Sivilce için evde iyi gelen ve hızlı geçiren bitkisel yağ çözümleri!

Kapak fotoğrafı için Ana Francisconi'ye teşekkürler! :)

Sivilce için Bitkisel Yağlar

Aşağıda; sizler için sivilceye iyi gelen bitkisel yağları, yapılan araştıma ve çalışmalarla beraber uygulanışları ile sunmaya özen gösterdik.

Bu araştırma yazımızdan ziyade sivilceleri geçiren diğer doğal ve bitkisel çözümler için de Sivilce nasıl geçer? Evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm! başlıklı yazımızı inceleyebilir ve sivilce hakkında hemen-hemen bir çok çözümü delilleri ile beraber inceleyebilirsiniz.

Diğer platformlara nazaran kulaktan dolma bilgilerden uzak bir bilgilendirme anlayışında olan bizlere yapmış olduğunuz harika dönüşler için ayrıca teşekkür ederiz.

Destekleriniz doğrultusunda günden güne çalışmalarımızı hızlandırmakta olduğumuzu ve bir çok rahatsızlığa iyi gelebilecek bitkisel ve doğal çözümleri eksiksiz bir şekilde sizlere sunduğumuz gibi sivilce için de bu araştırmamızda bitkisel yağ çözümlerini sunmaktan mutluluk duyarız.

Buhur (Frankincense) Yağı

İltihaplanmaları azaltan ve bakterileri elimine etmekte oldukça iyi olan buhur yağı, cildi renklendirmekle kalmaz aynı zamanda hücrelerin sağlıklı bir şekilde gelişimine yardımcı olur ( Delil 1 ).

Tüm bu özellikleri ile seyreltirmiş buhur yağından 1-2 damla olarak sivilce üzerine damlatabilir ve bu işlemi geceleri yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

Nane Yağı

Antimikrobiyal özellikleri ile sivilcedeki şişmeyi, kızarıklığı ve acıyı azaltabilen nane yağı aynı zamanda enfeksiyonlara da iyi gelir. Özellikle; yüzde çıkan sivilce için hoş kokulu tedavi yöntemi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır ( Delil 2 ).

Nane yağı ile beraber E vitamini içeren bir çay kullanarak sivilcenin üzerinde doğrudan uygulayarak geçirebilir ve bu işlemi gün içerisinde 2 kere uygulayabilirsiniz.

Naneyi yağını ayrıca; burun akıntısına, ayak ağrısına hatta nane olarak ta mide bulantısına maruz kaldığınız durumlarda da kullanabilir ve iyi geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı da antifunfal ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan dolayı sivilcenin iyileşme sürecini hızlandırır. Özellikle; içerisiğinde antioksidanların da olması etkisini oldukça arttırdığından sadece yüzde değil sırtta, bacakta ve omuzda çıkan sivilceler için de yaygın olarak kullanılmaktadır ( Delil 3 ) , ( Delil 4 ).

Şişmiş, büyümüş, kızarmış sivilceler için de uygulayabileceğiniz lavanta yağını, gün içerisinde birkaç saat arayla damlatarak uygulayabilirsiniz.

Çok amaçlı olan lavanta yağını da cilt kuruluğuna, geniz akıntısına ve kulak ağrısına iyi gelen özelliklerinden faydalanarak rahatsızlıklarınızı geçirebilirsiniz.

Limon Yağı

Sivilce geçirmek için de oldukça yaygın kullanılan başka bir bitkisel ya çözümü de limon yağıdır. Serbest radikal hasarlarını engellediği gibi antimikrobiyal olan limon yağını sırtta, omuzda, yüzde ve kulak üzerinde kullanabilirsiniz ( Delil 5 ) , ( Delil 6 ).

Burunda, göz altında, yanakta, çenede ya da diğer ilgili bölgelerde olan sivilcelerin üzerlerini temizledikten ve kuruladıktan sonra yaklaşık olarak 3 damla limon yağı damlatabilir ve bu işlemi günde bir kaç kez uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Özellikle; sivilce için oldukça etkili olan ve hızlı geçiren özellikler barındıran çay ağacı yağını çenede, alında ve kulak arkasında olan hassas bölgelere de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Yüksek düzeyde antioksidan içeren ve oldukça etkili antimikrobiyal ajanlara sahip olan çay ağacı yağı, evde sivilce tedavisi için aranan bir bitkisel çözüm olarak bilinir ( Delil 7 ).

Ayrıca; sivilce lekeleri ve kistik durumlarda da kullanılabilen çay ağacı yağını gün içerisinde bir kaç saat aralıkla kullanabilir, etkisini artırmak için de zeytinyağı ve jojoba yağı ekleyebilirsiniz.

Not: Yapılan diğer araştımalara ve çalışmalara göre de çay ağacı yağının basura (hemoroide), kulak tıkanıklığına ve ayak kokusuna da iyi geldiği belirtilmiştir.

Üzüm Yağı

Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanlar polifenoller bakımından oldukça zengin olduğu bilinir. Bu özelliklerle beraber üzüm yağı oldukça dengeleyici bir fayda sağlar. Antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleri ile sivilceleri geçirebilen yapılara sahip olduğu da ayrıca gözlemlenmiştir ( Delil 8 ).

Temiz ve kuru olan sivilce bölgesine üzüm yağını da masaj yaparak gün içerisinde bir kaç kere rahatlıkla kullanabilir ve etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Çuha Çiçeği Yağı

Omega-6 yağ asitleri barındıran ve cildi nemlendirerek egzamaya da oldukça iyi gelen bir bitkisel çözüm olan çuha çiçeği yağı, aynı zamanda antibakteriyel olup pürüzsüz bir cilt için de idealdir. Bu yağı, hormonal ve kistik sivilce tedavisi için de ayrıca kullanabilirsiniz ( Delil 9 ) , ( Delil 10 ).

Geceleri yatmadan önce sivilceler için uygulayabileceğiniz bu doğal ve bitkisel yağ çözümünü cildinizi temizledikten sonra masaj yaparak bırakabilir ve sabahları hafif bir temizleyici ile durulayabilirsiniz.

Bitkisel Yağ Kullanımı

Bazı bitkisel yağlar, cilt üzerinde tahrişe ve alerjiye neden olabilmektedir. Bu nedenle cildinize ya da sivilcelere uygulamadan önce kolunuz üzerinde bir kaç saat deneyerek gözlemleyebilirsiniz.

Evde Çözüm Notu

Sizlere, sivilce için iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlerden detayları ve delilleri ile bahsetmeye özen gösterdik.

Diğer çözüm yolları için; Sivilce nasıl geçer? Evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm! başlıklı yazımızı da inceleyerek konu hakkında oldukça detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bizleri tercih ettiğiniz ve desteklerinizi günden güne arttırdığınız için teşekkür eder, tekrardan geçmiş olsun dileriz. :)


Sivilcede Kullanılan Bitkisel Yağlar İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere sivilcede Kullanılan bitkisel Yağlar, lekelerde ve kızarıkla kullanılan yöntemler ya da şişmesini ve acısını geçiren çözümler için hazırladığımız on kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; sivilcede Kullanılan bitkisel Yağlar hakkındaki yirmi altı paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 10 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Buhur yağının tedavi edici özellikleri üzerine yayınlanan bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Nane çayının biyolojik etkileri ve sağlığa faydaları hakkında bir derleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Lavanta yağının biyolojik aktiviteleri üzerinde yayınlanan bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Lavanta ve sinir sistemi hakkında yapılan klinik çalışmalar ve araştırmalar ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Lavanta, çay ağacı ve limon yağının iyi gelen antimikrobiyal özellikleri üzerine bir derleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Limon yağının antioksidan özellikleri ile kozmetik dermotolojide biyoteknolojik uygulamaları üzerine bir derleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Çay ağacı yağının antimikrobiyal ve diğer tıbbi özelliklerinin gözden geçirelerek faydalarının tespit edilmesi üzerine klinik bir derleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  8. Üzümde yer alan flavonoidlerdeki nutrasötikler hakkında son gelişmeler, etkiler ve faydalar üzerine bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  9. Çuha çiçeği yağının yetişkinlerde biyofiziksel cilt parametrelerini iyileştiren ve geçiren özellikleri üzerine bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  10. Çuha çiçeği yağı ve lavanta gibi uçucu yağların Antibakteriyel Aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).