Saçları toplamak, saç dökülmesine ve kaybına çözüm olmayabilir!

Kapak fotoğrafı için Tamara Bellis'e teşekkürler! :)

Saç Toplamanın Dökülmeye Etkileri

Gündelik hayatta oldukça yaygın olarak toplanan saçların, yapılan araştırmalar ve çalışmalar neticesinde saç dökülmesine ve kaybına neden olabileceği gözlemlendi.

Jhons Hopkins Üniversitesi, basın bülteninde yayınlanan bir makaleye göre; yapılan 19 çalışmanın incelenmesinde, saç diplerinde gerginliğe neden olan örgü, topuz, at kuyruğu ya da düğüm gibi tarzların, saç dökülmesine ve kaybına yol açtığı belirtildi ( Delil 1 ).

Araştırmacılar ayrıca; saç köklerinde oluşan ve gerginlik sonucu yaşanan durumları detayları ile inceleyerek, riski azaltmak için salık saçların ya da saç diplerinin gerginleşmesine neden olmayacak saç sitillerinin uygulanması saç dökülmelerini azaltabileceği yönünde önerilerde bulundular.

Özellikle; örgülü saçların 2 ya da 3 aydan daha fazla durmaması ve gerginlikten arındırılması, saç dökülmesi ve kaybına yol açan risklerin azaltabileceği de eklendi.

Jhons Hopkings Üniversitesi'nde yer alan Tıp Fakültesi dermatoloji profesörü Crystal Aguh; "Saç, bir çok insan için kendilerine ait saygının ve kimliğin temel taşıdır. Ancak; bazı saç modelleri kişinin güvenini arttırabilirken, saç derisinde hasara yol açarak saç kaybına ve dökülmesine neden olabilmektedir. Bu tür durumlarının sonucunda oluşan Traksiyon alopesi, erken tanı ve müdahale sonucu önlenebilmekte olup yaşanılan dökülmeler ve kayıplardan ziyade durumu tersine çevirerek, sağlıklı tercihler yapılabilir." şeklinde durumu değerlendirdi ( Delil 2 ).

Profesör Aguh, aynı zamanda; saça sürülen kimyasalların saç köklerinde hasara yol açabileceğini ve saç düzleştirme gibi uygulamaların da saç tellerinin zayıflarak kırılmaya neden olabileceğini belirtti.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Kadınlarda ve erkeklerde de uygulanan topuz, örgülü ya da at kuyruğu gibi saç modellerinin, saç diplerinde oluşturduğu gerginlik ve stres, yaşanan saç dökülmelerinin ve kayıplarının nedenlerinden sadece biri olabilirken, başka nedenleri de bulunmaktadır.

Bunlardan başlıcaları; yüksek ateş veya şiddetli enfeksiyon, doğum sonrasında yaşanan hormonal değişiklik, büyük cerrahi operasyon, ciddi hastalıkları, ani kan kaybı gibi durumlar olabilirken, ciddi ve ani yaşanan saç dökülmelerinde ise; anemi, lupus gibi otoimmün durumlar, frengi, aşırı şampuan kullanımı ya da kurutma işlemi, hormonal değişikler, tiroid hastalıkları, saç çekme ve sürtünme ile oluşan fiziksel etmenler ve saç derisindeki bakteriyel enfeksiyonlar da saç dökülmesine neden olan etmenler arasında olduğu bilinmektedir ( Delil 3 ).

Saç Dökülmesine Evde Çözüm

Saç toplama haricinde de saç dökülmesi ya da kaybı yaşıyorsanız, evde uygulayabileceğiniz diğer tedavi yolları için de; "Saç dökülmesine evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler" başlıklı araştırma yazımızdan ulaşarak diğer çözüm yollarını rahatlıkla deneyebilirsiniz.


Saç Dökülmesine ve Kaybına Neden olan Saçların Toplanması İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere saç Dökülmesine ve Kaybına Neden olan saçların Toplanması, saç kaybı ve saçların örülmesi, at kuyruğu ya da topuz şekilde hazırlanması, için hazırladığımız üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; saç Dökülmesine ve Kaybına Neden olan saçların Toplanması hakkındaki dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 3 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Dermatologların, saç şekillendirme ile traksiyon alopesi riski hakkında bilmesi gerekenlerin ayrıntılı bir araştırma ve incelemesi ( Jhons Hopkings Üniversitesi ).
  2. Saç derisinin gerginleşmesi üzerine saç dökülmesi ve kaybı üzerine yapılan araştırmaların incelenmesi ( ScienceDaily ).
  3. Saç dökülmesi hakkında incelemeler, tanımlar, tedaviler ve terapiler gibi detaylı bilgilendirme ( MedlinePlus ).