Kepeğe ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Clay Banks'e teşekkürler! :)

Saç Kepeği

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde yayınlanan bir makale göre; saç kepeği, en çok maruz kalınan cilt hastalığından biri olarak bildirilmiştir. Aynı zamanda ticari anlamda da en çok sömürülen cilt rahatsızlıklarından biri olduğu da ayrıca belirtilmiştir ( Delil 1 ).

Kepeğe maruz kalınması sırasında, genellikle saç diplerinin lapa lapa olması ve bu durumla beraber kaşıntılar meydana gelebilimektedir. Kafa derisindeki bu oluşumlar lekelere ve karıncalanmaya da sebebiyet verebilir.

Saçlarda yaşan kepek için birçok reçetesiz ürün, krem, solüsyon olmasına karşın bu cilt rahatsızlığı evde uygulanabilen çeşitli doğal ve bitkisel çözümlerle de giderilebilmektedir.

Kepeğe Ne İyi Gelir?

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere kepeğe iyi gelen ve kepek için etkili olan doğal ve bitkisel çözümleri yapılan araştırmalar nezdinde kaynak belirtilerek olabildiğince sunmaya özen gösterdik.

Kulaktan dolma bilgilerden ziyade yapılan araştırmalar ve klinik çalışmaları da deliller eşliğinde sunarak ta saçlarınızda oluşan kepeklerin giderilmesi için hızlı çözümlere yer verdik.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Aşağıda saç kepeği için evde uygulayabileceğiniz birçok doğal ve bitkisel çözümü uygulanışları ve yapılışları ile beraber bulabileceksiniz.

Evde Çözüm olarak; sizlere bahsettiğimiz bu doğal ve bitkisel çözümlerin yanı sıra başka hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine de yer vererek bilinçli bir toplumu hedeflediğimi de mutlulukla belirtmek isteriz.

İşte saç kepeklerine çözüm için pratik olarak çözebileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemler;

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı ile ilgili yapılan araştırmalar ve klinik gözlemler sonucunda; bu bitkisel yağın, saçlarda oluşan kepeğe iyi gelebilecek ve kepekleri hafifletmeye yardımcı olabilecek oldukça etkili anti-mikrobiyal ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Yapılan başka bir incelemeye göre de oldukça faydalı olan bu bitkisel yağ, hem seboreik dermatit hem de kepek oluşumuna neden olabilen mantara da iyi gelebilen özellikler barındırmaktadır ( Delil 3 ).

Çay ağacı yağı ile ilgili yapılan başka bir araştırmada da, kepeğe, yağlanmaya ve kaşıntıya maruz kalan kişilerde oldukça etkili sonuçlar gözlemlendiği belirtilmiştir ( Delil 4 ).

Çay ağacı yağını saç diplerine ihtiyaç duydukça gün içerisinde bir kere olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Bazı hassas ciltlerde çay ağacı yağı tahrişe neden olabileceğinden dolayı Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile uygulanması faydalı olacaktır.

Birçok rahatsızlığa iyi gelen çay ağacı yağını aynı zamanda; basura (hemoroide), kulak tıkanıklığına, sivilceye, kulak kirlenmesine ve ayak kokusuna maruz olduğunuz durumlarda alternatif bir bitkisel çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Birçok rahatsızlığa oldukça iyi gelen Hindistan ceviziği yağı ile ilgili yapılan bir araştırmada; cilt nemini iyileştiren özellikler geliştirdiği gözlemlenmiştir ( Delil 5 ). Bu araştırma ile beraberinde cilt nemi eksikliği sonucu oluşabilen kepeğe karşı etkili ve iyi gelebilecek faydaları da anlaşılmaktadır.

Antimikrobiyal özelliklere sahip olan Hindistan cevizi yağının faydaları oldukça bilinmektedir. Ancak nem dışında mantar sebebiyle oluşan kepekler üzerinde henüz yeterli çalışmalar bulunmamaktadır ( Delil 6 ).

Tüm bu faydalı ve iyi gelen özellikleri ile Hindistan cevizi yağı, cilt nemlendirmesini artırabilir ve egzama ve kepek gibi belirtilerin geçirilmesinde etkili olabilir.

Gün içerisinde saç diplerine uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümü bir süre beklettikten sonra saçlarınızı duralamanız ve sonrasında gözlemlemeniz yeterli olacaktır.

Faydaları ve iyi gelen özellikleri ile saymakla bitmeyecek rahatsızlığa iyi gelen hindistan cevizi yağını ayrıca; basura ( hemoroide ), gastrite, bademcik şişmesine, kabızlığa, boyun ağrısına, geniz akıntısına, sivilceye, saç dökülmesine, ayak ağrısına, ayak mantarına, egzamaya, cilt lekelerine ve hatta ayak kokusuna maruz kalınması durumunda bile tedavi amaçlı evde rahatlıkla uygulayarak çözüm bulabilirsiniz.

Aloe Vera

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi'nde yayınlanan bir makaleye de göre; oldukça popüler olarak bilinen aloe vera bitkisinin de cilde uyguladığında yanıklara, sedef hastalığına ve soğuk algınlığına gibi bir çok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir ( Delil 7 ).

Tüm bu faydalarının yanı sıra; aloe vera bitkisinin, bitkisel bir çözüm olarak uygulanması ile ilgili antibakteriyel ve antifungal özellikler barındırdığı için kepeklere karşı korunmaya yardımcı olabileceği yönünde yapılan incelemeler de vardır ( Delil 8 ).

Aloe veranın bu antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olması cilt iltihabını azaltmaya ve kepek belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kepek için, gün içerisinde saç diplerine belirli bir süre uygulandıktan sonra durulayarak sonuçları zamanla gözlemleyebilirsiniz.

Birçok başka rahatsızlıkta da bitkisel bir çözüm olarak kullanılan aloe vera da; ayak çatlaklarına, saç dökülmesine, cilt kuruluğuna, cilt lekelerine, sivilce lekelerine, basura ( hemoroide ), bel ağrısına, gaz sıkışmasına, diş eti şişmesine, sivilceye ve hatta selülite maruz kalınan durumlarda da alternatif olarak kullanılmaktadır.

Kepeğe İyi Gelen Önlemler

Stres: Bağışıklık sistemini zayıflatabilen stres, aynı zamanda vücudun kepeğe neden olan enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini de azalmasına sebebiyet verebilir. Stres ayrıca; kepeklerin en yaygın nedenlerinden biri olan seboreik dermatit atakları ile de ilişkili olabilmektedir ( Delil 9 ).

Omega-3: Omega-3 yağ asitleri eksikliği de cilt sağlığı için oldukça önemli bir faktördür ve iltihaplanmalara neden olabilir. Bütün bunlarla ilişkili de; kuru cilt, kuru saç ve kepek oluşumuna da zemin sağlayabilmektedir ( Delil 10 ).

Probiyotik: Probiyotik eksikliği ile de bağışıklık fonksiyonunlarında düzensizlikler yaşandığı bilinmektedir. Bu tür durumlar sonucu oluşan kepeklerin şiddetini önlemek ve azalmasını sağlamak için de gün içerisinde ihtiyaç duyulduğu kadar probiyotik içeren ürünler besin takviyesi olarak alınabilir ( Delil 11 ).


Kepek İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Kepek iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler, kepek için etkili ve hızlı geçiren alternatif çözüm ve evde rahatlıkla uygulanabilen tedavi yöntemleri ile önlemler için hazırladığımız on bir kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Kepek iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki yirmi altı paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 11 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Cilt hastalıklarının başında yer alan saç kepeği ve kepeğe maruz kalan kişiler hakkında yapılan araştırmaların açıklanması üzerine bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri ).
 2. Çay ağacı yağının içeriğinde bulunan anti-mikrobiyal ve anti-enflamatuar özelliklerin saç derisinde oluşan kepeğe karşı iyi gelebilecek faydaları ve etkileri üzerine yayınlanan klinik bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri ).
 3. Seboreik dermatit tedavisinde antifungal ( mantara karşı ) tedavilerde, çay ağacının iyi gelen etkileri üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri ).
 4. Çay ağacı yağının kepeğin doğal ve bitkisel çözümü olarak kullanılmasında iyi gelen etkin rolü ve faydaları üzerine yapılan bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri ).
 5. Cildin nemlendirilmesi ve cilt nemi eksikliğinden oluşabilen kepek ve benzeri durumlarla alakalı Hindistan cevizi yağı ile ilgili yapılan randomize bir klinik araştırmanın sunulması ( PubMed ).
 6. Hindistan cevizi yağının içeriğinde bulunan anti-mikrobiyal özelliklerin incelenmesi ve bu özelliğin birçok rahatsızlığa iyi gelebileceği üzerine yapılan bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Aloe vera bitkisinin tedavi ve bitkisel çözüm amaçlı kullanımının faydaları ve iyi gelen etkileri üzerine detaylı bir bilgilendirme ( Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi ).
 8. Aloe vera bitkisinin cilt tahrişi ve kepeğe neden olabilecek durumlarda da iyi gelebilecek özelliklerinin incelenmesine ilişkin yayınlanan detaylı bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Stres ve kepeğe neden olabilen seboreik dermatitin ilişkileri üzerine klinik bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Omega-3 Eksikliği ile beraberinde oluşan kepek ya da benzeri cilt problemlerine ilişkin yapılan araştırmalar ve klinik çalışmalar hakkında bilgilendirme ( PubMed ).
 11. Özellikle; egzama gibi cilt rahatsızlıklarında probiyotiklerin önemi ve iyi gelen faydaları üzerine yapılan klinik çalışmalar hakkında bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri ).