Mide ağrısına ne iyi gelir? Evde geçiren doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Vasile Stancu'ya teşekkürler! :)

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler için oluşturmuş olduğumuz bu araştırma yazısında çeşitli çalışmalardan ve klinik araştırmalardan olabildiğince bahsetmeye özen göstererek sizleri kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmayı hedefledik.

Midede yer alan ağrı, kramp, şişme gibi durumlarla ilişkili olan bu çözümler her ne kadar araştırmalar ve kaynaklar eşliğinde çözümler önerilse de en doğru ve kesin kararı doktorunuzun verebileceğini unutmayınınız.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Evde Çözüm ailesi olarak; aşağıda yer alan doğal ve bitkisel çözümlerin mide ağrısından ziyade başka hangi hastalıklara ya da rahatsızlara iyi geldiğinden de ayrıca bahsederek sizleri ek olarak bilgilendirmek ve bilinçli bir toplumu mutlulukla arzuladığımızı belirtmek isteriz.

Bu sebeple; evde rahatlıkla bulabilebileceğiniz ve mide ağrısı için araştırdığımız bu çözümleri diğer durumlarda da bilinçli bir şekilde deneyebilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz çözümler öncesinde; bizlere göstermiş olduğunuz yoğun ilgi ve geri dönüşler için ayrıca teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Zencefil

Mide ağrısına en etkili ve iyi gelen bitkisel çözümlerden olan zencefilde bulunan fitokimyasal maddeler, hazımsızlığı ve mideyi ağrısını hızlı bir şekilde rahatlabilir. Bu özellikler aynı zamanda; gastroprotektif etki gösterir ve gastrik mobiliteyi arttırır ( Delil 1 ) , ( Delil 2 ).

Mide ağrısının yanısıra mide bulantısına da maruz iseniz oldukça etkili olan zencefil çayını gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz kadar tüketerek midenizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Zencefili aynı zamanda; diş eti şişmesine, geniz akıntısına, sivilce lekelerine, gaz sıkışmasına, diş ağrısına, burun akıntısına, öksürüğe, ishale, kulak ağrısına ve hatta baş ağrısına maruz kaldığınızda iyi gelmesi için bitkisel bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Tarçın

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinde BMC Complement Altern Med.'nin 2013 yılında yayınlamış olduğu klinik bir araştırmaya göre; evde rahatlıkla bulunan ve tüketilen tarçın çayının, gaz sıkışmasına, sindirim sistemini uyararak mide şişkinliğinin giderilmesine ve mide ağrısına iyi gelen özelliklerinden bahsedilmiştir (Delil 3 ).

Her evde rahatlıkla bulunan tarçını, mide ağrısına iyi gelmesi için gün içerisinde, bir kaç saat aralıkla ( ihtiyaç duyulması halinde ) içmeniz yeterli olacaktır.

Oldukça etkili olan tarçını burun akıntısına ve selülite iyi gelmesi için de alternatif bir bitkisel çözüm olarak deneyebilirsiniz.

Papatya Çayı

Mide ağrısına iyi gelmesi bir yana midede oluşan kramplara, şişklinliğe ve hazımsızlığa da iyi gelen papatya çayı hakkında hatrı sayılır derecede klinik araştırmalar yapılmıştır. Papatya bitkisinin içerisinde bulunan fenolik bileşikler ve terpenoidler, özellikle sindirim sistemini rahatlatır ve bu durumla ilişkili mide ağrısını gidermekte oldukça başarılı bir ortam hazırlar ( Delil 4 ).

Hem sindirim sisteminiz için hem de mide ağrısına neden olan diğer etmenler için uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümü gün içerisinde 2 ya da 3 kere tüketerek iyi gelen etkilerini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Bademcik şişmesine, boğaz ağrısına, mide ekşimesine ve boğaz enfeksiyonuna da maruz kaldığınız zamanlarda papatya çayını deneyebilirsiniz.

Yeşil Çay

PubMed'te yayınlanan bir araştırma yazasında; yeşil çayın gastrointestinal sistemler üzerinde iyi gelen etkilerinden bahsedilmiştir. Antioksidan açısından oldukça zengin olan bu bitkisel çayı, gün içerisinde tüketerek midedeki asitlik seviye bozukluğundan kaynaklı mide ağrılarını azaltabilirsiniz ( Delil 5 ).

Bu bitkisel çözümü, gün içerisinde 2 ya da 3 bardak olacak şekilde tükebilir, demleme işlemi tamamlandıktan sonra etkisini arttırmak için de bir maktar bal katabilirsiniz.

Son olarak; yeşil çayı, basura ( hemoroide ), güneş yanığına, selülite, sivilceye, adet sancısına, geniz akıntısına, gaz sıkışmasına, baş ağrısına, saç dökülmesine, gastrite, ishale ve böbrek ağrısına maruz kalınması gibi bir çok durumda iyi gelmesi için alternatif bir bitksel çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Yoğurt

Özellikle; sindirim sistemi problemleri üzerine gelişen mide ağrısına oldukça iyi gelen bakterilerle dolu olan yoğurt ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalardan birinde; yoğurdun aşırı asit üretimine, şişkinliğe ve şişkinliğe neden olan zararlı olabilecek bakterilerin aşırı büyümesini kontrol altına alan özelliklerinin üzerinde durulmuştur ( Delil 6 ).

Mide rahatsızlıkları için oldukça etkili olan yoğurdun tüketimini gündelik diyetinize ekleyerek yapabilir ve etkisini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Öksürüğe, ağız kokusuna, saç dökülmesine, gastrite, bademcik şişmesine, sivilceye, adet sancısına, böbrek ağrısına ve ishale de iyi gelen yoğurt bir çok rahatsızlık için evde tercih edilen doğal çözümlerden biri olarak bilinir.

Limon

Bir çok mide ve ilişkili sindirim rahatsızlıklarında, içerdiği özelliklerden dolayı bitkisel bir çözüm olarak kullanılan limon, mide ağrısının yanı sıra gaz sıkışmasına ve mide ekşimesine de iyi gelebildiği çeşitli kaynaklarda ( sindirim sistemi kaynaklı rahatsızlıklara ) belirtilmiştir. Ayrıca; içeriğinde bulunan antioksidan özellikleri ile de mide ağrısına neden olabilecek enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olur ( Delil 7 ) , ( Delil 8 ).

Mide ağrısına oldukça etkili olan bu çözüm için de bir bardak suya, yaklaşık olarak 2 yemek kaşığı limon suyu karıştırarak tüketmeniz ve ihtiyaç halinde bu işlemi bir kaç kere yapmanız yeterli olacaktır.

Çok amaçlı bir kullanımı olan limon da sivilceye, saç dökülmesine, mide bulantısına, ses kısıklığına ( balla beraber ), adet sancısına, cilt lekelerine, ayak kokusuna, ishale, diş eti şişmesine ve hatta basura ( hemoroide ) karşı olarak ta kullanılan çözümlerden biridir.

Elma Sirkesi

Bir çok rahatsızlıkta kullanılan elma sirkesi ile ilgili mide ağrısına da iyi gelen çeşitli kaynaklar bulunmaktadır. Bu kaynaklara göre; elma sirkesi, mide içerisinde oluşan asit ve genel pH seviyesini normal düzeylere getirerek ağrıların giderilmesinde etkili bir rol oynayabilir ( Delil 9 ).

Mide ağrılarında oldukça etkili olan bu bitkisel çözümü uygulamak için bir yemek kaşığı elma sirkesiyle balı karıştırmanız ve bu karışımı bir bardak su ile gün içerisinde ihtiyaç duyulan kadar tüketmeniz yeterli olacaktır.

Gastrite, burun akıntısına, ses kısıklığına, boyun ağrısına, kulak ağrısına, omuz ağrısına, böbrek ağrısına, ayak mantarına, boğaz ağrısına maruz kaldığınızda ve hatta diş beyazlatma için de evde uygulayabileceğiniz elma sirkesinin kullanım alanları oldukça geniştir.

( Ayrıca bkz. "Elma sirkesinin evde iyi gelen ve hızlı geçiren bitkisel çözümleri!" )

Muz

Mide ağrısının yanı sıra, sindirim sisteminde de oldukça faydalı ve etkili olan muz, yumuşatma ve midede yer alan şişkinliklerin giderilmesine de iyi gelir. Özellikle; potasyum içeriği ile beraber mide ağrısına neden olan gıdaların sindirilmesine ve hızlı bir şekilde emilimine oldukça katkıda bulunur ( Delil 10 ).

İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde de midede yaşanan enfeksiyon riskini ve bazı kanser türlerini azaltmanıza yardımcı olabilir ( Delil 11 ).

Yemeklerden sonra ve gündelik şekilde bir ya da 2 adet muz tüketerek mide ağrısının giderilmesine ve sindirim sisteminizin rahatlamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Oldukça faydalı bir besin olan muzu da ayrıca ayak çatlaklarına ( avokado ile beraber ) ve halsizliğe maruz kaldığınızda alternatif bir çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı

Evde kolay bir şekilde bulunan ve oldukça popüler çözümlerden biri olan zeytinyağı da mide ağrısına iyi gelen özellikler barındırır. Zeytinyağının vücudu düzgün şekilde sindirmek için yeterli enzim üretmek üzere vücudu uyardığı çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir. Bu durum; yorulan midedeki ve sindirim bazlı mide ağrılarını gidermek için etkili bir yol olabilir ( Delil 12 ).

Bu bitkisel çözümü uygulamak için gün içerisinde ( yemek öğünleri öncesinde ) bir tatlı kaşığı zeytinyağı tüketerek midedeki ağrıların ( sindirim nedenli ) azalmasını sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağını da kabızlığa, diş ağrısına, kulak ağrısına, basura (hemoroide), ayak şişmesine, sivilceye, kulak tıkanıklığına, baş ağrısına ve cilt lekelerine de bitkisel bir çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

Mide Ağrısını Geçiren Önlemler

Aşırı derecede, sindirimi zorlayacak düzeyde yemek yemek, fazla HC1 üretimine yol açacağından asidite ve mide ekşimesine zemin hazırlar. Bu ekşime ile beraberinde de mide ağrısına maruz kalınabilir. Bu yüzden; sindirebileceğiniz ölçüde yemek yemeli ve atıştırmalık şeklinde gün ufak ufak tüketmelisiniz.

İçeriğinde gaz ve alkol bulunan karbonatlı içecekler, midede fazla asit üretimine yol açarak gaz sıkışmasına ve bununla ilişkili mide ağrılarına neden olabilmektedir. Bu sebeple; gazl ve alkol içeren içeceklerden mide ağrısına maruz iseniz uzak durmanız önemli olacaktır.

Baharatlı yiyecekler de sindirim sistemi içerisinde bulunan kanallarda yanma hissine yol açabileceğinden mide ekşimesine ve beraberinde mide ağrısına yol açabilir. Aşırı baharat tüketimi sonrası mide ağrısına maruz kalıyorsanız baharat tüketimini kontrollü şekilde yapmanız halinde etkili bir çözüm bulmuş olacaksınız.

Özellikle; hassas mideye sahip kişilerde mideye dokunabilen kahve, çay, çikolata, nane, narenciye, süt ve süt ürünleri gibi içecekler mide ağrısına neden olabileceğinden daha sağlıklı bir diyet için diyetisyenlerle görüşmekte fayda olacaktır.

Mide ağrısı için evde uyguladığınız doğal ve bitkisel çözümlere rağmen ağrılarda şiddetlenme devam ediyorsa doktorunuza başvurmanız önemlidir. Mide ağrısının nedenlerine ilişkin bir çok etmen olabileceği üzere en sağlıklı ve kesin tedavi için doktor muayenesinin önemini unutmamalısınız.


Mide Ağrısına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Mide ağrısına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler, evde çözüm olabilecek pratik ve hızlı yöntemler, midedeki kramplar ve şişmeler için içecekler ya da yiyecekler için hazırladığımız on iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Mide ağrısına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki otuz dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 12 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Zencefilde bulunan fitokimyasalların iyi gelen etkileri ve mide ağrısı, hazımsızlık, kabızlık, artrit, romatizma, burkulma, kas ağrıları, ağrılar, kramplar, hipertansiyon, ateş ya da bulaşıcı hastalıklar üzerine faydalarını konu alan bir araştırma ( PubMed ).
 2. Zencefilin mide ve diğer tüm rahatsızlıklar üzerindeki faydaları ve tedavi amaçlı kullanımı üzerine yayınlanmış tıbbi içerikli bir derleme kitap ( Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri 2. Baskı - Bölüm 7 Şaşırtıcı ve Güçlü Zencefil ).
 3. Tarçının mide ağrısısı ve diğer rahatsızlıkların belirtileri üzerindeki etkileri için sistematik bir araştırma yazısı ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Papatya çayının faydaları ve iyi gelen özelliklerinin bitkisel bir tedavi olarak detaylı olarak inclenmesi ve mide üzerindeki etkilerinin gözlemlenmesi üzerine yayınlanmıl klinik bir inceleme ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Yeşil çayın midede yer alan ağrılarla ilgili gastrointestinal sistemi üzerindeki etkilerinin incelendiği klinik bir araştırma yazısı ( PubMed ).
 6. Mide içerisinde yer alan ve ağrılara sebep olan bakterilerle yoğurt tüketimi sonrası bakterilerin etkileri ve iyi yönlerinin incelenmesi üzerine yapılan bir araştırma ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Mide ağrısının nedenlerinden biri olan sindirim ve bağışıklık sistemi gibi durumlarda limnun iyi gelen özelliklerinin ve diğer faydalarının yer aldığı derleme bir kitap ( Limon Sağlığının Faydaları: Sağlıklı Cilt, Saç, Temizlik ve Zayıflama Çözümleri - Chris Shaw ).
 8. Limonun içeriğinde bulunan fitokimyasal, antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerin bir çok rahatsızlığa iyi gelen etkileri hakkında yayınlanmış klinik bir makale ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Mide ağrısı ve benzer diğer sindirim rahatsızlıkları için evde rahatlıkla uygulanabilecek doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerinin derlendiği kapsamlı bir kitap ( Yaygın Sindirim Sorunları için Doğal Çözümler - Milla Milunovich ).
 10. Egzersiz sonrası erkeklerde, muz tüketimi sonrasında potasyum konsantrasyonu ve içeriğin iyi gelen etkileri üzerine yapılan klinik bir çalışma ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Gastrointestinal model ve konvansiyonel ekstraksiyonlarda antioksidan özelliklere sahip olan muzun etkileri ve iyi gelen etkilerinin incelenmesi ( PubMed ).
 12. Vücuda iyi gelen ve sağlık için uygulanan doğal ya da bitkisel çözümlerin konu alındığı derleme bir kitap ( Edebi Gençlik - Emily Thacker ).