Mide bulantısına limon iyi gelir mi? Evde bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Stanislaw Wolosz'a teşekkürler! :)

Mide Bulantısına Limon İyi Gelir mi?

Özellikle gebelik dönemlerinde oldukça yaşanan mide bulantısı için limonun iyi gelen özelliklerinden ve limonla ilgili yapılan araştırma ve çalışmalardan bahsedeceğimiz bu yazı öncesinde; "Mide bulantısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" yazımızı inceleyerek, mide bulantısını nedenleri ve önlenmesi için diğer bütün alternatif yöntemleri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca; yapmış olduğumuz araştırmamızda, sizlerden gelen soruları da olabildiği kadar yanıtlayarak sizlere olabildiği kadar bilgi vermeye yönelik ekibimizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu inceleme yazımızda; geniz akıntısına, basura ( hemoroide ), burun akıntısına ve hatta ağız kokusuna da iyi gelen limonun, mide bulantısı için de kullanabileceğine dair kaynaklar eşliğinde yer vermeye çalıştık.

Sizlere limonun, mide bulantısı için kullanımından önce limon ve mide bulantısına ilişkin yapılan araştırmalar ve çalışmalardan bahsedelim;

Mide Bulantısı ve Limon

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre; mide bulantısı ve kusma belirtileri gösteren 100 gebe kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, randomize limon kullanımının, limon kullanmayanlara oranla belirtileri giderdiği ve istatistiksel olarak belirtilerin azalmasında etkili olabileceği belirtilmiştir ( Delil 1 ).

Yapılan başka bir araştırmada da; mida bulantısına ve kusmaya maruz kalan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada, uzun yıllardır kullanılan bir method olan aromaterapi yöntemi ile içerdiği viramin ve mineraller ile limonun, plasebo etkisine oranla oldukça etkili olduğu ve iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Tüm bu çalışmaların yanı sıra Puget Sound Üniversitesi'nin resmi web sitesinde yayınlanan bir makalede de; mide bulantısı ve kusma sırasında uzak durulması gereken içecekler arasında turunçgiller de gösterilmektedir ( Delil 3 ).

Yapılan bu çalışmaları gözlemlediğimizde; limonun tek başına kullanılması bir yana, mide bulantısına iyi gelen zencefil ile beraber alınmasının da daha etkili olabileceğini ayrıca belirten çeşitli kitaplarda vardır ( Delil 4 ).

Mide Bulantısına Evde Limon Çözümü

Sizlere, mide bulantısına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlerden bahsettiğimiz yazımızda da belirttiğimiz üzere;

1 Tatlı kaşığı limonla beraberinde aynı miktar balı karışıtıp yavaşça yutmanızın etkili olabileceğine yönelik yöntemleri deneyebilirsiniz.

Alternatif olarak; zencefil çayıyla beraber kullanılan limon, daha etkili olabileceği gibi tadı açısından da bir miktar bal eklenerek mide bulantıları ve kusmaları önlemek için tüketilebilir.

Mide Bulantısı için Diğer Çözümler

Mide bulantısını ve kusmayı önlemek ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal çözümleri denemek için yukarı da araştırm yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır.

Araştırma yazımıda yer verdiğimiz ve limona alternatif olabilecek çözüm yollarının başlıcıları; zencefil, nane çayı, tarçın, pirinç suyu, soğan suyu, karanfil, kimyon tozu ve anason çayıdır.

"Mide bulantısına iyi gelen, evde doğal ve bitkisel çözümler!!"

Ayrıca; sizlerden gelen soruları, mide bulantısının nedenleri ve diğer belirtileri üzerinde de yapılan araştırmaları da bulabilirsiniz.

Bizlere gösterdiğiniz yoğun geri dönüşler ve destekler için tekrar teşekkür ederiz.


Mide Bulantısı ve Limon İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Mide bulantısı ve Limon, Limonun Mide bulantısına Faydaları ya da Mideye iyi Gelen araştırmalar için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Mide bulantısı ve Limon hakkındaki on altı paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Limonun, mide bulantısı ve kusmaya iyi gelen etkilerinin incelenmesi için yapılan klinik bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Hamilelik dönemlerinde yaşanan mide bulantısına ve kusmaya yönelik yapılan etkili çalışmalar üzerine sistematik bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Mide bulantısı, kusma ve ishal sırasında iyi gelen ve gelmeyen içecekler ve yiyecekler hakkında bir makale ( Puget Sound Üniversitesi ).
  4. Evde uygulanabilecek çözüm ve tedavilerle ilgili yayınlanan bir kitap ( Kitap : Linda B. White, M.D., Linda B. White, Barbara H. Seeber, Barbara Brownell Grogan ).