Sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki iyi gelen değişiklikler!

Kapak fotoğrafı için Mathew MacQuarrie'ye teşekkürler! :)

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücuttaki Değişiklikler

Aşağıda; sigarayı bıraktıktan sonra vücutta gerçekleşen ve iyi gelen değişiklikleri yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde detaylı olarak bulabilirsiniz.

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere hazırladığımız her araştırma yazısında olabildiği kadar kaynak göstererek ve rahatsızlıkla ilgili araştırmalara ya da çalışmalara yer vererek sizleri kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmayı hedefliyoruz.

Bizlere göstermiş olduğunuz ve gün geçtikçe artan yoğun ilginizden dolayı da ayrıca teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

20 Dakika Sonra

Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 20 dakika sonra vücut içerisindeki basınç ve nabız normale dönmeye başlar ve ellerinizle ayaklarınızın sıcaklıkları düzene girer ( Delil 1 ).

8 Saat Sonra

Kanınızdaki nikotin ( artmış kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir ) ve karbon monoksit ( kandaki tüm oksijeni kullanarak bir çok rahatsızlığa sorun olabilir ) miktarı ortalama 9 saat sonra yarıya düşer ( Delil 2 ).

Bu süre zarfında sigara ile ilgili endişeler ve istekler artış gösterebilir. Bu durumla birlikte dikkati farklı şeyler üzerine getirdiğinizde bu endişeler ve istekler geçicidir.

24 Saat Sonra ( Bir Gün Sonra )

Günde bir paket sigara içenlerin, sigaraya içmeyenlere oranla kalp krizi geçirme riskleri iki katı olduğu bilinmekte olup, sigarayı bıraktıktan yaklaşık 24 saat sonra kalp krizi geçirme riski azalmaya başlar ( Delil 3 ).

Ayrıca; 24 saat gibi kısa bir süre geçmesine rağmen vücuttaki oksijen seviyeleri artar ve böylece fiziksel aktivite ve egzersiz daha kolay hale gelir.

48 Saat Sonra ( İki Gün Sonra )

Bu zamana kadar vücutta yer sinir uçlarındaki düzelme ile beraber koku ve tat duyuları, eskisine nazaran çok daha keskin hale gelir ( Delil 4 ).

İkinci gün sonrasında ayrıca; akciğerlerde birikmiş olan mukus ve sigara sonrası kalan gereksiz oluşumlar ciğerlerden atılarak nikotin kalıntılarından arınmış olunur.

72 Saat Sonra ( Üç Gün Sonra )

Üçüncü günün sonunda ( yaklaşık olarak 72 saat sonrasında ); akciğerler, belirgin bir şekilde iyileşerek nefes almak kolaylaşır ve daha fazla enerji birikmeye başlar ( Delil 5).

Bir Hafta Sonra

Yapılan araştırmalara göre; sigarayı bırakma konusunda ilk bir haftayı sigara içmeden geçirebilen kimselerin diğer kişilere oranla dokuz kat daha fazla ve uzun vaadeli olarak sigarayı bırakabildiği gözlemlenmiştir.

Eğer siz de ilk bir haftayı atlattıysanız, sonraki uzun süreçlerde sigarasız bir hayat yaşamanız kolay olacaktır.

İki Hafta Sonra

İki hafta içinde, kandaki artan oksijen dolaşımından dolayı artan akciğer sağlığınız sayesinde daha kolay nefes alınabileceği fark edilir ( Delil 6 ).

Bir Ay Sonra

Sigarayı bıraktıktan sonra yaklaşık olarak 1 ay gibi bir zaman diliminde yaşanılan ve hissedilen en önemli değişikliklerden biri de yüksek enerji hissidir ( Delil 7 ). gzersiz sırasında burun / göğüs tıkanıklığı ve nefes darlığı gibi sigaraya bağlı semptomlarda bir azalma olduğunu göreceksiniz.

Bu süre zarfında yapacağınız egzersizler sırasında da burun ya da göğüs tıkanıklığı ile nefes darlığı gibi sigaraya bağlı belirtilerde de azalmalar olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Üç Ay Sonra

Sonraki üç ay boyunca kan dolaşımındaki iyileşmeler devam ederken fiziksel sağlıkta da artışlar gözlemlenirken, son zamanlarda oldukça yaygın olarak yaşanan premature ( erken ) doğumların da riski azalıyor ( Delil 8 ).

Altı Ay Sonra

Altı ay sonrasında, sigara içme dürtüsü hissetmeden stresli durumların üstesinden daha rahat gelebildiğinizi fark edeceksiniz. Bunlarla beraber akciğer iltihabına, öksürüğe ve mukus oluşumuna daha az maruz kaldığınızı gözlemleyeceksiniz ( Delil 9 ).

Bir Yıl Sonra

Sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra akciğerlerde, hem kapasite hem de işleyiş açısından çarpıcı bir iyileşme yaşanırken sigaraya karşı daha az özlem gözlemlenir ( Delil 10 ).

Yapılan araştırmaya göre; sigarayı bırakanlar, özlem ve huzursuzlukta ciddi düşüşler ve daha az stresli olaylara karşı yaklaşım bildirerek, sigara tüketimine geri dönüş oranında da önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.

Üç Yıl Sonra

Üç yıl sigaradan uzak durulduktan sonra kalp krizi geçirme riski oldukça düşük seviyelerde gözlemlenir. Bu süre zarfında yapılan ve kalp hastalarıyla KVH sonuçlarına odaklanarak sigara içiminin tedavisi konusundaki son araştırmaları vurgulayan bir araştırmaya göre tütün kontrollü ve sigara içilmeyen bir geleceğe ulaşmada önemli bir rol oynayabilir ( Delil 11 ).

Beş Yıl Sonra

Üç yıldan sonraki 2 yıl süreçle beraber sigarayı bırakma durumunda olan kişilerin, sigara içen kişilere oranla ölüm oranlarının ( Ağız, boğaz, yemek borusu ve mesane kanseri gibi durumlar da dahil ) yarı yarıya azaldığı gözlemlenir ( Delil 12 ).

On Yıl Sonra

10 Yıl sonra akciğer kanserinden ölme riskiniz sigara içmeyenlerle eşit seviyeye ulaşır. Akciğer kanseri gelişme riskiniz de sigara içenlere oranla %30 ila %50 oranında azalır ( Delil 13 ).

Bu süre içerisinde ayrıca; vücudunuzdaki kanser öncesi oluşum içerisinde olan hücreler, kendilerini düzenleyerek sağlıklı hücrelerle değiştirildiği gözlemlenmektedir.

Onbeş Yıl Sonra

15 yıl sonrasında da herhangi bir kardiyovasküler hastalığa yakalanma riskiniz, sigara içmeyenlerle eşit hale gelir ve bu süreçle beraber sigara bırakma sürecinden sonra en fazla iyileşme sürecinde olunur ( Delil 14 ).

Evde Çözüm Notu

Sigarayı bırakmadan önce, psikolojik olarak hazır olmanız bir çok sebepten ötürü önemli olacaktır. Sigarayı bırakmanın bir gereklilikten ziyade ihtiyaç duyulmayan bir eylem olduğunu idrak etmek sizi her şeyin başında rahatlatabilir.


Sigarayı Bıraktıktan Sonra İyi Gelen Değişiklikler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere sigarayı bıraktıktan sonra iyi Gelen Değişiklikler, sigarayı bırakınca vücutta yaşananlar, faydalı değişikliklerle beraber yapılması gerekenler ya da doğal ya bitkisel olarak çözümler için hazırladığımız on dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; sigarayı bıraktıktan sonra iyi Gelen Değişiklikler hakkındaki otuz yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 14 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Sigarayı bırakmanın santral tansiyon ve arteriyel sertliğe iyi gelen etkileri ve bu etkilerin detaylandırılması üzerine yayınlanan amaç, hastalar, yöntemler ve sonuçlar ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Sigaraya bağlı olan rahatsızlıkların ( hastalıkların ) biyolojisi ve davranışları üzerine duman hastalığına sebep olan durumların incelenmesi üzerine yayınlanmış tıbbi bir kitap ( Tütün Duman Hastalığına Sebep Olan Sigaraya Bağlı Olan Hastalıkların Biyolijisi ve Davranışsal Temelleri Üzerine Bir Cerrahın Raporu : Kardiyovasküler Hastalıklar - Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Ulusal Kronik Hastalıkları Önleme ve Sağlığı Geliştirme Merkezi, Sigara ve Sağlık Ofisi, Atlanta (GA): Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ).
 3. Kümülatif sigara kullanımdan dolayı meydana gelen kardiyovasküler hastalıkların riski ve sigara yoğunluğunun etkisi üzerine yapılan klinik bir çalışmanın detaylı olarak yayınlanmış hali ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Genel popülasyonda sigara içmek ile ilgili koku ve tat alma bozukluğu arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma ( PubMed ).
 5. Sigara içenlerde akciğer fonksiyonu ve solunum yolu inflamasyonu üzerine etkilerini inceleyen bir araştırmanın detaylı olarak yayınlanması üzerine bir sonuçlandırma ( PubMed ).
 6. Sigarayı bırakmada astımlı sigara içenlere oranla akciğer fonksiyonu ve solunum yolu inflamasyonu üzerine iyi gelen ya da kötü gelen etkilerinin değerlendirilmesi üzerine bir makale ( PubMed ).
 7. Sigarayı bırakma sonrasında yaşanan evrelerde vücutta yaşanan fiziksel aktiviteler ve değişimler üzerine yayınlanan çalışma ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Hamileyken sigara kullanmanın erken doğuma neden olabilme riskleri üzerine yapılan bir araştırmanın yayınlanması ( PubMed ).
 9. Sigara bırakmanın solunum rahatsızlıkları ile belirtileri, akciğer fonksiyonu, hava yolu aşırı duyarlılığı ve inflamasyon gibi durumlardaki kötü ya da iyi gelen etkileri üzerine yayınlanmış klinik bir makale ( Avrupa Solunum Derneği ).
 10. Sigarayı bırakmanın 1 yıl sonraki faydaları ve iyi gelen taraflarının detaylı bir şekilde anlatıldığı klinik bir çalışmayı konu alan makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Sigarayı bıraktıktan sonraki evrelerin kardiyovasküler uzmanları açısından önemi ve bırakma tedavisinin başlamasına yardımcı olma konusunda profesyonel bir yükümlülüğe sahip olduklarının da konu alındığı klinik bir çalışma ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Kardiyovasküler hastalarda sigarayı bırakmanın faydaları ve sonraki süreçte yapılması gerekenlerin incelendiği klinik bir çalışmada ayrıca bir çok rahatsızlık ve ölüm oranlarının incelenmesini konu alındığı makale ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Sigaranın kanser ile olan ilişkileri ve bırakmak için faydalı olabilecek bilgilndirmelerin yanı sıra sonrasında yaşanan ve sağlığa iyi gelen oranların yükselmesine ilişkin bir derleme kitap ( PDQ Kanser Bilgi Özetleri - Sigara İçimi: Sağlık Riskleri ve Nasıl Bırakılmalı ).
 14. Sigrayı bırakmanın uzun süreli oluşumu sonrası kalp yetersizliği ve ölüm riski gibi oranların incelenmesine yönelik klinik bir araştırma yazısı ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Sigarayı Bıraktıktan Sonra İyi Gelen Değişiklikler İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve sigarayı bıraktıktan sonra iyi Gelen Değişiklikler, sigarayı bırakınca vücutta yaşananlar, faydalı değişikliklerle beraber yapılması gerekenler ya da doğal ya bitkisel olarak çözümler yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan yedi kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları on paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 7 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Sigarayı bıraktıktan sonra ciğerler normale döner mi?

Evet, sigarayı bırakma kararı aldıktan bir kaç hafta sonrasında ciğerleriniz normale dönecek ve birkaç yıl içinde de akciğerlerinizin sağlığı önemli ölçüde artacaktır.

Sigara içmenin zararlarını telafi edebilir miyiz?

Kesinlikle evet, bu süreç sigara içme sürenizle ilişkili olabileceğinden ortalama bir kaç yıl içerisinde sigara kaynaklı bir çok rahatsızlığın riskinden arınmış olabilirsiniz.

Sigara bıraktıktan sonra ciğerlerin temizlenmesi ne kadar sürer

Sigarayı bıraktıktan ortalama 24 ila 28 saat içerisinde ciğerlerde iyileşme süreçleri başlar. 6 Aydan, 1 yıla kadarki süreç iserisinde de işlevsellik açısından normal bir ciğerin etkilerini yaşayarak 5-10 yıllık bir süreçte iyileşmeye devam eder.

Sigarayı bıraktıktan sonra neden kilo alıyoruz?

Sigara tütün iştahı ile ilişkili olduğundan, tütün iştahı hafifledikçe metabolizmanızı arttırır. Sigarayı bırakmaya başladığınız zaman iştahınız ve metabolizmanız normale döner. Normale dönen metabolizmayı kontrol altına aldığınız sürece fazla kiloları da engellemiş olursunuz.

Ancak; zayıf olan ve sigara içen kişilerde görülen sigara sonrası iştah artışı oldukça normaldir ve sağlıklı bri kiloya kavuşmaları için sigarayı bırakmaları önerilir.

Sigarayı bırakmak açlık hissini sağlar mı?

Evet, sigara içmek açlık hissini ya da iştahınızı bastırır. Sigarayı bıraktığınızda iştahınız normale döner ve olması gereken seviyeye yani eskisinden biraz daha fala iştah arttırmasına neden olur. Sigara bırakma sonrası yenilen fazla gıdaların kilo ve yağ olarak geri dönüşümünü engellemek için spor ve benzeri fiziksel aktivitelere yönelerek sağlıklı bir kilo dengesi korunabilir.

Evde Çözüm Notu

Sigarayı bırakmak, yaşama tutunmak ve zamanı iyi değerlendirmek için derin bir uykudan uyanmak gibidir. Sigarayı bırakmanın ardından yaşadığınız enerji fazlalığını sigarayla elimine etmek yerine sizlere faydalı olacak aktiviteler içerisinde olduğunuz sürece hem zamanın hem de kendinizin değerini daha da gözlemleyebilirsiniz.

Her geçen gün ise de; yüksek tansiyon, kanser, kalp-damar hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi bir çok rahatsızlığa kapılma riskiniz, sigarayı bıraktıktan sonraki zamanlarda azalmaya devam edecektir.

Kısacası; sigarayı bırakmak, hayatı daha iyi anlamak ve kendinizi bulmakla ile ilgili yolcuğunuzun derin bir başlangıcı olabileceği gibi sağlığınızda da gözlemleyebileceğiniz inanılmaz artışları da sağlayacaktır.