Lavanta yağının baş ağrısına evde iyi gelen bitkisel çözümü!

Kapak fotoğrafı için Heather Ford'a teşekkürler! :)

Lavanta yağı ve baş ağrısına faydaları

Lavanta yağı, son zamanlarda evde rahatlıkla bulunan bitkisel çözüm biridir. Çok amaçlı bu bitkisel, yağ aynı zamanda anksiyolitik bir ilaç olarak ruh hali dengeleyici, sakinleştirici, spazmolitik, antihipertansif, antimikrobiyal, analjezik bir ajan ve yaralanmalarda iyileşmeyi hızlandırmak için çeşitli alanlarda kullanılmıştır.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ve Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde yayınlanan makaleye göre plasebo kontrollü klinik bir çalışmada, lavanta bitkisel yağı inhalasyonunun migrenin tedavisinde etkinliği araştırıldı. Çalışma sonucunda ise lavanta esansiyel yağının solunması sonrasında, akut migren baş ağrılasına yönelik tedavilerde etkin ve güvenli bir tedavi yöntem olabileceği belirtildi ( Delil 1 ).

2012 Yılında migren ve belirtisi olan baş ağrısı üzerine lavanta yağı ile ilgili başka bir araştırmada katılımcılardan baş ağrısının başlangıcında lavanta yağı kullanmaları ve ağrı düzeylerini 2 saat boyunca ve 30'ar dakikalık aralıklarla kaydetlemeleri sonucunda katılımcıların yüzde yetmiş dördünde migren ve belirtisi olan baş ağrısında azalma gözlemlendi ( Delil 2 ).

Avustralya Sağlık ve İnsani Hizmetler Bölümü, Victoria Eyalet Hükümeti'nin resmi internet adresinde yer alan bir açıklamada buhar veya su damıtma kullanılarak bitki ham maddesinden elde edilen bitkisel yağlardan olan lavanta yağının baş ağrısı, uykusuzluk, yanıklar, diğer ağrılar ve sancılara iyi geldiği popüler aramotik yağlarda belirtilmiştir ( Delil 3 ).

Ulusal Baş Ağrısı Vakfı'nda Dr. Heather McCoy, lavanta yağının doğum sancısına iyi geldiği ve azalttığına, ayrıca aromaterapistler arasında antienflamatuar ve analjezik özelliklere sahip olduğuna değinmiştir ( Delil 4 ).

Lavanta yağının baş ağrısına iyi gelmesinin yanında kaygıya, uykusuzluğa, depresyona ve huzursuzluğa da iyi geldiği bir başka araştırmada gözlemlenmiştir. Özellikle çayı içildiğinde baş ağrısı ile beraber mide bulantısına, karın ağrısına ve gaz sıkışmasına gibi sindirim sorunlarına yardımcı olabildiği belirtilmiştir ( Delil 5 ) , ( Delil 6 ).

Lavanta yağının baş ağrısına iyi gelmesi için uygulanışı

Evde rahatlıkla uygulanabilen ve etkili bir bitkisel çözüm olan lavanta yağından bir kaç damlayı sıcak su dolu kap ya da bardakta karıştırarak gün içerisinde bir kaç dakika solumanız yeterli olacaktır. Ayrıca; alnınıza ya da şakaklarınıza da sürerek etkisini arttırabilirsiniz ( Delil 7 ).

Baş ağrısına iyi gelen diğer bitkisel ve doğal çözümler!

Baş ağrısı ile ilgili sizlere hazırlamış olduğumuz "Baş ağrısına ne iyi gelir? Evde geçiren doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı yazımızı inceleyerek; lavanta yağından ziyade nane yağı, kahve, yeşil çay, zencefil, vitaminler, soğuk kompres ve magnezyum gibi alternatif çözümlere ulaşarak ağrınızın geçmesini sağlayabilirsiniz.


Baş Ağrısına Evde İyi Gelen Lavanta Yağı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere baş ağrısına Evde iyi Gelen Lavanta Yağı, lavanta yağının bitkisel çözüm olarak baş ağrısı için kullanımı, migren ve benzeri ağrıların incelenmesi, hızlı ve pratik çözümler ve yağlar için hazırladığımız yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; baş ağrısına Evde iyi Gelen Lavanta Yağı hakkındaki sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 7 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Baş ağrısına iyi gelebilecek lavanta esansiyel yağının, çok amaçlı kullanımı ve klinik olarak incelenmesi üzerine yapılan bir araştırmayı konu alan makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Baş ağrısı için etkin çözümlerden biri olarak bilinen lavanta yağı hakkında yapılan ve sonuçlarında %74 gibi yüksek değerler gözlemlenen araştırmanın anlatılması üzerine yayınlanmış bir makale ( Natural Health Research ).
  3. Lavanta yağının, baş ağrısı için uygulanabilmesi ve diğer bitkisel yağların yapılışı ve diğer iyi gelen faydalarını açıklayan bir makale ( Sağlık ve İnsani Hizmetler Bölümü - Avustralya ).
  4. Baş Ağrısı Vakfı'nın resmi web sitesinde yayınlanan ve lavanta yağı ile nane yağının sancılara ve çeşitli ağrılara iyi gelebileceği vurgulanan bir makale ( Ulusal Baş Ağrısı Vakfı ).
  5. Bitkisel çözümlerden olan lavanta yağı ve baş ağrısı için yapılan araştırmaların gözlemlenmesi sonucunda yayınlanan bir makale ( Medical News Today ).
  6. Lavanta yağının vücuttaki ağrılarla beraber sindirim sorunu ile alakalı karın ağrısına, gaz sıkışmasına ve mide bulantısına da iyi geldiği yönde bir bilgilendirme ( Health Guidiance ).
  7. Lavanta yağının migren türü baş ağrısına iyi gelen kullanım yöntemleri ve uygulanışı hakkında detaylı bir bilgilendirme ( Healthline ).