Selülit nasıl geçer? Evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Lucrezia Carnelos'a teşekkürler! :)

Selülit Nasıl Geçer?

Özellikle; havaların ısınması ile birlikte oldukça rahatsız edici bir durum haline dönüşen selülitler için hazırlamış olduğumuz araştırma yazımızı incelerken keyif alacaksınız.

Çünkü sizlere, selüliti hızlı ve pratik yollarla geçiren bir çok tedavi yönteminden bahsederken, yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde; kaynaklar kullanarak, kulaktan dolma bilgilerden uzak kalmanızı amaç edindik.

Evde İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler

Hazırladığımız araştırma yazımızda sunduğumuz kaynaklarla beraber ayrıca evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler ile doğal ve bitkisel çözümlere de ulaşmanızı sağlıyoruz.

Bu çözümler esnasında da; sizlere, ayrıca başka hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden de bahsederek bilinçli bir toplum adına olan görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Bizlere olan inanılmaz desteğiniz ve geri dönüşleriniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Ardıç Yağı ve Zeytinyağı

Yapılan klinik çalışmalar sonucunda; ardıç yağının detoksifikasyon özelliklerinin, selülitlere iyi geldiği gözlemlenmiştir. Özellikle; zeytinyağı ile selülitleri geçirmek için zeytinyağı kullanıldığında da cildi nemlendirirerek besleyici faydalarından da yararlanılabildiği başka araştırmalarda da belirtilmiştir ( Delil 1 ), ( Delil 2 ).

Yaklaşık olarak 20-30 damla ardıç yağını, 113 gram ( 4 Oz ya da 118 ml) zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra selülit olan bölgenize selülitleri geçirmek için masaj yaparak 10 dakika uygulayabilir ve bu işlemi, günde 2 kere tekrar edebilirsiniz.

Bu etkili bitkisel çözümün faydalarını da yaklaşık olarak 1 ay içerisinde gözlemleyebilirsiniz.

Not: Ardıç yağını hamilelik döneminde iseniz ya da böbrek rahatsızlığı çekiyorsanız kullanmaktan kaçınmalısınız.

Zeytinyağı ayrıca; hemoroide (basura), kulak tıkanıklığına, kulak ağrısına, sivilceye ve ayak şişmesine de iyi gelen bitkisel bir çözüm olarak bilinmektedir.

Ovulmuş Kahve

Coffe Scrub olarak ta bilinen ve kahve çekirdeğinden elde edilen dökme bir kahve formu olan bu çözümün, içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde cilt için iyi gelen ve selülitleri geçiren harika bir olabildiği çeşitli araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 3 ).

Özellikle; kan akışını düzenleyerek, doğal bir cilt sıkılaştırıcı özelliği ile de cildi temizleyerek selülit için oldukça faydalı bir evde çözüm olabilir.

Haftada 2 ya da 3 kere rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu çözümü, selülitleri geçirmek için az bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak etkilenen bölgeye masaj şeklinde uyguladıktan 10 dakika sonra ılık su ile durulayarak deneyebilirsiniz.

Fırçalama

Selülitler için bilinen en doğal yöntemlerden biri de şüphesiz fırçalama çözümüdür. Selülitli bölgeleri yumuşak bir fırça ile fırçalamak, toksik materyallerin parçalanmasını sağlayabileceği gibi eğidermisi de sıkılaşmasını sağlar.

Amerikan Sağlık Bilimleri Koleji'nde yayınlanan makaleye göre; bu doğal ve etkili olan çözüm, lenfatik akışlarınızı hızlanmasını sağlayarak selülitlerin zamanla kaybolmasında oldukça iyi gelen reaksiyonlar yaratır ( Delil 4 ).

Cildinizi tahriş etmeyecek ve çok sert olmayan bir fırça ile haftada 2 ya da 3 kere uygulayabileceğiniz bu çözümü, selülitlerden etkilenen bölgelere yaklaşık olarak 5er dakika ve dairesel şekillerde uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

İçerdiği antioksidanlarla cilt konusunda oldukça iyi gelen özellikleri olan elma sirkesi, cilt üzerindeki şişkinlikleri azalatarak selülitlerin görünümlerini azaltabilen etkiler yaratabilir ( Delil 5 ), (Delil 6 ).

Bu bitkisel çözümü, günde bir kere olacak şekilde uygulamak için 2 çorba kaşığı elma sirkesine 4 çorba kaşığı su ve 1 çorba kaşığı bal ekledikten sonra karıştırarak selülitli bölgeye masaj yapar şekilde uyguladıktan sonra 30 dakika bekletebilir ve ardından sıcak su ile durulayabilirsiniz.

Not: Bu bitkisel çözümün etkisini arttırmak için de elma sirkesini salata gibi aperatif gıdalarda tüketerek te hızlı bir şekilde geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Bir rahatsızlıkta ve evde çözüm olarak yaygın olarak kullanılan elma sirkesini ayrıca; diş eti şişmesine, geniz akıntısına, gaz sıkışmasına, boyun ağrısına ve boğaz ağrısına maruz kaldığınızda da kullanabilirsiniz.

Aloe Vera

Selülitlerin neden olduğu cilt çukurlarını da sıkılaştırmak için ve diğer cilt problemlerini geçirmek için aloe veranın iyi gelen allesin ( Aloesin ) özelliklerinden de faydalanabilirsiniz ( Delil 7 ).

Haftada 2 ya da 3 kere uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözüm için aloe vera jelini, selülitlerden etkilenen bölgelere masaj yaparak yaklaşık 1 saat beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Evde rahatlıkla yetiştirebileceğiniz aloe verayı aynı zamanda; sivilce lekelerine, ayak çatlaklarına ve hatta saç dökülmesine de uygulayarak çözüm bulabilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çayı alışkanlık hale getirerek sabahları içmek de selülit görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olabileceği gibi yağ emilimini inhibe ederek hızlı geçirmeyi sağlayabilir. Kilo vermek için de oldukça etkili bir bitkisel çözüm olan yeşil çay, vucutta depolanan yağların salınımını arttırarak selülitlerin de azalmasına yardımcı olur ( Delil 8 ).

Günde 3 kere ve içine bir çay kaşığı bal ekleyerek tükebileceğiniz yeşil çayı, alışkanlık hale getirdikten sonra selülitlere, fazla yağlara ve diğer cilt problemlerine iyi geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Selülitler haricinde; adet sancısına, çene ağrısına ya da mide ekşimesine maruz iseniz de yeşil çay, oldukça alternatif bir bitkisel çözüm olarak kullanılabilmekte olduğunu daha önceki yazılarımızdan yararlanarak öğrenebilirsiniz.

Yosun Tozu

İçerdiği peeling ve detoksifikasyon özellikleri sayesinde oldukça faydalı ve selülitlere iyi gelerek geçirebilmesini sağlayan yosun tozu, ayrıca cilt dokusunu sıkılaştırarak kan dolaşımını da arttırdığı çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir ( Delil 9 ).

Haftada 2 kere uygulayabileceğiniz bu çözümü de yosun tozuna bir miktar su ile zeytinyağı ilave ederen selülitli bölgeye uyguladıktan sonra 30 dakika bekletmeniz ve ardından dairesel hareketlerle sıcak suyla çıkararak uygulayabilirsiniz.

Deniz Tuzu

Özellikle; vücutta yer alan selülitlerdeki birikmiş toksinleri geçirmek için etkili olan ve iyi gelen deniz tuzunu da kullanarak pratik bir çözüm sağlayabileceğinizi gösteren çeşitli yayınlar bulunmaktadır ( Delil 10 ).

Deniz tuzuna alternatif olarak epsom tuzu da kullanabileceğiniz bu yöntemde; selülitlere çözüm için yapmanız gereken sıcak su ile doldurulmuş banyo yerine 1 kap tuz kullanarak 15-20 dakika bekletmek ve bu işlemi haftada 2 kere uygulamak yeterli olacaktır.

Tarçın

Vücutta bulunan hem kolestorol hem de yağ seviyesini oldukça azalmasını sağlayan tarçının da; yağ kaynaklı selülitlerin geçirilmesine iyi gelebilen etkileri yapılan çeşitli araştırmalarda belirtilmiştir ( Delil 11 ).

1 Litre suyu 1 kaşık tarçınla 2 kaşık bal ekledikten sonra 30 dakika demlenmesini bekleterek gün içerisinde 2 kere içip bu doğal ve bitkisel çözümü uygulayabilirsiniz.

Tarçını ayrıca; mide bulantısına karşı da kullanarak geçirebilir ve rahatlama sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal

Vücudun sindirimini güçlendirerek yağ dokusunu oldukça elimine eden özellikleri ile yağ nedeniyle oluşan selülitlerden zerdeçal ile de rahatlıklıkla kurtulabileceğinizi gösteren ve bu özelliklerini araştıran çeşitli kinik çalışmalar vardır ( Delil 12 ).

Bir çay kaşığı zerdeçal ile balı karıştırarak günde 2 kere tükebileceğiniz bu çözümü uygulayarak, yağ kaynaklı selülitlerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bademcik şişmesine ve bel ağrısına da iyi gelen zerdaçal da, evde uygulunanan ve oldukça yaygın çözümlerden biri olarak bilinir.

Çemen Otu Tohumu

Çemen otu da; bir çok bitkisel çözüm gibi yüksek miktarda antioksidan içererek, yumuşatıcı olarak ta işlev gören ve selülitlere de iyi gelen bitkisel çözümlerden biridir.

Özellikle; topikal olarak uygulandığında cildin sıkılaşmasına, beslenmesine ve gençleşmesine de faydaları olan özellikler barındırır ( Delil 13 ).

Çemen otunu da boğaz enfeksiyonuna maruz iseniz, bitkisel bir çözüm olarak tükebilirsiniz.

Selülitin Önlenmesi

Aşağıda; selülitin önlenmesi ile ilgili Healt Direct'in ( İnternette Sağlık (HON) Vakfı ) hazırlamış olduğu makaleden seçmeler yer almaktadır.

Diyabetli ya da zayıf kan dolaşımına sahip kişilerde selülit oluşumuna neden olabilecek fiziksel darbelerden uzak durmak için ayakkabı, eldiven ya da uzun pantolon gibi koruyu giyim kuşanmaları önemlidir.

Lenfödem gibi çeşitli durumlar nedeniyle de oluşabilen selülitlerde ise uzman bir doktora görünülmesi ve tedavi sürecinin doktor gözetiminde olması gerekmektedir.

Selülitli olan bölgelere de ( her ne kadar bulaşıcı olmasa da ) temiz ellerle dokunmak, enfeksiyonların yayılma şansını azaltacaktır ( Delil 14.


Selüliti Geçiren ve İyi Gelen Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere selüliti Geçiren ve iyi Gelen çözümler, selülitleri önleme methodları, doğal ve bitkisel çözüm sunan tedaviler ya da pratik uygulamalar için hazırladığımız on dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; selüliti Geçiren ve iyi Gelen çözümler hakkındaki kırk dört paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 14 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Etkili bir bitkisel çözüm olan ardıç yağının kimyasal bileşimleri ve antioksidan özelliklerinin faydaları üzerine klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).

 2. Yetişkinlerde, zeytinyağı ve ayçiçeği yağının cilt bariyerleri üzerinde faydaları ve iyi gelen etkileri üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Kahvede yer alan kafeinin kullanımı ve kozmetik alanda tedavi olarak kullanılabileeğini gösteren faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Cilt kuruluğuna ve selülit gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelebilen özellikleri ile fırçalamanın neden herkes tarafından uygulanması gerektiğine dair bir bilgilendirme ( Amerikan Sağlık Bilimleri Koleji ).
 5. Selülitten pratik, kolay ve sonsuza kadar kurtulmak için en iyi ve hızlı geçiren doğal çözümlerin derlendiği bir kitap ( Selülit Nasıl Geçer? Nasıl Kurtulunur? - Cindy Kole ).
 6. Malezya yöresine ait spa methodları ve tedavileri üzerine bir derleme kitap ( Rejuvanate - Azzatullina Pawanchik ).
 7. Rejuvanate kitabında yer alan bir diğer tedavi methodlarından olan aloe vera ile ilgili bilgilendirme ve kullanım alanları hakkında anektodlar ( Rejuvanate - Azzatullina Pawanchik ).
 8. Yeşil çayın selülit ve benzeri cilt oluşumlarına faydaları üzerine edebi bir değerlendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Selülitleri nasıl geçirildiği ve iyi gelen tedavi yöntemleri üzerine derlenen bir kitap ( Doğal Çözümlerle Selülitlerden Kurtulmak - Kelvin K Juma ).
 10. Vücudunuzun sağlıklı ve uzun ömürlü olması için doğal çözümlerin derlendiği bir kitap ( Detoksun Taosu - Daniel Reid ).
 11. Medikal amaçlı kullanılabilen ve iyi gelen tarçının sistemik bir incelemesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Altın baharat olarak adlandırılan zerdaç hakkında derleme bir tıbbi kitap ( Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Gözlemler - Sahdeo Prasad and Bharat B. Aggarwal - ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Çemen otu tohumu içeren kremlerin iyi gelen faydaları ve bir çok rahatsızlığı geçiren özelliklerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Selülitin önlenmesine yönelik alınması gereken önlemler ve tedbirler ( İnternette Sağlık (HON) Vakfı ).