Mide ekşimesine ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Xu Duo'ya teşekkürler! :)

Mide Ekşimesi

Midede ekşimesi, sanılanın aksine kalp ile değil, mide ve bağırsakla ilişkili yaygın bir durumdur. Bu ekşime, tüketilen gıdalar sonrasında midenin sindirmek için ürettiği ve güçlü denilebilecek asitlerin boğaza ya da göğüse kadar ulaşması sonucunda oluşabilmektedir. Ara-sıra yaşanan mide ekşimeleri çeşitli doğal yöntemlerle giderebileceği üzere, oldukça sık yaşanması durumunda ise reflü belirtisi ihtimali olabileceğinden tıbbi bir tavsiye alınması da gerekebilir ( Delil 1 ), ( Delil 2 ).

Mide Ekşimesinin Belirtileri

Mide ekşimesi için, global bir sağlık şirketi olan GlaxoSmithKline'nın ( GSK ) TUMS platformunda üzerinde durulan başlıca belirtileri aşağıda listelenmiştir ( Delil 3 ).

Göğüste ağrı ya da yanma hissinin yanı sıra boğazda da benzer durumlara, yutmada güçlüğe, sürekli gaz çıkarmaya ya da geğirmeye ve ağızda oluşan ekşi bir tada maruz kalmak başlıcalarıdır.

Mide Ekşimesinin Nedenleri

Genellikle; baharatlı ve aşırı kızarmış gıdaların yanı sıra çikolata, karbonatlı içecekler, alkol, domates ve kafin tüketimi mide ekşimesine neden olabilecek başlıca durumlardır.

Bu tür nedenler haricinde; yüksek tansiyona, anksiyete ile birlikte gelişen depresyona, kalp rahatsızlığına maruz kalmak ya da doğum kontrolü için kullanılan bazı ilaçların kullanmak ta mide ekşimesine ve yanmasına neden olabilmektedir.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir?

Sizlere mide ekşimesi ekşimesinin tanımı, belirtileri ve nedenleri hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri de yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde sunmaya çalıştık.

Evde Çözüm ailesi olarak; bilgilendirmeye yönelik oluşturduğumuz bu platformda olabildiğinde hatrı sayılı ve uluslararası kaynaklar eşliğinde sizleri kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmayı hedeflediğimizi hatırlatmak isteriz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Mide ekşimesi için aşağıda iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri bulabilirsiniz. Bu tür durumlarda oldukça kullanışlı ve yararlı olabilecek bu yöntemler sürecinde mide rahatsızlığınızın devam etmesi halinde doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Ayrıca; mide ekşimesine iyi gelen bu yöntemlerden bahsederken aynı çözümlerin başka hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine değinerek sizi bilgilendirmek istedik.

İşte, mide ekşimesine evde rahatlıkla bulabileceğiniz bitkisel ve doğal çözümler!

Elma Sirkesi

Elma sirkesi kullanımı, mide ekşimesi veya yanması için etkin olan ve oldukça başarılı bitkisel çözümlerden biridir. Ekşime sırasında yaşanan belirtileri de hafifletebilen ve midedeki gastrit seviyesini normal hale getirebildiği gözlemlenen çalışmalar vardır ( Delil 4 ).

Bu çözüm için yapmanız gereken 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ile bir tatlo kaşığı balı bir bardak suda karıştırarak gün içerisinde tüketmeniz yeterli olacaktır.

Elma sirkesi ayrıca; bademcik şişmesine, gaz sıkışmasına, gastrite ve geniz akıntısına da iyi gelebilen etkili bir doğal ilaçtır.

Papatya Çayı

Papatya çayının, yaşanan gastrointestinal tahrişlere iyi gelen ve midedeki asidi azaltan özelliklere sahip olduğu yapılan klinik araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

Papatya çayını mide ekşimesi ya da yanması durumunda gün içerisinde 2 ya da 3 bardak tüketerek ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca; Bel ağrısına, boğaz ağrısına da iyi gelen papatya çayını, ayrıca papatyalardarken kendinizde yapabilir ve hatta bir çay kaşığı bal ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz.

Yeşil Çay

Mide problemlerinde yaşanan özellikle ekşime ve yanma gibi durumlarda etkili olabilen yeşil çay, içerdiği antioksidan, anti-enfalamatuar ve antibakteriyel özellikler sayesinde midedeki toksinleri azaltarak, zararlı bakterileri de etkisiz hale getirdiği yapılan klinik araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 6 ).

Papatya çayı gibi, yeşil çayı da gün içerisinde 2 ila 3 bardak şeklinde tüketerek midede yaşadığınız ağrıya, yanmaya ya da ekşimeye etkili olabilmesini sağlayabilirsiniz.

Adet sancısına, çene ağrısına ve özellikle hemoroide ( basura ) da iyi gelebilen yeşil çay evde oldukça kolay bulunabilen ve oldukça faydalı bir bitkisel çaydır.

Süt

Yağsız olarak tüketilen süt te mide ekşimesine iyi gelen doğal çözümlerden biri olarak bilinir. Sfinkteri üzerindeki basıncı arttırarak yanmayı ve ekşimeyi rahatlattığı ve hatta gelecekte de önlediği çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir ( Delil 7 ).

Midedeki ekşimeleri hafifletmek için yağsız olarak tüketmeniz gereken bir bardak sütü yatmadan önce ya da öğün aralarında deneyebilirsiniz.

Ayrıca; ağız kokusuna ve çocuklarda boğaz ağrısına da iyi gelen sütü tüketmeden önce organik ve katkısız olmasına özen gösterebilirsiniz.

Dikkat: Aşırı miktarda süt tüketimi mide ekşimesini daha da kötüleşmesine sebep olabileceğinden kullanımı fazla aşmamaya özen göstermelisiniz.

Hardal

Doğal bir alkali olarak bilinen hardal da evde rahatlıkla bulabileceğiniz çözümlerden biri olarak, mide ekşimesine iyi gelmesi için mide asitlerini nötralize edererek etkili olmasını sağlar ( Delil 8 ).

Yaşadığınız yanmalar ve ekşimeler için 1 tatlı kaşığı hardalı bir bardak su ile maruz kalınan durum sırasında kullanabilirsiniz.

Bal

Antienflamatuar özellikleri ile oldukça etkili olan ve bir çok rahatsızlıkta da kullanılan bal, midede yer alan asit dengesini düzenleyebilecek potasyumlar içermekte olduğu yapılan çalışmalarda belirtilmiştir ( Delil 9 ).

Bu tür durumlarda balı kullanırken dikkat etmeniz gerekenin organik ve çip olmasına özen göstermek olduğunu hatırlatmak isteriz.

Mide ekşimesi için de 1 tatlı kaşığı çiğ balı, bir bardak suya karıştırıp gün içerisinde 2 ila 3 kere tüketebilirsiniz.

Ayrıca; ayak çatlaklarına ve mide bulantısına evde iyi gelebilecek çözümlere karıştırılarak ta kullanılan bal oldukça etkili bir doğal çözümdür.

Badem

Gündelik hayatta da oldukça tüketilen badem, mide ekşimesi ve yanması sırasında rahatsızlığa neden olan mide sularını nötralize etmeye yarayan alkalin bileşikler barındırdığını belirten kaynaklar vardır ( Delil 10 ).

Günlük beslenme diyetinize bademi ekleyerek ve yemeklerden sonra 3-4 tane kavrulmuş olanlardan yiyerek mide ekşimelerinizi rahatlatabilirsiniz.

Mide Ekşimesini Önleme

Aşırı baharatlı, kızgın yağda kızartılan yiyeceklerden ve alkol ile kafein alımını azaltarak mide ekşimesine sebep olan etmenleri engelleyerek tekrar oluşmasını önleyebilirsiniz.

Bu durumla beraber çikolata, domates ve karbonatlı içeceklerden de uzak durmanız etkili olacaktır.


Mide Ekşimesi İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Mide Ekşimesi, Yanması, ağrısı ya da belirtilerine iyi gelen bitkisel çözümler için hazırladığımız on kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Mide Ekşimesi hakkındaki otuz üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 10 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Mide ekşimesinin tanımı ve nedenleri üzerine bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).
  2. Hazımsız ve mide ekşimesi ile ilgili tanım ve teknik üzerine bir makale ( Klinik Yöntemler: Tarihçe, Fiziksel ve Laboratuvar İncelemeleri - 3. Baskı - ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Maruz kalınan mide ekşimesi sırasında yaşanan belirtilerin başlıcaları ( TUMS - GSK ).
  4. Elma sirkesi ile mide ekşimesini ve belirtilerini azaltmanın yolları ( Kitap: Elma Sikesinin Hayat Kalitesini Güçlendiren Etkileri - Jennifer Cane )
  5. Papatya çayının mide ekşimesi ve diğer rahatsızlıklara iyi gelen özellikleri üzerine yapılan bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Gastroözofageal reflü hastalığı veya mide ilişkili mide belirtileri sırasında yapılan tedaviler ve incelemeler ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Mide ekşimesine iyi gelen ve iyi gelmeyenler üzerine bir bilgilendirme ( Kitap : Hayatın Önde Gelen Beslenme Yöntemleri - Annette B. Natow, Jo-Ann Heslin ).
  8. Hardalın reflü ve benzeri mide problemler ile ilgili yaşanan durumlardaki asidik aktivitelere etkisi ( Kitap : Doğal Mide Bakımı - Anil Minocha tarafından, David Carroll ).
  9. Reflü ve özofajitte gibi tıbbi özelliklere sahip bir besin maddesinin incelenmesine yönelik araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  10. Asit Reflüye iyi gelen çözümlerden bademin kullanımı ( Kitap: Optimum Beslenme - Stephanie Green ).