Koltuk altı kokusu nasıl geçer? Evde iyi gelen bitkisel ve doğal çözüm!

Kapak fotoğrafı için Helena Sollie'ye teşekkürler! :)

Koltuk Altı Kokusu Nasıl Geçer?

Kış aylarından ziyade yaz aylarında oldukça sık yaşanan koltuk altı kokuları hem bireyin kendisini hem de çevresindekileri rahatsız ederen durumlardan biri olarak bilinmektedir. Bu tür durumlar için evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler hakkında hazırlamış olduğumuz incelememizi okurken rahatlayabilirsiniz.

Çünkü; sizlere bu tür kokuları geçirmek için yöntemler sunmamızın yanı sıra, yapmış olduğumuz araştırmalarla beraber, kaynakları kullanarak kulaktan dolma bilgilerden uzak kalmanızı amaç ediniyoruz.

Evde İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Hazırladığımız olduğumuz bu çalışmamızda yer alan uygulama yöntemlerini, evde sıkça kullandığınız malzemelerden yola çıkarak hazırladık.

Bu bitkisel ve doğal çözümler sırasında; sizlere, diğer rahatsızlıklarda da uygulayabilmeniz için ekstra bilgilendirmeler yaparak bilinçli bir toplum adına olan görevimizi yerine getirmeye çalıştık.

Aşağıda; koltuk altı kokularınızı geçirmek ve iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri bulabilirsiniz.

Günden güne artan ilginizden ve desteğinizden dolayı teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin antimikrobiyal ve doğal asidik özellikleri koltuk altındaki kötü kokulara neden olan etmenlerin giderilmesine iyi gelebilir ( Delil 1 ).

Bakteri birikimi sonucunda oluşan ve koltuk altı kokularının geçirilmesine iyi gelen diğer özellikleri ile de evde rahatlıkla uygulanabilen bitkisel bir çözüm olabilir.

Elma sirkesini gün içerisinde 2 kere olacak şekilde, sabahları duş sonrası ve akşamları uyku öncesi, pamuk ya da bez yardımı ile kokulu bölgelere uygulayarak etkilerini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

İnanılmaz derecede etkili özellikleri olan elma sirkesini ayrıca; geniz akıntısına, boyun ağrısına, kulak ağrısına, selülite, mide ekşimesine, çene ağrısına, gaz sıkışmasına, ağız kokusuna ve ayak kokusuna da iyi gelmesi ve geçirmesi için çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Bir çok cilt rahatsızlığında da, alternatif bir bitkisel çözüm olarak kullanılan lavanta yağının hoş kokusu ve antibakteriyel özellikleri, koltuk altında oluşan kokuların engellenmesine de iyi gelebilir ( Delil 2 ) , ( Delil 3).

Bir bardak suya 4-5 damla lavanta yağı karıştırdıktan sonra, günde 2 kere olacak şekilde koltuk altına uygulayarak kokulardan hızlı bir şekilde arınabilirsiniz.

Lavanta yağı ayrıca; kulak ağrısına, geniz akıntısına, burun akıntısına, sivilceye ve bel ağrısına da iyi gelen ve etkili bitkisel çözüm olarak ta bilinmektedir.

Patates

Asidik ve antimikrobiyal özelliklere sahip olan patates ile ilgili terlemeyi önlediğini, cildinizin pH değerini düşürdüğünü ve koltuk altlarında bulunan bakterileri öldürebilen güçlü etkileri olduğunu gösteren çeşitli araştırmalar bulunmaktadır( Delil 4 ) , ( Delil 5 ).

Dilimdediğiniz patatesleri koltuk altlarınıza uyguladıktan sonra deodarant kullanarak, günde 1 ya da 2 kere bu çözümü uygulayabilirsiniz.

Patatesin çok bilinmeyen ve iyi gelen özelliklerini de; saç dökülmesine ya da sivilce lekelerine uygulayarak evde çözüm bulabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, özellikle koltuk altı kokuları için en iyi ve etkili bitkisel çözümlerden biri olarak bilinir. İçerdiği antimikrobiyal ve büzücü özellikler, koltuk altında kokulara neden olan bakteriler için oldukça etkili olabileceğini gözlemleyen çeşitli çalışmalar bulunmaktadır ( Delil 6 ) , ( Delil 7 ).

2 Damla çay ağacı yağı ile 2 yemek kaşığı suyu karıştırdıktan sonra bir pamuk ya da bez vasıtasıyla koltuk altlarına günde 2 kere uygularak etkisini hızlı bir şekilde fark edebilirsiniz.

Hemoroide (basura), ayak kokusuna veya kulak tıkanıklığına maruz kaldığınız durumlarda da alternatif bir evde çözüm olarak çay ağacı yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sarımsak

Evet! Yanlış okumadınız. Sanılanın aksine, sarımsak tüketiminin koltuk altı gibi vücutta yer alan kokuların giderilmesine oldukça iyi gelen özellikleri olduğu yapılan klinik çalışmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 8 ).

Diyetinize günlük olarak sarımsağı ekleyerek vücut kokularından arınabilirsiniz. Ağız kokusuna neden olabileceği endişelerinizden dolayı da dilerseniz sarımsak takviyesi şeklinde de tükebilirsiniz.

Doğal bir antibiyotik olarak ta bilinen sarımsak sadece koltuk altı kokuları için değil basura, soğuk algınlığına, bel ağrısına, diş ağrısına, burun akıntısına, ayak mantarına, boğaz ağrısına, kulak ağrısına ve ayrıca sivilceye de iyi gelen harika özellikler barındırarak alternatif bir çözüm olabilmektedir.

Hidrojen Peroksit

Koltuk altlarında yer alak kötü kokuların gelişimindeki bakterilerin elimine edilmesinde oldukça yaygın olarak kullanılan hidrojen peroksit, antiseptik özellikleri ile koklara çözüm olabilir ( Delil 9 ).

Bir bardak suya yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı hidrojen peroksit karıştırdıktan sonra biz bez vasıtasıyla koltuk altlarına uygulayabileceğiniz bu çözümü kokular arttıkça uygulayabilirsiniz.

Hidron peroksiti, alternatif olarak kulak ağrısına da uygulayabileceğiniz gibi ayak kokusuna maruz kaldığınızda alternatif bir çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

İyot

Antiseptik özellikleri ile cildin pH seviyesini düzenleyebileceği gibi koltuk altını da sterilize edici özellikler barındıran iyot hakkında da yapılan çeşitli araştırmalar ve çalışmalar bulunmaktadır ( Delil 10 ).

Bir kaç damla iyotu, sert olmayan bir fırça ile koltuk altınıza 3 dakika kadar uyguladıktan sonra duş olarak ve bu çözümü günde bir kere uygulayarak kokulardan arınabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Bir çok rahatsızlıkta oldukça yaygın olarak kullanılan hindistan cevizi yağının orta zincirli yağ asitleri ve antimikrobiyal ajanları koltuk altında oluşan kokuları geçirerek iyi gelebileceğini belirten kaynaklar bulunmaktadır ( Delil 11 ).

Hindistan cevizi yağını, günde 1 ya da 2 kere olacak şekilde koltuk altlarınıza, tercihen banyo yaptıktan sonra uygulayarak kokuların azaladığını gözlemleyebilirsiniz.

Bir çok rahatsızlıkta oldukça yaygın olarak kullanılan Hindistan cevizi yağını ayrıca; basura, ayak çatlaklarına, gastrite, bademcik şişmesine, ayak kokusuna ve hatta egzamaya çözüm olarak ta kullanabilirsiniz.

Limon Suyu

Evde rahatlıkla bulunan başka bir çözüm ise; yüksek derecede asidik özellikler barındıran ve aynı zamanda cildin pH seviyesini düzenleyen diğer özellikleri ile de koltuk altı kokularına neden olan bakterileri geçirebilen limon suyu hakkında da yapılan çeşitli kaynaklar ve araştırmalar vardır ( Delil 12 ).

Gün içerisinde bir kere olacak şekilde koltuk altlarına bir bez ya da pamuk vasıtasıyla limon suyunu uygulayabilirsiniz.

Not: Hassas bir cildiniz var ise; limon suyuna yeterli miktarda su ekleyerek te bu çözümü uygulayabilirsiniz.

Etkili özellikler barındıran limon suyunu da ağız kokusuna, adet sancısına, sivilce lekelerine ve gaz sıkışmasına maruz kaldığınız durumlarda alternatif bir çözüm olarak değerlendirebilirsiniz.

Aloe Vera

Antibakteriyel ve antioksidan kaynağı olarak ta bilinen aloe vera, koltuk altı kokularını geçirerek bakterilerin de ortadan kalkmasına iyi gelebilecek özellikleri çeşitli araştırmalarda ve kaynaklarda belirtilmiştir ( Delil 13 ) , ( Delil 14 ).

Günde bir kere uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümü geceleri uyumadan önce koltuk altınıza sürerek gece boyunca bekletebilirsiniz.

Harika özellikler barındıran aloe verayı da evde yetiştirerek diş eti şişmesine, cilt lekelerine, cilt kuruluğuna ve hatta saç dökülmesi ile sivilcelerin oluşturduğu lekelere bitkisel bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Epsom Tuzu

Koltuk altında oluşan kokuları yok edebilecek antibakteriyel ( sülfür ) özellikleri olan epsom tuzu, ayrıca vücutta yer alan toksinlerden de arınmanıza yardımcı olabilen güçlü bir doğal çözüm olarak bilinir ( Delil 15 ) , ( Delil 16 ).

Duşlarınızda kullanabileceğiniz epsom tuzu ile koltuk altlarınızı yaklaşık olarak 15-20 dakika dinlendirebilir ve bu işlemi alternatif olarak duş aldığınız zamanlarda uygulayabilirsiniz.

Önceki araştırmamızda selülite iyi gelen ve geçirmek için oldukça etkili bir alternatif çözüm olarak bilinen epsom tuzundan detaylı bir şekilde bahsetmiştik.

Epsom tuzunu aynı zamanda; ayak şişmesine, diş ağrısına, ayak kokusuna, ayak ağrısına ve boyun ağrısına da maruz kaldığınızda doğal bir çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

Evde Çözüm Notu

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde yayınlanan bir makaleye göre; bazı rahatsızlıklar ağız ya da vücut kokularına neden olabildiğinden dolayı kokularınızla beraber herhangi bir hastalıktan endişe duyuyor iseniz doktorunuza görünmeniz gerekebilir ( Delil 17 ).

Bu sebeple kokuların aşırı ya da ani gelişimlerinin gözlemlenmesi önemli olacaktır.

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere olabildiği kadar faydalara bilgileri deliller eşliğinde sunmaya özen göstersek de en iyi tespit ve çözümlerin doktorlarınız tarafından yapılacağını unutmamanızı dileriz.

Sağlıklı günler olsun! :)


Koltuk Altı Kokusuna Çözüm İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Koltuk altı Kokusuna çözüm, koltuk altlarındaki kokulara bitkisel ve doğal çözümler, kötü kokulara hızlı ve pratik yöntemler ya da krem, deodorant ve faydalı yağlar için hazırladığımız on yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Koltuk altı Kokusuna çözüm hakkındaki kırk beş paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 17 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Elma sirkesinin antiflimesik etkileri ve tıbbi kullanımları hakkında bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Esansiyel yağlarla aromatik tedaviler ve kokuları geçirebilen özellikleri hakkında detaylı bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Lavanta yağının biyolojik aktivileri hakkında bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Patates suyunun antimikrobiyal aktiviteleri üzerine bir bilgilendirme ( ResearchGate ).
 5. Membran geçirgenliğini içeren patatesin antimikrobiyal aktivitelerinin gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Çay ağacı yağının, antimikrobiyal ve tıbbi özelliklerinin gözden geçirilmesi üzerine klinik çalışmalar ve araştırmaların derlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Dermatolojide çay ağacı yağı bitkisel çözümünün uygulamalarına genel bir bakış ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Sarımsağın vücutta yer alan kokulara iyi gelen ve geçiren özellikleri hakkında klinik bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Hidrojen peroksit ile evde doğal yöntemlerle iyi gelen çözümler üzerine derleme bir kitap ( Hidrojen Peroksit - Emily V. Steinhauser ).
 10. İyotun, kötü kokuların oluşmasını engelleyen sterilize özelliklerinin ve diğer iyi gelen faydalarının incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Hindistan cevizi yağının rahatsızlıklar üzerine kullanımı ve tedavisi üzerine derleme bir kitap ( Hindistan Cevizi Çareleri - Bruce Fife ).
 12. Limon suyu ve limonun antibakteriyel etkileri üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Aloe veranın antioksidan ve antibakteriyel aktivitelerinin kapasitesi üzerine klinik bir araştırma yazısı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. 21. Yüzyılda uygulanabilen faydalı ve etkili çözümlerin derlendiği bir kitap ( Yirmi Birinci Yüzyıl Bitkisel Sağlık ve Zindelik - Robert C. Buchanan ).
 15. Sağlığı geri kazanmak, kilo vermek ve zindeliği artırmak için meyve suyu diyeti ve diğer iyi gelen yöntemlerin derlendiği bir kitap ( The Juice Fasting Bible - Sandra Cabot ).
 16. Sülfürün antibakteriyel özelliklerinin klinik bir incelenmesi üzerine bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 17. Ağız ve vücut kokuları üzerine bilgilendirme ( Ulusal Sağlık Enstitüleri ).