Saç dökülmesine mevsimsel nedenler ve evde iyi gelen çözümler!

Kapak fotoğrafı için Clay Banks'e teşekkürler! :)

Saç Dökülmesine Mevsimsel Nedenler

Oldukça yaygın olarak yaşanan saç dökülmesine maruz kalmak, ciddi ölçüde psikolojik sıkıntılara yol açabileceği için nedenleri ve çözüm yolları konusunda en çok araştırılan rahatsızlıklardan biri olarak bilinir.

Yapılan yeni araştırmalar, saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden birinin de mevsimsel değişiklğe dayanabileceğini ve tedavi yöntemlerinin de bu tür durumlara göre uygulanması gerektiğini belirtiyor.

Amerikan Saç Dökülmesi Birliği'nde yayınlanan bir çalışmaya göre; 35 yaş civarı, her üç erkekten ikisinde çeşitli olarak görülen saç dökülmesi görülebilirken, 50 yaş civarında ise bu oran %85'lere kadar çıkabildiği gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Amerikan Saç Dökülmesi Birliği'nin diğer verilerine göre de; sadece erkeklerde değil, Amerika'da bulunan kadınların %40'ı gibi büyük bir oranında da saç dökülmesi gerçekleşebildiği ayrıca belirtildi ( Delil 2 ).

Verilere göre oldukça yaygın olan saç dökülmesi ile ilgili İngiliz Dermatoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmada; yapılan arama indekselerine göre en çok Ocak ve Ekim ayları arasında saç dökülmesi için çözüm arayan kişiler gözlemlendi ( Delil 3 ).

Tüm yapılan bu araştırmalar ve gözlemler sonucunda ise; Dünya genelindeki saç dökülmesinin, en yaygın olarak yaz ve sonbahar aylarında görüldüğü fark edildi.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Genetik ve psikolojik durumlar başta olmak üzere; yüsek ateşe, şiddetli enfeksiyona, hormonal bozukluklara, ameliyat gerektiren cerrahi müdahalelere, cilt kuruluğuna, egzamaya, ani kan kaybına ve doğum gibi durumlara maruz kalmak, saç dökülmesinin nedenleri arasındadır.

Tüm bu durumlarla beraber; yetersiz sıvı tüketimi, çeşitli ilaçların yan etkileri, anemi ya da lupus gibi otoimmün durumlardan şampuan kullanımı veya saç kurutma gibi fiziksel durumlarda diğer etmenler arasında yer alabilmektedir (Delil 4 ).

Saç Dökülmesine Evde İyi Gelen Çözümler

Mevsimsel ve diğer nedenlere bağlı olan saç dökülmelerine çözüm olabilecek tedavi yöntemleri için; "Saç dökülmesine evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler!" başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek uygulamalarda bulunabilirsiniz.

İlgili araştırma yazımıda; aloe vera, hindistan cevizi, yoğurt, yeşil çay, patates ve çemen otu gibi bitkisel, doğal çözüm yollarının yanında uygulanışlarını da bulabilirsiniz.


Saç Dökülmesi ve Mevsimsel Etkiler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere saç Dökülmesi ve Mevsimsel Etkiler, saç dökülmesine iyi gelen çözümler, doğal ve bitkisel tedaviler, dökülmeler için alınması gereken önlemler ya da diğer nedenler, için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; saç Dökülmesi ve Mevsimsel Etkiler hakkındaki on paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Saç dökülmesinin tanımı ve yapılan araştırmalar nezdinde nüfustaki yoğunlunu belirten bir bilgilendirme ( Amerikan Saç Dökülmesi Derneği ).
  2. Kadınlarda görülen saö dökülmesi ile ilgili giriş, kadın saç dökülmesi çeşitleri, nedenleri, oral kontraseptifler, teşhisi, tedavisi ve derecesi hakkında bilgilendirmeler ( Amerikan Saç Dökülmesi Derneği ).
  3. Google Trend verileri incelenerek yapılan ve saç dökülmesine ait bölgesel ve iklimsel değişikliklerin gözlemlenmesi üzerine yapılan bir araştırma ( Wiley ).
  4. Oldukça sık rastalanan saç dökülmesi ile ilgili tedaviler, terapiler, klinik gözlemler, önlemler ve öneriler hakkında detaylı bilgilendirmeler ( MedlinePlus ).