Öksürük için sorular ve iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Alexander Krivitskiy'e teşekkürler! :)

Geceleri öksürük neden şiddetlenir?

Geceleri yaşanan öksürüğün şiddetlenmesi, genelde yatma biçimi ile ilişkilidir. Düz olarak yatıldığında mukuslar boğaza doğru geri giderek öksürüğe neden olabilir. Bu yüzden uyurken ya da uzanırken baş yüksekte olacak şekilde istirahat edilmesi öksürüğün şiddetlenmesini önleyebilir ( Delil 1 ).

Gece yatarken çocuklarda yaşanan öksürüğe ne iyi gelir?

Geceleri şiddetlenen öksürükler genellikle yatış şekliyle ilgili olduğundan bahsetmiştik. Baş, yüksekte durmasına rağmen öksürükleriniz şiddetleniyorsa uyumadan önce sıcak bir duş alıp buharı soluyarak ( çocuklar için yaklaşık 10 dakika ve şiddetli olmayacak şekilde ) boğazınızın temizlenmesini sağlayabilir ve yattığınız odanın kuru olmasıyla ilgili bir durum da söz konusu ise nemlendirici kullanarak rahat bir uyku yaşayabilirsiniz ( Delil 2 ).

Tüm bunların yanında; temiz hava almak için odaların havalandırıldığından da emin olabilir ve "Öksürüğe ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek diğer doğal ve bitkisel çözümlere ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda yaşanan öksürüğe ne iyi gelir?

Seattle Çocuk Hastanasi'nde yayınlanan bir makaleye göre; eğer çocuk 3 aylık ve 1 yıl yaş aralığındaysa ılık ve temiz meyve suları ( elma suyu, limonata vb. ), eğer bir yaşın üstündeyse yarım tatlı kaşığı bal ve 6 yaş üzerinde ise öksürük damlası gibi takviyeler kullanılabileceği belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Öksürüğün ciddi olduğunu nasıl anlarım?

Eğer koyu yeşil ya da sarı renk balgam çıkarıyorsanız, ateşiniz 38 derecenin üstüne çıkıyorsa veya çıkardığınız balgamın yanında kan da gözlemiyorsanız, öksürüğünüz ciddi bir hal almış olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışarak tedavi ve muayane olmanız uygun olacaktır ( Delil 4 ).

Öksürük ne kadar sürer?

Vücudun öksürme işlemi, vücud sağlığı için temizleme görevi gören durumlarda gerçekleşir. Bu tür durumlarda yapılan tedavi ve çözümler genelde 2 ya da 3 hafta sürmektedir. Ancak; uyguladığınız çeşitli bitkisel ya da doğal çözümlerin 3 hafta gibi bir süre sonrasında devam etmesi halinde başka belirtiler ve nedenler olabileceği gibi doktora danışılması önemli olacaktır ( Delil 5 ).

Sürekli yaşanan öksürük için ne yapılması gerekiyor?

Genellikle; yapılan tedaviler eşliğined 2 ya da 3 hafta içerisinde öksürükler giderilebilir. Ancak bu süre zarfında devam eden öksürükler için doktora danışılması gerekmektedir. Özellikle; koyu yeşil ya sarı balgam çıkarma esnasında yüksek ateş ve kan da gözlemliyorsanız başka nedenlerden kaynakla bir öksürük yaşıyor olabilirsiniz.

Bu belirtilerin dışında kuru şekilde öksürüğünüz devam ediyorsa da inflamatuar bronkospazm olarak adlandırılan ve astıma benziyen bir rahatsızlık yaşıyor olabilirsiniz. Rahatsızlığınızın tam teşhisi için doktora görünmeniz önemli olacaktır ( Delil 6 ).

Ne tür bir bal öksürüğe iyi gelir ve hızlı geçirir?

Balın, özellikle boğaz rahatsızlıklarında oldukça etkili çözümlerden biri olarak bilinir. Bal ve öksürük üzerina yapılan bir araştırmaya göre; öksürük kesici bir ilaç olan dekstrometorfan (DM) içeren reçetesiz ilaçtan daha etkili bir şekilde etki yaptığı gözlemlenmiştir. Bu durumla beraber katkısız ve organik bal kullanımına dikkat edilmelidir ( Delil 7 ).

Bal haricinde; öksürüğe iyi gelen diğer bitkisel ya da doğal çözümler için de "Öksürüğe ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Öksürüğü kesmek için Vicks'i nereye sürmek gerekiyor?

Vicks'in kullanımına ilişkin resmi web sitesinde yayınlanan kullanım koşullarında; Vicks'in öksürğünüze etkili ve iyi gelmesi için boğazınızı ve göğsünüze sürerek ılık ve kuru bir bezle kaplayın. Sonrasında oluşan buharların buruna ve ağza ulaşmasını sağlamak için de üstünüze giydiğiniz giysileri gevşek tutun ( Delil 8.


Öksürüğe İyi Gelen Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere öksürüğe iyi Gelen çözümler, merak edilen sorular ve kaynaklar eşliğinde doğal ya da bitkisel çözümler, alternatif bilgiler ya da öksürük için en iyi tedavi yöntemleri için hazırladığımız sekiz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; öksürüğe iyi Gelen çözümler hakkındaki on bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 8 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Öksürüğün nedenleri, alınması gereken önlemleri ve iyi gelen bitkisel ya da doğal çözümlerin derlenerek hazırlandığı bir makale ( Medical News Today ).
  2. Yetişkinler için çocuklarda öksürmeye iyi gelen yöntemler ve alınması gereken faydalı tedbirler üzerine ebeveynler için bilgilendirme ( Çocuk Sağlığı ).
  3. Çocuklarda yaşanan öksürük için iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler üzerine yayınlanmış bir araştırma yazısı ( Seattle Çocuk Hastanesi ).
  4. Bronşit ve ilgili öksürüklerde doktora gidilmesi ve yapılması gereken diğer işlemler için bilgilendirme ( WebMD ).
  5. Sık-sık ya da geçmeyen öksürüğün tedavi sürecinin ne zaman kadar atlatılması gerektiğine dair ve ne zaman doktora görünülmesine ilişkin bir bilgilendirme ( Your MD ).
  6. Öksürüğün ilerlemesi ve sürekli halde devam etmesine ilişkin yayınlanan bir makale ( Washington Post ).
  7. Öksürüğe iyi gelen 7 doğal çözümün konu alındığı sağlık platformunda bal ve balın etkisi üzerine yapılan bilgilendirme ( Healthline ).
  8. Öksürüğü geçirmek için kullanılan Vicks'in kullanım methodları ve faydalarını arttırmak için belirtilen ipuçları hakkında bir bilgilendirme ( Vicks ).