Öksürüğe kekik iyi gelir mi? Evde uygulanışı ve diğer bitkisel çözümleri!

Kapak fotoğrafı için Oriento'ya teşekkürler! :)

Öksürüğe İyi Gelen Kekik

Lamiaceae familyasına ait olan kekik, öksürüğe iyi gelen bitkisel çözümlerden biri olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Baharat, ilaç ya da parfüm yapımına kadar bir çok alanda da kullanılan kekik, antihipergemik ve antilipidemik özellikleri ile diyabet ve böbrek ağrısına, antiseptik ve tonik özellikleri ile de kronik fungal enfeksiyonlardaki bağışıklık sistemine, bronşite, boğmaca ve plörezi gibi diğer göğüs enfeksiyonlarına da iyi geldiği klinik çalışmalarda ayrıca gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Öksürüğe iyi gelmesi için uygulanan kekik ile ilgili yapılan başka bir klinik çalışmada da; plasebo grubuna kıyasla ( 2 gün öncesinden ) kekik kullananlarda öksürük belirtilerinin %50 oranında azaldığı gözlemlendi ( Delil 2 ).

WebMD'de yayınlanan bir makaleye göre kekiğin öksürükle beraber ayrıca bronşite, boğaz ağrısına, mide ağrısına, karın ağrısına, gastrite, ishale, kulak ağrısına, yatak ıslatmaya, çocuklarda hareket bozukluğuna (dispraksi), bağırsak gazı ile ilişki gaz sıkışmasına, parazit solucanı enfeksiyonlarına ya da cilt hastalarına maruz kalınması durumunda da kullanıldığından bahsedilmiştir ( Delil 3 ).

Öksürük için Kekiğin Uygulanışı

Kurutulmuş kekiklerden elde ettiğiniz isteğe bağlı olarak bir miktarını sıcak bir su ile kaynattıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika demleye bırakarak bu bitkisel çözümü öksürüğün geçmesi için uygulayabilirsiniz.

Öksürüğe ayrıca bal da iyi gelebileceğinden dolayı hazırlamış olduğunuz kekik çayına bir tatlı kaşığı bal ekleyerek hem tadını hem de etkisini arttırabilirsiniz.

Not: Öksürük için oldukça iyi çözümlerden biri olan bal için de yapılan klinik bir araştırma sonrasında yayınlanan bir makaleye göre özellikle ocukluk çağında üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkili öksürük ve uyku zorluğu için tercih edilen bir evde tedavi yöntemi olabildiğinin altı çizilmiştir ( Delil 4 ).

Öksürüğe İyi Gelen Diğer Bitkisel ve Doğal Çözümler!

Sizler için daha önce oluşturmuş olduğumuz; "Öksürüğe ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek, bal, zencefil, buhar, kekik ve yoğurt çözümleri için uygulanışları ve detayları öğrenebilirsiniz.


Öksürüğe İyi Gelen Kekik Çözümü İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere öksürüğe iyi Gelen Kekik çözümü, öksürük için uygulanan bitkisel ve doğal çözümler, kekiğin uygulanışı ve diğer çözüm yolları, şiddetli öksürükler ve anında geçirme için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; öksürüğe iyi Gelen Kekik çözümü hakkındaki yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Bitkisel bir çözüm olarak iyi gelen özelliklerinden dolayı tedavi amaçlı kullanılan kekiğin tıbbi ve etkisel anlamdaki aktivitelerinin incelenmesini konu alan bir çalışmanın detaylı olarak yayınlanmış hali ( Uygulamalı Biyoloji ve Biyoteknoloji Dergisi ).
  2. Akut bronşit ve öksürük için yapılan araştırmalar üzerinde kekiğin iyi gelen rolü ve faydalı diğer etkileri üizerine yapılan prospektif, çift kör, plasebo kontrollü bir klinik çalışma ( PubMed ).
  3. Kekiğe genel bakış, kullanım alanları, yan etkileri, etkileşimleri ve dozlama konusunda bilgilendirmelerle beraber iyi gelen faydaları ve dikkat edilmesi gereken önlemlere kadar yapılan detaylı bir inceleme ( WebMD ).
  4. Organik balın öksürüğe iyi gelen etkileri ve faydaları üzerine yapılan klinik bir çalışmanın çok yönlü olarak yayınlanması ( JAMA Network - Arch Çocuk Doktoru Adolesc Med. ).