Mercimek gaz yapar mı? Evde iyi gelen çözümler!

Kapak fotoğrafı için Sara Dubler'e teşekkürler! :)

Mercimek Nedir?

Mercimek, Türk mutfağında oldukça yaygın olarak kullanılan ve besleyici açıdan ( enerji, protein ve fiber gibi ) zengin değerlere sahip bir baklagil çeşididir. Baklagiller arasında bulunan ve Lens familyasında yer alan bir çok çeşidi yer alsa da "Lens Culinaris" türleri en çok tercih edilenler arasındadır ( Delil 1 ).

Genelde; kahverengi, kırmızı, sarı ve yeşil olarak tipleri yaygın olarak kullanılır ve popüler olarak; ezo gelin, çeşmi nigar ve mercimek çorbalarının yanı sıra lokmalık, tam örtülü ve mercimek köfteleri de yemeklerde yer alan başlıca tüketilen yemek çeşitleridir.

Ayrıca; Mercimek, haricinde de sürekli gaz problemleri yaşıyorsanız, "Gaz Sıkışmasına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal çözümler!" ile ilgili yazımızı da inceleyerek sıklıkla yaşadığınız bu rahatsızlıkla ilgili bir çok bilgiye ulaşarak alternatif çözümlere de ulaşabilirsiniz.

Mercimek Gaz Yapar mı?

Tüm bunların yanında; mercimek, vücudun parçalamakta zorlandığı rafinoz şekerlerini de içerisinde barındırır. Bu şekeleri parçalamak için insan vücudundaki enzim miktarı yeterli olmadığından dolayı karbon dioksit ve hidrojen salınımın artmasına neden olarak, gaz oluşuma zemin hazırlar.

Mercimekle beraber yaşanan bu durumlar; "gaz yapar mı?" sorusunu oldukça cevaplasa da hazırlanışı bakımından uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle gaz yapmasını önleyebilir ve rahatlıkla tüketebilir hale gelebilisiniz ( Delil 2 ).

Evde Çözüm olarak; sizler için hazırlamış olduğumuz bu araştırma yazısında, mercimekle ilgili yapılan araştırmalar ve çalışmaları baz alarak, tüketimi sırasında gaz oluşumundan uzaklaşmanızı amaç ediniyoruz.

Mercimeğin Gaz Yapmaması İçin

Mercimeğin gaz yapmasını önlemek için iyi gelen ve bir gün öncesinden yapılması gereken bazı işlemleri uygulamanız gerekebilir. Bu işlemler sonrası; hazırlanan kahverengi, sarı, kırmızı ya da yeşil mercimeğin gaz yapan özellikleri azalabilmektedir ( Delil 3 ).

Uygulamanız gereken işlemler şu şekildedir;

İşlem 1 : Mercimekte yer alan rafinoz şekerlerinin büyük bir kısmını sebert bırakılması için hazırlamadan önce yaklaşık olarak 3 dakika kaynatın.

İşlem 2 : Kaynatmış olduğunuz mercimeği gece boyunca dinlendirmeye bırakarak doğal olarak mayalanmalarına neden olmasını sağlayın. Bu işlem aynı zamanda; bağırsaklarda oluşan gazların da azalmasını sağlayacaktır. Bu süre zarfında; bir iki çay kaşığı kabartma tozu ( cep sodası ) ekleyerek te bu işlemin daha kolay olmasını sağlayabilirsiniz.

İşlem 3 : Ertesi gün, mercimeği hazırlamadan önce bir kaç kısıt ateşte kaynatarak daha da etkisiz hale getirin.

İşlem 4 : Mercimeği kaynattıktan sonra yumuşamalarını sağlamak için domates gibi asidik malzemeler kullanabilir ve tüketimi sırasında sindiriminizin daha da rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Mercimeğin Faydaları

Harika bir B vitamini kaynağı olan mercimek, içeriğinde bol miktarda demir, çinko, potasyum ve magnezyum barındırdığı için bir çok rahatsızlığa iyi gelen ve vücudunuzun protein ve lif ihtiyacına oldukça karşılayan bir gıdadır.

Belirttiğimiz gibi; lif açısından oldukça zengin olan mercimeğin, bağırsak hareketlerinizi düzenleyerek sağlıklı bakterilerin oluşmasına faydalı olurken dış ağırlığınızı azaltarak ta düzenli bir hale kavuşmasını sağladığını belirten çalışmalar vardır ( Delil 4 ).

Ayrıca; kalp rahatsızlıklarına, diyabete yüksek direnç gösteren faaliyet içerisinde olan fitokimyasallarda barındıran bu bitkisel çözüm oldukça faydalıdır ( Delil 5 ).


Mercimek Gaz Yapar mı? İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Mercimek Gaz Yapar mı?, Gaz Yapmaması için Neler Yapılmalı? ya da yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı mercimek için için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Mercimek Gaz Yapar mı? hakkındaki on beş paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Yeşil, kırmızı, sarı ya da kahverengi mercimeğin içerdiği besin değerleri ( Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı - Tarımsal Araştırma Merkezi ).
  2. Mercimeğin neden olduğu şişkinliğin nedenleri ve gaz yapmasını engelleyecek tarifler ( BloatingTips.co.uk ).
  3. Midede gaz oluşmasına neden olabilecek 7 gıda ( NDTV / Food ).
  4. Yeşil mercimeğin insanlar üzerindeki gaz oluşumu, azot dengesi ve serum lipitleri üzerindeki etkilerini konu alan bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Polifenol açısından oldukça zengin olan mercimek ve sağlığı destekleyici özellerini konu alan bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).