Öksürüğe ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Sydney Sims'e teşekkürler! :)

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Aşağıda; sizler için öksürüğe iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlere yer verdik. Bu çözümleri sizlere sunarken aynı zamanda yapılan klinik araştırmalar ve çalışmalardan da bahsederek sizleri kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmayı hedefledik.

Evde Çözüm ailesi olarak; vermiş olduğumuz bilgilendirmeleri, tamamiyle kaynaklar nezdinde sunmaya zen gösteriyor ve gün geçtikçe artan desteğinize nail olmaya çalışıyoruz.

Evde Geçiren Doğal ve Bitkisel Çözüm

Sizlere hazırladığımı bu araştırma yazısında sunduğumuz doğal ve bitkisel çözümlerin yanı sıra başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden ayrıca bahsederek bilinçli bir toplumu da amaç edindiğimizi mutlulukla belirtmek isteriz.

Aşağıda; sizler için oluşturduğumuz bu çözümlerde yer alan diğer rahatsızlıkların evde uygulayabileceğiniz çözümlerine de tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bizlere göstermiş olduğunuz ilgi için tekrar teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Bal

Yapılan bazı araştırmalar ve klinik çalışmalara göre balın öksürüğe iyi gelen özellikleri bulunduğu ve geçirebilme sürecini hızlandırabildiği belirtilmiştir. Yapılan araştırmalarda da özellikle çocuklar üzerinde önemli ölçüde öksürüğe iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Öksürüğe iyi gelmesi için 2 tatlı kaşığı balı, bir bardak sıcak suya ya da herhangi bir bitksel çaya ekleyerek gün içerisinde 2 kere olacak şekilde tükebilirsiniz.

Not: Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu çözümü 1 yaşın altındaki çocuklar için uygulamaktan kaçınınız.

Öksürükle beraber soğuk algınlığına maruz kaldıysanız makalemizi inceleyebilirsiniz.

Zencefil

Evde oldukça kolay bulunan ve öksürüğe iyi gelen bir diğer bitkisel çözüm olan zencefilin de anti-enflamatuar özellikleri, kuru ya da astımlı öksürüklere oldukça etkili olabilir. Ayrıca; mide bulantısına ve ilişkili ağrıları da giderebilen zencefil ile ilgili yapılan benzer bir araştırmada da ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphnesi ) hava yollarındaki zarları gevşeterek öksürüğü azaltabileceği yönünde ( Delil 2 ).

Gün içerisinde bir kaç kez içebileceğiniz bu bitkisel çözümde demlemiş olduğunuz zencefil çayına bal ve limon ekleyerek etkisini arttırabilir ve faydalarını kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Zencefili ayrıca; geniz akıntısına, sivilceye, diş eti şişmesine, gaz sıkışmasına, diş ağrısına, burun akıntısına, kulak ağrısına, ayak şişmesine, bademcik şişmesine, ayak ağrısına, baş ağrısına, ses kısıklığına ve hatta ayak mantarına da iyi geldiği ve etkili bir bitkisel çözüm olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Buhar

Özellikle; balgamlı öksürüğe maruz iseniz buhar soluma oldukça etkili bir doğal çözüm olacaktır. Evde rahatlıkla uygulanabilen bu tedavi yöntemi ile ilgili Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü'nün faydaları üzerine yapmış olduğu bilgilendirmeler vardır ( Delil 3 ).

Gün içerisinde bir iki defa yapabileceğiniz bu işlem için sıcak su dolu bir kabın üzerinde buhar solumanız yeterli olacaktır. Etkilerini kısa sürede fark edeceğiniz bu çözümde aynı zamanda boğazda ve burunda bulunan mukusların da azaldığını gözlemeyeceksiniz.

Buhar soluma yöntemini ayrıca burun akıntısına maruz kaldığınız zamanlarda da doğal bir çözüm olarak evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kekik

Bronşit dahil, öksürük ve öksürüğe neden olan etmenlerle beraber uzun yıllardır kekik, bitkisel bir çözüm olarak çeşitli bölgelerde kullanılmaktadır. Bu bitkisel çözüm ile yapılan bir araştırmada ise plesebo etkisine nazaran kişilerde öksürüğün azaldığı gözlemlenmiştir. Özellikle; kekik içerisinde bulunan antioksidanlar etkili olduğu da ayrıca belirtilmiştir ( Delil 4 ).

Evde Çözüm olarak değerlendirebileceğiniz bu bitkisel tedavi yöntemi için gün içerisinde 2 tatlı kaşığı kurutulmuş kekiği sıcak suya katarak ( demleme işlemi tamamlandıktan sonra ) tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kulak ağrısına, geniz akıntısına, bademcik şişmesine ve hatta diş ağrısına da iyi gelen kekik, oldukça yaygın olarak kullanılan bitkisel çözümlerden de biri olarak bilinir.

Yoğurt

Probiyotiklerin sadece soğuk algınlığı değil öksürüğe de iyi geldiği yapılan bir çok araştırmada belirtilmiştir. Kültürümüzde de oldukça yaygın olarak tüketilen yoğurt ise öksürük konusunda doğal bir çözüm olarak yerini alır. Yoğurdun içeriğinde bulunan Lactobacillus acidophilus adlı bileşenlerle ilgili yapılan bir araştırmada öksürük ve soğuk algınlığı üzerine faydaları gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

Gün içerisindeki beslenme alışkanlıklarına yoğurt ekleyerek öksürüğün şiddetini ve diğer belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Probiyotiklerin güçlü özelliklerini öksürük harici ishale, adet sancısına, saç dökülmesine ve bununla beraber ağız kokusuna maruz kaldığınız durumlarda alternatif bir çözüm olarak deneyebilirsiniz.

Öksürüğü Geçiren Önlemler

Aşağıda; öksürüğü geçiren ve tekrar yaşanmaması adına alınması gereken önlemlerden Medical News Today'den alıntı yapılarak bahsedilmiştir ( Delil 6 ).

Soğuk algınlığı, kuru öksürük ya da çeşitli yollarla buluşabilen diğer rahatsızlıklar geçiren insanlardan tedavi süreniz boyunca uzak durmaya çalışın.

Katkısız ve hijyen değerlerinin yüksek olduğu sabunlar vasıtasıyla ellerinizi ve yüzünüzü yıkamaya ve temiz tutmaya özen gösterin.

Özellikle; aileden birinin öksürüğe ya da ilgili diğer belirtilere sahip olması durumunda dezenfektan kullanılmasını alışkanlık haline getirin.

Soğuk algınlığı belirtileri sırasında susuz kalmamaya özen göstererek günlük su alım miktarınızı çeşitli bitkisel çaylar ve su ile karşılayın.

Bir çok rahatsızlığın ilerlemesini ve devam etmesini de tetikleyebilen stresten mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışarak iyileşmeye kanalize olun.

Uykunuzu aldığınızdan emin olun ve yorgun olmayan vücudunuzun bu süre zarfında rahatsızlıkla mücadele etmesine katkıda bulunun.


Öksürüğe İyi Gelen ve Hızlı Geçiren çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere öksürüğe iyi Gelen ve Hızlı Geçiren çözümler, araştırmalar ve kaynaklar nezdinde doğal ya da bitkisel tedaviler, öksürüğü geçiren önlemler ya da evde uygulanılabilen en iyi doğal ilaçlar için hazırladığımız altı kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; öksürüğe iyi Gelen ve Hızlı Geçiren çözümler hakkındaki yirmi sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 6 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Öksürük ve benzeri belirtiler yaşayan çocuklarda, öksürüğü geçiren bitkisel çözümlerden biri olan balın incelenmesi ve araştırma sonuçlarının bilgilendirilmesi ( Amerikan Tabipler Birliği - JAMA Pediatrics ).
  2. Zencefil ve zencefile ait bileşenlerinin öksürük ve öksürükle ilişkili kas gevşemesi ve kalsiyum düzenlemesi üzerine etkilerini konu alan klinik bir araştırma yazısı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Evde uygulanabilen buhar soluma yönteminin faydaları ve iyi gelen etkileri üzerine klinik araştırmaları içeren bir derleme kitap ( Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü ).
  4. Kekiğin bronşit ve ilgili öksürüğüne iyi geldiği ve geçirebildiği üzerine yapılan klinik araştırmalarla çalışmaların gözlemlenmesi üzerine ilişkin bir makale ( PubMed ).
  5. Probiyotiklerin öksürük, ateş ve diğer soğuk algınlığını belirtileri üzerindeki etkileri ve faydaları üzerine yapılan klinik bir çalışma ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Öksürüğü geçiren önlemler ve evde uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümlerin kaynaklar ve araştırmalar eşliğinde hazırlanarak yayınlanmış olan bir makale ( Medical News Today ).