Kulak ağrısının nedenleri ile evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri!

Kapak fotoğrafı için Zulmaury Saavedra'ye teşekkürler! :)

Kulak Ağrısı

Kulak ağrısı, oldukça yaygın olarak yaşanan rahatsızlıklardan biridir ve hafif olanları genelde bir kaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir.

Belirtileri, ilişkili nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Çok sıkları arasında; kulak kızarıklığına, kulak şişmesine, hassasiyete maruz kalmak yer alır. Çocuklarda ise; kulak ağrılarının belirtileri yetişkinlere göre farklılık gösterebilir ( Delil 1 ).

Her ne kadar hafif durumlar, evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel çözümlerle giderilebilse de; ciddi durumlarda ve kulak ağrısının devam etmesi gözlemlendiğinde doktora görünülmesi oldukça önemlidir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Hafif ağrılar, nedenlerine bağlı olarak doktora görünmeye gerek kalmadan kısa sürede geçebilirken, bazı ciddi ağrılar ve özel durumlarda uzman bir hekim muayenesine başvurmak önemlidir.

Kulak ağrısı ile beraberinde yüksek ateşe, mide bulantısına, boğaz enfeksiyonuna, boğaz ağrısına, saç dökülmesine, kulak etrafında şişmeye ya da duyma güçlüğüne maruz kalınması durumunda doktora danışılması ( Delil 2 ).

Kulak Ağrısının Nedenleri

Aşağıda; sizler için yapmış olduğumuz kulak ağrısının nedenlerini detayları ve kaynakları ile bulabilirsiniz.

Evde Çözüm'ü tercih eden sizlere bir çok rahatsızlık hakkında olabildiği kadar araştırmalar ve çalışmalar bilgilendirmeler yapmaya özen gösteriyoruz.

Söz konusu kulak ağrısının nedenlerini inceledikten sonra yine platformumuzu kullanarak doğal ve bitkisel çözümlere ulaşabilirsiniz. Bizleri günden güne takip eden ve destekleyen sizlere teşekkür eder ve tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Sinüs enfeksiyonuna, bademcik iltihabına, kulakta yabancı bir nesneye, diş enfeksiyonuna ( enfeksiyonla beraber diş eti şişmesine ), diş ağrısına ya da kulak yaralanmasına maruz kalmak belirli nedenlerden olabilirken, en yaygın olanları sizler için araştırdık.

Kulak Kirlenmesi

Zamanla temizlenmeyen kulakta biriken kirler, topak şeklini alarak şertleşir. Bu sertleşme sonucunda ise kulak kanalının tıkanmasına neden olarak ağrıya neden olabilir.

Bu tür durumlarda yapılan en büyük yanlışlardan biri de; topaklanmış kiri, kulak pamuğu ile temizlemeye çalışmaktır. Bu işlemi yapmaya çalıştıkça, kulaktaki topakların daha da ileri gitmesine sebep olabilir ve zamanla acıya, kaşıntıya ve enfeksiyona neden olabilecek durumlara zemin hazırlayabilirsiniz ( Delil 3 ).

Kulak kirlenmesi sonucu oluşan ağrılar için evde uygulayabileceğiniz hidrojen peroksit ve çeşitli bitkisel yağlar yardımcı olabilmektedir. Bu çözüm yollarını, kulak ağrısına çözüm yöntemlerinde bulabilirsiniz.

Kulak Enfeksiyonları

Dış kulak ve orta kulak enfeksiyonları kulak ağrısına neden olan diğer bir başlıca nedendir. Genelde kulaktan çıkan sulu veya benzeri bir irin sıvısına rastlamaktır.

Herkes kulak enfeksiyonu geçirebilir. Ancak; çocuklarda, yetişkinlere göre daha fazla yaşanır. Yapılan araştırmalara göre; ortalama 6 çocuktan 5'i, 3 yaşına kadar en az bir kere kulak enfeksiyonuna maruz kalır ve bu durumla beraber kulak ağrısı da yaşayabilir ( Delil 4 ).

Yaşanan kulak enfeksiyonları birkaç gün veya haftada tedavi görmeden kendiliğinden düzelebilmektedir. Ancak; ciddi ağrı ve geçmeyen durumlarda doktora görünmek önem taşır.

Kulak Tıkanıklığı

Genelde sıvı teması ile tıkanan kulakların bazılarında ağrılara rastlamak mümkün olabilir. Sıvı basıncından dolayı artan kulak ağrısına evde uygulanabilecek çeşitli doğal ve bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Kulak tıkanıklığının uzun sürmesi sonucunda ise doktora görünerek grommet adı verilen küçük tüplerin yerleştirilmesi için küçük bir prosedür uygulanabilir ( Delil 3 ).

Hava Basıncı

Genellikle uçakta, asansörde ya da derin dalışlarda yaşanan hava basınçlarının farklılık göstermesiyle kulaklarda yaşanan etki sonucu da kulak ağrısı meydana gelebilir.

Bu gibi durumlarda; sakız çiğnemek ve sert şekerlemeleri emmek etkili olabilirken derin nefes alıp burun deliklerinizi kapattıktan sonra hafifçe burnunuzdan vermeniz de faydalı olabilir ( Delil 3 ).

Diğer Nedenler

Tüm bu ana nedenler dışında; kulak ağrısına neden olabilecek başka sebeplerde bulunabilmektedir. Bunlar arasında;

Boğaz, ağız ya da burun enfeksiyonuna, çocuklarda diş çıkarmaya, grip ya da soğuk algınlığına, kızamığa, hava basıncına, kulakt yaşanan apseye ya da kabakulak gibi ilişki rahatsızlıklara maruz kalmak başlıcalarıdır.

Kulak Ağrısına Evde Çözüm

Kulak ağrısına çözüm olan ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri tam ayrınları ile sizler için incelediğimiz yazımıza; Kulak ağrısına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm! başlıklı adresimizden ulaşabilirsiniz.

Kulak ağrısına iyi gelen bir çok çözümü, yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde sunarak sizleri olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmaya da özen gösterdik.

Araştırma yazımızda kulak ağrısı için; anne sütü, hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, zeytinyağı, elma sirkesi, zencefil, hidrojen peroksit, hint yağı, kekik yağı ve sarımsak yağı gibi çözümleri bulabilir ve ağrıyı geçirmek için rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kulak Ağrısı için Önlemler

Evde bitkisel ve doğal çözüm yöntemlerinden ziyade alacağınız ufak önlemlerle de kulak ağrılarınızı önleyebilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz çözümler haricinde kulak ağrısının nedenlerine ilişkin 20 dakika boyunca dış kulağa soğuk bir bez yerleştirerek ve dik bir konumda dinlenerek orta kulaktaki basıncını azaltabilirsiniz ( Delil 5 ).


Kulak Ağrısı ve Nedenleri İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Kulak ağrısı ve Nedenleri, Nedenlerine ilişkin bitkisel çözümleri, Kulak Kızarıklığı, şişmesi, Yanması ya da acısı için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Kulak ağrısı ve Nedenleri hakkındaki yirmi altı paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Kulak ağrısının tanımı, nedenleri ve evde uygulanabilecek tedavilerle doktor süreci hakkında detaylı bir anlatım ( Everyday Health ).
  2. Kulak ağrısının detaylı olarak nedenlerini açıklayan bilgilendirme makalesi ( İskoçya Sağlığı - Bilgilendirme Servisi NHS ).
  3. Kulak neden ağrır? Sebepleri ile neden olan etmenlerin açıklanmasına ilişkin yayınlanan bir makale ( WebMD ).
  4. Çocuklarda yaşanan kulak enfeksiyonunun tanımı, belirtileri ve tedavilere yönelik klinik bir araştırma yazısı ( ABD Ulusal Sağırlık ve Diğer İletişim Bozuklukları Enstitüsü ).
  5. Kulak ağrısı için faydalı olabilecek bilgilendirmeler ve ağrıyı geçirmek için evde uygulanabilecek bakım önerileri ( MedlinePlus ).