Kaşıntıya ne iyi gelir? Nasıl geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Matheus Ferrero'ya teşekkürler! :)

Kaşıntı

MedlinePlus'ta kaşıntı ile ilgili yer alan bir bilgilendirmeye göre; kaşıntının cildi rahatsız eden bir duygu olduğunu ve acı ve ağrı eşliğinde de görülebildiği bildirilmektedir. Kaşıntının ilerlemesi durumunda ise; ciltte yer yer kızarıklar yaşanabilirken kurdeşen belirtileri de gözlemlenebilir ( Delil 1 ).

Kaşıntı Nedenleri

Kaşıntıya neden olabilen etmenlerin başında yiyeceklere, böcek ısırıklarına, polenlere ve ilaçlara alerjik reaksiyon gösterilmesi gelir.

Bu alerjik reaksiyonların haricinde; egzamaya, sedef hastalığına ve cilt kuruluğuna maruz kalınması gibi cilt rahatsızlıkları da tetikleybilmektedir.

Nadiren de; tahriş edici kimyasal maddelerin ( kozmetik ürünleri gibi ) kullanımın yanı sıra, kıl kurtları, uyuz, baş ve vücutta bulunan parazitler, gebelik, karaciğer, böbrek veya triod gibi hastalıklar da kaşıntıya neden olabilmektedir.

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere, kaşıntıya iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri tüm ayrıntıları ile çeşitli kaynaklar ( araştırmalar ve çalışmalar ) belirterek sunmaya özen gösterdiğimizi büyük bir mutlulukla belirtmek isteriz.

Sunduğumuz bu doğal ve bitkisel çözümleri belirtirken belirtmiş olduğumuz kaynaklar sayesinde de sizleri kulaktan dolma bilgilerden uzak tutarak bizlere olan desteğinize sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Sizlere kaşınmaya ve kaşıntıya iyi gelen bu doğal ve bitkisel çözümleri sunarken ayrıca başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederek bilinçli bir toplumu da hedeflediğimizi eklemek isteriz.

Böylelikle evde rahatlıkla bulunan bu çözümleri sonraki zamanlarda diğer rahatsızlıklarınıza da iyi gelmesi için deneyebilir, alternatif olarak ta Andorid platformu için oluşturmuş olduğumuz Evde Çözüm uygulmamızı indirebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

MedlinePlus'ta da belirtilen alternatif bitkisel çözümlerden olan olan yulaf ezmesi ile yapılan ılık bir duş, kaşıntıya iyi gelen çözümlerden biri olarak bilinmektedir. Ayrıca; cildi rahatlatmaya yönelik yardımcı olabilecek yatıştırıcı etkileri de olan yulaf ezmesi, içerisinde bulunan antioksidan ve antienflamatuar özelliklerle de sürekli kaşıntıya maruz kalan kişiler için oldukça etkili bir çözüm olabilir ( Delil 2 ).

Günn içerisinde iki kere ılık su doldurulmuş olan küvete yaklaşık olarak iki kap yulaf ezmesi karıştırarak 15 ila 20 dakika dinlenmeniz sonrasında etkilerini kısa sürede gözlemleyebileceğiniz bu alternatif çözümü kaşıntı olan bölgelere sürerek de uygulayabilirsiniz.

Yulaf ezmesini aynı zamanda; cilt kuruluğuna, egzamaya ve hatta gastrite maruz kalmanız durumunda alternatif bir bitkisel çözüm olarak evde deneyebilirsiniz.

Bal

Bal kaşıntı için ve özellikle cilt kuruluğunu önlemek için doğal bir nemlendirici olarak bilinmektedir. Bu sebeple; cildi nemlendirmesi sonucu kuruluktan dolayı oluşan kaşıntıya da iyi gelen bitkisel bir çözüm olabilir. Kaşıntı ile beraberinde oluşan kızarıklık ve yanma hissi gibi belirtileri geçirebilen özellikler de barındıran bal, aynı zamanda cilt enfeksiyonlarını önleyen anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir ( Delil 3 ) , ( Delil 4 ).

Kaşıntı için günde bir ya da iki kere uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözüm için hafif olarak ısıtmış olduğunuz bir miktar balı ( organik olmasına özen gösteren ) kaşınan bölgelere sürmeniz ve yaklaşık olarak 10 ila 15 dakika bekletmeniz ve ardından su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Birçok rahatsızlığa iyi gelen balı ayrıca; geniz akıntısına, uykusuzluğa, gaz sıkışmasına ( çözümlerin yanında kullanarak ), öksürüğe, boğaz ağrısına, burun akıntısına ve ses kısıklığına maruz kalınması durumunda evde uygulayarak bitkisel bir çözüm olmasını sağlayabilirsiniz.

Buz / Soğuk Kompres

Soğuk kompres olarak bilinen bu doğal çözüm oldukça yaygın olarak birçok rahatsızlıkta tedavi amaçlı uzun yıllardır kullanılmaktadır. Evde bulundurduğunuz bir buz torbasını özellikle kısa süreli kaşıntıların hızlı bir şekilde geçmesi için uygulayabilirsiniz. Soğuk kompresin antienflamatuar özellikleri, kaşıntılı olan cildin sakinleşmesine yardımcı olarak hızlı bir şekilde geçirmesini de sağlayabilmektedir ( Delil 5 ) , ( Delil 6 ).

Kısa süreli kaşıntılar olması durumunda cilt üzerine uygulayabileceğiniz bu doğal çözümü kaşınan bölgeye kısa bir süre tutmanız yeterli olacaktır.

Soğuk kompres çözümünü ayrıca; baş ağrısına, ayak ağrısına ve omuz ağrısına maruz kalmanızda da doğal bir çözüm olarak rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Birçok rahatsızlık için iyi gelen ve doğal şifa olarak adlandırılan aloe vera, yatıştırıcı özellikleri ile yaygın olarak bilinmektedir. İçerdiği anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerin yanı sıra oldukça zengin bir E vitamini deposudur. Özellikle; cilt kuruluğundan meydana gelen kaşıntıyı geçiren ve iyi gelen bu özellikler, kaşıntıyı önlemek için etkili olabilir ( Delil 7 ) , ( Delil 8 ).

Gün içerisinde bir kere uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümü, kaşıntı oluşan bölge üzerine sürerek ve yaklaşık 15 ila 20 dakika boyunca bekleterek uygulayabilir ve bu bitkisel çözüm için evde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinin jelini kullanarak ya da marketlerden yüksek oranda kullanılan jelleri temin ederek deneyebilirsiniz.

Günden güne bitkisel bir çözüm olarak her evde bulundurulan aloe vera ayrıca; basura (hemoroide), ayak çatlaklarına, diş eti şişmesine, cilt kuruluğuna ve hatta kepeğe, sivilceye, saç dökülmesine ve selülite kadar bir çok rahatsızlıkta kullanılarak iyi gelmesi ve rahatsızlıkların geçirilmesi için kullanılabilmektedir.

Zeytinyağı

Polifoneller açısından oldukça zengin olan zeytinyağı da kaşıntıya iyi gelen ve kaşıntıları geçirebilen anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Yağlar, özellikle cildi nemlendirme görevinde oldukça başarılı olduğından dolayı da kuruma nedenli kaşıntılara da iyi gelebilir ( Delil 9 ) , ( Delil 10 ).

Günde sadece bir kez olma koşulu ile ve özellikle alınan duş sonrasında kaşıntıyı gidermek ve iyi gelmesi için uygulayabileceğiniz zeytinyağı bitkisel çözümünü deneyebilir ve sızma olarak kullanmanız durumunda etkisini arttırabilirsiniz.

Bu muhteşem etkilere sahip zeytinyağı ayrıca; kabızlığa, diş ağrısına, kulak tıkanıklığına, kulak ağrısına ve hatta karın ağrısına ya da mide ağrısına maruz kalındığında, evde kolayca uygulanabilen bitkisel bir çözüm olarak uygulanabilmektedir.

Nane Yağı

Nane yağı da, kaşıntılı ya da iltihaplı ciltlere iyi gelen anti-enflamatuar ve analjezik özellikler barındıran mentol içeriğine sahip olduğu bilinmektedir. Bu özellikler sayesinde de cilde direkt olarak uygulandığında kaşıntıları ve ilhaplanmaları giderebilir ( Delil 11 ) , ( Delil 12 ).

Zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile nane yağını karıştırıp kaşıntı olan bölgeye gün içerisinde 1 ya da 2 kere uygulayabilir ve kaşıntıların geçmesini sağlayabilirsiniz.

Kaşıntıların yanı sıra ishale, sivilceye ve ayak ağrısına maruz kalınması durumunda da nane yağını alternatif bir bitkisel çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Günden güne kullanımı yaygınlaşan ve içerdiği doğal antiseptik, antimikrobiyal ve iltihap giderici özellikler sayesinde oldukça iyi gelen çay ağacı yağı, kaşıntılarla beraber kızarıklığa, cilt üzerindeki siğillere ve cilt dökülmesi gibi bir çok durumda etkili olabilmektedir ( Delil 13 ) , ( Delil 14 ).

Nane yağının kullanımı gibi zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak hazırlanan çay ağacı yağı bitkisel çözümünü gün içerisinde bir kere kaşıntı olan bölgeye uygulayarak kaşıntının geçmesin sağlayabilirsiniz.

Çay ağıcı yağını da alternatif olarak ayrıca; basura (hemoroide), kepeğe, ayak kokusuna ve kulak tıkanıklığına maruz kalmanız durumunda bir bitkisel çözüm olarak uygulayabilir ve sonuçlarını kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Karbonat

Baking Soda olarak bilinen ve karbonatı kaşıntıya iyi gelmesi ve geçirmesi için uygulayabilirsiniz. Ciltte yer alan iltihaplanmaya ve kaşıntıyı azaltmada oldukça etkili olan anti-enflamatuar özellikler barındıran karbonat, aynı zamanda alkali yapısı ili cilteki kaşıntıyı yatıştırmaya yardımcı olabilecek doğal bir asit nötrleştirici görevi görebilmektedir ( Delil 15 ) , ( Delil 16 ).

Gün içerisinde bir kez uygulayabileceğiniz bu doğal çözüm için yapmanız gereken; duş aldığınız suya yaklaşık olarak 1 kap ekleyerek içinde 15 ila 20 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

Kaşıntıya İyi Gelen Önlemler

Ciltte yer alan kaşıntıları önlemek ve iyi gelen ipuçları için aşağıdaki önerileri uygulayarak tekrar etmemesini sağlayabilirsiniz.

Cilti tahriş edebilecek dar kıyafetler yerine bol kıyafetlerin tercih edilmesi ya da pamuklu olarak kullanılması,

Nemin az olduğu yerlerde nemi artıracak çeşitli nemlendiricilerin kullanılması,

Günlük duşu aksatmamak, sresten uzak kalmak, kafein ve alkol alımını azaltmak ve bolca su içmek gibi alışkanlıkların kazanılması,

Süt, yumurta, yer fıstığı, balık gibi alerjik reaksiyonlara neden olan gıdalardan uzak durulması ve çamaşır suyu, losyoni yumuşatıcı gibi kozmetik ya da kimyasal ürünlerin kaşıntı yapabilmesinden dolayı dikkat edilmesi, kaşıntıya iyi gelebilecek önlemlerin başlıcaları olarak bilinmektedir.


Kaşıntıya İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Kaşıntıya iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler, kaşıntı nasıl geçer sorusu, kaşıntıyı geçiren alternatif ve pratik tedavi yöntemleri ya da kaşınmayı kısa sürede gideren diğer yollar için hazırladığımız on altı kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Kaşıntıya iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki otuz altı paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 16 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Kaşıntı nedir? ve Nedenleri nelerdir? gibi soruların detaylı bir şekilde yanıtlanmasının yanı sıra, kaşıntıyı evde tedavi edebilmek için doğal yöntemlerin de bulunduğu bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).
 2. Yulaf ezmesinin deri ve cilt rahatsızlıklar üzerindeki iyi gelen etkileri ile özelliklerinin belirtildiği bir bilgilendirme ( Amerika Birleşik Devletleri - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Cilt kuruluğuna ve ciltte bulunan kaşıntıya iyi gelebilecek özellikler barındıran balın, analjezik ve anti-enflamatuar etkileri üzerine bir bilgilendirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri ).
 4. Cilt tahrişi, kuruluğu ve bunların sonucunda oluşabilen kaşıntı için etkili olabilen antimikrobiyal özelliklerin bal da bulunması ile ilişkili bir bilgilendirme ( PubMed ).
 5. Cilt kaşıntılarında uygulanabilen doğal yöntemlerden biri olan soğuk kompres methodunun tedavi amaçlı uygulanabildiğine dair bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).
 6. Tehlikeli bitkilerin cilt üzerinde kaşıntı gibi yan etkilerini geçirmek için uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümlerin derlendiği bir kitap ( Tehlikeli Bilgiler için Rehber - Yeow Chin Wee, P. Gopalakrishnakone ).
 7. Aloe veranın, cilt kuruluğu ve sonucunda oluşan kaşıntı gibi durumlarda pratik ve etkili çözümlerinin yanı sıra diğer bir çok özelliğinin belirtili kısa bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Özellikle; kutanöz yaraların iyileşmesine iyi gelen aloe vera bitkisel çözümünün gözden geçirilmesi üzerine yayınlanmış bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Polifonellerin oldukça fazla bulunduğu sızma zeytinyağı, içerdiği anti-inflamatur özellikleri ile de çeşitli rahatsızlıklara iyi gelebileceğine dair yapılan bir bilgilendirme ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Çeşitli rahatsızlıkların geçirilmesinde uygulanan doğal tedavi yöntemlerinin iyi gelen etkilerinin gözlemlendiği ve derlendiği bir kitap ( Doğal SPA - Margaret Riley ).
 11. Nanenin iyi gelen anti-inflamatuar, sitotoksik ve antioksidan aktiviteleri üzerine hazırlanmış bir bilgilendirme ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Cilt kuruluğu ve bu kuruluk sonrası oluşan kızarıklar ya da kaşıntı gibi durumlar için nanenin iyi gelen faydaları gibi güzellik üzerine bir çok ipucu barındıran derleme bir kitap ( Neal'ın Güzellik için Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri - DK ).
 13. Çay ağacı yağının, antimikrobiyal ve diğer tıbbi özelliklerin gözden geçirilmesi üzerine yayınlanmış bir makale ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Çay ağacı yağının iyi gelen özellikleri ile faydalarının konu alındığı ve birçok tedavide uygulanışını belirten bir kitap ( Australyalı Çay Ağacı Yağı Rehberi - Cynthia B. Olsen ).
 15. Basit rahatsızlıkların evde giderilmesi için alternatif olarak doğal ve bitkisel çözümlerin derlendiği ve kaşıntı için iyi gelen çözümlerin de bulunduğu bir kitap ( Aile Sağlığı Ansiklopedisi - Martha Craft-Rosenberg, Shelley - Rae Pehler ).
 16. Aylık olarak yayınlanmış olan bir magazin dergisinde yer alan sağlıklı bilgilendirmeler hakkındaki bölüm ( LIFE ).