Saç dökülmesine evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Tim Mossholder'ye teşekkürler! :)

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, hemen-hemen herkesin yaşadığı durumlardan biri olarak bilinir. MedlinePlus'ta yer alan bir makaleye göre; günde 100'e yakın saç kaybının sanılanın aksine, normal bir durum olduğu ayrıca belirtilmiştir ( Delil 1 ). Bu durumla beraber, fazla olmayan saç kaybının ciddi bir durum olmadığını göz önünde bulundurarak rahat bir nefes alabilirsiniz.

Normal değerlerin üzerinde yaşanan saç dökülmeleri ise; oldukça sık görülen bir durum olurken, Amerika Birleşik Devletleri'nde 80 milyona yakın kişide yaşandığı yapılan çalışmalarda gözlemlenerek önemli bir durum olduğu vurgulanmıştır ( Delil 2 ).

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilmektedir. Bunların başında; genetik durumlar gelirken, ikinci en büyük nedenlerden biri de psikolojik durumlar ve duygusal stres sonucu oluşan saç dökülmeleri gelir.

Bu nedenleri; yüksek ateş veya şiddetli enfeksiyona, doğum sonrasında yaşanan hormonal değişikliğe, büyük cerrahi operasyonlara, ciddi hastalıklara, ani kan kaybına maruz kalmak izler.

Yeterli miktarda protein içermeyen gıdalar, doğum kontrol hapları, bazı antidepresanlar ve çeşitli diğer faktörler de saç dökülmesini tetikleyebilir.

Ciddi ve ani yaşanan saç dökülmelerine ayrıca; anemi, lupus gibi otoimmün durumlar, frengi, aşırı şampuan kullanımı ya da kurutma işlemi, hormonal değişikler, tiroid hastalıkları, saç çekme ve sürtünme ile oluşan fiziksel etmenler, saç derisindeki bakteriyel enfeksiyonlar da neden olabilen diğer etmenlerdir ( Delil 1 ).

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere, saç dökülmesine iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlerle beraber yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde uygulanışlarını da sunmaya özen gösterdik.

Diğer platformların aksine, kulaktan dolma bilgilerden uzak kalarak hazırlamış olduğumuz bu araştırma yazısı; saçların dökülmemesi için faydalı olan tedavi yolları ve bu yolların saç dökülmesine iyi gelebileceğini belirten kaynaklar barındırmaktadır.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Aşağıda; saç dökülmesine için evde çözüm olabilen bitkisel yağlardan, faydaları çaylara kadar bir çok yöntemi bulabilirsiniz.

Saç dökülmesi ile ilgili bitkisel çözümlerin yanında, başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederek bilinçli bir toplumu hedeflediğimizi ayrıca belirtmek isteriz.

Sunmuş olduğumuz bu araştırmalar sonucunda; bizlere göstermiş olduğunuz ilgi ve destekten dolayı ayrıca teşekkür eder, saç dökülmesine etkili olan evde çözüm yöntemlerini sunmaktan mutluluk duyarız.

Aloe Vera

Kuzey Dakota Üniversitesi'nde yayınlanan bir makaleye göre; aloe vera hakkında yapılan incelemeler ve araştırmalar sonrasında yanıklara, morluklara, uykusuzluğa ve cilt hastalıklarına da iyi geldiği gibi saç dökülmesine de oldukça etkili bir bitkisel çözüm olduğu belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Bu özellikleri ile beraber saç derisindeki pH seviyesini de dengelemede oldukça etkili olan aloe vera, aynı zamanda saçın büyümesini de hızlandırabilir ( Delil 4 ).

Aloe verayı saçınıza uygulamadan önce saçınızın yıkandığından emin olun. Ardından masaj yapar şekilde saç derinize uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Bu işlemi haftada 3 kere, duş sonraları rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Not: Aloe vera bitkisine ait sarı renkli toksinler ve içerdiği lateks intoleransları saç derisini tahriş edebilir. Bu durumu önlemek için saç derisine az bir miktar uygulayarak test edebilir ya da aloe vera bitkisini kaynattıktan sonra kullanabilirsiniz.

Aloe vera aynı zamanda cilt lekelerine, cilt kuruluğuna, ayak çatlaklarına ve diş eti şişmesine de iyi gelen, çok yönlü bir bitkisel çözümdür.

Hindistan Cevizi Sütü

E Vitamini bakımından oldukça zengin olan Hindistan Cevizi Sütü, aynı zamanda içeriğinde bulunan potasyum sayesinde de saç derisini nemlendirerek saçların büyümesini hızlandırabilir ( Delil 5 ).

Hindistan cevizi sütü aynı zamanda saçlardaki kırılmaya ve köklerin güçlenmesine iyi gelen ve oldukça etkili özellikler içeririr. Hindistan cevisi sütünden ziyade yağını da saçlarınızı kuvvetlendirmek için ayrıca uygulayabilirsiniz.

Haftada bir kaç kez uygulayabileceğiniz hindistan cevisi sütünü, dökülen saçlarınıza uyguladıktan sonra bir havlu vasıtasıyla yaklaşık olarak 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayabilir ve fazla kimyasal içermeyen bir şampuanla durulayabilirsiniz.

Yoğurt, Bal ve Limon

Saç dökülmesi için faydalı olan B5 Vitamini açısından zengin olan yoğurt, aynı zamanda saçların gelişimi için de son derece etkili proteinler içerir ( Delil 6 ).

Amerika Birleşik Devletleri - Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan başka bir klinik araştırmaya göre de; yoğurt ile ilgili yapılan başka bir araştırmaya göre de yoğurdun, aynı zamanda saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağladığı gözlemlenmiştir ( Delil 7 ).

Balın da hasarlı olan saçların iyileşmesinde oldukça etkili olan antibakteriyel özellikler içerdiği ve özellikle kepeğe de iyi geldiği yapılan klinik araştırmalarda belirtilmiştir ( Delil 8 ).

Oldukça etkili olan bu kürü uygulamak için yaklaşık olarak 2 yemek kaşığı yoğurda uygun bir miktar bal ve mide bulantısına da iyi gelen limon suyunu ekleyerek macun haline getirebilir ve bu karışımı dökülen saçlarınızın diplerine uyguladıktan sonra 30 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Not: İdeal olarak bu yöntemi haftada bir kere uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak; kuru saçlara sahip iseniz, haftada 2 kere de uygulayabilirsiniz.

Alternatif bir çözüm olarak bilinen yoğurdu sivilceye, gastrite, adet sancısına ya da gaz sıkışmasına etkin bir doğal çözüm olarak da kullanabilirsiniz.

Yeşil Çay

Yapılan klinik çalışmalar ve araştırmalar sonucunda yeşil çayın da saç köklerine ve saç üretimine oldukça iyi geldiği gözlemlenmiştir. Sadece bu özelliklerle de kalmayan yeşil çay, saç dökülmesi ile oluşan yavaş büyümeyi hızlandırarak oldukça faydalı bir bitkisel çözüm olarak bilinmektedir ( Delil 9 ).

Saç dökülmesini önlemek için 2 yeşil çay poşedini ile yaklaşık olarak 2-3 bardak sıcak suda demleyerek, dinlenme işleminden sonra solüsyonu saç derinize uygulayabilir ve haftada 2 kere olacak şekilde şampuanlama sonrası deneyebilirsiniz.

Sadece saç dökülmesi ile kalmayan yeşil çayı da hemoroide (basura), geniz akıntısına, mide ekşimesine ve çene ağrısına da evde çözüm olarak rahatça kullabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Antioksidanlar açısından zengin olan Hindistan cevizi yağı saç dökülmesinde, kurumasında ya da kırık çıkmasında oldukça yaygın kullanılan diğer bir bitkisel çözüm olarak bilinir. Saçları ayrıca güçlendiren doğal özelliklerinin yanı sıra deride yer alan enfeksiyonlarla da mücadelede oldukça etkilidir ( Delil 10 ).

Günde bir kere uygulayabileceğiniz oldukça faydalı olan bu bitkisel yağdan 1-2 yemek kaşığı kadarını dökülen saçların diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Uygulamayı dilerseniz 30 dakika, dilerseniz de uyumadan önce uygulayarak gece boyunca bekletebilirsiniz.

Not: Saç dökülmesini önlemek için uygulanan Hindistan cevizi yağını gün içerisinde kimyasal içermeyen bir şampuan vasıtasıyla temizlemeyi unutmayın. Aksi takdirde; saçlar yağlı olmakla kalmaz, toz ve kirleri de çekebilir.

Egzamaya, kulak ağrısına, bademcik şişmesine, boyun ağrısına ve ayak kokusuna da iyi gelen Hindistan cevizi yağı, oldukça çok yönlü bir bitkisel çözüm olarak bir çok araştırma yazımızda da ayrıca yer almıştır.

Patates

İçeriğinde C vitamini ile beraber demir ve saç sağlığı için oldukça önemli potasyum taşıyan patates de saç dökülmeleri için oldukça yaygın olarak kullanılan bitkisel çözümlerden biridir.

Potasyum eksikliğinden meydana gelebilen saç dökülmesi ile ilgili oldukça etkili olabilen patates te bu eksikliği gidererek saç dökülmelerini önleyebilir ( Delil 11 ).

1 Adet patatesi iyice dilimleyerek bir bez vasıtasıyla ezme işlemi ile suyunu sıktıktan sonra 1 tatlı kaşığı bal ve su ekleyerek karışımı hazırlayın. Haftada bir kez uygulayabileceğiniz bu karışımı saç derinize uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 30 dakika bekletip ardından durulamanız yeterli olacaktır.

Patatesi ayrıca; sivilce lekelerine de uygulayarak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Çemen Otu

Çemen otu tohumu da saç büyümesi, saç köklerin güçlenmesi ve parlak saçlar için oldukça etkili çözümlerden biridir. Academia'da yayınlanan bir araştırma makalesinde de çemen otu tohumunun bu özellikleri üzerinde durulmuştur ( Delil 12 ).

Diğer çözümlerden ziyade saç dökülmesi için uygulayabileceğiniz bu tedavi yöntemini ayda 1 ya da 2 kere yapmanız yeterli olacaktır.

Macun için tohumları bir gün önceden suda bekletmelisiniz. Ertesi gün sudan çıkarmış olduğunuz tohumları ezerek hamur hale getirdikten sonra dökülen saç diplerine ve saçlara uygulayın. Ardundan 40 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Çemen otunun bir diğer özelliği de; boğaz ağrısına, bel ağrısına ve hatta boğaz enfeksiyonuna da iyi geldiğidir.

Saç Dökülmesini Önlemek için Diğer Çözümler

Saçların dökülmesini ciddi oranda azalatacak olan vitamin, kalsiyum ve demir alımına gündelik diyetlerinizde büyük önem verin.

Etkili bir antioksidan olan A vitamini alımı da, saç derinizdeki sebumun sağlıklı üretimini dengeler ve kan dolaşımını sağlayarak verimli olmasını sağlar.

B vitaminleri ise, sadece saçların sağlıklı olmasını sağlamaz, saça renk veren melanin üretimine yardımcı olur ve kan dolaşımını dengeler.

Duş sonrası ıslak saçları taramaktan kaçının. Tarama işlemlerini genellikle saç kuru iken yapmaya ve tarağın geniş dişli olmasına özen gösterin.

Son olarak; düzleştiriciler gibi saçlarınıza çok fazla ısı uygulamaktan sakının ve saçınıza temas ettirdiğiniz herhangi bir kimyasalın ( jöle, sprey vb. ) fazla uzun durmamasına ve kullanım sonrası durulanmasına özen gösterin.


Saç Dökülmesi İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere saç Dökülmesi, saç Dökülmesine Faydalı Olan bitkisel çözümler ya da saç Dökülmesinde Uygulanan Doğal Maskeler ve şampuanlar için hazırladığımız on iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; saç Dökülmesi hakkındaki kırk yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 12 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Saç kaybının tanımı, belirtileri, nedenleri ve tedavi yolları üzerinde detaylı bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).
 2. Saç dökülmesinin gözden geçirilmesi, tedavi yöntemleri ve ipuçları hakkında bir inceleme ( Amerikan Dermatoloji Akademisi ).
 3. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar neticesinde sunulan klinik bir çalışmada; aloe veranın saç dökülmesine ve alopesiye iyi geldiğinin belirtilmesi ( Kuzey Dakota Üniversitesi ).
 4. Aloe veranın periodontal hastalığa karşı yatıştırıcı ve şifalı faydaları üzerine yapılan klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Hindistan cevizinin içeriği hakkında bir bilgilendirme ( Rochester Üniversitesi - Tıp Merkezi ).
 6. Yoğurdun içeriği ve faydalı olabilecek özellikleri hakkında bir araştırma yazısı ( Paul Mitchell Okulları ).
 7. Dökülen saçların onarılmasında, uzamasında ve parlaklığını kazanmasında yoğurdun faydaları üzerine yayınlanan klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Organik balın kronik seboreik dermatit ve saçlarda oluşan kepek için terapötik ve profilaktik faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Yeşil çayın, saç büyümesi üzerindeki faydasını ölçmek ve insan dermal papilla hücreleri (DPC'ler) üzerindeki etkisini araştırmak için yapılan bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Hindistan cevizi yağının antistres ve antioksidan faydaları üzerine yapılan klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Doğal saç ürünlerinin kimyası ve tedavi yöntemleri üzerine yazılmış bir kitap ( Kalyani Barve , Apurva Dighe ).
 12. Çemen otu tohumun faydaları ve etkileri üzerine yayınlanmış bir araştırma makalesi ( Academia ).