Köprü diş hakkında sorular ve iyi gelen çözümler!

Kapak fotoğrafı için Lesly Juarez'e teşekkürler! :)

Köprü diş ne kadar dayanır?

Köprü dişler, ortalama 5 yıldan 15 yıla ve hatta malzemenin kalitesine de bağlı olarak 15 yıldan daha fazla da dayanabilir. Bu süre zarfında iyi ağız hijyeni ve düzenli kontrollerle, sabit bir köprünün dayanma süresinin 10 yıldan fazla olması olağandışı değildir ( Delil 1 ).

Köprü diş neden ağrı yapar?

Bazen bir köprü dişlerin çapa görevi doğal dişleri zayıflayabilir ve bu durum dişte çürümeye, diş eti şişmesine, diş iltihabına ve hatta çatlaklara neden olur. Sadece çatlaklar ağrı ve hassasiyete kaybı değil aynı zamanda bakterilerin de dişe girmesine neden olarak enfeksiyona da zemin hazırlayabilir. Bu tür durumların hepsi köprü dişin ağrımasına neden olabilecek durumlardır ( Delil 2 ).

Köprü dişler ağrı yapar mı?

Bazı hastalar diş köprüleri yaptırdıktan sonra genellikle hafif ila orta şiddetli ağrı hissedebilir. Bu ağrılar genellikle köprü işlemi uygulandıktan sonra normal karşılanması gerekir. Bu tür ağrılar birkaç gün içerisinde azalmaya başlar. Ağrının daha uzun bir süre devam etmesi durumunda diş hekiminizi görmeniz en iyisidir ( Delil 3 ).

Diş köprüsünün yararları / faydaları nelerdir?

Bir kişinin gülümsemesine doğal bir görünüm verir, normal konuşma yeteneğini geri kazandırır, çene kaymaları, diş şişmesi ve benzeri durumlarda görünüm bozukluklarına neden olan yüz hatlarını normale döndürür, yiyecekleri rahat bir şekilde çiğnemeyi sağlar ve bitişik dişlerin hareket etmesini önlemesi diş köprüsünün faydalarından bazıları olarak bilinmektedir ( Delil 4 ).

Diş köprüsünün zararları / dezavantajları nelerdir?

Diş köprüsü uygulandıktan sonra, köprüyü yerinde tutan bitişik dişler hasar görebilir böylelikle dikkat edilmesi gerekir, bitişik dişlerin üzerindeki kuronlar bozuksa ( kronların altındaki bakteri ve plak oluşumundan ) çürüme riski oluşabilir, köprünün her iki tarafındaki destekleyici dişler köprüyü destekleyecek kadar güçlü olmayabilir ve bu sebeple köprünün çökmesine neden olabilir. Tüm bu durumların oluşmaması için de uzman bir hekime detaylı bir inceleme yaptırmakta fayda vardır ( Delil 5 ).


Köprü Diş Ağrıması İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Köprü Diş ağrıması, iyi gelen çözümler, köprü diş sonrası yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemler için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Köprü Diş ağrıması hakkındaki beş paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Diş köprüleri üzerine fiyatları, dayanıklılığı, zorluğu ve çeşitleri üzerine detaylı bir bilgilendirme ( WEbMD ).
  2. Köprü diş ağrılarının nedenlerine ilişkin iyi gelen önlemler hakkında yazılan bir makale ( Dr. David Trotter ).
  3. Köprü diş operasyoları sonrasında oluşabilecek durumlar hakkında bilgilendirmeler ve alınması gereken tedbirler üzerine bir makale ( J.S. Whitson ).
  4. Diş köprüsüne iyi gelen önlemler eşliğinde faydaları üzerine bir bilgilendirme ( Cleveland Clinic ).
  5. Diş köprüsünde aynı zamanda oluşabilecek zararlı durumlar hakkında bilgilendirmeler ve alınması gereken önlemler ( Cleveland Clinic ).