Müziğin ağrıya iyi gelen ve evde çözüm olabilen faydaları!

Kapak fotoğrafı için Kelly Sikkema'ya teşekkürler! :)

Ağrıya İyi Gelen Müzik

Bob Marley'in müzik ve acılara ilişkin sözü olan; "Müzik hakkında bir güzel bir şey söylemek gerekirse; eğer sizi etkilemeye başlarsa, herhangi bir acı hissetmezsiniz." ifadesi, bilim insanlarına acıya, ağrıya uygulanabilecek alternatif bir çözüm olabileceği yönünde esin kaynağı oldu.

Özellikle; parkinson hastaları ile ilgili yapılan bir çalışmada, toplulukla beraber şarkı söylemenin, parkinson belirtilerini ve stresi azalatabileceği yönünde olumlu gelişmeler olduğu belirtildi ( Delil 1 ).

Müzik ile ilgili yapılan başka bir araştırmada da; müzik dinlemenin, epilepsi için potansiyel bir çözüm yolu olabileceği ve tedavilerde uygulanabileceği yönünde ( Delil 2 ).

Yapılan tüm bu araştırmalar ve çalışmalar sonucunda; müzik dinlemek, acıya ve ağrıya oldukça iyi gelebilen ve azaltabilen etkiler yaratabilir.

Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir makaleye göre; müziğin kronik ağrı yaşayan kişiler üzerinde iyi gelen faydaları ve ağrıyı azaltan etkileri olabileceği yönünde bilgilendirmeler yapılmıştır ( Delil 3 ).

Özellikle; ağrı kesici kullanımı gün geçtikçe artan günümüzde; ayak, çene, diş, kulak, bel, boğaz, hemoroid, boyun, boğaz ve adet ağrısına çözüm olabilecek tedavi yöntemleri denenmesi ile süreci ağrısız geçirebilmek için müzik dinlenebilir.

Evde Müzik Tedavisi

Ph.D. Cameron S. Metcalf'a göre; "Rahatsızlıklara yapılan tedavi yöntemleri ile uygılandığında; müziğin, herhangi bir hastalık ağrısına iyi gelen ve geçiren etkilerini gösteren yeni kanıtlar ortaya çıkmaktadır."

2018 Yılında yapılan bir araştırmada da; müzik dinlemenin, beyin yapısını ve nörokimyasını iyileştirdiği belirtiliyor ( Delil 4 ).

Yapılan başka bir klinik çalışmada ise; müziğin, beyinde yer alan nörotrofik faktörün (BDNF) üretimini yükselttiği, protein nöronlarını desteklediği ve nöronlarla sinapsların büyümesine yardımcı olduğu yönünde açıklamalar yapılmıştır ( Delil 5 ).

Evde Çözüm Notu

Yapılan tüm araştırmalar ve çalışmalar neticesinde; yaşamış olduğunuz ağrılara uyguladığınız doğal ve bitkisel çözümler eşliğinde müzik dinlemek, oldukça etkili olabilecek ekstra bir kuvvet sağlayabilir.

Tedavi sürecinde uygulanan müzik dinleme süreci ayrıca; hali hazırda iyileşen durumlarda yaşanılan ağrıların da hissedilmemesi açısından önünü açabilir.

Bu durumda; evde uyguladığınız herhangi bir çözüm sürecinde, rahatsızlığınız iyileşene kadar, müzik dinleyerek bu iyileşme sürecinin tadını çıkabilirsiniz.

Bol müzikli günler dileriz!


Müzik Dinlemek ve Ağrıya Çözüm Bulmak İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Müzik Dinlemek ve ağrıya çözüm bulmak, ağrılara iyi gelen müziğin etkisi, evde çözüm olabilecek tedavisi ya da pratik ve alternatif bir ağrı kesici olan doğal müziğin etkileri için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Müzik Dinlemek ve ağrıya çözüm bulmak hakkındaki on üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Parkinson hastalığı ile yapılan bir çalışma sonucunda; grup şarkılarının stres ve parkinson belirtileri üzerindeki etkileri üzerine bir makale ( Amerika Birleşik Devletleri - Sinirbilim Derneği ).
  2. Müzik ve Epilepsi rahatsızlığına iyi gelen etkileri üzerine bir inceleme ( Amerika Psikoloji Derneği ).
  3. Kronik ağrı yaşan kişilerde, müziğin etkisi ve iyi gelen etkileri üzerine bir analiz çalışmaları ( ABD - Ilusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Müziğin, kemirgenleri etkileyen ve iyi gelen etkileri üzerine bir araştırma ( Frontiers - Açık Bilim Platformu ).
  5. Olgunlaşmamış omurilik nöronlarının, yetişkin nosiseptif duyarlılığında birer dinamik düzenleyici olabileceğine ilişkin inceleme ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).