İshale ne iyi gelir? Nasıl Geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Marc Schafer'a teşekkürler! :)

İshale Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Aşağıda; sizler için ishale iyi gelen ya da geçiren faydalı çözümlere ulaşabilirsiniz. Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsederken de olabildiğince ilgili araştırmalara ve çalışmalara yer verdiğimizi büyük bir mutlulukla belirtmek isteriz.

Evde Çözüm ailesi olarak; kulaktan dolma bilgilerden uzak kalmanızı sağlayan bu kaynaklar eşliğinde her ne kadar sizi diğer platformlardan daha fazla bilgilendirmeye çalışsak ise de en kesin çözüm için ilgili uzman doktorlara danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Sizlere, ishale iyi gelen ve geçiren çözümler için hazırladığımız bu çözüm yollarından bahsederken ayrıca; uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal çözümleri, başka hangi rahatsızlıklarda da kullanabileceğinizden bahsettik.

Böylelikle; evde bulundurdukça faydasını göreceğiniz ve iyi gelen diğer özelliklerinde farkına vararan bilinçli bir toplumu da hedeflediğimizi hatırlatırız.

Bizlere göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden ve desteklerinizden dolayı da teşekkür eder, sizlere mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Yeşil Çay

Bir çok evde rahatlıkla bulunan yeşil çayın her türlü ishal ve tifo tedavisinde etkili olduğu, özellikle Asya'da antik zamanlardan beri bilinmektedir. Ayrıca; yeşil çayın sindirim sistemine oldukça faydalı ve iyi gelen özellikleri üzerine ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde klinik bir araştırma yayınlanmıştır ( Delil 1 ).

Gün içerisinde demlediğiniz yeşil çayın ishale iyi gelmesi için 1 ya da 2 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Yeşil çayı ayrıca; basura (hemoroide), geniz akıntısına, baş ağrısına, gaz sıkışmasına, böbrek ağrısına, gastrite, saç dökülmesine, çene ağrısına, adet sancısına, sivilceye ve selülite maruz kaldığınızda ve ayrıca da kilo vermek için de bitkisel bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Pirinç Suyu

Özellikle çocuklarda yaşanan ishal için de etkili olabilen prinç suyu, evde rahatlıkla bulunan ve oldukça etkili doğal çözümlerden biri olarak bilinmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün infantil gastroenterit tedavisi için Singapur'da kullandığı prinç suyu ile ilgili oldukça kayda değer klinik çalışmalar yer almaktadır ( Delil 2 ).

Evde uygulayabileceğiniz bu çözüm için de pişirilmiş pilavın suyunu süzerek ve gün içerisinde yarım bardak olacak şekilde 2 ya da 3 kere tüketerek ishalin geçmesine ve diğer belirtilere de iyi gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Pirinç suyunu ayrıca; mide bulantısına maruz kaldığınızda da etkili bir bitkisel çözüm olarak evde deneyebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Bir çok rahatsızlıkta bitkisel çözüm olarak kullanılan elma sirkesinin de ishale iyi gelebilen özellikleri bulunmaktadır. Elma sirkesinin içeriğinde bulunan bu antimikrobiyal özellikler, ishale neden olan mikropların elimine edilmesinde faydalı olabilirken antienflamatuar yapıları ile de iltihaplı bağırsakların düzenlenmesinde etkili rol oynar ( Delil 3 ) , ( Delil 4 ).

Bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırdıktan sonra ( isteğe bağlı bir miktar bal da katabilirsiniz ), gün içerisinde 2 ya da 3 kere içerek ishalin geçmesine ve özelliklerinin iyi gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Burun akıntısına, ayak şişmesine, bademcik şişmesine, boyun ağrısına, boğaz ağrısına, cilt kuruluğuna, diş eti şişmesine, cilt lekelerine, mide ekşimesine, ayak mantarına ve ağız kokusuna maruz kaldığınız durumlar da oldukça etkili olan elma sirkesini evinizde bulundurarak bir çok rahatsızlıkta rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon suyuna eklenen şeker ve tuzdan oluşturulan karışımın, ishale oldukça iyi gelen ve hızlı bir şekilde geçiren doğal ve bitkisel çözümlerde yaygın olarak kullanılan bir çözüm olduğu çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir.

PubMed'te yayınlanan bir makaleye göre; anneler tarafından çocukların ishalini geçirmek için oldukça yaygın olarak kullanılan limon suyu karışımı, gerek doktorlar tarafından gerekse de halk tarafından bilinen bir durum olarak ta gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

Bir bardak suya yarım limon sıktıktan sonra biraz tuz ve 2 çay kaşığı şeker ekleyerek gün içerisinde yudum-yudum olacak şekilde tüketerek ishalin giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Limon suyunu da; ayak çatklaklarına ve koltuk altı kokusuna maruz iseniz ayrıca bir alternatif çözüm olarak deneyebilirsiniz.

Zencefil

Japonya İlaç Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma yazısına göre; bitkisel çözümlerden biri olan zencefilin aseton özü, serotonin kaynaklı ishale iyi gelebildiği belirtilmiştir ( Delil 6 ).

Bir bardak suda 1 ya da 2 dilim doğranmış zencefili kaynattıktan sonra demleyerek gün içerisinde 2 yada 3 kere tüketerek ishalin geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Zencefili de; diş ağrısına, baş ağrısına, mide bulantısına, kulak ağrısına ve bel ağrısına alternatif olarak iyi gelmesi için bir bitkisel çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Nane Yağı

İshal için evde uygulayabileceğiniz bitkisel yağ çözümlerinden olan nane yağının mentol özellikleri, ishale ve diğer belirtilere eşlik eden karın ağrısına iyi gelebilir. Sindirim Hastalıkları Bilimleri ve Mymensingh Tıp Dergisi'nde yayınlanan iki çalışma da; nane yağının kalın ve ince bağırsağa olan faydalarından ve ilişkili rahatsızlara iyi geldiğinden ayrıca bahsedilmiştir ( Delil 7 ) , ( Delil 8 ).

Bir bardak sıcak suya 1 damla nane yağı ( tüketilebilen sınıftan ) ekleyerek ve gün içerisinde 1 ya da 2 kere tüketerek ishalinizin geçmesini bu bitkisel çözüm ile sağlayabilirsiniz.

* Nane yağını ayrıca boğaz enfeksiyonuna iyi gelmesi için de deneyebilirsiniz.

A Vitamini

PubMed'te yayınlanan klinik bir incelemeye göre; A vitamini eksikliği de ishale neden olabilen etmenler arasında yer almaktadır ( Delil 9 ).

A Vitamini eksikliği durumunda hayvansal gıdalar olarak bilinen; ciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, böbrek, peynir, yoğurt ya da bitkisel gıdalar olarak ta ıspanak, maydanoz, mercimek, pırasa, brokoli, pazı, kabak, havuç, patates, kavun, kırmızı biber, greyfurt, bezelye ve karpuz tüketerek ihtiyacınızı karşılayabilir ve ishalin geçmesini hızlandırabilirsiniz.

Badem Sütü

Eğer süt ve süt ürünleri tüketimi sonrası ishal ile karşı-karşıyasanız ve süt içme ihtiyacınız var ise laktoz intoleransı nedeni ile rahatsızlanıyor olabilirsiniz ( Delil 10 ).

Günümüzde oldukça sık tüketilen süt ile beraberinde laktoz intoleransı yaşayan kişilerde de ishal oldukça yaygın görülebildiği için çocuklarda ve yetişkinlerde bu gibi sıkıntı yaşayanlara laktoz içeren normal süt yerine badem sütünün intoleranslara ve alerjilere karşı daha ektili ve güvenli olduğu yapılan klinik araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 11 ).

Evde rahatlıkla uygulayacağınız bu çözümü sadece laktozdan dolayı ishal durumlarında süt ihtiyacınızı gidermek için alternatif olarak uygulayabilirsiniz.

İshali Önlemek

Yemekler öncesinde, tuvalet ihtiyaçları ya da herhangi bir kirli hayvanla temas sonrasında ellerin yıkamaya ve yıkama işlemi sırasında kullanılan sabunun bolca kullanmaya özen gösterin.

Mümkün olduğu kadar açık süt ( pastorize edilmemiş ) ya da güvenilmeyen kaynaklardan gıda tüketmemeye dikkat edin.

Sebze ve meyvelerin tüketim öncesinde bol su ile yıkandığından emin olun.

Tüm et ve et ürünlerini iyice pişirin ve yeterli derecede pişmemiş veya az pişmiş yumurtaları yemekten kaçının.

Kafein, alkol ve müshil gibi ishale neden olabilecek potansiyele sahip olan etmenlerden uzak durun.


İshale ne iyi gelir ve nasıl geçer soruları İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere ishale ne iyi gelir ve nasıl geçer soruları, evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel çözümleri, pratik tedavi yöntemleri ya da diğer çözüm yolları için hazırladığımız on bir kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; ishale ne iyi gelir ve nasıl geçer soruları hakkındaki otuz dört paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 11 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Yeşil çayın sindirim sistemleri, bağırsak rahatsızlıkları ve ishal gibi bir çok durum için iyi gelen özelliklerinin detaylı bir şekilde incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. İnfantil gastroenterit tedavisinde kullanılabilen prinç suyunun ishal gibi durumlarda etkileri ve yapılan klinik çalışmaların incelenmesi ( PubMed ).
 3. Elma sirkesinin antimikrobiyal etkileri ve bu etkilerinin detaylı olarak incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Bitkisel bir çözüm olarak kullanılabilen elma sirkesinin tedavi amaçlı kullanımları hakkında detaylı bir çalışma ( ResearchGate ).
 5. İshale çözüm olarak anneler tarafından çocuklara uygulanan ve iyi gelen çözümler olarak bilinen limon suyu, şeker ve tuzun klinik olarak gözlemlenmesini konu alan bir makale ( PubMed .
 6. Evde rahatlıkla bulunan ve bitkisel çözümlerin başında gelen zencefilin serotonin kaynaklı hipotermi ve ishal rahatsızlıkları üzerindeki iyi gelen ve faydalı olan etkileri üzerine klinik bir çalışma ( PubMed ).
 7. Nane yağının, bağırsak sendromu gibi rahatsızlar üzerindeki etkili terapi tedavisi üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Nane yağının ishali geçiren ve iyi gelen etkileri üzerine randomize ve plasebo kontrollü bir çalışma ( PubMed ).
 9. A Vitamini eksikliği sonucu ishale etkileri olup olmadığını belirten klinik bir bilgilendirme ( PubMed ).
 10. Süt ve süt ürünlerinin gaz sıkışmasına, mide ağrısına, mide şişmesine, mide bulantısına ve ishale neden olan yönleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirme ( FDA ).
 11. Bebeklerde uygulanan badem sütünün, hayvansal sütlerin yol açabildiği alerjan ya da intolorenslara karşı alternatif olarak yeni bir yaklaşım olabileceği üzerine bir bilgilendirme ( PubMed ).