Mide bulantısına zencefil iyi gelir mi? Evde, bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Kaylee Garrett'e teşekkürler! :)

Mide Bulantısına Zencefil İyi Gelir mi?

Mide bulantısı oldukça sık rastlananan belirtilerden biridir. Sizlere, mide bulantısının nedenlerini, belirtilerini, evde uygulayabileceğiniz bir çok doğal ve bitkisel çözümleriyle sorularınıza yer verdiğimiz "Mide bulantısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" yazımızda tüm detayları sunmuştuk.

Bu bulantılarla ilgili detaylı bilgiler ve başka bir çok Evde Çözüm için yukarıda belirttiğimiz araştırma yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu inceleme yazımızda; adet sancısına, diş ağrısına, geniz akıntısına, gaz sıkışmasına ve bel ağrısına da iyi gelen zencefilin, mide bulantısı için de oldukça etkili ve doğal bir bitkisel ilaç olabileceğine dair araştırmalara yer verdik.

Mide Bulantısı ve Zencefil

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir makaleye göre; özellikle gebelikte mide bulantısına ve kusmaya neden olan oluşumları azaltmak için zencefilin etkinliği üzerinde oldukça güvenli sonuçlar alındığı vurgulanmıştır ( Delil 1 ).

Yapılan bu araştırmada; zencefilin, farmakolojik olarak pıhtılaşmayı önleyici spesifik endikasyonlara, kontrendikasyonlara, önlemlere ve yan etkilere sahip güçlü bir bitkisel ilaç olduğu da ayrıca vurgulanmıştır.

Yapılan başka bir çalışmada ise; zencefilin, kemoterapinin neden olduğu mide bulantısına ve kusmaya da etkisi üzerine durulmuş ve bu çalışmada belirtilen kanıtlar, zencefilin CINV'nin azaltılmasında etkili olabilecek birçok özelliğe de sahip olduğunu göstermiştir ( Delil 2 ).

Avustralya Sağlık Bakanlığı'nda da bahsedilen bir makaleye göre; zencefilin bulantılarda her ne kadar kesin kanıtlara yer verilmese de, kullanımının kadınlara faydalı olabileceği konusunda ( Matthews ve ark 2010 ). Günde 4 kez 250 mg'a kadar olan dozajlar güvenli görünmekte olduğu belirtilmiştir ( Vutyavanich et al 2001 ) (Delil 3 ).

Mide Bulantısına Evde Zencefil Çözümü

Zencefil kullanımı bir çok kişi için oldukça güvenlidir. Bu durumla birlikte, düşük tansiyon ve düşük kan şekeri maruz kalıyor ya da kan inceltici kullanıyorsanız zencefil alımınızı sınırlamanız gerekebilir.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar neticesinde herhangi bir ölçü üzerinde kesin olarak bir fikir birliği oluşmasa da bir çok çalışmada günlük 0.50 ila 1.5 gram kurumuş zencefil kökü alınmasının uygun olduğu belirtilmiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz çalışmalarda da zencefilin kuru şekilde yenilmesini de oldukça etkili olabileceği yönünde bilgilendirmeler de yapılmıştır.

Tüm bunların yanında; zencefili çay olarak ta gündelik olarak tüketmenin etkisi de olabilmektedir. Zencefil çayınızı, bir bardak kaynar suya, yaklaşık 2 dilim soyulmuş ve taze olan zencefil kökü ekleyerek yaklaşık 5 ila 10 dakika pişirin ve oda sıcaklığında demlemeye bırakın.

Alternatif olarak; evde bulunuyorsa, mide bulantısı için zencefil gazozu da deneyebilirsiniz. Gazozu bir süre dinlendirerek durgunlamasını sağladıktan sonra eğer kusmadıysanız ufak yudumlar eşliğinde tüketebilirsiniz.


Mide Bulantısı ve Zencefil İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Mide bulantısı ve Zencefil, Zencefilin Mide bulantısına Faydaları ya da Mideye iyi Gelen araştırmalar için hazırladığımız üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Mide bulantısı ve Zencefil hakkındaki on iki paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 3 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Gebelikte ( hamilelikte ) mide bulantısına ve kusmaya iyi gelen zencefile ait etkilerin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Kemoterapi sırasında oluşan mide bulantıları ve kusmalara zencefilin etkisi üzerine bir derleme çalışmaası ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Mide bulantısına ve kusmaya maruz kalan ve özellikle hamilelerde yaşanan durumlar üzerine bir makale ( Avustralya Sağlık Bakanlığı ).