Mide bulantısına iyi gelen önlemler ile doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Muhamad kamaran'a teşekkürler! :)

Mide Bulantısına İyi Gelen Önlemler

HealthDirect'te yayınlanan bir bilgilendirmeye göre; eğer sık-sık mide bulantısına maruz kalıyorsanız, mide bulantılarına neden olan güçlü kokular, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden bu süre zarfında kaçınmanın en doğru hareket olacaktır.

Özellikle; bulantıların hissedilmediği dönemlerde boş bir mideden ziyade yemek yemenin öneminden de bahseden HealtDirect, küçük öğün şeklinde tüketimin ve yemeğin sindirilmesi sırasında başın dik konumunda olması gerektiğini de vurguluyor.

Sıvı tüketiminin az olması da daha fazla bulantıya neden olabileceğinden vücudun ihtiyacı kadar gün içerisinde önerilirken, yemek aralarında ufak-ufak tüketerek alışkanlık hale getirilmesi de vurgulanıyor.

Ayrıca; yorgun hisseden kişilerin bol-bol dinlenmesi ve bu süreç sonrasında yataktan ya da koltuktan ani kalkmamalarının altı çiziliyor ( Delil 1 ).

Queensland Hükümeti'nin sağlık platformunda da yayınlanan mide bulantısı hissi sırasında yardımcı olabilecek önlemler aşağıda belirtilmiştir ( Delil 2 ).

Gündelik öğünlerin düzenli olarak alınmadığı durumlarda mide bulantısını daha da zorlaştıran belirtiler gözlemleneceği üzere öğünleri kaçırmamak gerekmektedir.

Mide bulantısı hissi sırasında; çok yoğun ve aşırı olan yemekler yerine ufak-ufak atıştırmalar şeklinde ve gün içerisinde 6-8 kere olacak şekilde tüketmek önemlidir.

Atıştırmalıklarda yoğun kokulu ve ağır yemekler yerine kuru bisküvi, erişte, mısır gevreği, kızarmış ekmek ve kraker gibi yiyecekler tüketin.

Patates ve çorbalar gibi tuzlu gıdarlar da mide bulantısını önlemeye yardımcı olabilir.

Yemek aralarında limonata, kuru zencefilli gazoz veya meyve suyu ya da zencefil içeren sıvılar tüketmeye özen gösterin.

Yağlı, baharatlı veya çok tatlı yiyecekleri tükettikten sonra mide bulantısına neden olabildiğini düşünüyorsanız bu tür gıdalardan uzak durun ve yemekler sonrasında direkt olarak uzanmamaya ya da uyumamaya çalışın.

Mide Bulantısına Evde Doğal ve Bitkisel Çözümler

Evde rahatlıkla bulunabilen; zencefil, limon ve bal, karbonat, nane, tarçın, pirinç, soğan, karanfil, kimyon ya da anason ile de mide bulantısına çözüm bulabilirsiniz.

Tüm kaynaklarrı ile beraber, sizleri olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmaya çalışarak hazırlamış olduğumuz bu araştırma yazımıza "Mide bulantısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araştırma yazımızda; uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlerin, başka hangi rahatsızlara da iyi geldiğinden bahsederek sizleri ayrıca bilgilendirmeye de özen gösterdik.

Mide bulantısı, hemoroid ( basur ) ve baş ağrısı gibi oldukça yaygın rahatsızlarda bile bizleri tercih ederken göstermiş olduğunuz ilgi ve desteklerden dolayı ayrıca teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.


Mide Bulantısını Önleme İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Mide bulantısını önleme, bulantı sırasında alınması gereken önlemler ya da mide bulantısını önleyen doğal ve bitkisel çözümler için hazırladığımız iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Mide bulantısını önleme hakkındaki on beş paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 2 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Mide bulantısına maruz kalan kişiler için önerilen önlemler, iyi gelen yönleri ve tedavi süreçleri hakkında yayınlanan bir bilgilendirme ( HealthDirect ).
  2. Queensland Hükümetinin oluşturmuş olduğu resmi sağlık platformunda yayınlanan ve mide bulantısı ile kusma için alınması gereken önlemler hakkında yapılan faydalı ve iyi gelen tedavi yöntemleri için bilgilendirme broşürü ( Queensland Hükümeti - Sağlık Platformu ).