Sivilce nasıl geçer? Sivilceye evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için JC Gellidon'a teşekkürler! :)

Sivilce

Akne olarak ta bilinen sivilceler, bakteriler tarafından enfekte olmuş ve şişmiş olan yağ bezlerinin cilt lezyonları ya da iltihaplanmları halidir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne göre Amerika Birleşik Devletleri'nde en yaygın cilt hastalığıdır. Genellikle; yüz, alın, göğüs, üst sırt ve omuzlarda görünür. Gençler arasında oldukça yaygın olarak görülmektedir ve her yaştaki insanı da etkileyen bir rahatsızlıktır ( Delil 1 ).

Sivilce Neden Çıkar?

Vücudumuzdaki avuç içi ve ayak tabanları dışındaki ciltte yer alan yağ bezleri, sebum denilen yağlı ya da mum kıvamında yağlı maddeler salgılayarak cildin yağ dengesini düzenler ve canlı görünmesini sağlar.

Bu yağ bezlerinde herhangi bir anormallik olduğunda sivilceler gelişir ve genelde kırmızı, irili-ufaklı hassas yumrular şeklinde belirebilmektedirler ( Delil 2 ).

Ölü deri hücrelerinin birikmesi, hormonal değişiklik, yağlı yiyecekler, androjen ve lityum içeren bazı ilaçlar, hamilelik, adet sancısı dönemleri ve duygusal stres de en yaygın olarak bilinen nedenleri arasında yer alabilir ( Delil 3 ).

Sivilce Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Evde Çözüm olarak; sivilceye iyi gelen yöntemleri, uygulamaları ile beraberinde araştırarak ayrıca yapılan araştırmaları ve çalışmaları da kaynak göstererek, sizlere olabildiği kadar kulaktan dolma bilgiler yerine sağlıklı bilgiler vermeyi amaç edindik.

Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi Evde Çözüm'ü tercih eden sizlere, sivilceye de iyi gelen çözüm yollarını tüm detaylarla araştırdık.

Sivilce için Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde sunmuş olduğumuz bu araştırma yazısını okurken evde bulacağınız pratik, doğal ve bitkisel çözümler sivilce için oldukça etkili ve hızlı sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu çözüm yollarından bahsederken, ilgili doğal ya da bitkisel tedavinin başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederek bilinçlendirmeyi istedik. Böylelikle; yaşadığınız sivilce ağrısı, kızarması, yanması gibi durumlarda kullanmak için sağladığınız çözümü başka durumlar için de kullanmak için zamandan kazanmış olabilirsiniz.

Bizleri diğer platformlardan ziyade takip ederek destek veren sizlere tekrar teşekkür eder ve sizler için hazırladığımız sivilcelerden hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayan en başarılı doğal ve bitkisel çözümleri sunmaktan mutluluk duyarız.

Diş Macunu

Sivilce için diş macunu oldukça popüler çözümlerden biri olarak bilinir. Diş macununun sivilcerdeki kurumayı ve iyileşme sürecini hızlandırdığı ve antibakteriyel özelliklerinin sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin elimine edilmesinde oldukça etkili olduğu çeşitli kaynaklarda da belirtilmiştir ( Delil 4 ).

Jel bazlı olmayan diş macunlarının tercih edilmesi gereken bu durumda, diş macununu bir pamuk ya da bez yardımıyla sivilcenişn üzerine sürerek gece boyunca bekletmek için uyumadan önce uygulayabilirsinizi.

Argan Yağı

Cilt tarafından oldukça kolay emilen ve sivilcenin oluşumunda büyük rol oynayan sebumları düzenleyen argan yağı, sadece sivilcenize iyi gelen bir durum değil, aynı zamanda içerisined barındırdığır güçlü E vitamini ve antioksidan özelliklerinden dolayı cildinizi kuvvetlendirerek sonraki oluşumları da engellemek için sağlıklı bir zemin hazırlar ( Delil 5 ).

Sabahları ve uyumadan önce, günde 2 kere uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözüm için daha önce temizlediğiniz yüzünüze masaj yapar şekilde ( yukarı-aşağı ve dairesel el hareketleri ile ) bir kaç damla ile uygulayabilirsiniz.

Hint Yağı

Cildi temizlede oldukça etkili olan ve ayrıca yabancı maddeleri uzaklaştırmasına iyi gelen özellikleri ile hint yağı, içerisinde bulundurduğu ricinoleik asit ile cilde oldukça iyi gelir ve daha da yumuşası için süreci hızlandırır. Ayrıca; büyük, iltihaplı ve kırmızı olarak seyreden acılı sivilceler için de (kristik) etkili ( Delil 6 ) , ( Delil 7 ).

Günde iki kere ıslak biz bez vasıtasıyla temizledikten sonra uygulayabileceğiniz bu çözüm yolu için sivilce olan bölgeye bir kaç damla hint yağını damlatmanız yeterli olacaktır.

Epsom Tuzu

Ölü cilt hücrelerine oldukça iyi gelen ve zararlı bakterileri anında diyebilecek kadar hızlı bir şekilde öldürerek cildi temizleyen epsom tuzu, sivilceler için oldukça etkili bir çözüm olarak kalmayıp cildin pH seviyesini de dengeleyen özellikler barındırır ( Delil 8 ).

Sırttaki sivilceler için de etkili olabilen epsom tuzunu, yarım bardak suya yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı katttıktan sonra pamuk vasıtasıyla sivilcelere günde bir veya iki kere uygulayabilirsiniz.

Not: Epsom tuzunun yan etkileri arasında cildi dehidre edici özelliği de bulunabilir. Eğer cildiniz hassas ise diğer doğal ve bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz.

Epsom tuzu ayrıca; bademcik şişmesine ve ayak şişmesine iyi gelen özellikler barındırır ve oldukça kullanışlı bir çözüm yoludur.

Elma Sirkesi

Bir çok rahatsızlıkta rahatlıkla kullanılabilen ve her evde bulunan elma sirkesi de cild için oldukça yararlı bitkisel çözümlerden biri olarak bilinmektedir.

Ciltteki yağ üretimini dengeleyerek büzücü özelliğini sağlayan asitler içerir ve antimikrobiyal etkisi ile de ciltteki bakterilerden arınmanızı sağlayabilir ( Delil 9 ).

Özellikle; burundaki sivilce için kolayca tercih edilen çözümlerden biri olan elma sirkesini az miktar su ile hafifleştirirerek bir pamuk ya da bez vasıtasıyla uygulayarak bekletebilir ve gün içerisinde isteğe bağlı bir kaç kez deneyebilirsiniz.

Bir çok rahatsızlıkta, kullanımı oldukça yaygın olan elma sirkesi de kulak ağrısına, cilt lekelerine ve hatta ayak mantarına da iyi gelen güçlü etkileri olan bir bitkisel çözüm önerisi olarak bir çok araştırmalar tarafından da önerilen bir doğal tedavidir.

Balık Yağı

Uzun süreli çözümlerde kullanabileceğiniz balık yağı, içerisindeki omega-3 ya asitleri ile ciltlerde yaşanan iltihaba oldukça iyi gelen etkileri bulunmaktadır ve iltihaplı sivilce için de çeşitli klinik çalışmalar neticesinde tavsiye edilen bir takviye çözümüdür ( Delil 10 ).

Balık yağına alerjeniz yok ise; günde bir defa olarak su ile kapsülü kullanabilir ya da kapsül içerisindeki maddeyi sivilceye uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da, bir çok rahatsızlıkta kullanılan ve yumuşatıcı özelliği ile de cildi nemlendiren etkiye sahip olduğu yapılan çeşitli çalışmalar ve araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra antioksidanları sayesinde de ciltteki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olacağından sivilce için iyi gelen ve etkili çözümlerden biri olarak ta kabul edilir ( Delil 11 ) , ( Delil 12 ).

Hafifçe ısıtmış olduğunuz Hindistan cevizi yağını günde iki kere sivilce üzerine dairesel şekilde rahatça kullanabilir ve pratik etkisini kısa sürede görebilirsiniz.

Boyun ağrısına, egzamaya, ayak ağrısına ve basura (hemoroide) iyi gelen ve oldukça etkili olan Hindistan cevizi yağı, bir çok evde rahatlıkla bulunmaktadır.

Vazelin

Çeşitli üniversitelerde yapılan klinik araştırmalar sonucunda da belirtildiği gibi; vazelin cildin nemlendirilmesine oldukça etkili olup sivilcelerin de ilerlemesini yavaşlatarak görünümüne iyi etki eden özelliklere sahiptir ( Delil 13 ).

Doğrudan sivilce için uygulayabileceğini bu çözümü, günde 2 kere uygulayarak deneyebilirsiniz.

Not: Hassas bir cildiniz var ise ve sivilcelere oldukça meyilli bir durum söz konusu ise diğer doğal ve bitkisel çözümleri denemelisiniz. Çünkü vazelin, aynı zamanda gözeneklerin tıkanmasını da ağırlaştırabilecek maddeler barındırmaktadır.

Vazelin ayrıca; ayak çatlaklarına uygulanan doğal ve bitkisel çözümler arasında yer alır ve hassas ciltler için nemlendirici özelliği bu tür durumlarda da etkisini gösterir.

Sarımsak

Doğal bir antibakteriyel olarak bilinen sarımsak ta sivilcelere iyi gelen çözümlerden biridir. Her evde kolaylıkla bulunan sarımsak ayrıca macun olarak ta satılmakta ve macun olarak ta sivilceler için alternatif olarak kullanılmaktadır ( Delil 14 ).

Eğer macun olarak sarımsak bulunmuyorsa, sarımsaklardan bir dişi ezerek macun kıvamına getirebilir ve sivilce üzerine yaklaşık olarak 10-15 dakika uygulayabilir ve ardından durulayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Doğal bir antibiyotik olarak da; adından oldukça söz ettiren sarımsak için yapılan bazı araştırmalarda da boğaz ağrısına ve geniz akıntısına iyi gelen ve hızlı bir şekilde geçiren özellikleri yer almıştır.

Bal

Bal mucizevi çözümlerden biri olarak kabul edilir. Özellikle organik ve ham olan bal, bir çok rahatsızlıkta da rahatlıkla kullanılmaktadır. Doğal bir antibiyotik olarak bakterileri öldürmekle kalmaz, nemlendirici özelliği ile de cildi sağlıklı tutabilen bir sivilce maskesi olarak ta kabul edilir ( Delil 15 ).

Parmaklarınız vasıtasıyla az bir miktar balı, yaklaşık olarak 30 ila 40 dakika olarak sivilce için kullanabilir ve ardından su ile durulayarak etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Buz

Özellikle şişik, kaşıntılı ve acılı sivilce için etkili olmasının yanı sıra oldukça doğal bir çözüm olan buz da sivilcelere iyi gelen alternatif çözümlerden biri olarak kabul edilir ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olduğu bilinir ( Delil 16 ). Ayrıca; hızlı bir kaşıntı giderici ile yatıştırıcı bir rahatlama da sağlayabilmektedir.

Herhangi bir buz küpünü sivilce üzerinde yaklaşık 2 ila 3 kere bekletmeniz ve gün içerisinde 2 ila 3 kere tekrar etmeniz yeterli sonuçlar almanızı hızlandıracaktır.

Aloe Vera

Sırttaki, omuzdaki ve hatta yüzdeki sivilce için etkili ve iyi gelen antibakteriyelle antienflamatuar özellikleri ile klinik çalışmalarda incelenen Aloe Vera da evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel çözümler arasındadır. Sivilcedeki tahrişe, kızarıklığa ve kaşıntıyı da azaltmaya yönelik yardımcı olması da popüler tedavi yöntemleri arasında olmasını sağlar ( Delil 17 ).

Evde Aloe Vera bitkiniz var ise bıçak vasıtasıyla kabuğunu kesip içindeki jeli ya da marketten alacağınız %100 organik jelleri sivilcenin üzerinde yaklaşık 10-15 bekletecek şekilde uygulayabilir ve bu işlemi gün içerisinde ihtiyaç duydukça tekrar edebilirsiniz.

Tam bir cilt dostu olan Aloe Vera'yı ayrıca cilt kuruluğuna, diş eti şişmesine ve bel ağrısına iyi gelmesi için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Limon

Limonun da iltihaba ve şişmeye iyi geldiği gözlemlenmiş olup, aynı zamanda doğal antimikrobiyal özelliği ile de sivilcede yer alan bakteri öldürmekte oldukça etkili bir çözümdür ( Delil 18 ).

Limonu ayrıca; kulak arkasındaki yer alan ve ulaşılması zor ve hassas olan sivilceler için de kullabilirsiniz.

Not: Bunun yanı sıra; hassas cilde sahip olan kişilerdenseniz, diğer doğal ve bitkisel çözümleri tahrişe ve kızarıklığa neden olmamak için deneyebilirsiniz.

Geceleri uyumadan önce uygulabileceğiniz bu yöntem için limon suyuna bandırılmış bir bez ya da pamuk ile sivilcelere uygulayabilir ve sabahları durulayabilirsiniz.

Limon suyu ayrıca bal ile karıştırıldığında mide bulantısına iyi gelen etki yaratabilmektedir.

Zerdeçal

Uzun zamandır kullanılan ve sivilcelere oldukça iyi gelen çözümlerden biri de zerdeçaldır. Özellikle; ciltte yer alan enfeksiyonlara topikal bir macun şeklinde uygulandığında etkisini arttırdığı gözlemlenmiştir. Sivilcelere neden olan bakterilerin giderilmesinde ve hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olduğu çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir ( Delil 19 ).

Toz halinde olan zerdaçala biraz su ekleyerek macun kıvamına getirdikten sonra sivilce için uygulayabilir ve yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika bekleterek etkisini görebilirsiniz.

Zerdeçalın bu etkili özellikleri aynı zamanda; gastrite ve burun akıntısına etkili olduğu bilinmekte ve benzer bir çok rahatsızlıkta kullanılmaktadır.

Yumurta Akı

Yumurtanın akı, sivilcenin oluşumdaki sebum üretimini azaltaran güçlü enzimler içerdiğinden sivilceler için iyi gelen bir çözümdür. Tüm bunların yanı sıra kirlenmiş ve gözenekleri tıkanmış olan ciltleri de açar, kuru cilde de iyi gelir ve iyileşme sürecini hızlandırır ( Delil 20 ) , ( Delil 21 ).

Yumurta akına bir tatlı kaşığı limon suyu ekledikten sonra bir fırça vasıtasıyla sivilceye uygulayabilir ve yaklaşık olarak 30 dakika beklettikten sonra bölgeyi durulayabilirsiniz.

Not: Yumurta akı bazı hassas ciltleri kurutabileceğinden, kullanım sonrası bir nemlendirici ile takviye yapılmasında fayda olacaktır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, sivilce ile beraberinde gerçekleşen iltihabı yatıştırarak nemlendirmeyi sağlayan özellikler içerir ve sivilceye neden olan sebum üretimini dengeler. Sivilce lekelerini ve yalarını da geçirmekte oldukça etkili olan zeytinyağı, etkisini kısa sürede gösteren bitkisel çözümlerden biri olduğu çeşitli kaynaklarda ayrıca belirtilmiştir ( Delil 22 ).

Yatmadan önce temizlediğiniz yüzünüze hafifçe ısıtılmış olan zeytin yağını masaj yaparak şekilde uygulayarak gece boyunca bekletmeniz yeterli olacaktır.

Not: Sivilceler için etkisini arttırmak içişn sızma ve yüksek kaliteli zeytinyağı kullanımı tercih etmeyi unutmayınız.

Doğal ve bitkisel bir çözüm olan zeytinyağını alternatif olarak kulak tıkanıklığına ve diş ağrısına da uygulayarak rahatlıkla uygulayabilir, tıkanıklığınızı ve ağrılarınızı giderebilirsiniz.

Yeşil Çay

Sivilcelerinize herhangi bir müdahalede bulunmadan, yeşil çay içerek te geçirebilebileceğiniz alternatif yöntemlerden biri olan bu bitkisel çözüm, içerdiği antioksidan serbest radikaller sayesinde vücudunuzdaki toksinlerin temizlenmesini sağlar.

Ayrıca; hormonal düzensizlik sonucu oluşan sivilceler için de hormon dengesini sağladığı için oldukça sağlıklı bir yötmen olarak yanaklarda, alında, çenede ve boyundaki hormonal düzensizlik sonucu oluşan sivilceler için oldukça etkilidir ( Delil 23 ).

Günde 2 ya da 3 bardak olucak şekilde rahatlıkla tüketebileceğiniz yeşil çaya, sivilceler üzerindeki etkisini arttırmak için 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Yeşil çayın antioksidan özelliği ile toksinlerin temizlenmesindeki rolü sadece sivilceye değil, aynı zamanda kilo vermeye, mide ekşimesine ve çene ağrısına da iyi gelmektedir.

Tuzlu Su

Deniz suyu, oldukça hafif ve etkili olan bir antimikrobiyal madde içermektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra, cildi besleyen ve iyileştiren çeşitli vitaminlerle oldukça iyi gelen mineraller içerir ( Delil 24 ).

1 Tatlı kaşığı deniz tuzuna yaklaşık olarak 3 tatlı kaşığı su ekledikten sonra bir pamuk ya da bez vasıtasıyla sivilcelere rahatlıkla uygulayabilir ve hatta maske şeklinde 7 ila 10 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Deniz tuzundan ziyade, normal tuz ile suyun birleşimi ile boğaz enfeksiyonuna ve ayak kokusuna da çözüm bulabilirsiniz.

Yoğurt

Doğal temizleyici ve antienflamatuar özellikleri ile mükemmel bir sivilce çözümü olan yoğurt, sivilce nasıl geçer? ya da sivilceye ne iyi gelir? sorularını oldukça karşılayan bir yöntemdir. İltihaba, kızarıklığa ve nemlendirmeye de çare olacak etkileri, çeşitli kaynaklarda üzerinde durularak ayrıca belirtilmiştir ( Delil 25 ) , ( Delil 26 ).

Hafifçe soğutulmuş olan yoğurdu sivilce için uygulayabileceğiniz gibi tüm yüze de sürerek maske şeklinde de deneyebilirsiniz. Yaklaşık olarak 15-20 dakika beklettikten sonra da durulayarak günde bir kere tekrar ederek yöntemi uygulayabilirsiniz.

Not: Yoğurt bazı ciltler için harika sonuçlar verirken bazı hassas ciltler için sonuç vermemektedir. Etkisini anlamak için ilk kullanım sonrası gözlemleyebilirsiniz.

Özellikle; adet sancısına ve gaz sıkışmasına da etkili olan yoğurdun antibakteriyel özellikleri, sindirim sisteminizi de rahatlatarak benzer rahatsızlıkları gidermenize yardımcı olabilir.

Gül Suyu

Cilt üzerindeki güçlü etkisi ile sivilce izlerini ve yaralarını da gidererek rahatlamayı sağlayan gül suyu, aynı zamanda cildi sıkılaştırdığı ve nemlendirdiği de bazı kaynaklar tarafından bildirilmiştir ( Delil 27 ).

Gül suyunun etkisini arttırmak için sandal ağacı tozunu da kullanarak macun kıvamına getirmeniz ve kuruduktan sonra durulamanız yeterli olacaktır.

Not: Karışımı uyguladıktan sonra, uzun vadede kırışıklar ve ince çizgiler oluşmaması için hareket etmemeye özen gösterin.

Süt

Son olarak; sütün temizleyici ve bakteri öldürücü özellikleri ile beraber cildi besleyen, yumuşatan ve daha esnek hale gelmesini sağlayan etkileri sivilcelerin gidilerilmesinde oldukça etkili olduğunu çeşitli kaynaklar eşliğinde belirtmek isteriz ( Delil 28 ) , ( Delil 29 ).

Aynı zamanda; cilde doğal bir parlaklık görünümü veren sütün sivilceler için etkisini arttırmak için de aynı miktarda bal ile karıştırıp macun şekline getirdikten sonra 15 ila 20 dakika bekletecek şekilde uygulayabilir ve ardından durulayabilirsiniz.

Not: Ağız kokusuna da iyi gelen süt, sarımsaktan kaynaklanan kötü kokuların bile giderilmesine etki eden güçlü özellikleri de çeşitli araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Sivilcelerin Önlenmesi için İpuçları

Yüzünüzü günde iki kere olacak şekilde soğuk su ile durulayın ve fırsat buldukça da nemli ortamlarda buharlaştırarak gözeneklerin açılmasını sağlayın.

Günde ortalama 10 ya da 12 bardak su tüketin ve ellerinizi ve telefon gibi bakteri taşıyıcı çeşitli etmenlerden yüzünüzü uzak tutun.

Çinko açısından A ve E vitaminleri ile zengin bir diyet uygulayın ve tuz miktarını mümkün olduğu kadar azaltın.


Sivilceyi geçiren çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere sivilceyi geçiren çözümler, iyi gelen yöntemler, kızarmış, şişmiş, ağrılı ya da iltihaplı sivilce, için hazırladığımız yirmi dokuz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; sivilceyi geçiren çözümler hakkındaki yetmiş sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 29 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Sivilceye genel bakış, sivilce tedavisi, nedenleri ve ipuçları hakkında bilgilendirme ( Amerikan Dermatoloji Akademisi ).
 2. Sivilce nedir? Kimler sivilceye yakalanır? Türleri ve sivilceye sebep olanlar nelerdir? Gibi bölümlerden oluşan, sivilce üzerine bilgilendirme ( Ulusal Sağlık Enstitüleri - ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümü ).
 3. Melanom nedir? Ciddi bir hastalık mıdır? Sebepleri ve tanımları üzerine yapılan bir bilgilendirme ( Amerikan Dermatoloji Akademisi ).
 4. Genç kızların gelişme evresinde yaşadıkları ve bu süreç zarfında dikkat etmesi gerekenler üzerine yayınlanmış bir kitap ( Bir Genç Kızın Kılavuzu - Michael Cimicata )
 5. Herhangi bir operasyon ya da ameliyat gerekmeden cildin güçlenmesi ve iyileşmesi üzerine yazılan bir kitap ( Doğal ve Genç Kalmanın 1001 Yolu - Susannah Marriott ).
 6. Hint yağının yağlı cilt kirlenmesinde, tahriş edici olmayan alternatif bir çözüm oluşunun klinik bir araştırması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Hidrojenlenmiş Hint yağının, incelenmesi ve faydaları üzerine iyi gelen etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Düşük bütçelerle ve uygun bitkisel çözümlerle istenilen tedavilerin kolayca yapılabileceği üzerine yayınlanmış bir kitap ( Güzellik ve Bütçe - Sandi Brenner ).
 9. Doğal cilt çözümleri üzerine yapılmış incelemeler ve araştırmalar içeren bir kitap ( Gençleştirici Cilt Bakım Tarifleri - Skin Care Resource Center ).
 10. Balık yağlarında bulunan uzun ömürlü omega-3 yağ asitlerinin anti-enflamatuar potansiyeli üzerine klinik bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Hindistan cevizi ve sızma zeytinyağının atopik dermatitte yer alan antibakteriyel ve yumuşatıcı etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Saf Hindistan cevizi yağındaki antioksidan seviyesi ve fenolik asitleri hakkında bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Sayfaya geçici olarak ulaşılamamaktadır ( Maryland Tıp Üniversitesi ).
 14. Sarımsakta bulunan allisinin antimikrobiyal özellikleri ve klinik olarak incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Balın tıbbi özelliği ve antibakteriyel etkinliklerinin incelenmesi üzerine yayınlanan bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Ödemi (şişmeyi) azaltan buzun klinik olarak araştırması ve sivilce gibi çeşitli cilt durumları üzerinde gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 17. Aloe Vera hakkında ve sivilce gibi cilt problemleri üzerine yapılan kısa incelemeler ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 18. Limonun anti-enflamatuar etkileri üzerine kısa bir tanımlama ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 19. Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı. ( Bölüm 13 Zerdeçal, Altın Baharat - Sahdeo Prasad ve Bharat B. Aggarwal ).
 20. Sivilce için yapılan araştırmalar ve çalışmalara dayalı doğal tedavi yöntemlerini, kürleri ve maskeleri inceleyen bir kitap ( Sivilce için Doğal Tedaviler - John Davidson , M. Usman ).
 21. Evde uygulanabilen pratik, hızlı ve etkili çözümler olarak bilinen bitkisel çözümlerin 100'den fazla rahatsızlığa iyi geldiğini içeren bir kitap ( Ev İlaçları - Hızlı ve Kolay Doğal Tedaviler - Meredith Hale ).
 22. Evde rahatlıkla uygulanabilen hızlı ve etkili çözümlerin derlendiği bir kitap ( Güzelliğe Doğal Bir Yaklaşım - Eva Beleco ).
 23. Yeşil çayın faydalı olan etkilerinin klinik bir araştırması ve bu araştırmalar neticesinde yayınlanmış olan makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 24. Sivilce gibi cilt rahatsızlıkları için yapılan araştırmalar sonucu iyi gelen besinler, çaylar vb alternatif yöntemleri konu alan faydalı bir kitap ( Sağlıklı Cilt Diyeti - Karen Fischer ).
 25. Özellikle; hamilelikte yaşanan çeşitli rahatsızlıkların giderilmesine yönelik evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel çözümlerin derlendiği bir kitap ( Bebeğim - Tia Mowry ).
 26. Süt ve yoğurdun doğal ve şifalı yanlarının derlendiği ve iyi gelen özelliklerinin yer aldığı bir kitap ( Süt ve Yoğurtla İyileşme - Dueep Jyot Singh , John Davidson ).
 27. Yüz maskeleri için 80 tarifi konu alan ve sivilce, yara, iz gibi yüzde oluşan rahatsızlıkların kolay ve pratik yoldan geçmesi için bitkisel tedaviler öneren bir kitap ( Güzellik ve Yüz Maskerleri için 80 Tarif - Evelyn ).
 28. Sütün antibakteriyel ve antiviral etkileri üzerine yapılan klinik çalışmalar ve kısa bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 29. Çeşitli çorba, yemek, içecek gibi gıdaların sağlığa faydalarını konu olan ve sivilce, uçuk, yara ve izler gibi rahatsızlıkları doğal çözümlerle giderilmesine yönelik bilgilendirici bir kitap ( Gıdaların ve Baharatların Sağlığa Faydaları - John P. Hunter III ).