Sivilce lekelerine evde çözüm olan doğal ve bitkisel tedaviler!

Kapak fotoğrafı için Naomi Suzuki'a teşekkürler! :)

Sivilce Lekeleri

Sivilce lekeleri; cilt üzerinde meydana gelen dokusal değişikliklik sonucu beliren çentiklerdir. Şiddetli yaşanan sivilcelerin deri dokusunu tahrip etmesi oluşur ve genellikle yüzde, göğüste ve sırtta yara izi olarak topaklanır ( Delil 1 ).

Mikrokistler, açık komedonlar, papüller (iltihaplı kırmızı sivilceler), püstüller (iltihaplı sarı sivilceler) ve nodüller olarak 4 farklı sivilce tipi bulunmaktadır.

Bu tipler arasında sivilce lekelerine neden olma eğiliminde olan iltihaplı sivilcelerdir ve iltihaplı sivilcelerin içerisinde bulunan fazla yağ, ölü hücre ve bakteriler bu lekelere zemin hazırlarlar.

Sivilce Lekelerine Evde Çözüm

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere, doğal ve bitkisel çözümlerden bahsederken, tedavi ile ilgili çalışma ve araştırmalara da yer veriyor ve böylelikle; bir çok platformda yer alan kulaktan dolma bilgilerin aksine bilinçli bir şekilde çözüm yollarına yaklaşmanızı hedefliyoruz.

Aşağıda; sivilce lekelerine iyi gelen ve geçirebilen çözüm yollarını uygulanışları ile beraber bulabilirsiniz.

Bu süre zarfında; hali hazırda sivilceleriniz de var ise Sivilce nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm başlıklı araştırma yazımızı da inceleyebilir ve sivilcelerinizi pratik bir şekilde geçirerek çözüm bulabilirsiniz.

Doğal ve Bitkisel Çözümler

Evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler ile sivilce lekelerinizi geçirmek için sizlere oluşturduğumuz bu çözüm yolları ile tedavi sürecini kontrol altına alabilirsiniz.

Sizlere bu çözümleri sunarken aynı zamanda sivilce harici başka hangi rahatsızlara da iyi geldiğinden bahsederek faydalarının üzerinde duymaya çalıştık.

Bizlere olan geri dönüşleriniz ve desteğiniz için ayrıca teşekkür eder, tekrar geçmiş olsun dileriz! :)

Bal

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde yayınlanan klinik bir araştırmaya göre; balın, zarar görmüş cildin iyileşmesinde oldukça etkili olan anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Günde bir ya da 2 kere uygulayabileceğiniz bu tedavi yöntemi için 1 Çorba kaşığı bala isteğe bağlı yarım kaşık limon suyu ekleyerek sivilce lekelerinin üzerine uygulayarak 20 dakika civarı bekletip, ardından durulamanız yeterli olacaktır.

Aynı zamanda; mide ekşimesine, gastrite ve ayak ağrısına da iyi gelen doğal bir yumuşatıcı ve cilt geliştirici olan balın organik ve doğal olanını tercih ederek etkisini arttırabilirsiniz.

Aloe Vera

İçeriğinde polisakkarit ve gibberellinler içeren aloe vera, sivilce ve sivilce lekeleri için harika bir bitkisel çözüm olabilir. Hasarlı cildin onarımı için de oldukça etkili olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu da çeşitli kaynaklarda ayrıca belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Evinizde yetiştirdiğiniz ya da doğal olan aloe vera jelini yatmadan önce yüzünüze masaj yaparak uyguladıktan sonra sabaha kadar bekletebilir ve bu işlemi günlük olarak da uygulayabilirsiniz.

Sonuçlarını kısa sürede görebileceğiniz aloe vera hakkında yapılan bir çok araştırma ve çalışma olduğu da bir gerçektir. Bu araştırmalarla beraber aynı zamanda cilt lekelerine, cilt kuruluğuna, ayak çatlaklarına ve hatta hemoroide (basura) da iyi gelebildiğinden daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik.

Hint Yağı

Özellikle; yaralı, tahriş olmuş cilt dokularının iyileşmesinde oldukça etkili olan E vitamini ve omega-3 yağ asitlerini barındıran hint yağı da sivilce lekelerine iyi gelerek, yaşanan pigmentasyon sürecine yardımcı olabilir ( Delil 4 ).

Geceleri, uyku öncesi uygulayabileceğiniz bu evde çözüm yöntemini sivilcelerin üzerine bir kaç damla damlatarak gündelik olarak tekrarlayabilirsiniz.

Aynı zamanda sivilce için de etkili olabilen hint yağı ile ilgili; Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan makale göre kulak ağrısına da iyi geldiğini önceki araştırma yazımızda da belirtmiştik ( Delil 5 ).

Zencefil

İçeriğinde oldukça etkili anti-enflamatuar özelleri ile zencefil de sivilce lezyonlarının hasar verdiği bölgelerin iyileşmesini sağlayarak eski haline dönüşmesini sağlayabilir.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan başka bir klinik araştırma da zencefilin anti-oksidatif ve anti-inflamatuar etkilerinin üzerinde durmuştur ( Delil 6 ).

Kıyılmış zencefili sivilce lekelerinin üzerine uygulayarak yaklaşık olarak 30 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile durulayıp bu işlemi günde bir kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Zencefil ayrıca; adet sancısına, bademcik şişmesine, gaz sıkışmasına, diş eti şişmesine ve hatta diş ağrısına da iyi gelen çok fonksiyonlu bir bitkisel çözümdür.

Patates

Patates de evde oldukça yaygın olarak kullanılan pratik çözümlerden biri olarak bilinir. Özellikle; sivilce sonrası oluşan lekelerin ve pigmentasyonunun azalmasına yardımcı olarak parlamasını sağlayabileceği çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir ( Delil 7 ).

Günde bir kere uygulayabileceğini bu yöntem için patatesi ezip suyunu süzmeniz ve ardından sivilcenin üzerine bir pamuk vasıtasıyla uygulayarak, yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Epsom Tuzu

Anti-enflamatuar özellikler sergileyen epsom tuzu da sivilceler için oldukça etkili bir magnezyum kaynağıdır ( Delil 8 ). Bu magnezyum ve anti-enflamatuar özellikler de lekelerin boyutlarını azaltmada etkili olabilen bir zemin hazırlayabilir.

Gündelik olarak değil, haftada 3 kere gibi bir zaman aralığı ile uygulayabileceğiniz epsom tuzuna isteğe bağlı biraz su eklenerek sivilce lekelerine masaj yaparak uygulayabilir ve yaklaşık olarak 20 dakika bekletebilirsiniz.

Boyun ağrısına, ayak şişmesine ve ayak kokusuna da iyi gelen epsom tuzunun sağladığı faydalar oldukça etkili olabilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı

Cilt konusunda oldukça etkili evde çözümlerden biri de şüphesiz Hindistan cevizi yağıdır. Cilt lekelerine, kırışıklarına, çatlaklarına gibi bir çok cilt problemlerine iyi gelerek rahatsızlıkları geçirdiği gibi geniz akıntısına, ayak mantarına ve mide bulantısına maruz kalınan durumlarda da oldukça tercih edilerek yaygın bir iyileştirici olarak kabul edilir.

Sivilce ve lekelerine de içerdiği antioksidanlar, E ve K vitaminleri bir yana antiinflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile de muhteşem bir cilt dostu olduğu yapılan araştırmalarda ve kaynaklarda oldukça bahsedilmiştir ( Delil 9 ).

Gündelik olarak geceleri yatmadan önce masaj yaparak sivilce ve sivilce lekeleri üzerine uygulayadıktan sonra sabahları durulayarak bu tedavi yöntemini deneyebilirsiniz.

Sivilce Lekeleri için İpuçları

Oluşan sivilceler sonrası lekeleri önlemek için günde 2 kere yüzünüzü temizleyin ve makyaj yapıyorsanız mutlaka yatmadan önce cildi etkilemeyecek ürünlerle çıkarın.

Hiçbir şekilde sivilcelerinizi sıkmayın ya da yabancı bir madde ile müdahale etmeyin. Bu süre zarfından güneşe direkt olarak maruz kalmayın ve mümkün olduğu kadar nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Tahıllar, baklagiller, taze meyveler, sebzeler, balıklar ve kuruyemişlerden oluşan sağlıklı bir diyet uygulayın.


Sivilce Lekelerine Evde Çözüm İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere sivilce Lekelerine Evde çözüm, sivilceye iyi Gelen Tedaviler, Doğal ve bitkisel Uygulamalar ya da sivilce lekesini hızlı geçiren çözümler için hazırladığımız dokuz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; sivilce Lekelerine Evde çözüm hakkındaki kırk paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 9 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Sivilce izlerinin tanımı ve nedenleri üzerine derlenmiş olan bir makale ( Avustralya Dermatologlar Koleji ).
  2. Balın tıbbi ve kozmetik kullanımları ve faydaları üzerine bir deleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Evde sahip olan malzemeler eşliğinde sivilce ve sivilce lekeleri için doğal ilaçları inceleyen ve bu çözümlerin uygulanışlarını araştırmalar eşliğinde sunan bir derleme kitabı ( 30 Günde Sivilceden Kurtulun - Evde Doğal Sivilce Tedavisi - Ashley K. Willington ).
  4. Yaşadığı cilt problemleri nedeni ile sentetik içeren ürünleri kullanmayı bırakan ve egzamaya maruz kalan Lissa Bell'in cilt ile ilgili yapmış olduğu araştırmalar ve gözlemler sonucu yazmış olduğu derleme kitap ( Hassas Cilt Bakımı ve Tedavisi - Lissa Bell ).
  5. Deri grefti donör bölgelerinin iyileşmesine yardımcı olmak için Peru-tripsin merhem bir hint yağı balsamı kullanılması üzerine yayınlanan bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Zencefilin faydaları ve fiziksel aktiviler üzerinde anti-oksidatif ve anti-inflamatuar etkilerinin gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Evde kullanılan doğal ilaçlar, meyveler, sebzeler, şifalı bitkiler gibi doğal içeriklerden evde yapılan tedavi uygulamalarını konu alan bir kitap ( Sandra'nın evde çözüm tedavileri - Sandra M. Finlay ).
  8. Sitokin üretimini azaltan magnezyumun faydaları ve etkileri üzerine klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  9. Hindistan cevizi hakkında detaylı araştırmalar ve kaynaklara dayanarak hazırlanan bir derleme kitabı ( Hindistan Cevizi Yağı Rehberi - Speedy Publishing ).


Sivilce Lekelerine Evde Çözüm İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve sivilce Lekelerine Evde çözüm, sivilceye iyi Gelen Tedaviler, Doğal ve bitkisel Uygulamalar ya da sivilce lekesini hızlı geçiren çözümler yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan beş kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları yedi paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 5 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Sivilceyi sıkmak lekelere neden olur mu?

Evet. Her ne kadar sivilceniz kaşınsada ya da acı versede mümkün olduğu kadar el ve herhangi bir madde temasından kaçınmanız doğru olacaktır.

Sivilcelerinizin iz bırakmaması için Sivilce nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm başlıklı araştırma yazımızı da inceleyerek, sivilcelerden doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri ile kurtulabilirsiniz.

Sivilce lekelerini anında geçirmek mümkün mü?

Sivilce lekeleri, genellikle sivilce iltihaplanmalarından ve yanlış müdahaleler sonrası oluşabilen durumlar olabilmektedir ve en doğru ve hızlı müdahale için bir dermatolog ile görüşmek önemli olacaktır.

Sivilce lekeleri ve izleri arasındaki fark nedir?

Sivilce lekeleri sivilce oluşumun hemen ardından olan ve çeşitli doğal ve bitkisel müdahaleler sonrası kısa zamanda geçirilebilen durumlardır. Sivilce izleri ise daha kalıtsal ve zamanla azalabilen durumlarda yaşanmaktadır.

İzleyeceğiniz doğal ve bitkisel çözümler sonucunda herhangi bir yan etki ya da sıkıntınızın devam etmesi durumunda ilgili bir durum yaşıyorsanız dermatoloğunuz ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Evde Çözüm Notu

Sizlere sunduğumuz bu doğal ve bitkisel çözümler, sivilce ve sivilce lekelerini büyük ölçüde giderebilmektedir. Ancak; sivilce lekelerin ciddiyetine bağlı olarak dermatolog tarafından da tedavi gerektiren lekelerin de olabileceğini unutmamalı ve ilgili durumlarda doktorunuza danışmanız gerektiğini de ayrıca hatırlatmak isteriz.

Bizlere göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür eder, tekrar geçmiş olsun dileriz! :)