Hindistan cevizi yağının evde iyi gelen bitkisel çözümleri ve faydaları!

Kapak fotoğrafı için Jonas Dücker'e teşekkürler! :)

Hindistan cevizi yağı nelere iyi gelir?

Hindistan cevizinden hasat edilerek edinilen olgun çekirdekleri ile yapılan Hindistan cevizi yağı, kullanımı günden güne yaygınlaşan ve çeşitli uygulamalarda kullanılan bitkisel bir çözümdür.

İçeriğind bulunan yüksek oranda doymuş yağdan oksitlenme süreci yavaştır ve bu durum yaklaşık 24 derece altında 6 ay gibi uzun bir süre bozulmadan dayanabilmesini sağlar.

Oldukça kullanışlı olan Hindistan cevizi yağı, yapılan araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda bir çok rahatsızlıkta da kullanılabildiği gözlemlenmiştir.

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar?

Aşağıda; Hindistan cevizi yağının, çeşitli rahatsızlıklardaki kullanımı üzerine yapılan araştırmalar ve çalışmalar nezdinde evde uygulayabileceğiniz ve çeşitli rahatsızlaklara iyi gelen faydalarına değindik.

Ayrıca; ilgili rahatsızlıklara evde çözüm bulabileceğiniz diğer doğal ve bitkisel çözümlere de ulaşabileceğiniz araştırmalarımızdan bahsettik.

Basura ( Hemoroide )

Hemoroide yani basura maruz kalarak, beraberinde yaşanan yanmalara ve kaşıntılara oldukça iyi gelir denilebilen Hindistan cevizi yağı, enfeksiyonlara ve şiddetli ağrı ve kaşıntılara evde rahatlıkla uygulanabilen bir çözüm olduğu yapılan çeşitli araştırmalarda da belirtilmiştir ( Delil 1 ).

Yapılan başka bir araştırmada ise; aynı zamanda doğal bir antimikrobiyal ajanı olduğu için basurun belirtilerini de azaltmaya oldukça faydalı olabildiği belirtilmiştir ( Delil 2 ).

Hindistan cevizi yağını, etkilenen bölgeye masaj yapar şekilde, gün içerisinde iki ya da üç kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Evde çözüm olarak basura iyi gelen diğer doğal ve bitkisel çözümler için " Basura ne iyi gelir? Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm! başlıklı araştırma yazımızı inceleyerek konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ayak Mantarına

Hindistan cevizi yağının antifungal etkileri, aynı zaamanda ayaklarda bulunan mantarları da gidermek için oldukça etkili anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri olduğu yapılan bazı araştırmalar ve çalışmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 3 ), ( Delil 4 ).

Bu bitkisel yağı, 2 ya da 3 damla şeklinde kullanarak ve yaklaşık 20 dakika boyunca masaj yapar şekilde ovalamanız yeterli olacaktır. Günde 3 kere uygulayabileceğiniz bu yöntem sonrasında ayaklarınızı, her seferinde iyice durulamayı unutmayın.

Ayak mantarına etkili olabilecek diğer yöntemler için " Ayak mantarına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm! " başlıklı çalışmamızı okuyarak konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cilt Lekelerine

Hindistan cevizi yağının, oldukça etkili olan doğal nemlendirici özelliği cilt lekeleri için de oldukça başarılı çözümlerden biri olduğunu belirtebiliriz.

İçeriğinde bulunan ntimikrobiyal özellikleri ile de cildin temizliği için de kullanılabilen ve hatta cilt enfeksiyonlarınu da gidermek için güzel bir zemin oluşturabilen özellikleri de vardır.

İçeriğindeki fitokimyasallar ile de serbest radikalleri temizleyerek parlak bir cilde kavuşmanızı sağlayabilirken, oldukça etkili antioksidan içeriği ile de lekelerden arınmak için etkili bir yöntem olduğunu belirten güçlü araştırmalar vardır ( Delil 5 ).

Cilt lekeleri için Hindistan cevizi yağını, ufak bir kap vasıtasıyla ısıttıktan sonra ılıtarak lekelerin üzerine masaj yapar gibi uygulayabilir ve bir kaç dakika beklettikten sonra da bir bez ya da pamuk vasıtasıyla silebilirsiniz.

Cilt lekelerini gidermek için evde uygulayabileceğiniz diğer tüm bitkisel ve doğal çözümler için " Cilt lekelerine evde çözüm sağlayan doğal ve bitkisel tedaviler " başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Egzamaya

Evde bir çok özelliği açısından rahatlıkla kullanılabilen Hindistan cevizi yağı, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda yaşanan egzama için de oldukça iyi gelen bir bitkisel yağdır. Antibakteriyel, antifungal, antimikrobiyal ve hatta antioksidan özelliklere de sahip olan bu yağ, egzamada yaşanan cilt kurumuasını da önlemek için iyi bir nemledirici olabileceği üzerinde durulan çeşitli makalaler bulunmaktadır ( Delil 6 ).

Başka bir çalışmada yer alan bir bilgiye göre; Hindistan cevizi yağının anti-enflamatuar özelliği, yumuşatıcı ve doğal antibakteriyel ajan olarak ta iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 7 ). Tüm bu araştırmalar ve çalışmalar neticesinde egzamaya oldukça iyi gelen bir bitkisel çözüm olduğu da söylenebilir.

Bir çok farklı şekilde uygulayabileceğiniz bu bitkisel yağı dilerseniz egzamaya maruz kalmış bölgelere gün içerisinde bir kaç kez uygulayabilir, dilerseniz de yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz.

Egzamaya iyi gelen diğer bir çok doğal ve bitkisel çözüm için de; " Egzamaya evde çözüm sağlayan bitkisel ve doğal tedaviler " yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kulak Ağrısına

Kulak ağrıları için de oldukça etkili olan Hindistan cevizi ile ilgili yapulan çalışmalarda da belirtildiği üzere; antimikrobiyal etkileri kulaklarda yaşanan şişme ve acıları rahatlatarak iyi gelebilen laurik asitler içerdiği belirtilmiştir ( Delil 8 ), ( Delil 9 ).

Uygulanışı için; bitkisel yağdan bir kaç damla ağrıyan kulağa damlatıp, kulağı bir pamukla kapatmak yeterli olacaktır. Bu süre zarfında çenenizi açabildiğiniz kadar açıp-kapayarak ta Hindistan cevizi yağının kulaklarınızdaki köşelere ulaşmasını sağlayarak etkisini arttırabilirsiniz.

10 ila 15 dakika beklettikten sonra pamuğu çıkarabilir ve bu işlemi de günde 2 veya 3 kere tekrar edebilirsiniz.

Kulak ağrıları için evde çözüm olarak deneyebileceğiniz diğer doğal ve bitkisel yollar için de; " Kulak ağrısına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm! başlıklı araştırma yazımızı okuyabilirsiniz.

Gaz Sıkışmasına

Mide bulantısı ile beraberinde oluşabilen gaz sıkışmasına da Hindistan cevizi yağı uygulanabilen bitkisel çözümlerdendir. İçeriğinde bulunan anti-inflamatuar özellikleri, özellikle bağırsaklarınızın hızlı çalışmasına yararlı olabileceği gibi gaz sıkışmasına da iyi gelebilen yöntemlerden biri olduğunu belirten güçlü kaynaklar vardır ( Delil 10 ).

Hindistan cevizi yağını, salatalara ekleyebilir, alternatif olarak ta; günde bir kere olmak koşulu ile de bir çorba kaşığı olarak ta tüketerek gaz sıkışmasını dindirebilirsiniz.

Gaz sıkışması ile ilgili sizler için hazırladığımız diğer doğal ve bitkisel çözümleri de inceleyebilmek için " Gaz sıkışmasına ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm! " başlıklı araştırmamıza bir göz atabilirsiniz.

Ayak Çatlaklarına

Ayaklarda yaşanan sıkıntılar içinde kullanılabilen Hindistan cevizi yağının nemlendirici özelliği ile ilgili, 2004 yılında Dermatitis'te yayınlanan bir incelemede, oldukçu etkili ve iyi geldiği ayrıca belirtilmiştir ( Delil 11 ).

Ayak çatlakları ile ilgili yapılan başka bir araştırmada ise; cildi koruyucu ve anti-inflamatuar etkileri incelenerek Hindistan cevizi yağının cilt bakımı için de kullanılabileceği belirtilmiştir ( Delil 12 ).

Cilt konusunda oldukça etkili olan Hindisyan cevizi yağı aynı zamanda, ölü hücreleri canlandırarak ayaktaki çatlakları hızlı bir şekilde elimine ettiği de gözlemlenen çeşitli çalışmalar vardır ( Delil 13 ).

Ayak çatlakları kullanacağınız bu bitkisel yağı, yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar ayaklarına masaj yapar şekilde uygulamanız yeterli olacaktır. Özellikle geceleri uyumadan önce uygulayabileceğiniz bu yöntem sonrasında ( tahriş etmeyen bir çorap kullanılabilir ) sabahları ayaklarınızı durulamayı unutmamalısınız.

Ayak çatlakları için hazırladığımız diğer doğal ve bitkisel çözümler için de; " Ayak çatlaklarına iyi gelen evde bitkisel ve doğal çözüm! " başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayak Ağrısına

Çatlaklarda da kullandıldığı üzere, ağrılarda da oldukça etkili olabilen Hindistan cevizi yağı bir çok kişi tarafından doğal bir ilaç olarak ta ifade edilir.

İçerisinde bulunduğu antienflamatuar, aneljezik ve antimikrobiyal özellikler, yağ asitleri ile berarinde oldukça iyi çalıştığı yapılan bazı incelemelerde gözlemlenmiştir ( Delil 14 ).

Aynı zamanda ayakları nemli tutarak ve maruz kalınan enfeksiyonlara da iyi geldiği yapılan başka çalışmalarda belirtilmiştir ( Delil 15 ).

Ayak çatlaklarındaki uygulanışı gibi; ağrılarda da uyku öncesi 2 yemek kaşığı kadar yağı masaj yaparak sürdükten sonra çorap geçirebilir ve sabahları durulayabilirsiniz.

Ayak ağrıları hakkında başka doğal ve bitkisel çözümleri de inceleyebilmek için " Ayak ağrısına ne iyi gelir? Evde Bitkisel ve doğal çözüm! " başlıklı araştırmamızı gözden geçirebilirsiniz.

Evde Çözüm Notu

Hindistan cevizi yağı, bazı ciltler üzerinde alerji etkisi yapabileceğinden dolay uygulama öncesi, az bir miktar deneyerek kontrol etmeniz uygun olacaktır.


Hindistan Cevizi Yağının Evde İyi Gelen Faydaları İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Hindistan Cevizi Yağının Evde iyi Gelen Faydaları, bitkisel çözümleri ya da Etkileri için hazırladığımız on beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Hindistan Cevizi Yağının Evde iyi Gelen Faydaları hakkındaki otuz dokuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 15 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Hindistan cevizi yağında bulunan, orta zincirli yağ asidi içeriği ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi üzerine bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Basur ya da Hemoroid nedir? Ne iyi gelir? Belirtileri ve nedenleri gibi bilgilendirmeler ( Johns Hopkins Medicine ).
 3. Kaynak geçici olarak kullanım dışıdır ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. İçeriğinde antienflamatuar, analjezik ve antipiretik özellikler barındıran Hindistan cevizi yağına ait etkilerin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Hindistan cevizinin fitokimyasal ve farmakolojik özelliklerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Hindistan cevizi yağının ciddi ya da şiddetli olmayan egzamaya yararlı etkilerinin incelenmesi ( Wiley Online Library ).
 7. Egzamaya iyi gelen ve alternatif önerilerin incelenmesi ve gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Hindistan cevizi yağında bulunan antienflamatuar, analjezik ve antipiretik aktivitelerin gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin içeriği ve antimikrobiyal özelliklerinin gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Hindistan cevizi yağında bulunan antienflamatuar, analjezik ve antipiretik özelliklerin faydaları ( Taylor Francis ).
 11. Hindistan cevizi yağının ayakta da oluşabilen hafif ve orta şiddette çatlaklar için nemlendirici ve mineral yağ olarak karşılaştırılarak incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Hindistan cevizi yağının içeriğinde bulınan anti-inflamatuar ve cilt koruyucu özelliklerinin gözlemlenmsi ( ScienceDirect ).
 13. Hindistan cevizindeki fitokimyasal ve farmakolojik özelliklerin gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Saf Hindistan cevizi yağında yer alan antienflamatuar, analjezik ve antipiretik özelliklerin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinde yer alan Clostridium üzerindeki antimikrobiyal etkilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).