Ses kısıklığına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Maria Krisanova'ya teşekkürler! :)

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Aşağıda; ses kısıklığına iyi gelen ve hızlı bir şekilde geçiren faydalı çözümlere ( aynı zamanda ağız kuruluğu, boğaz tahrişi ve yutmada güçlük gibi diğer belirtiler için ) tüm detayları ve uygulanışları ile beraberinde ulaşabilirsiniz. Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu doğal ve bitkisel tedavilerden yöntemlerine değinirken, konu ile ilgili araştırmalara ve çalışmalara da yer verdiğimizi sizlere büyük bir mutlulukla belirtmek isteriz.

Çünkü "Evde Çözüm" ailesi olarak; sizleri, olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmaya çalışarak bilinçli bir toplumu hedeflemekteyiz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Sizlere ayrıca; ses kısıklığına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bu bitkisel ve doğal çözüm yollarını anlatırken de başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsetmeye özen gösterdik.

Bunu yapmamızdaki en büyük nedenlerden biri de evde bulundurdukça faydasını göreceğiniz ve iyi gelen diğer özellikleri ile bilinçli bir birey olmanızı hedeflememizdir.

Bir çok platformdan farklı olan bizlere göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı da özellikle teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Elma Sirkesi

Doğal bir antimikrobiyal olan elma sirkesi, ses kısıklığına iyi gelen en etkili bitkisel çözümlerden biri olabilir. Özellikle; içeriğinde bulunan asidik özelliklerin, ağız ve boğazdaki zararlı bakterileri öldürmekte oldukça başarılı olduğu ve anti-enflamatuar özelliklerin de ses tellerinin şişmesini azaltmada yardımcı olduğu yapılan çeşitli kaynaklarda evde uygulanabilecek bitkisel bir çözüm olarak belirtilmiştir ( Delil 1 ).

Ses kısıklığı, ağız kuruluğu, yutmada güçlük ya da hassas boğazlar gibi durumlarda elma sirkesini bitkisel bir çözüm olarak kullanabilmek için 2 yemek kaşığı sirkeye 1 tatlı kaşığı ekleyerek bir bardak su ile karıştırıp gün içerisinde 2 kere içebilir ya da aynı solüsyonu günde 2 ya da 3 kere gargara yaparak uygulayabilirsiniz.

Bir çok rahatsızlık için tedavi amaçlı uygulayabileceğiniz elma sirkesini ayrıca; gastrite, geniz akınıtısına, burun akıntısına, bademcik şişmesine, boyun ağrısına, ishale, böbrek ağrısına ve hatta gaz sıkışmasına maruz kaldığınız durumlarda da alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Zencefil

Ses kısılmasına neden olan gırtlak iltihaplanmasına, ses duvarların yatışmasına ve diğer belirtilerin giderilmesine oldukça iyi gelen zencefil de evde rahatlıkla uygulanabilen çözümlerden biri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda; Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yapılan klinik araştırmalarda ve çalışmalarda antimikrobiyal bir ajandır olarak boğaz enfeksiyonuna iyi geldiği de gözlemlenerek rahatsızlığı tedavi edecek özellikler barındırdığı vurgulanmıştır ( Delil 2 ).

Zencefil ile yapacağınız ve güzel demlenmiş olan bitkisel çayı, ses kısıklığı ve ağızda ya da boğazdaki diğer belirtilerin geçmesi için bir tatlı kaşığı bal ekleyerek gün içerisinde 3 ila 4 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Bitkisel bir çözüm olarak da oldukça başarılı olan zencefili de; diş eti şişmesine, bel ağrısına, diş ağrısına, mide bulantısına, kulak ağrısına, baş ağrısına ve boğaz enfeksiyonuna maruz kaldığınızda uygulayarak iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Limon ve Bal

Özellikle; ses kısıklığı ile birlikte görülebilen hassas ve tahriş olmuş boğaza iyi gelen bu karışımın oldukça iyi gelen yanları olduğu bilinmektedir. Yapılan klinik çalışmalarda da enfeksiyonun azalmasında ve anti-mikrobiyal özellikleri ile de boğaz enfeksiyonuna iyi gelerek ses kısıklığının ana nedenlerinin giderilmesinde oldukça etkili bir tedavi olabildiği gözlemlenmiştir ( Delil 3 ) , ( Delil 4 ).

Gün içerisinde 2 kere olmakla beraber bir tatlı kaşığı bala 4-5 damla limon damlatarak tüketerek, ses kısıklığına ve kuruluk, tahrişlik gibi diğer ağız ve boğaz rahatsızlıklarına iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Limon ve bal karışımı oldukça başarılı bir çözüm olduğu gibi mide bulantısına ve soğuk algınlığına da etkili olduğu bilinmektedir.

Soğan

Evde çözüm olarak oldukça yaygın olarak kullanılan ve bir çok rahatsızlığa iyi gelen soğan da ses kısılması ile beraberindeki ağız kuruluğu, boğaz tahrişi ve enfeksiyonları da geçiren etkili bir tedavi sağlayabilmektedir. Özellikle; etkili bir balgam sökücü olan soğanın, öksürük ve mukusların rahatlamasına da yardımcı olduğu yapılan çeşitli araştırmalarda vurgulanmıştır ( Delil 5 ).

Evde rahatlıkla bulabileceğiniz soğanlardan 3 ya da 4 tanesini ezerek elde edeceğiniz 2-3 çorba kaşığı suyunu ılık bir suya karıştırdıktan sonra bu karışımı gün içerisinde 2 kere içmeniz, ses kısıklığınız ve diğer belirtilerinizin giderilmesi için yeterli olacaktır.

Diş ağrısına ve bademcik şişmesine maruz kalınan durumlarda da oldukça iyi gelen özellikler barındıran soğan, ayrıca mide bulantısına da iyi gelen etkiler göstermektedir. Genel olarak; ağız kokusuna da neden olduğundan dolayı tercih edilmese de faydaları azımsanmayacak derecede çoktur.

Sarımsak

Harika bir antimikrobiyal olan sarımsak, çeşitli bakteri, virüs ve hatta mantarlara karşı iyi gelen ve oldukça etki bir çözüm olarak bilinmektedir. Özellikle; içeriğinde bulunan allisin özelliği ile de anahtar görevi gören fitokimyasallar içerir ( Delil 6 ). Tüm bu faydaları ile sarımsak suyunun tüketilmesi, ses kısıklığı ve diğer belirtilerin giderilmesinde kullanılabilmektedir.

Bir diş sarımsağı 2 ye bölerek ve ağzın iki tarafında belirli bir süre tutarak, suyunu emin ve ardından sarımsakları çıkararak ağzınızı ılık su ile durulayın. Evde rahatlıklı uygulayabileceğiniz bu işlemi de gün içerisinde bir kaç kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca; basura (hemoroide), diş ağrısına, burun akıntısına, böbrek ağrısına, ayak mantarına, sivilceye ve kulak ağrısına iyi gelen ve hızlı geçiren etkileri ile de sarımsak oldukça tercih edilen bir çözüm olarak bilinir.

Meyan Kökü

Uzak doğuda oldukça eski zamanlardan beri ağrı, öksürük ve balgam için bitkisel çözüm olarak kullanılan meyan kökü ile de yapılan oldukça araştırma yer almaktadır. Bir çok faydasının yanı sıra meyan kökü, ses kısıklığını geçiren ve kısıklığa iyi gelen özellikleri ile de mikropları elimine ederek tahrişi ve şişliği azaltabilir ( Delil 7 ).

Meyan kökleri ile yapmış olduğunuz demleme çayınızı gün içerisinde 2 ya da 3 kere tüketerek ses kısıklığı ile ilgili semptomplarınızın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ek olarak meyan kökünü de gastrite iyi gelmesi için evde alternatif olarak uygulayabilirsiniz.

Not: Eğer tansiyon probleminiz ya da benzeri rahatsızlıklarınız var ise bu çözümü kullanmayınız.

Ses Kısıklığını Geçiren Önlemler

Gün içerisinde; su tüketimine oldukça dikkat ederek boğazınızın ve balgamınızın kolay temizlenmesinde de yardımcı olun.

Boğazdaki dokuları kolayca tahriş edebilen ve asit geri akışına zemin hazırlayan baharatlı ve kızarmış yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durun.

Sigara içmeyi bırakın. Ses kısıklığı ve diğer belirtilerle karşı-karşıya olduğunuz durumlarda boğaz ve ağız sağlığınız için bu süre zarfında sigarayı bırakın. Eğer sigara içmeyen biri iseniz, sigara içenlerin yanında bulunmayın.

Polen, kimyasal duman, boya ya da parfüm gibi tahriş edici maddelerden uzak durmaya ve solumamaya özen gösterin.

Vücutta sıvı kaybına neden olan alkol ve kafeinden uzak durmaya, böylelikle boğaz ve ağzınızın kuru kalmamasına özen gösterin.

Gırtlakta gerginliğe neden olmamak için sebepsiz yere ve sürekli gargara yapmamaya ve boğazınızı sürekli temizlememeye dikkat edin.

Meyve, sebzeler ve A, C ve E vitaminleri içeren tam tahıl ürünleri gibi sağlıklı gıdalar tüketin.

Yemek öncesi ve sonrası ağız ve besinlerle temas eden ellerinizin temizliğine dikkat edin.

Eğer evde kuru hava durumları söz konusu ise nemlendirici gibi destek ünitleri kullanmaya özen gösterin.


Ses Kısıklığına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere ses Kısıklığına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler, ses kısıklığıyla beraber yaşanan ağız kuruluğuna, boğaz tahrişine ve yutmada güçlülüğüne tedaviler ya da evde uygulanabilecek pratik yöntemler için hazırladığımız yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; ses Kısıklığına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki otuz üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 7 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Elma sirkesinin, ses kısıklığı ve diğer rahatsızlıklardaki faydaları ve etkileri üzerine derlenmiştir bir kitap ( Elma Sirkesi ile Temizlik : Doğal tedavi yöntemleri ile kilo verin, mide rahatsızlıklarını giderin, kolesterolle mücadele edin ve daha fazlasına ulaşın - Claire Georgiou ).
  2. Şaşırtıcı ve güçlü özellikler barındıran zencefilin boğaz ve ilişkili diğer rahatsızlıklardaki ( enfeksiyona bağlı ses kısıklığı, ağız kuruluğu vb. ) durumlarda etkili olabilecek iyi gelen özelliklerinin detaylı bir şekilde araştırılması ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Balın, çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen ve tedavi olarak kullanılabilen özelliklerinin detaylı ve klinik olarak gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Limon ve bal gibi farklı narenciye suyu konsantrelerinin fitokimyasal, antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri ve iyi gelebilecek özelliklerinin incelenmesi üzerine yapılan bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Balgam söktürücü, ağız kuruluğu, boğaz tahrişi ve enfeksiyonlarla ilişkili ses kısıklığına kadar bir çok alanda tedavi olarak kullanılabilen ve doğal bir çözüm olan soğan dehidrasyonu hakkında yapılan detaylı bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Sarımsakta bulunan allisin içeriğinin bir çok rahatsılığa iyi gelen anti-mikrobiyal özelliklerinin incelenmesi ( PubMed ).
  7. Meyan kökünün öksürüğe, balgama ve bir çok ağrıya iyi geldiği gibi ses kısıklığına neden olan durumlara da bitkisel bir çözüm olarak kullanılabilen antiviral ve antimikrobiyal aktiviteleri hakkında yapılan detaylı bir araştırma ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).