Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Filios Sazeides'e teşekkürler! :)

Kabızlık Nasıl Geçer?

Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere, kabızlığa iyi gelen ve doğal ya da bitkisel çözüm yolları ile geçiren evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bahsetmeye özen gösterdik.

Bu çözümlerden bahsederken, yapılan klinik araştırmalardan, kaynaklardan ve diğer olası bilgilendirmelere de değinerek bilinçli bir toplumu hedefledik.

Evde İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözüm

Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu bitkisel ve doğal çözümleri detaylandırırken, ayrıca başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederek ekstra bilgilendirmelere de yer verdik.

Günden güne bizlere olan desteğiniz ve geri dönüşleriniz için sizlere teşekkür eder, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Lifli Gıdalar

Günlük diyetinizde yer verebileceğiniz lif içeren gıdaları tüketmek, kabızlığı gidermek için oldukça önemlidir. Karmaşık karbonhidratlardan ziyade kolay sindirimi olan ve lif içeren gıdalar etkiyi hızlandırabilir. Yapılan araştırmalara göre; lifin, suyu tutarak ve dışkıya hacim kazandıracağı için dışkıyı yumuşatmayı ve geçişi kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Gün içerisinde ve yeterli miktarda kepekli tahıll, kahverengi pirinç, yulaf, brokoli, kayısı, fındık, elma, patates ve fasulye gibi lif içeren gıdalar tüketerek kabızlığı geçirebilir ve bu işlemi etkisini gösterene kadar gündelik şekilde tüketmeye devam edebilirsiniz.

Hint Yağı

Hint yağı da kabızlığa iyi gelen ve hızlı şekilde geçiren şaşırtıcı derecede özellikler barındırır. Özellikle; aç karnına tüketildiğinde dışkıyı yumuşatarak birkaç saat içinde kabızlığı giderebileceğini gösteren çeşitki kaynaklar bulunmaktadır ( Delil 2 ).

Günde 1 tatlı kaşığı hint yağı tüketerek kabızlığa iyi gelmesini sağlayabilir ve doktorun rızası olmadan yedi günden fazla kullanmayacak şekilde rahatsızlığına çözüm bulabilirsiniz.

Hint yağını aynı zamanda evde bitkisel bir çözüm olarak ta kulak ağrısına, sivilceye ve sivilce lekelerine de uygulayarak iyi gelmesini ve geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı da kabızlığu gidermek için oldukça yaygın kullanılan bitkisel çözümlerden biri olarak bilinir. Özellikleri ile dışkı hareketini ve atılımını düzelterek doğal bir müshil etkisi yaratır. Yetişkinler ve çocuklar için de kullanılabilen bu bitkisel çözümün, aynı zamanda bağırsak duvarlarını kaplamak için doğal bir eğilimi vardır ve bu dışkığın geçmesini çok daha kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir ( Delil 3 ).

Kabızlık çözülene kadar birkaç gün boyunca, sabahları aç karnına olacak şekilde 2 yemek kalığı zeytin yağı tüketerek faydalarını gözlemleyebilirsiniz.

Bir çok rahatsızlıkta kullanılan ve oldukça faydalı olan zeytin yağını da; basura ( hemoroide ), selülite, sivilceye, kulak ağrısına, kulak tıkanıklığına, cilt lekelerine, diş ağrısına, gastrite, ayak şişmesine, ayak çatlaklarına ve hattta hindistan cevizi yağı ile beraberinde baş ağrısına maruz kaldığınızda da iyi gelmesi için uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Bir çok rahatsızlığa iyi gelen hindistan cevizi yağı yüksek miktarda orta zincirli yağ asitleri içerdiğinden dolayı bağırsak hareketlerinden kurtulmaya yardımcı olarak kabızlığa da iyi gelir. Ayrıca; bu yağ, düzenli olarak tüketilmesi halinde, ayrıca kronik kabızlıktan muzdarip insanlar için de etkili olduğu çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir ( Delil 4 ).

Yarım yemek kaşığı sabah aç karnına ve yarım yemek kaşığı geceleri uyumadan tüketecek şekilde günde 2 kere ve kabızlık geçene kadar uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümü, belirtiler azalana kadar tekrar edebilirsiniz.

Boyun ağrısına, geniz akıntısına, kulak ağrısına, bademcik şişmesine, basura ( hemoroide ), ayak kokusuna, gastrite, egzamaya, baş ağrısına, cilt lekelerine, sivilceye, saç dökülmesine, gaz sıkışmasına, ayak mantarına, ayak çatlaklarına ve hatta koltuk altı kokularına gibi bir çok rahatsızlığı iyi gelen hindistan cevizi yağı da evde uygulanabilecek bitkisel çözümlerden biri olarak bilinmektedir.

Kuru Erik Suyu

Kurumuş erikten elde edilen erik suyu da dışkıyı hacimli ve geçmesi kolaylaştıran lif bakımından bir bitkisel çözüm olarak bilinir. Bu özelliklerinin yanı sıra, kolon fonksiyonunu da hızlandıran dihidroksifenil isatin içerirler ( Delil 5 ). İçeriğinde önemli vitaminler ve besinler barındıran erik suyu doğal bir antioksidan olarak ta bazı kaynaklarda belirtilir ( Delil 6 ).

Sabah uyanınca ve gece uyku öncesi birer bardak olacak şekilde günde 2 kere uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümü kabızlık geçene kadar tekrar edebilirsiniz.

Not: Sık-sık tüketilmesi durumunda ishale de neden olabileceğinden sabah ve gece şeklinde uygulanması uygun olacaktır.

Kabızlığın Belirtileri

Kabızlıkla beraber başlıca bir kaç belirti de yer alabilir. Birleşik Krallık ( UK ) Devlet Dijital Servisi'nde yayınlanan bir bilgilendirme yazısına göre bunlardan başlıcaları; karın ağrısı, kramplar, şişkinlik, fekal kusma, iştah kaybı, mide bulantısı, taşma ishal ve dışkı etkisi olarak bildirilmiştir( Delil 7 ).

Kabızlığı Önleme

MedlinePlus'ta yer alan bir bilgilendirmeye göre kabızlığı önlemek için iyi gelen bazı tedbirler alınmasına yer verilmiştir bunlardan başlıcaları;

Elyafı yüksek olan meyve, sebze ve tahıl tüketimini arttırmak, bol miktarda su ve diğer sıvıları gündelik alışkanlığa dahil etmek, yeterli seviyede egzersiz yapmak, zaman-zaman müshil kullanmak ve eğer ilaç kullanıyorsanız yan etkilerinden kaynaklı doktorunuza danışmaktır ( Delil 8 ).


Kabızlık Geçiren ve İyi Gelen Evde Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Kabızlık Geçiren ve iyi Gelen Evde çözümler, kabızlık sırasındaki zorlanmalar, kabızlığın belirtileri ve doğal ya da bitkisel tedavi çözüm yolları için hazırladığımız sekiz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Kabızlık Geçiren ve iyi Gelen Evde çözümler hakkındaki yirmi bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 8 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Diyetlerde uygulanan lifli gıdaların kabızlığa çözüm olabilecek iyi yönleri ve faydaları üzerine yayınlanan analiz ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Kabızlığa bitkisel tedavi olabilecek doğal çözümlerin derlenmesi üzerine yayınlanan bir kitap ( Kabızlık ve Bitkisel Tedavi - Bhagwan Vaidya Dash ).
  3. Kabızlığın giderilmesinde etkili ve iyi gelen özellikleri ile bitkisel bir çözüm olabilen zeytinyağı ve keten tohumu yağının kısa vadeli etkileri üzerine yayınlanmış klinik bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Hndistan cevizi yağının kolesterol yönünden zengin bir diyet ile uygulanışı ile karbonhidrat ve lipid metabolizmasındaki değişiklikler üzerine bir araştırma yazısı ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Sağlıklı bir hayat ve evde uygulanabilen tedavi yöntemlerinin derlenmesi üzerin yayınlanan bir kitap ( Sağlık ve Tedavi - Marie F. Dubreuil ).
  6. Kabızlığa iyi gelen ve kabızlığı geçirmek için kullanılan kurumuş erik ile ilgili klinik bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Kabızlığın başlıca belirtileri ve alınması gereken faydalı önlemler üzerine bir bilgilendirme ( Birleşik Krallık ( UK ) Devlet Dijital Servisi ).
  8. Kabızlıkla ilgili belirtiler, teşhis ve testler, tedaviler ve terapiler üzerine bir bilgilendirme ( MedlinePlus ).