Karın ağrısına ne iyi gelir? Evde geçiren doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Yarden'e teşekkürler! :)

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aşağıda; sizler için karın ağrısına iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri, yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde detaylı olarak yer almaktadır. Sunmuş olduğumuz çözümlerde kullandığımız bu delillerin amacı; sizleri, kulaktan dolma bilgilerden uzak tutmayı hedeflememizdir.

Günümüz internet ve basın dünyasında herhangi bir kaynak belirtmeden yapılan bilgilendirmelerin farklı sonuçlara neden olacağı gibi sağlık konusunda da en doğru kararı uzmanların vereceğini de unutmamalısınız.

Karın ağrısı ve diğer rahatsızlıklar için sunmuş olduğumuz bu araştırma yazısı, bilgi almak isteyen sizler içindir.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Evde Çözüm ailesi olarak; evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz ve arın ağrısı için oluşturduğumuz bu çözümlerden bahsederken aynı zamanda başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinin üzerinde durarak bilinçli bir toplumu da mutlulukla arzuladığımızı hatırlatırız.

Editörlerimiz tarafından karın ağrısına neden olan durumlara ilişkin bu çözümler hakkında bilgi alırken diğer rahatsızlıklar için de ayrıca notlar düşülmüştür.

Bu doğal ve bitkisel çözümler öncesinde; bizleri günden güne destekleyen ve tercih eden sizlere teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Zencefil

Karın ağrısına oldukça iyi gelebilecek bitkisel çözümlerin başında yer alan zencefilin içeriğinde bulunan fitokimyasal maddeler, aynı zamanda hazımsızlığı ve karındaki ağrıları hızlı bir şekilde azaltmayı sağlar. Zencefilin bu faydaları aynı zamanda; gastroprotektif etki gösterir ve gastrik mobiliteyi arttırarak rahatlamaya neden olur ( Delil 1 ) , ( Delil 2 ).

Karın ağrısı ile beraber mide bulantısına neden olan durumlar var ise yapacağınız zencefil çayını, gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz kadar içerek karnınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Zencefili aynı zamanda; diş eti şişmesine, geniz akıntısına, sivilce lekelerine, gaz sıkışmasına, diş ağrısına, burun akıntısına, öksürüğe, ishale, kulak ağrısına ve hatta baş ağrısına maruz kaldığınızda iyi gelen etkilerini arttırmak için bitkisel çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Tarçın

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan bir makaleye göre; tarçın çayının, gazı serbest bırakan ve sindirim sistemini uyararak karın şişkinliğini gidererek karındaki ağrıları giderebileceği belirtilmiştir (Delil 3 ).

Karın ağrısı için oldukça etkili ve hızlı geçiren bu bitkisel çözüm için hazırlamış olduğunuz tarçın çayını gün içerisinde bir kaç saat aralıkla ( ihtiyaç halinde ) tüketmeniz yeterli olacaktır.

Başka rahatsızlıklarda da etkili olabilen tarçını da; burun akıntısına ve selülite iyi gelmesi için de alternatif bir bitkisel çözüm olarak deneyebilirsiniz.

Limon

Mide ekşimesine, gaz sıkışmasına karındaki şişkinliğe de oldukça iyi gelen limon, midedeki sindirimi rahatlarak, safra akışını arttırır ve karın ağrısına neden olan belirtileri azaltır. Antioksidan özellikleri ile de karında yani midede yer alan problemlerin de kısa sürede giderilmesine yardımcı olur ( Delil 4 ) , ( Delil 5 ).

Gün içerisinde 2 yemek kaşığı limon suyunu bir bardakta karıştırarak ve ihtiyaç halinde bir kaç kez tükerek karın ağrılarınızın rahatlamasını sağlayabilir ve etkilerini hızlı bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Ek olarak; C Vitamini bakımından da zengin olan limon ayrıca sivilceye, saç dökülmesine, mide bulantısına, ses kısıklığına ( balla beraber ), adet sancısına, cilt lekelerine, ayak kokusuna, ishale, diş eti şişmesine ve hatta basura ( hemoroide ) karşı olarak ta kullanılan çözümlerden biridir.

Zeytinyağı

Bir çok hastalıkta bitkisel çözüm olarak tercih edilen zeytinyağı ve karın ağrısına ilişkin her ne kadar biraz daha araştırma ve klinik çalışmalar gerekse de bazı kaynaklarda sindirim sistemine yeterli enzim üretmek üzere vücudu uyararak yardımcı olduğundan bahsedilmiştir. Sindirim sistemi kaynaklı karın ağrılarına bu durumda zeytinyağı da etkili bir evde çözüm olabilir ( Delil 6 ).

Karın ağrılarının tekrar etmemesi için her öğün öncesi bir tatlı kaşığı zeytinyağı tüketerek sindiriminizi rahatlatmayı ve böylelike yemek sonrası yaşanan ve sindirim problemlerinden kaynaklı ağrıların önüne geçebilirsiniz.

Zeytinyağını da kabızlığa, diş ağrısına, kulak ağrısına, basura (hemoroide), ayak şişmesine, sivilceye, kulak tıkanıklığına, baş ağrısına ve cilt lekelerine de bitkisel bir çözüm olarak iyi gelmesi için deneyebilirsiniz.

Papatya Çayı

Karın ağrısına iyi gelen ve etkili bir bitkisel çay olan papatyanın da içeriğinde bulunan fenolik bileşikler ve terpenoidler sindirim sisteminizi rahatlatarak mide ve karındaki ağrıların giderilmesine oldukça etkilidir. Bu bitkisel çözümün ayrıca; karındaki şişkinliğe mide krampına, hazımsızlığa da iyi geldiği çeşitli çalışmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 7 ).

Gün içerisinde 2 ya da 3 bardak papatya çayı içerek karın ağrısının giderilmesini ve sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle kış aylarında sıklıkla tercih edilen papatya çayını da bademcik şişmesine, boğaz ağrısına, mide ekşimesine ve boğaz enfeksiyonuna da maruz kaldığınız zamanlarda deneyebilirsiniz.

Yoğurt

Sindirim sistemi kaynaklı karın ağrısına oldukça etkili ve harika çözümlerden biri olarak bilinen yoğurt ise aşırı asit üretimine, şişkinliğe ve şişkinliğe neden olan sağlıksız bakterilerin büyümesini kontrol altına alabilen özellikler barındırır ( Delil 8 ).

Karın ağrısı yaşadığınız zamanlarda yemek öğünlerine ekleyeceğiniz organik yoğurt ile sancılarınızı ve ağrılarınızı sağlıklı ve doğal bir şekilde dindirebilirsiniz.

Doğal bir probiyotik olan yoğurt aynı zamanda; öksürüğe, ağız kokusuna, saç dökülmesine, gastrite, bademcik şişmesine, sivilceye, adet sancısına, böbrek ağrısına ve ishale de iyi gelen yoğurt bir çok rahatsızlık için evde tercih edilen doğal çözümlerden biri olarak bilinir.

Elma Sirkesi

Oldukça yaygın olarak ve bir çok rahatsızlık için evde uygulanan elma sirkesinin karın ağrısına iyi gelen özelliklerinin, midede üretilen asit ve genel pH seviyesini normale getirdiğini belirten çeşitli kaynaklar vardır ( Delil 9 ). Bu faydalı özellikler, mideyi rahatlatarak karın ağrısının hızlı bir şekilde geçirebilir.

Karın ağrısı için bitkisel çözüm olarak kullanabileceğin bu tedavi yöntemi için bir çorba kaşığı elma sirkesi ile balı bir bardak suda karıştırarak gün içerisinde gerektikçe tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kullanım alanı oldukça geniş olan elma sirkesini ayrıca; gastrite, burun akıntısına, ses kısıklığına, boyun ağrısına, kulak ağrısına, omuz ağrısına, böbrek ağrısına, ayak mantarına, boğaz ağrısına maruz kaldığınızda ve hatta diş beyazlatma için de evde uygulayabilirsiniz.

( Ayrıca bkz. "Elma sirkesinin evde iyi gelen ve hızlı geçiren bitkisel çözümleri!" )

Yeşil Çay

Antioksidanlar açısından oldukça zengin olan yeşil çayda karın ağrısına iyi gelen etkileri bulunmaktadır. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan bir makalede; yeşil çay tüketiminin gastrointestinal sistem üzerindeki farmakolojik etkileri ve faydalarından bahsedilmiştir ( Delil 10 ).

Oldukça faydalı olan bu bitkisel çayı da gün içerisinde 2 ya da 3 bardak tüketerek karın ağrılarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Basura ( hemoroide ), güneş yanığına, selülite, sivilceye, adet sancısına, geniz akıntısına, gaz sıkışmasına, baş ağrısına, saç dökülmesine, gastrite, ishale ve böbrek ağrısına maruz kalınması halinde iyi gelmesi için alternatif bir bitksel çözüm olarak da yeşil çayı tüketebilirsiniz.

Muz

Sadece karın ağrılarına iyi gelmekle kalmayan muz, aynı zamanda sindirim sistemini yumaşatarak şişkinliklerin de azalmasını sağlayabilecek özellikler barındırır. İçeriğinde bulunan potasyumla beraber karın ağrılarının yaşanmasını sağlayan gıdaların da kolay emilimine ve hızlı bir şekilde sindirimine yardımcı olur ( Delil 11 ).

Tüm bu özelliklerinin yanında yüksek antioksidan özellikler de barındıran muz, karın ve mide için iyi ve etkili özellikler barındırır ( Delil 12 ).

Gün içerisinde, yemeklerden sonra bir veya iki kere muz tüketerek karın ağrılarınızın giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yaz aylarının vazgeçilmezi olarak bilinen muzu da ayrıca ayak çatlaklarına ( avokado ile beraber ) ve halsizliğe maruz kaldığınızda alternatif bir çözüm olarak uygulayabilirsiniz.

Karın Ağrısını Geçiren Önlemler

Sindirebileceğinizden daha fazla yemek yemek, aşırı HC1 üretimine yol açrarak asidite ve mide ekşimesine zemin hazırladığından karın ağrısına neden olabilmektedir. Bu sebeple; aşırı yemeketen uzak durmalı ve atıştırmalık şeklinde gün içerisinde gıdaları tüketmelisiniz.

Gaz ve alkol içeren karbonatlı içecekler de midede aşırı asit üretimine yol açabileceğinden gaz sıkışmasına ve bununla ilişkili karın ağrılarına neden olabilir. Mümkün olduğu kadar gazlı ve alkollü içeceklerden karın ağrılarından şikayetçi iseniz uzak durmanızda fayda olacaktır.

Aşırı baharatlı yiyecekler de sindirim kanallarında yanma hissine yol açacağından mide ekşimesine ve beraberinde şiddetli ve ani karın ağrılarına zemin hazırlayabilir. Baharat tüketimini kontrollü şekilde yaparsanız bu durumlardan kaynaklı ağrıların da önüne geçmiş olursunuz.

Midenize dokunabilen kahve, çay, çikolata, nane, narenciye, süt ve süt ürünleri gibi içecekler de varsa doktorunuza danışarak diyetinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Tüm bu önlemlere rağmen karın ağrılarında şiddetlenme durumu söz konusu ise doktorunuza başvurmanız önemlidir. Karın ağrısının bir çok sebebi olabileceği gibi asıl kaynağının tespit edilmesi için muayene gerekmektedir.


Karın Ağrısına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Karın ağrısına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler, evde çözüm olabilecek pratik ve hızlı yöntemler, karındaki kramplar ve şişmeler için içecekler ya da yiyecekler için hazırladığımız on iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Karın ağrısına iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki kırk paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 12 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Zencefil içeriğinde yer alan fitokimyasalların iyi gelen faydaları ve karın ağrısına, hazımsızlığa, kabızlığa, kas ağrılarına, kramplara, hipertansiyona, artrite, romatizmaya, burkulmaya, ateş ya da bulaşıcı diğer hastalıklara maruz kalınması durumunda ektilerini inceleyen bir makale ( PubMed ).
 2. Zencefilin karın ve ilgili diğer bölgeler üzerindeki faydalarıyla tedavi amaçlı kullanımı üzerine derlenmiş bir araştırma kitabı ( Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri 2. Baskı - Bölüm 7 Şaşırtıcı ve Güçlü Zencefil ).
 3. Tarçının karın ve ilgili diğer bölgelerdeki etkileri üzerine sistematik bir araştırma ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Limonun, karın ağrısına neden olabilen sindirim sistemi ve bağışıklık gibi durumlarda iyi gelmesi için kullanılan özelliklerinin belirtildiği derleme bir kitap ( Limon Sağlığının Faydaları: Sağlıklı Cilt, Saç, Temizlik ve Zayıflama Çözümleri - Chris Shaw ).
 5. Limonda yer alan fitokimyasal, antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerin çeşitli rahatsızlıkları geçiren etkileri üzerine yayınlanmış klinik bir makale ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Bir çok rahatsızlığa iyi gelen ve etkilerinin incelendiği doğal ya da bitkisel çözümlerin derlendiği bir kitap ( Edebi Gençlik - Emily Thacker ).
 7. Parlak bir geleceği olan papatya çayının bitkisel bir çözüm için kullanım alanları ve faydaları üzerine ayrıntılı bir inceleme ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Karın bölgesinde ağrılar ve diğer sindirim sistemleri için yoğurdun ürettiği iyi huylu bakterilerin sağ kalımı ile ilgili yapılan klinik bir çalışma ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Karın ağrısı gibi sindirim sistemleri ile ilgili yaşayanan rahatsızlıklara iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlerin derlendiği bir kitap .
 10. Yeşil çayın, karın ağrısı gibi gastrointestinal sistemler üzerindeki faydaları üzerine yapılan klinik bir araştırma yazısı ( PubMed ).
 11. Egzersiz yapan erkeklerde, muz tüketimi sonrasında potasyum konsantrasyonu ve içeriğin iyi gelen etkileri üzerine yapılan klinik bir çalışma ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Gastrointestinal model ve konvansiyonel ekstraksiyonlarda antioksidan özelliklere sahip olan muzun etkileri ve iyi gelen yönlerinin incelenmesi ( PubMed ).