Mide bulantısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Linus Schütz'e teşekkürler! :)

Mide Bulantısı Nedir?

Sanılanın aksine mide bulantısı bir hastalık değil, midenizle ilgili ya da ilgisiz bir çok rahatsızlığın belirtisidir ve mide bulantısına maruz kalmak, oldukça sık rastlanan kusma isteğini de beraberinde getirir.

Başlıca belirtileri ise; nedenlere bağlı değişiklik gösterse de göğüste, üst karında ya da boğaz arkasında rahatsız edici ve acı hissettirmeyen durumlar olarak gözlemlenebilir ( Delil 1 ).

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Evde Çözüm olarak; sizlere, mide bulantısına iyi gelen bir çok doğal ve bitkisel çözümü sunmaya çalıştık. Bu çözümleri sunarken de sağlık sektöründe hatrı sayılı kaynakları değerlendirip ve kesin kaynakları ile birlikte sizlere analizleri ile sunduk.

Diğer bir çok platformdan farkımız, sizlerin de tahmin edeceği üzere; pratik ve etkili bilgilerle bilinçli bir toplum oluşturmaktır. Bu düşüncemizi yaşattığınız ve bizleri tercih ettiğiniz tekrar teşekkürler.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Aşağıda; sizler için evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlere, kaynakları ve delilleri ile beraber bulabilirken başka hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinden de haberdar olmanıza ayrıca özen gösterdik.

Bizlere göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden dolayı tekrar teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Zencefil

Asya tıp kültüründe uzun yıllardır sindirim sistemi problemlerinde kullanılan zencefil, kusma ve mide bulantısına iyi gelir. Önceki araştırmalarımızda da bahsettiğimiz üzere; gingerol adı verilen ve doğal bir antiemetik özelliği olan zencefil gastrik boşalmayı hızlandırır ve mide kasılmalarını da uyarır. Bir yandan, yapılan bir araştırmada; zencefilin mide bulantısını ve kusmayı önleyebileceği üzerinde potansiyel etkinliği olduğu belirtilmiştir ( Delil 10 ).

Zencefili gazoz olarak içmeniz gereken bu yöntemde; oda sıcaklığında bir süre bekletmeniz ve durgunlaşmasını sağlamanız yeterli olacak ve zencefili gazozunu kustuktan sonra değil kusmadan öncesi içmeniz gerekecektir. Tüketiminizi de ufak yudumlar eşliğinde yapmayı unutmayınız.

Limon ve Bal

Evde rahatlıkla bulabileceğiniz başka bir yöntem olan olan ve ayak kokusuna, burun akıntısına ve geniz akıntısına da iyi gelen limon ve bal kombinasyonu, mide bulantınıza da iyi gelir ve mide sıkıntılarınızı ortadan kaldırır. Güçlü antioksidan özellikleri ile midenizi de temizleyebilecek etkili bir çözüm olabilen limonda ayrıca C vitamini de bulunduğu için bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir ( Delil 11 ).

Limon ve bal karışımını uygulamanız için 1 tatlı kaşığı limonla balı karıştırmanız ve yavaşça yutmanız yeterli olacaktır. Kusma hissiyatınızı yavaşça azalttığını kısa sürede fark edebileceğiniz bu yöntem oldukça tercih edilenler arasındadır ve hatta boğaz enfeksiyonuna da iyi gelir.

Karbonat

Karbonat ta, mide bulantısı sırasında yaşadığınız kusma hissiyatıyla beraber ağızınızda oluşan asitleri nötralize eder ve iyi gelir. Sadece; ağızınızdaki o kötü ve mide bulantınızı tetikleyen tattan kurtulmanızı sağlamaz, aynı zamanda önceki yazılarımızda belirttiğimiz ayak çatlaklarına, ayak mantarına ve diş eti şişmesine iyi geldiği gibi ağız sağlığınıza ve dişlerinize de iyi gelir ( Delil 12 ).

Karbonat çözümü de oldukça basit olan yöntemler arasındadır. Yarım bardak suya, yarım tatlı kaşığı karbonat ekleyerek karıştırmanız ve bunu ağızınızda gargara yapacak şekilde uygulamanız yeterli olacaktır. Zencefil gazozudan ziyade, bu yöntemi kustuktan sonra da uygulayabilir ve ağızınızdaki kötü hissattan kurtulabilirsiniz.

Nane

Evde kolay bir şekilde bulunan ve çene ağrısına da iyi gelen bitkisel çözümlerde etkili bir yeri olan nanenin, mide kaslarını rahatlatıcı bir özelliği vardır ve mide bulantısına iyi gelir. Yutulması ardından da antimikrobiyal etkiler gösterdiğine dair gözlemler ayrıca yapılan çalışmalarda belirtilmiştir ( Delil 13 ).

Normal nane yapraklarını kullanarak ta yapabileceğiniz nane çayını kaynattıktan sonra oda sıcaklığında soğumasının ardından günde 2 kere rahatlıkla içebilir ya da alternatif olarak nane yapraklarından azar-azar çiğneyebilirsiniz.

Tarçın

Mide bulantısına ve kusmaya iyi gelir diyebileceğiniz tarçın halk arasında oldukça kullanılan başka bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple; sabah yaşanan rahatsızlıklarda da oldukça tavsiye edilmektedir. Antiemetik ve uyarıcı özelliklere de sahip olan tarçınla ilgili, 2015 yılında yapılan başka bir çalışma da vardır ( Delil 14 ).

Kusmayı ve bulantıyı önlemek için ufak bir parça tarçını, ufak bir su cezvesinde güzelce kaynatarak oda sıcaklığında bekletebilir ve hatta tatlandırmak ve etkisini arttırmak için az bir miktar bal ekleyerek yavaşça içebilirsiniz. Bu bitkisel çözümü gün içerisinde 2 ya da 3 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Pirinç

Gastrite ve mide iltihabına da iyi gelir diyebileceğimiz pirinç suyu, vücudu ihtiyaç duyduğu temel besinlerle doldurabilen etkili ve basit çözümlerden biridir. Yapılan başka bir çalışmaya da göre; stresin neden olduğu ülsere de iyi geldiği ayrıca gözlemlenmiştir ( Delil 15 ).

Hızlı ve etkili bir çözüm olan bu yöntem için 1 bardak pirinci güzelce yıkadıktan sonra yarım kap suda kaynatmanız ve pişen pirinç sonrası suyunu süzerek gün içerisinde yavaşça içmeniz yeterli olacaktır. Kısa sürede etkisini fark edeceğiniz bu yöntemi de gün içerisinde ihtiyaç duydukça tekrar edebilirsiniz.

Soğan

Kokusu için her ne kadar tercih edilmeyen bir tedavi yöntemi olsa da, bademcik şişmesine ve diş ağrısına da iyi gelen soğan, kusmaya ve bulantıya iyi gelir. Belirtilen kaynaklarda; mide bulantısını hafiflettiği ve bunun netisinde gerçekleşen kusmaları durdurduğu belirtilmiştir ( Delil 16 ). Eğer bu yöntemi denemek istiyor ve ağız kokusuna burun kıvırıyorsanız önceki çalışmalarımızda bu kokulardan nasıl doğal ve bitkisel çözümlerle kurtulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Günde bir ya da iki kere uygulayabileceğiniz bu yöntem için 1 tatlı kaşığı sıkılmış soğan suyu ile yarım çay kaşığı balı karıştırmanız yeterli olacaktır. Etkisini arttırmak için de ardından yukarıda belirttiğimiz nane çayını içebilirsiniz.

Karanfil

Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili olan karanfil de mide bulantınıza iyi gelir. Antiseptik özelliklerinin yanı sıra, çin tıbbında da kusmayı önlemek için oldukça uygulanan popüler bir uygulama olan karanfilin faydaları üzerine yapılan bir çok kaynak vardır ( Delil 17 ), ( Delil 18 ).

Gün içerisinde bir ya da iki kere 2-3 karanfili çiğnemeniz yeterli olacaktır. Tadının çok sert gelmesi durumunda ise balla beraber tükebilirsiniz.

Kimyon tozu

Sabahları yaşanan bulantıya ve ishale etkili olduğu gibi terapötik etkileri, uyarıcı, karminatif ve büzücü özellikleri ile mide bulantısına da kimyon iyi gelir. Bununla birlikte, kimyonun ve kimyonda bulunan farmakolojik aktivitelerin, doğal ilaç olarak kullanımı ezici bir şekilde kanıtlamaktadır ( Delil 19 ).

Anında çözüm için en etkili yöntemlerden biri olabilecek yarım çorba kaşığı kimyon tozunu bir bardak suya ekleyip karıştırmanız ve içmeniz yeterli olacaktır. Etkisini arttırması için taze kimyon tohumlarını ezerek bu kürü yapmanız uygun olacaktır.

Anason

Son olarak; bir çok tıbbı özelliği olan anasonun bulantıya iyi geldiğini de eklemek isteriz. Antiemetik özelliğiyle sindirimi uyardığı ve kusmayla beraber yaşanan ağrıları ve kasılmaları hafiflettiği yönünde yapılan araştırmalar olan anason da bu tür durumlarda tercih edilen alternatif, başka bir evde çözümdür ( Delil 20 ).

Günde bir ya da iki bardak olarak uygulayabileceğiniz bu yöntem için bir yemek kaşığı anasonu, 1 bardak su içerisinde yaklaşık olarak 10 dakika boyunca demleyip oda sıcaklığında soğumaya bırakmanız ve ardından içmeniz yeterli olacaktır.

Mide Bulantısının Nedenleri

Mide bulantıları sırasında yaşanan rahatsızlıkları, nedenleri ile ilişkilendirebileceğiniz için sizlere kısa-kısa açıklamalar halinde, ayrıca belirtmek istedik.

Çünkü; yaşadığınız durumu önemsiyor ve Evde Çözüm olarak sizlere, yapılan araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda olabildiğince bilgi vermeye can atıyoruz. :)

Mide bulantısına yol açabilen başlıca nedenleri aşağıda bulabilirsiniz;

Gastrointestinal Enfeksiyon

Mide bulantısının en sık nedenlerinden biri olan gastrointestinal enfeksiyonlar, mide ve ince bağırsak yolunu kaplayan bakteriyel veya parazitik enfeksiyonlardır ve kusmanın yanında, mide ağrısına ve ishale de neden olabilmektedirler.

Gastrointestinal enfeksiyonun nedenlerinin başında; su kaybı gelir ve genelde alınan yeterli su ile birlikte ( vücut hijyeninin de sağlanmasıyla ) bir kaç gün içerisinde ortadan kalkar. Ayrıca; bu enfeksiyon, bebeklerde ve yaşlılarda gözlemleniyorsa uygun tedavi ve enfeksiyon kontrolü yapılması gerekir ( Delil 2 ).

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesiyle ilişkili mide bulantısı kirli, çürük ya da bozulmuş olan içecek ya da yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşur. Kulukça süresi, gıda türüne bağlı ilk 30 dakika ile 1 saat arasında ya da 12 ila 48 içinde de gözlemlenebilir. Başlıca belirtileri arasında mide bulantısına, kusmaya, karın ağrısına ve ishale maruz kalmak gelir.

Gıda zehirlenmesi de gastrointestinal enfeksiyon gibi, genelde bir kaç gün içerisinde geçebilen bir rahatsızlıktır. Şiddetli ağrılar ve rahatsızlığın devam etmesi halinde ise tıbbi yardım alınması gerekebilir ( Delil 3 ).

Alkol tüketimi

Gıda zehirlenmesi olarak ta bilinen alkol sonrası yaşanan mide bulantısı, herhangi bir durumda alınan aşırı toksik maddelerin alınmasında beyin tarafından devreye giren bir durumdur.

Vücudunuza giren bu fazla toksinler, beyin tarafından gıda zehirlenmesi olarak uyarılır ve kan akışındaki zehirli alkol seviyesini tespit ettikten sonra kusmanızı sağlayarak vücudun arınmasını gerçekleştirir ( Delil 4 ).

İlaç kullanımı

Bir çok ilaç, beraberinde oluşturabildiği yan etkiler sebebi ile mide bulantısına neden olmaktadır ve yaşanan bulantıların bir çoğu da ilaçlar tarafından olduğu fark edilmemektedir.

Söz konusu durumda ilaç kullanıyor ve yan etkilerinde bulantı oluşuyorsa doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır ( Delil 5 ).

Psikolojik Mide Bulantısı

Amerika Ulusal Tıp Kütüphanesinde yapılan bir çalışma neticesinde; depresyon, anksiyete bozuklukları ve yeme bozuklukları gibi metabolik ve psikiyatrik tanıların da psikolojik mide bulantısın nedenleri olabileceği belirtilmiştir ( Delil 6 ), ( Delil 7 ).

Bu sebeple; yaşanılan mide bulantıları sırasında nedenlerinden herhangi biri oluşmamışsa ve kendinizi sağlıklı hissediyorsanız psikolojik bir durum ile karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Sorunun devam etmesi durumunda doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Mide bulantısı ayrıca, gebeliğin ilk evrelerinde görülen diğer bir endokrinolojik nedendir ve doğurganlık çağındaki kadınların hemen hemen %50 ila %90'ı arasında mide bulantısı görülürken, bunların 25% ila %55 arasında kusmalar yaşandığı da gözlemlenir ( Delil 8 ).

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan başka bir makaleye de göre; kadınların yaklaşık %80'inde gebeliğin ilk trimesterinde bir dereceye kadar mide bulantısı görüldüğü ayrıca belirtilmiştir. ( Delil 9 ).

Diğer Nedenler ve Sebepler

Mide bulantısın diğer nedenleri ve sebeplerini de eklememiz gerekirse; deniz tutmasına, yol tutmasına, yoğun mide ağrılarına, adet sancısına, duygusal korkuya, midede yaşanan enfeksiyona, kokulara olan duyarlılığa ya da ülsere maruz kalmak olabileceğini söyleyebiliriz.

Mide Bulantısını Geçiren Önlemler

Gündelik yeme alışkanlığınızdaki ana öğünleri beklemek yerine küçük-küçük öğünlerle sindiriminizi güçlendirebilirsiniz. Yeme alışkanlığınız sırasında da hızlı yemek yerine yavaş yemek etkili olacaktır. Bu süre zarfında; sindirilmesi zor gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın ve dehidrasyonu sağlamak için günde en az 8 bardak su tüketin.

Diğer öneriler; sıcak ve soğuk yiyecekleri karıştırmamaya dikkat edin, yemekten sonra hızlı aktivitelerden kaçınmaya çalışın ve midenizin sindirmesini bekleyin, öğünden hemen ardından dişlerinizi fırçalamak yerine bir süre bekleyin ve jızartılmış, yağlı veya tatlı yiyeceklerden kaçının.


Mide Bulantısına İyi Gelen Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Mide bulantısına iyi Gelen çözümler, doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri, bulantıyı pratik bir şekilde geçiren önlemler, hamilelik ya da adet dönemindeki bulantılar için hazırladığımız yirmi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Mide bulantısına iyi Gelen çözümler hakkındaki altmış üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 20 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Mide bulantısının nedenleri ve belirtileri ( MedicineNet ).
 2. Gastrointestinal enfeksiyonların tanımı, önlenmesi ve tedavisi hakkında bilgilendirme ( Biomerieux ).
 3. Gıda zehirlenmesinin belirtileri ve nedenleri ( NHS ).
 4. Neden çok fazla alkol sizi kusturur ( NetDoctor ).
 5. Mide bulantısı ile ilgili patofizyoloji ve terapötiklerin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Mide bulantısı ve kusmanın değerlendirilmesi üzerine bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Mide bulantısının yaygın nedenleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Mide bulantısı ya da kusmanın nedenleri nelerdir? ( WebMD ).
 9. Hamilelik ya da gebelik sırasında bulantı ve kusma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Mide bulantısı ve kusma zencefil özütü ile tedavi edilebilir mi? ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Bu kullanışlı kılavuz, strese, endişe, yorgunluğa, depresyona ve daha fazlasına çare için tavsiyeler sağlar. ( Kitap : Zihin ve vücut için ev ilaçları / Linda B. White, MD , Linda B. Beyaz , Barbara H. Seeber , Barbara Brownell Grogan ).
 12. En sık görülen hastalıklarla ilgili, tanı ve tedavi girişimlerini ve cerrahi prosedürleri kapyalan bu kitap, hem sağlık ekibinin diğer üyeleri ile hem de bağımsız hemşirelerin işbirliği ile ele alınan sorunları kapsamaktadır. ( Kitap : Tıbbi-Cerrahi bakım planlaması / Nancy Meyer Holloway ).
 13. Nanenin ve onun ana bileşeni olan mentolün, farmakolojik ve terapötik etkileri üzerine bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Çiftlik, kozmetik ve ilaç ürünlerine kadar tarçının antibakteriyel etkilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Stresin neden olabileceği ülsere karşı, yapışkan olan pirinç suyu ekstresinin gastroprotektif etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Hindistan'ın binlerce yıl öncesine dayanan etkili ve eski şifa geleneklerine dayanan Ayurvedik Ev İlaçları kitabı, pratik tavsiyeler ve kullanımı kolay talimatlarla ilaçlara ve tedavilere doğal alternatifler sunmaktadır. ( Kitap : Ayurveda Ev İlaçları / Vasant Lad, MASC. ).
 17. Ayurvedik şifalı mutfak kitabı, çeşitli gıdaların ve baharatların iyileştirici özelliklerinden bahseder ve belirli vücut ve zihin koşullarına en uygun kombinasyonları önerir. ( Kitap : Ayurvedik Şifalı Mutfağı / Harish Johari ).
 18. Baharatlar; içecek, tatlandırıcı, ilaç, kozmetik ürün ve parfüm gibi ürünlerde de yaygın olarak kullanılan ve yüksek değere sahip ihracata yönelik ürünlerdir. Baharatlardan elde edilen çok çeşitli fenolik maddelerin ve amidlerin, güçlü kemopreventif, anti-mutajenik, anti-oksidan ve anti-kanserojen özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. ( Kitap : Baharatların Kimyası / VA Parthasarathy , Bhageerathy Chempakam , T. John Zachariah ).
 19. Kimyon hakkında yapılan bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 20. Rezene ile ilgili botanik, fitokimya, farmakoloji, çağdaş uygulama ve toksikolojinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Mide Bulantısına İyi Gelen Çözümler İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve Mide bulantısına iyi Gelen çözümler, doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri, bulantıyı pratik bir şekilde geçiren önlemler, hamilelik ya da adet dönemindeki bulantılar yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan on kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları on dokuz paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 10 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Sürekli mide bulantısı neden olur?

Yaşanan mide bulantılarına sebep olan rahatsızlıklara genelde müdahale edilmediğinde mide bulantıları tekrar eder. Bununla birlikte; ilaç kullanımı, psikolojik durum, hamilelik, gıda zehirlenmesi ya da gastrointestinal gibi başlıca nedenlerin devam etmesi durumda da gerçekleşebilir.

Bu gibi durumlarda; yazımızda da bahsettiğimiz evde çözüm yollarını deneyebilir ve rahatsızlığınız hakkında bir düzelme de görülmediği takdirde, doktorunuza danışabilirsiniz.

İshal ve mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı ile birlikte yaşanan ishal, gastrointestinal enfeksiyon ya da gıda zehirlenmeleri sonucunda da oluşabilen bir belirtidir. Bu gibi durumlarda; yukarıda da belirttiğimiz gibi, kimyon ve diğer çözüm yollarınızı deneyebilirsiniz. Söz konusu yaşanan mide bulantıları bir çok sebepten gerçekleşebildiği için rahatsızlığınızın azalması ile de ortadan kaybolacak ve belirtileriniz de günden güne azalacaktır.

Mide bulantısı ve ishalin devam etmesi durumunda ise; ilgili bir doktora danışmanız önemli bir rol oynadığından unutmamanız da ayrıca gerekir.

Hamilelikte mide bulantısını ne geçirir?

Gebelikte ( Hamilelikte ) yaşanan mide bulantıları için yukarıda belirttiğimiz doğal ve bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. Sanılanın aksine; mide bulantısı, sadece hamileliğin erken belirtilerinden biri olarak değil, aynı zamanda ilk üç aylık dönem boyunca da ve ve hatta bazen daha da uzunca görülebilen bir durum olabilir.

Bununla birlikte, insan koryonik gonadotropin (HCG) hormonunun üretimi ile bağlantılı gibi de görünmekte ve bu konuda araştırmalar yapılmaya devam etmektedir.

Mide bulantısına faydalı bitkisel çaylar nelerdir?

Yazımızda da belirttiğimiz gibi; nane, tarçın ya da kimyon çayını mide bulantıları için deneyebilir ve etkilerini kısa sürede hissedebilirsiniz.

Bu gibi durumların tekrar yaşanmaması için rahatsızlığınıza göre hareket etmeniz ve problemlerinizin devam etmesi durumunda aile hekimine görünmeniz en doğru davranış olacaktır.

Hindistan cevizi yağı mide bulantısını giderir mi?

Hinditan cevizi yağının mide ağrısını gidereceğine yönelik yeterli kaynaklar bulunmadığından, araştırma yazımızda sizleri bilgilendirmemeyi tercih ettik.

Ancak; mide bulantısından ziyade; kulak ağrısına, egzamaya ve cilt lekelerine uygulayabileceğiniz ayrı bir tedavi özelliği olduğundan, daha önceki araştırmalarımızda bahsettik.

Karın ağrısı ve mide bulantısı sebebi nedir?

Karın ağrısı, genelde yaşanan mide bulantısına neden olan etmenlerden biri olabilmektedir. Gıda zehirlenmeleri ve gastrointestinal enfeksiyonlar gibi durumlardan da gerçekleşebileceği gibi, aşırı yemek yemek ve midenize dokunan gıdalar tüketmek te karın ağrıları zemin hazırlayabilir.

Bu tür durumlarda; beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeli ve vücudunuzun durumuna göre sağlıklı besinler tüketmelisiniz.

Mide bulantısı ve bal yararlı mıdır?

Balı tek başına kullanmaktan ziyade, araştırma yazımızda da bahsettiğimiz gibi; limon, tarçın, soğan ve karanfil çözümlerinde yer verdiğimiz şekilde çözümlerin etkisini arttırmak için kullanabilirsiniz.

Bal tek başına genelde; cilt kuruluğuna, soğuk algınlığına, bel ağrısına ve boğaz ağrısına maruz kalındığında kullanılabilir. Ancak; çeşitli bitkilerle etkisini arttıracağından çözüm yolları doğrultusunda karışımları kullanmak ta faydalı olacaktır.

Psikolojik mide bulantısı nedenleri nelerdir?

Mide bulantısını bazı psikolojik faktörler tetikleyebilir. Yukarıda yer alan araştırma yazımızda yer verdiğimiz nedenler arasında yer almaktadır ve oldukça yaygındır. Psikolojik olarak yaşanan mide bulantısında ayrıca baş dönmesi ve tansiyon gibi çeşitli belirtiler de gözlemlenmektedir.

Harvard Health Publication'da yayınlanan bir araştırma yazısında; psikoloji ile ilgili oluşan mide bulantısıda sersemlik, ishal ve sık idrara çıkma gibi ortak nedenler olabileceği belirtilmektedir.

Tüm bunların yanında psikolojide; anoreksiya nevroza, bulimia nervosa, anksiyete bozukluğu ve sosyal fobi olarak bilenen sosyal anksiyeteye maruz kalınması durumunda da mide bulantıları psikolojik olarak görülebilmektedir ( Delil 1 ).

Evde Çözüm Notu

Evde çözüm olarak; sizlere mide bulantısı hakkında olası tüm nedenleri ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlere ağırlık vermeye çalıştık. Söz konusu durumda; yapmış olduğunuz geri dönüşler neticesinde de olabildiği kadar sorularınızı yanıtlamaya da gayret ettik.

Sizler de konu ilgili bizlere soru sormak gereği duyuyorsanız, bizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür eder, geçmiş olsun dileriz.