dolma yöntemlerden uzak bilgilendirmeler yapmaya özen gösteriyoruz.

Bizlere göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı ayrıca teşekkür etmeyi bir borç bilerek, sağlığınıza ve sevdiklerinize bilinçli bir birey olmanıza vesile olabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Sizlere sunduğumuz bu araştırma yazısında; sivilcenin nedenlerinden bahsettik. Eğer bu süre zarfında sivilce ile ilgili sıkıntılarınız var ise de Sivilce nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm başlıklı makalemizi de incelemeniz yeterli olacaktır.

Tekrar geçmiş olsun! :)


Sivilceye Neden Olan Etmenler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere sivilceye Neden Olan Etmenler, çıkma sebepleri, oluşum süreci, iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler için hazırladığımız altı kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; sivilceye Neden Olan Etmenler hakkındaki kırk yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 6 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Sivilceye genel bakış, sivilce tedavisi, nedenleri ve ipuçları hakkında bilgilendirme ( Amerikan Dermatoloji Akademisi ).
  2. Sivilcenin tanımı, nedenleri ve türleri hakkında bilgilendirmeler ( Ulusal Sağlık Enstitüleri - ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümü ).
  3. Sivilce nedir, neden çıkar? ve Kadınlarda sivilceyi ne tetikler? Gibi soruların cevaplanlandırılmasına yöntelik bir bilgilendirme ( ABD Federal hükümet web sitesi Kadın Sağlığı Dairesi ).
  4. Sivilce patolojisinde enflamasyonun rolü üzerine yapılan klinik çalışmaların ve araştırmaların incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Sivilceli kadınlarda yükselmiş serbest testosteron seviyeleri hakkında yapılan araştırmalar ve çalışmalar hakkında kısa bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. New York'ta yaşayan genç ve yetişkinlerin diyet faktörleri ve algılanan sivilce şiddeti arasındaki ilişkiler üzerine bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).