İshale iyi gelen su ve sıvı tüketimi ile doğal ve bitkisel çözümler!

Kapak fotoğrafı için Franck V.'ye teşekkürler! :)

İshal

İshal gevşek, sulu bağırsak hareketlerine neden olan bir sindirim sorunudur. Belirtilerle birlikte yaşanan rahatsızlıklar birkaç saat veya gün boyunca rahatsız edici olabilir. Bazı durumlarda, bu süreç daha bir kaç gün de sürebilir.

İshal, genellikle kendi kendine geçer. Ancak; evde uygulayabileceğiniz bazı doğal ve bitkisel çözümlerle belirtleri giderebilir ve iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Su ve Sıvı Tüketimi

İshal; vücutta su dahil, bir çok sıvı ihtiyacına neden olur. Bu durum, vücudun sodyum ve klorür gibi elektrolitleri kaybetmesine de zemin hazırlar.

İyileşmeyi desteklemek ve ishale iyi gelmesi için sıvı tüketimi büyük bir önem taşır. Aksi takdirde, süreç uzayabilir ve belirtileri güçlendirebilir.

İshal sırasında sıvı tüketimi çocuklarda ve yaşlılarda daha önemlidir. Bu nedenle ishal yaşıyorlarsa onları su içmeleri konusunda cesaretlendirmek gerekir ( Delil 1 ).

İçme suyu ile su içilmesi shale iyi gelmesi için doğal yolların ilk adımdır. Bunun yanı sıra; 1 litre suya, yarım çay kaşığı tuz ve 6 çay kaşığı şeker karıştırarak oral rehidrasyon çözeltisi oluşturulup tüketilebilir ( Delil 2 ).

Suy, şeker ve tuz tüketmek, bağırsakların sıvıları daha verimli bir şekilde emmesine yardımcı olur. Bu çözelti, ishalin giderilmesini hızlandırır ve bağırsakların rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

İshali geçirmek için su ile beraber diğer içecekler de faydalı olabilir. Örneğin, sporcu içecekleri içmek vücudunuzu yeniden sulandırmanıza ve potasyum ve sodyumu geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Ancak; bu içeceklerin olabildiği kadar doğal ve organik olmalarına dikkat edilmesi ve güvenilmeyen içeceklerden uzak durulması önemlidir ( Delil 3 ).

Bir çok maddeden oluşan sporcu içecekleri bir yana meyve suları da potasyumun yenilenmesine yardımcı olacağından tüketilmesi daha uygun olabilir.

İshal sırasında, ishale iyi gelmeyen; kafeinli içecekler, alkol, gazlı içecekler ya da çok sıcak içeceklerden uzak durulması da önemli olacaktır.

İshale İyi Gelen Diğer Doğal ve Bitkisel Çözümler

Sizlere, daha önce hazırlamış olduğumuz; "İshale ne iyi gelir? Nasıl Geçer? Evde doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı yazımızı inceleyerek de ishali geçirmek için yeşil çay, pirinç suyu, elma sirkesi, limon suyu, zencefil, nane yağı, a vitamini ve badem sütü gibi alternatif olarak uygulayabileceğiniz doğal ya da bitkisel çözümleri uygulayarak iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.


İshale İyi Gelen Su ve Sıvı Tüketimi İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere ishale iyi Gelen su ve sıvı Tüketimi, suyun ishal için faydaları, sıvı tüketimi sırasında ishalin gözlemlenmesi ya da ishale iyi gelen diğer doğal ve bitkisel çözümler için hazırladığımız üç kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; ishale iyi Gelen su ve sıvı Tüketimi hakkındaki on bir paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 3 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. İshale, kabızlığa ya da uyuşukluğa neden olabilen dehidrasyon hakkında faydalı ve iyi gelen bilgilendirmelerin detaylı bir şekilde aktarılmasına ilişkin yayınlanan bir makale ( Medical News Today ).
  2. Yetişkinlerde de oldukça yaygın olan yaşanan ishalin geçirilmesi ve iyi gelmesi için uygulanmış olan klinik tedavilerle çözümlerin detaylı bir şekilde incelendiği klinik bir inceleme ( Amerikan Aile Hekimleri Akademisi ).
  3. İshale maruz kalınması durumunda beslenme alışkanlıklarına ilişkin ( ishale iyi gelen içecekler ve yiyecekler ) oldukça faydalı bir bilgilendirme ( Breast Cancer ORG ).