Kulak tıkanıklığına evde bitkisel ve doğal çözüm!

Kapak fotoğrafı için Hayes Potter'a teşekkürler! :)

Kulak Tıkanıklığı

Sağ ya da sol kulağınızda aşırı basınçtan oluşabilen dolgunluk hissiyatı yaşıyor ve kulağınızın içinde boğuk ya da çatırdamalar duyduğunuzu düşünüyorsanız kulak tıkanması ile karşı karşıya olabilirsiniz ( Delil 1 ).

Genellikle duş, deniz ya da havuz sonraları oluşabilen bu tıkanıklıklar, aynı zamanda; enfeksiyona bağlı östaki borusundaki disfonksiyonel durumlara, kulak ağrısına da neden olan aşırı kir birikmesine ( Delil 2 ), aşırı soğuğa ya da burun tıkanıklığına, alerjiye, sinüse ( Delil 3 ), uçak gibi seyahat dönemlerindeki irtifa değişiklerine maruz kalmak ta kulak tıkanıklığına neden olabilmektedir.

Kulak Tıkanıklığının Belirtileri

Kulaklarımız, basınçları dengeleyen ve bu tür durumlarla ilgili karmaşık yapılara sahip organlarımızdır. Yapısındaki iç, orta ve dış kısımlar östaki borusuna bağldır ve bu kısımda sıkışıp kalan sıvılar, haliyle kulak tıkanmasına da neden olabilmektedir. Yaşanan bu durumla ilgili yapılan bir araştırmada da; tıkanmış olan kulağın maruz kaldığı basıncı dengeleyememesi, kişide kulak tıkanıklığı hissi yaratabildiği gözlemlenmiştir ( Delil 4 ).

Tıkanıklıkla beraber de hiç bir şey duymamaya, sürekli kaşıntıya, sağ ve sol kulaktaki rahatsızlık sonucu acıya, kulak çınlamasına ya da dengenizi kaybedeceğiniz hissiyatına maruz kalıyor da olabilirsiniz.

Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

İşte bu gibi durumlarda evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri, kulak tıkanıklığınna iyi gelen yöntemleri delilleri ile beraber araştırdık.

Evde Çözüm olarak; sizlere bu yöntemlerden bahsederken ayrıca diğer rahatsızlıklara da iyi etkilerinden bahsetmeye özen gösterdik. Böylece; bizleri tercih eden sizleri, olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmaya çalıştık.

Evde Bitkisel ve Doğal Çözüm

Kulak tıkanıklığı için aşağıda evde bulabileceğiniz malzemelerle doğal ve bitkisel çözümleri uygulayarak alternatif tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz tüm yöntemler, yapılan klinik çalışmalar ve araştırmalar nezdindedir. Tekrar geçmiş olsun.

Hidrojen Peroksit

Yapılan bir araştırmada hidrojen preksitin kulaklarda oluşan kirliliğe karşı temizleyici özelliği olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 5 ). Bu durum, kulaklardaki tıkanıklığa çözüm olmak için oldukça iyi gelen çözümlerden biri olabilmesini de sağlamaktadır.

Hidrojen peroksit tıkanıklıklar için hızlı ve neredeyse kesin denilebilecek kadar etkili bir çözümdür ve sadece bir kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Yapmanız gereken; bir kaba eşit miktarda hidrojen peroksit ve çok sıcak olmayan, ısınmış su doldurup karıştırmak. Ardından uzanıp tıkanmış olan kulağa bir kaç damla bu karışımdan damlatmak. Karışımı, kulağa iyi karıştığından emin olduktan sonra kulağınızdan temizleyebilir ve gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz.

Zeytinyağı

Boyun ağrısına, diş ağrısına, ayak çatlaklarına ve cilt lekelerine de iyi gelen zeytin yağı, hidrojen peroksit gibi kulakta oluşan kirleri yumuşatmak için gerekli özelliklere sahip olup, kolayca ve pratik olarak kulak tıkanıklığınıza çözüm olabileceği üzerine yapılan araştırmalar vardır ( Delil 6 ).

Yapmanız gereken; sadece bir kaç damla zeytin yağını tıkanık olan kulağınıza damlatmak ve 5 ila 10 dakika beklemek. Sonrasında zeytin yağını ufak bir pamuk topuyla çıkarabilir ve bu işlemi sorununuz çözüme ulaşıncaya kadar bu işlemi günde bir ya da iki kere yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Son zamanlarda popüler olarak kullanılan başka bir bitkisel çözüm ise çay ağacı yağı. İçerisinde anti-flamatuar özelliği bulunan çay ağacı yağı, aynı zamanda doğal da bir antibiyotik olup, sinüs enfeksiyonları ideal tedavi olabilmektedir.

Yapılan araştırmalarla beraber çay ağacı yağının üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan kulak tıkanıklığına da iyi geldiği ve temizleme görevinde de etiki olduğu belirtilmiştir ( Delil 7 ).

Anında rahatlama ve hemen hemen en etiki çözümlerden biri olabilen çay ağacı yağını uygulamak için az bir miktar kaynatmış olduğunuz suya tıkanmış olan kulağınız üzerine gelecek şekilde başınızo eğip, buharın kulağa nüfus etmesini sağlamanız yeterli olacaktır.

Çay ağacı yağı aynı zamanda ayak kokusuna da iyi geldiği yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Sıcak Kompres

Başka bir doğal yöntem olarak bilinen sıcak kompresin tıkanıklığı gevşettiği, hemoroide ( basura ) da iyi geldiği gibi kulak ağrısına da iyi gelerek giderdiği yapılan başka bir araştırmada belirtilmiş ( Delil 8 ) olup, hafifçe uygulandığı takdirde bir yan etkisi de olmayan sıcak kompres çocuklarda ve bebeklerde de çok sıcak olmadan uygulanabilmektedir.

Yapılması gereken çok sıcak olmayan suya havluyu batırıp suyunu sıkmak ve bu havluyu tıkalı kulağa ortalama 10 dakika boyunca tutabilir, alternatif olarak ta bunu bir kapta da deneyebilirsiniz. Tıkanıklık çözülene kadar da, gün içerisinde 2 ya da 3 kez tekrar edilebilir.

Tuzlu Su

Eğer kulak tıkanıklığı ile beraber boğaz enfeksiyonuna maruz kalınmış ise, boğazdaki enfeksiyona müdahale etmeniz kulak tıkanıklığınızı da açabilir. Tıkanıklığınız için başka bir doğal yöntem olan tuzlu su ile gargara; östaki borularının, boğazlarla bağlantısı olduğu için kulak tıkanıklarını yatıştırıcı bir etkiye de sahiptir ( Delil 9 ).

Boğaz enfeksiyonunuz rahatlayana kadar belirli aralıklarda tekrarlayabileceğiniz bu yöntem için; bir çay kaşığı tuz ile bir bardak suyu karıştırarak, sıuyu bitirene kadar 15 saniye civarı gargara yapabilirsiniz.

Tuzlu suyu geniz akıntısına, diş ağrısına, burun akıntısına ve hatta bademcik şişmesine de maruz kalınması durumunda kullanabilibilirsiniz.

Gliserin

Özellikle; duş, deniz ya da havuz sonrası yaşanan kulak tıkanıkları için en iyi ve etkili evde çözümlerden biri olan gliserin, kulaklardaki fazla suyu kurutur ve bununla beraber oluşmuş olan aşırı basıncı giderebileceği yönünde yapılan araştırmalar vardır ( Delil 10 ).

Yarım bardak ılık bir suya bir kaç damla gliserin ekleyerek karıştırmanız ve başınızı eğerek tıkanmış kulağınıza iki ya da üç damla damlatmanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 10 dakika gibi bir süre bekledikten sonra çözeltiyi boşaltabilirsiniz.

Kulak Tıkanıklığını Önleme


Kulak Tıkanıklığı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Kulak Tıkanıklığı, sızıntı, sızlama ya da su kaçması için hazırladığımız on kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Kulak Tıkanıklığı hakkındaki yirmi beş paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 10 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir ve nasıl baş edilir? ( MDhealth ).
  2. Kulak tıkanmasına, belirtileri, risk faktörleri, tanı ve tedavi, önlenmesi ( Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı / Victoria Eyaleti - Avustralya ).
  3. Sinüs enfeksiyonuna yakından yapılan bir inceleme ( ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı ).
  4. Kulak barotravması ( MedlinePlus ).
  5. Kulak zarının tedavisinde topikal preparatların etkinliği ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  6. Dış kulak enfeksiyonuna iyi gelen yöntemler ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Çay ağacı yağının antimikrobiyal ve diğer tbbi özelliklerin gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  8. Rüptüre kulak zarına yapılan bir araştırma ( MedlinePlus ).
  9. Strep Boğaz ( MedlinePlus ).
  10. Antiprin ve benzokain solüsyonu ( DailyMed - ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).