Mide bulantısına evde iyi gelen bitkisel çözümlerden nane!

Kapak fotoğrafı için Marko Blazevic'e teşekkürler! :)

Mide Bulantısına Nane

Mide bulantısına ve kusmaya maruz kalmak, oldukça yaygın görülen ve çeşitli rahatsızlıkların sonucu olarak bilinen belitilerinden bir kaçıdır. Mide bulantısı ile ilgili sizler için hazırladığımız; "Mide bulantısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" araştırma yazımızda sebepleri, diğer belirtileri ve evde uygulanabilecek bir çok çözümünün yanı sıra, sizlerden gelen soruların cevaplarını da bulabilebileceğiniz araştırma yazımızı incelemeniz, konu hakkında daha da bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlerin geri dönüşleri doğrultusunda, tüm sorularınızı cevaplamaya özen gösteriyor ve sorularınız neticesinde yapılan araştırmalara ve çalışmalara da yer vererek kulaktan dolma yöntemlerden uzak kalmanızı amaçlıyoruz.

Aşağıda,nanenin mide bulantısı ve kusmaya iyi gelen etkileri üzerine yapılan araştırmaları ve çalışmaları bulabilirsiniz.

Nane Çayı

Uzun yıllardır mide bulantısı için etkili bir bitkisel çözüm olan ve evde rahatlıkla bulunabilen nane, sadece bulantı ve kusmaya değil, aynı zamanda gaz sıkışmasına, burun aktısına ve geniz akıntısına gibi bir çok rahatsızlığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Türk mutfağında da oldukça kullanılan ve vazgeçilmezlerden biri olan nanenin yaprakları, hazımsızlıkla beraber bağırsak sendromlarına iyi gelen ve etkilerini azaltmada yardımcı olacak özellikleri de yapılan çalışmalarda vurgulanmıştır ( Delil 1 ).

Nane aynı zamanda; sakinleştirici ve uyuşukluk etkisi de gösterek mide kaslarınızı gevşetir ve böylece safra yağlarını kırarak, oluşan mide bulantısına da hızlı bir şekilde de çare olabilecek özelliklere de sahiptir.

Bu durumda; nane yapraklarından yapacağınız nane çayına, biraz limon ve bal ekleyerek mide bulantılarınıza ve kusmaya yardımcı olabilirsiniz.

Nane Şekeri

Nane sadece yaprakları ile değil, bir yandan da şekerlemeleri ile de mide bulantısı ve kusma belirtilerini giderebilir. Nane yağı ile yapılan şekerlemelerin, hazımsızlığı gidermeye de yardımcı olabilecek antispazmodik etkileri olduğu başka kaynaklarca da belirtilmiştir ( Delil 2 ).

Tüm bunlarla beraber, nane içerikli şekerleri tüketmek, her türlü mide rahatsızlığı için uygun olmayabilir. Drugs.com platformunda yayınlanan bir makaleye göre; nanenin asit reflü veya mide ülseri semptomlarını kötüleştirebileceği konusunda uyarıyor ( Delil 3 ).

Her ne kadar şekelerlemelerde mide bulantısına yardımcı olabilecek nane bulunsa da, içeriklerinde zararlı gelebilecek bir çok katkı maddesi olabileceğinden şekerlemelerin bitkisel olduğuna ve nane içerdiğine dikkat etmekte fayda olacaktır.

Nane Yağı

Evde etkili olabilen ve bitkisel yağların başında gelen nane yağı da, nane çayı ve şekeri gibi mide bulantısı ve diğer bağırsak sorunları ile ilişkili krampları ( mide krampları da dahil ) hafifletmeye yardımcı olabilecek kas gevşetici özellikler barındırır.

Sindirim problemlerinde de oldukça etkili olan nane yağı ile alakalı; 2011 yılında Avustralya'daki Adelaide Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, irritabl bağırsak sendromu gibi birçok mide rahatsızlıkları ile ilişkili ağrıları hafifletmek için etkili özellikleri olduğu belirtilmiştir. Ayrıca; araştırmacılar nanenin ağrı algısını azalttığını tespit ettiler ( Delil 4 ).

Başka bir bilimsel çalışmaya da göre; mide bulantısı ve kusma hissiyatı yaşadığınızda soluduğunuz nane yağının semptomlarınızı iyileştireceği ve çabucak daha iyi hissedebileceğiniz sonucuna varıldığı ifade edilmiştir ( Delil 5 ).

Nane yağı ayrıca; mide ve bağırsak bölgesinin üzerine hafifçe sürülmesi sonucu mide bulantısını rahatlatabilen etkilere de sahiptir. Nanenin serinletici kokusu, mide bulantınıza rağmen daha dinç hissetmenizi ve nefes almanızı da sağlayabilir (Delil 6 ).

Evde Çözüm Notu

Tüm bu çözümlerden ziyade, mide bulantısı ve kusma için alternatif tedavi yöntemlerine ulaşmak için; "Mide Bulantısına Evde Çözüm Olan Doğal ve Bitkisel Çözümler!" bölümümüzü de inceleyebilirsiniz.

Rahatsızlığınızın devam etmesi durumunda ise; ilgili hekimlerin sizlere yapacağı muayeneler sonrası önerileri doğrultusunda hareket etmenizin sağlıklı olacağını hatırlatır ve tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.


Mide Bulantısına İyi Gelen Nane İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Mide bulantısına iyi Gelen Nane, Nanenin bulantılara Faydaları ya da Mide bulantısı sırasında Yaşanan Kusmalar için hazırladığımız altı kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Mide bulantısına iyi Gelen Nane hakkındaki on altı paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 6 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Mide bulantısı ve kusma ile ilgili yapılan açıklama ( Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi ).
  2. Nane Şekeri ve Mide Bulantısı ilişkisi ( LiveStrong ).
  3. Nanenin mide bulantılarına ilişkin uyarıları, doz aşımı ve yan etkileri üzerine yayınlanan bir makale ( Drugs.com )
  4. Nanenin bağırsak sendromlarına ilişkin ve bununla beraber midedeki bulantılara yönelik etkileri ( Adelaide Üniversitesi ).
  5. Ameliyat sonrası yaşanan mide bulantıları ve kusmaları önlemek için nane aromaterapinin uygulanışı ve etkileri üzerine bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Mide bulantılarını önlemek için evde bulunan bitkisel yağların incelenmesi ( Healthline ).