Kulak ağrısına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Jessica Flavia'ya teşekkürler! :)

Kulak Ağrısı

Yaşadığınız kulak ağrıları sırasında, olabildiği kadar sessiz bir ortamda bekleyip ağrının geçmesini beklerken, musluktan akan azıcık damla bile, o an en kötü düşmanlarınızdan birine dönüşebilir.

Özellikle; orta şiddetteki kulak ağrıları, sızlatma derecesinde ağrılara da neden olabilirken, bu duruma müdehale edilmediği sürece ağrılar dayanılmaz bir hal alabilir.

Kulak Ağrısı Nedenleri

Sinüs enfeksiyonları, yetişkinlerde boğaz ağrısına ya da çocuklarda boğaz ağrısına, bademcik iltihabına, kulakta yabancı bir nesneye, diş enfeksiyonuna ( enfeksiyonla beraber diş eti şişmesine ), diş ağrısına, boğaz enfeksiyonuna ya da ilgili diğer problemler olan kulak yaralanmasına, kulak kanalı içindeki sabun ya da su toplanmasına maruz kalmak, kulak ağrılarına ve kulak tıkanıklığına neden olabilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Her şeyden önce; aşağıda, sizlere sunduğumuz evde uygulayabileceğiniz çözümlerde belirtilmiş olan kulak pamukları hakkında da bir bilgi vermek istedik.

Piyasada kalitesiz olan kulak pamukları, kulaklarınıza yaptığınız uygulamalar sonrasında kulakta birikerek tıkanmasına ve bu tıkanıklar sonucunda da kirlerin toplanmasına neden olabilir.

Bu sebeple; kullanacağınız malzemelerin, kulağınızda parçalarının kalmamasına dikkat etmenizi öneririz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Kulak ağrısına evde tedavi olabilecek doğal ve bitkisel çözümleri aşağıda sizler için sunmaya çalıştık. Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemlerden bahsederken, aynı zamanda tedavi yöntemlerinin başka hangi rahatsızlıklara da çare olabileceğine değindik.

Evde Çözüm olarak; sizlere hazırladığımız bu araştırma yazısında da fark edeceğiniz gibi konu ile ilgili yapılmış olan araştırmalar ya da çalışmalara ayrıca yer verdik.

Bizleri günden güne takip eden ve destekleyen sizlere teşekkür eder, evde uygulabileceğiniz bu bitkisel ve doğal çözümleri sizlere sunmaktan mutluluk duyarız.

Anne Sütü

Evet, yanlış okumadınız. Yapılan bir araştırmada; antioksidanlarla yüklü olan anne sütü, genellikle kulak enfeksiyonlardaki ağrılara sebep olan ağrıları rahatlattığı ve iltihabı azalttığı gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Ancak; bu konuda biraz dikkat etmek gerekiyor. Son zamanlarda internette günden güne artan bir sektör olan anne sütü satışlarındaki kontrolsüzlük, strelize olmayan koşullarda oluşan bakteriler ve virüslere sebebiyet verebilir. Eğer bir anne olarak emzirme dönemindeyseniz, bu yöntemi kendi imkanlarınızda denemenizde fayda olacaktır.

Tek yapmanız gereken bir kaç damla anne sütünü ağrıyan kulağa damlatığ 5 ila 7 dakika beklemek ve ardından fazlalığı dışarı atmak. Bu işlemi, gün içerisinde 2 ya da 3 kez olmak üzere; ağrılar gidene dek devam edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi, yapılan araştırmalarda yağının antimikrobiyal özelliklerini veren ve kulaklarda yaşanan şişme ve acıları rahatlatan ve hatta boyun ağrısına, ayak mantarına, cilt lekerine ve cilt kuruluğuna da iyi gelebilen laurik asitler içerdiği gözlemlenmiştir ( Delil 2 , Delil 3 ).

Bu durum aynı zamanda; kulak ağrıları için de evde çözüm bulacağınız bitkisel yollardan biri olan Hindistan cevizi yağını evlerimizde bulundurmanın faydasını anlatmakta.

Yapmanız gereken; bir kaç damla hindistan cevizi yağını ağrıyan kulağa damlatıp, kulağınızı bir pamukla kapatmak. Bir yandan; çenenizi açabildiğiniz kadar açıp-kapayarak, yağın kulaklarınızdaki köşelere ulaşmasını hızlandırabilirsiniz. Bu işlemlerle beraber ortalama 10-15 dakika sonra pamuğu ve fazlalığı çıkarabilir, bu işlemi de günde 2 kere tekrar edebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Cilt kuruluğuna da iyi gelebilen lavanta yağı da, sinirleriniz için son derece rahatlatıcı ve hayatınızı cehenneme çeviren kulak ağrısına karşı hafifletici özelliklere sahip çözümlerden biridir.

Yapılan araştırmalara göre; kulakta enfeksiyon halinde de antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğundan tedavi edeci özelliğe sahip olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 4 ).

Yaşadığınız kulak ağrısı için yapmanız gereken; 2 ya da 3 damla lavanta yağını ufak bir pamuğa damlatıp kulağınızı bununla tıkayıp beklemek etkili olmasını sağlayabilecektir. Aynı zamanda uçucu olan lavanta yağından 1 damla olacak şekilde kulağınıza masaj yaparak bu etkiyi arttırabilir ve bu işlemi günde 2 kere uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı

Kulak ağrısına, evde uygulanabilecek bitkisel çözümler arasında neredeyse en popüler tedavi yöntemlerinden biri olan zeytin yağı uygulamasını da sizler için ( ayak çatlaklarına ve hemoroide ( basura ) iyi geldiği gibi ) araştırdık.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, halk arasında bilinen zeytin yağı sızma olarak kullanıldığında; kulak çınlamasına, kulaktaki şişmeye, enfeksiyonlara ve tabii ki de ağrılara iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 5 , Delil 6 ).

Günde iki kere tekrarlayacak şekilde; ağrıyan kulağınızı tavana döndürerek, çok sıcak olmayan ama ısınmış olan zeytin yağından 2 ya da 3 damla dökebilir ve bu pozisyonda ortalama 5 dakika bekleyebilirsiniz. Arından, pamuklu bir çubukla da kulağınızdaki fazla yağı aldıktan sonra diğer kalıntıları da temizlemeyi unutmayın.

Elma Sirkesi

Cilt kuruluğuna, diş eti şişmesine ve benzeri bir çok rahatsızlığı da iyi gelebilen elma sirkesi, aynı zamanda kulakta yaşanılan ağrılara da iyi gelen anti-inflamatatuar içeriğe sahip olduğu yapılan araştırmalarda belirtilmiştir ( Delil 7 ).

Uygulanışı açısından da basit ve pratik yöntemlerden biri olan sirke tedavisini, 12 saat arayla bir kaç damla olacak şekilde ağrıyan kulağınıza damlatıp kurumasını bekleyerek uygulayabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil posasında bulunan anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikler kulak ağrısına, diş eti şişmesine, ayak mantarına ve hatta diş ağrısına da iyi gelebilecek başka bir evde çözüm olduğunu araştırmış olan çalışmalar mevcuttur ( Delil 8 ).

Zeytin yağı ile birlikte daha etkili olan bir çay kaşığı, ezilmiş zencefil kökünü 2 çorba kaşığı zeytin yağı ile karıştırıp yaklaşık 10 dakika bekleyip karışmasını sağlayın. Ardından kullanacağınız bir damlatıcı ile de 2 damla kulak ağrısı çektiğiniz sağ ya da sol kulağınıza damlatarak bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Zencefil aynı zamanda; mide bulantısına ( gazozu ), adet sancısına, geniz akıntısına ve hatta burun akıntısına da iyi geldiği gibi bir çok rahatsızlıkta oldukça kullanılan popüler bir evde çözüm yöntemidir.

Hidrojen Peroksit

Serumenolitik aktiviteye sahip olan hidrojen proksit de kulak ağrısına çözüm olan yöntemlerde oldukça yaygın olarak kullanılanıdır. Kulak tıkanıklığına iyi gelerek içerisinde yer alan mumlaşmış dokunun parçalanmasına yardımcı olarak yumuşatır ve temizlenmesinde etkili olduğundan tıkanma ile ilişkili ağrılara da çözüm sağlayabilir ( Delil 9 ).

Gerekirse bir kaç aralıkla gün içerisinde tekrar edebileceğiniz bu yöntem için kulağınıza bir kaç damla hidrojen peroksit damlatarak bir tıkaç vasıtasıyla bekletmenizin ardından kulak pamuğu ile temizleyebilirsiniz.

Hint Yağı

Doğal bri antifungal olan hint yağının da kulak ağrısına etkin olan ve iyileşme sürecini oldukça hızlandıran özelliklere sahip olduğu yapılan çalışmalarda ve araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 10 ).

Hafifçe ısıttığınız hint yağını, kulağa bir kaç damla damlattıktan sonra pamuk vasıtasıyla kapatın. Belirli bir süre bekledikten sonra fazla yağı temizleyin.

Aynı zamanda sivilceye de iyi gelen ve geçmesini hızlandıran hint yağını, kulak ağrınız gidene kadar da günde 2 kere kullanabilirsiniz.

Kekik Yağı

Aktif bileşenleri arasında carvacrol olan kekik yağı, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler de barındırdığı için aynı zamanda doğal bir analjezik olarak bilinmektedir ( Delil 11 ).

Not: Kekik yağının uygulanışı diğer evde çözüm önerilerine göre farklıdır. Kulağınızın içine damlatmamanız gereken bir yağ olan kekik yağını, dış kulak bölgesine 1-2 damla zeytinyağı ile birlikte sürdükten sonra arka boyun tarafına masaj yaparak etkisini arttırabilirsiniz.

Sarımsak Yağı

Kulak ağrılarına neden olan bakteriyel durumlarda sarımsak yağı oldukça etkili çözümlerden biri olarak kabul edilir. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri kulak içerisinde oluşan bakterilere karşı hızlı bir tesir gösterebilir ( Delil 12 ).

5 Diş sarımsağı ezerek, yarım fincan zeytinyağı ve yaklaşık olarak 20 damla okaliptüs yağıyla karıştırdıktan sonra biraz ısıtın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı günde 2 kere etkilenen kulağa bir kaç damla şekilde uyguladıktan sonra etkisini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Kulak Ağrısına Çözüm olan Önlemler

Yaşadığınız kulak ağrılarına çözüm olabilecek çeşitli önlemler alabilirsiniz. Gündelik hayatta ve belirli dönemlerde yaşanan sık kulak ağrısını gidermek de oldukça önemlidir.

Sizlere, sürekli kurak ağrısına maruz kalmanız durumunda alabileceğiniz önlemleri sunuyoruz.

Mineral Yağ

Özellikle; su kaçan kulakların ardından yaşanan ağrılara oldukça etkili bir çözüm olan mineral yağı, denize ya da havuza girmeden önce kulağınıza damlatarak önleyebilirsiniz.

Kulak Tıkacı

Eğer sürekli seyahat halindeyseniz ve uçakta kulaklarınız basınçtan dolayı ağrıyorsa kulak tıkacı etkin bir çözüm olabilir. Özellikle; dış hava basıncını azaltmaya ve ağrıyı önlemeye yardımcı olacağından filtreli kulaklıkları kullanmanız uygun olabilir.

Evde Çözüm Notu

Sizlere kulak ağrısına uygulayabileceğiniz evde doğal ve bitkisel çözüm yollarını, yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde sunmaya özen gösterdik.

Bilinçli bir toplumu hedefleyen bizlere, yapmış olduğunuz geri dönüşler ve beğenileriniz için teşekkür eder, tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.


Kulak Ağrısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Kulak ağrısı, enfeksiyon, şişme ya da kulak sızlaması için hazırladığımız on iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Kulak ağrısı hakkındaki kırk bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 12 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. İnsan sütünün bileşimi üzerine bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Hindistan cevizi yağının antienflamatuar, analjezik ve antipiretik aktivitesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Hindistan cevizi yağının yağ asit içeriği ve antimikrobiyal aktivitesinin iyileştirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Lavanta esansiyel yağının biyolojik aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Zeytinde bulunan oleuropein ve oleuropeine ait farmakolojik etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Zeytin yağı ve aktif bileşenlerinin klinik araştırmaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Sirkenin tıbbi Kullanımları ve antiglisemik etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Zencefil ve fitokimyasallarının kimyasal etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Kulak tıkanması ve bu sebeple yaşanan ağrının edavisi için topikal preparatların etkinliği üzerine sistematik bir derleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Deri grefti donör bölgelerinin iyileşmesine yardımcı olmak için Peru-tripsin merhem bir hint yağı balsamı kullanılması üzerine yayınlanan bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Uçucu yağların carvacrol içeren biyolojik ve farmakolojik etkileri üzerine bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Allisinin içeren sarımsağın antimikrobiyal özellikleri üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).