Omuz ağrısı nasıl geçer? Evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Jenna Norman'a teşekkürler! :)

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aşağıda; ani omuz ağrılarında ve kasılmalarında uygulabileceğiniz evde çözüm yöntemlerini ve iyi gelen özelliklerini detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Evde çözüm ailesi olarak; sizlere hazırladığımız bu listedeki doğal ve bitkisel çözüm yollarını, kaynaklar eşliğinde sunarak bilinçli bir toplumu hedeflediğimizi hatırlatırız.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Sizlere hazırladığımız ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlerden bahsederken, aynı zamanda başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederek ektra bilgilendirmeye de özen gösterdik.

Evde Çözüm ailesi; bir çok platformdan ziyade, olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilerden sizleri uzak tutmaya özen göstermektedir.

Bizlere, günden güne göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Soğuk Kompress

Soğuk kompresin antienflamatuar ve analjezik özellikleri, omuz ağrısına ve boyun ağrısına iyi geldiği gibi vücudun çeşitli bölgelerindeki ağrılara ve şişliklere de etkili olduğu ve hızlı bir şekilde geçirdiği yapılan araştırmalarda ve çalışmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Evde uygulayabileceğiniz bu doğal çözüm için soğuk bir buz torbası kullanarak omuz ağrısını gidermek için günde 2 ya da 3 kere, 5-10 dakika bekletecek şekilde uygulayabilirsiniz.

Sıcak Kompress

Soğuk kompres haricinde kas ile ilgili yaralanmalarda uygulanan sıcak kompress tedavi yöntemi, evde uygulanan ve alternatif doğal çözümlerden biri olarak kabul edilir. Sıcak kompresin kan dolaşımını hızlandırarak ağrıyı da azalttığı yapılan benzer çalışmalarda ayrıca belirtilmiştir ( Delil 1 ).

Omuz ağrılarında evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu çözümü de günde iki ya da üç kere 5-10 dakikalık masaj şeklinde deneyerek ağrılara çözüm bulabilirsiniz.

Epsom Tuzu

Epsom tuzunun içerisinde bulunan magnezyum içerikleri, omuz ağrısına maruz kalınma sonucu yaşanan ağrıların hafifletilmesine iyi geldiği gibi vücudunuzun da rahatlamasını sağlayabilir ( Delil 2 ).

Banyo suyuna bir kap epsom tuzu ekledikten sonra 15 ila 20 dakika dinlenerek ve bu işlemi haftada 1 ya da 2 kere düzenli olarak uygulayarak ağrılarınızın hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz.

Epsom tuzu aynı zamanda; boyun ağrısına, diş ağrısına, ayak ağrısına, ayak şişmesine, koltuk altı kokusuna, bademcik şişmesine, selülite, sivilceye ve hatta sivilce lekelerine de iyi gelen doğal çözümlerden biri olarak bilinmektedir.

Egzersizler

Omuz ağrılarında yaşanan anı kasılmalara iyi gelen doğal yöntemlerden biri de bildiğiniz üzere egzersiz hareketleridir. Isınma egzersizleri de olarak bilinen ve kasların rahatlamasını sağlayacak basit egzersiz hareketleri ile omuzdaki, boyundaki ve ilgili diğer bölgelerideki ağrıları geçirebileceğiniz, yapılan çeşitli araştırmalarda ve klinik çalışmalarda belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu çözüm için de boynunuz ve omzunuz için kaslarınızı zorlamadan ufak egzersizler yaparak gün içerisinde alışkanlık hale getirmeniz yeterli olacaktır. Egzersiz hareketleri ile açılan kaslar zamanla ani omuz ağrılarının da oluşmasını engelleyerek harika bir çözüm olacaktır.

Elma Sirkesi

Omuz ağırısı ile beraberinde yaşanan boyun ağrısına da oldukça iyi gelen elma sirkesi, bir çok rahatsızlığı geçirebilecek özellikler barındırdığı gibi kaslardaki ani ağrıların da giderilmesinde oldukça etkili olabilir ( Delil 4 ).

Gün içerisinde 2 kere uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözüm için elma sirkesine bandırılmış bir bezi omuz ve boyun kısmında yaklaşık olarak 1 saat bekleterek iyi geldiğini gözlemleyebilir ve ağrıların giderildiği fark edebilirsiniz.

Bir çok rahatsızlıkta rahatlıkla kullanılabilen elma sirkesi de; gastrite, kulak ağrısına, burun akıntısına, diş eti şişmesine, geniz akıntısına, cilt kuruluğuna ve hatta böbrek ağrısına da iyi gelen özelliklerinin yanı sıra hızlı geçirdiği de yapılan çeşitli araştırmalar doğrultusunda gözlemlenmiştir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ile yapılan bölgesel masajlar, kan akışını hızlandırabileceği gibi kısmı ağrıların da giderilmesine iyi gelerek ani kasılmalar sonucu oluşan ağrıları da geçirebileceği, yapılan çeşitli araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

Bu bitkisel çözümü de; duş aldıktan sonra gevşeyen kaslarınız üzerinde yaklaşık 1-2 kaşık kullanarak oval masaj ile 10-15 dakika aralıklarla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Basura ( hemoroide ), egzamaya, kulak ağrısına, cilt kuruluğuna, cilt lekelerine, boyun ağrısına, baş ağrısına, gastrite, bademcik şişmesine, ayak mantarına, ayak ağrısına, saç dökülmesine, gaz sıkışmasına ve hatta ayaklardaki çatlaklara maruz kalındığında da muhteşem bir bitkisel çözüm olabilen hindistan cevizi yağının kullanım alanları oldukça fazla olduğu için evde bulundurulan doğal ilaçlardan biri olarak bilinmektedir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Ani omuz ağrılarında ve kasılmalarında aşağıda yer alan bazı belirtilerin gözlemlenmesinde doktora gidilmesi en sağlıklısı olacaktır.

Bu belirtilerin başlıcıları; göğüste ağrı, bacaklarda ağrı veya yanma, nefes almada zorluk, düzensiz kalp atışı, kan tükürme, yüksek derecede ateş, görme kaybı, aşırı terleme, bilinç kaybı ya kısmı felç gibi durumlardır.


Omuz Ağrısına İyi Gelen Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Omuz ağrısına iyi Gelen çözümler, ani ağrı sağlanmaları, omuz ağrısını hızlı geçiren tedavi yöntemleri ve evde uygulanan doğal ve bitkisel çözümler için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Omuz ağrısına iyi Gelen çözümler hakkındaki yirmi iki paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Soğuk ve sıcak kompres ile omuz, boyun ve bacak gibi kas yaralanmalarında kullanılmasının faydaları ve iyi gelen etkileri üzerinde yayınlanan klinik bir inceleme ( PubMed ).
  2. Magnezyumun ağrılara olan faydaları ve geçirmek için iyi gelen özellikleri hakkında yayınlanan klinik bir araştırma yazısı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Kas yaralanmalarında ya da ani ağrılarda uygulanan germe ( ısınma ) egzersizlerin faydaları hakkında yayınlanan klinik bir çalışma ( PubMed )
  4. Sirkenin tıbbi kullanım alanlarındaki faydaları ve iyi gelen antiglisemik etkileri üzerine klinik bir araştırma yazısı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Masajın, kas gerilmesi sırasında yaşanan ağrıları ve hiperaljezi üzerindeki faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).