Hemoroide, basura iyi gelen bitkisel yağlar!

Önceki yazımızda; sizlere, basura ( hemoroide ) evde iyi gelen bitkisel ve doğal çözümlerden bahsetmiştik. Yapmış olduğunuz harika geri dönüşler neticesinde sizlere yapmış olduğumuz araştırmanın beğenilmesinin mutluluğunu yaşadığımızı her şeyden önce belirtmek istiyoruz.

Yapmış olduğumuz tüm araştırma yazılarımız, tamamen güvenilir kaynaklara, araştırmalara ve çalışmalara dayalı olduğunu ve bu kaynaklar doğrultusunda sizlere olabildiği kadar detaylı bilgiler vermeyi amaç ettiğimizi tekrar hatırlatırız.

Bu sebeple; "Basur veya hemoroid için patlıcan iyi gelir mi? Kürü ve Tarifi!" araştırmamızı da incelemenizi öneririz. Patlıcanın basur için oldukça etkili bir yöntem olduğunu sizler için araştırdık.

Kapak fotoğrafı için Kelly Sikkema'ya teşekkürler! :)

Hemoroide yani basura iyi gelen çözümler sonrasında, bu yaygın görülen rahatsızlık için ayrıca bitkisel yağlar üzerine de bir araştırma yapmayı sizlerin istekleri doğrultusunda uygun gördük.

Hemoroidin ne olduğunu, belirtilerini ve nedenlerini basura iyi gelen yazımızda bulabileceğiniz için de önceki yazımızı bilinçlenmek adına bitkisel yağ çözümlerimizden önce incelemenizi öneririz.

Hemoroide İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Aşağıda; sizler için hemoroide ya da basura iyi gelen bitkisel yağlardan, yapılan araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda uygulanışları ile detaylandırmaya çalıştık.

Hemoroid için uygulanabilen diğer bitkisel ve doğal çözümler için platformumuzda yer verdiğimiz "Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!" yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu ve diğer evde çözüm yolları sonrasında rahatsızlığınız devam ederse ilgili doktorlara danışmayı ve muayenelerle beraber kesin sonuçlar elde etmeyi unutmayınız.

Çay Ağacı Yağı

Kulak tıkanıklığına ve ayak kokusuna da oldukça iyi gelebilen çay ağacı yağı, kesiğe, yaraya, alerjiye ve hatta sedef hastalığına da iyi gelen ve cilt sorunlarında da ayrıca kullanılabilen antimikrobiyal, antiseptik ve antienflamatuar özellikleri yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Tüm bunların yanında; mikrobik enfeksiyonları da önleyebilen antioksidan aktivitesiyle, zarar görmüş olan kan damarlarının da iyileşmesini hızlandıran çay ağacını hemoroidi gidermek için yapmanız gereken;

Anüste gerçekleşen kaşıntıya, ağrıya ve yanma hissine etkili olabilmesi için masaj yapar şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.

Son olarak; bazı kişilerde çay ağacı yağına karşı hassas olduğu gözlemlenmiştir bu sebeple; bu yöntemi denerken ufak denemeler yapmanız önemli olacaktır.

Sardunya Yağı

İran ve Çin gibi doğu ülkerinin tıbbında da iltihaba, yaraya, kesiğe, mikrobiyal enfeksiyona ve hatta kanseri tedavi etmek için bile uygulanan ve iyi gelen sardunya yayı diğer bir bitkisel çözüm yolunuz olabilir.

Sardunya yağı, içerdiği fitokimyasal içeriği sayesinde güçlü bir antimikrobiyal, antienflamatuar ve antioksidan görevi görebilen sitotoksik bir ajan olarak ta bilinir.

Aromaterapid de önemli bir rol oynayabilen Sardunya yağı, zihni de açabilen rahatlatıcı bir özelliğe sahip olması ve tüm bu özellikleri, hemoroid yani basur sırasında yaşanılan hazımsızlığa ve kabızlığı da iyi geldiği çeşitli araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Sardunya yağını tek başına kullanmaktan ziyade hint yağı, zeytin yağı ve benzeri yağları ekleyerek etkilenen böyleye yumuşak biz bez ya kaşıntı yapmayacak pamuk bir topla hafifçe uygulamanız daha etkili bir yöntem olacaktır.

Dereotu Yağı

Dereotu yağı, son zamanlarda tüm dünya mutfaklarında oldukça kullanılan ve faydaları olan bitkisel çözümlerden biridir. Lezzetinin yanı sıra hazımsızlığa, şişkinliği de iyi geldiği bilinmektedir.

Mide kramplarına neden olan mide bulantısına da iyi gelen dereotu yağı aynı zamanda kolesterolü de düşürebilen güçlü bir bitkisel yağdır. Carvone, limonene ve phellandrene gibi aneljezik özellikler içerdiği için de kan dolaşımını düzenler ( Delil 3 ).

Tüm bu özellikleri ile beraber, dış hemoroidler için de oldukça etkili bir çözüm olabileceğini gösterir.

Sardunya yağı gibi, dereotu yağını da tek başına kullanmak yerine Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile birleştirerek etkilenen bölgeye pamuk ya bezle gün içerisinde uygulayabilirsiniz.

Ardıç Yağı

Türk geleneklerinde oldukça eskiye dayanan ardıç yağının yeri her zaman bir başkadır. İçerdiği antimikrobiyal, antirümatik, aneljezik, idrar söktürücü, antiseptik özellikleri bir yana antinosiseptif ve antioksidan da olabilen ardıç yağı çok yönlü ve çok özellikle bir bitkisel çözümdür.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir makaleye de göre; muazzam derecede antienflamatuar ve antioksidan özellikerinin yanı sıra alfa ve beta pinen, miren ve sabinen de içerdiği belirtilmiştir ( Delil 4 ).

Tüm bu özellikleri ile de basur için ağrıya, iltihaba, kanamaya ve şişmesine de iyi gelebilen etkili bir evde çözümdür.

Badem yağı, hint yağı ya da avokado yağı ile karıştırıp uygulandığında etkisini arttırabilir ve anüse yumuşak bir bez ya da kaşıntı yapmayacak pamuk topu ile masaj yapar şekilde uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Geniz akıntısına, burun akıntısına ve hatta kulak ağrısına da iyi gelebilen, hoş kokusu ile de tedavi sırasında insanı rahatlatabilen özelliklere sahip lavanta yağı da hemoroid için etkili bitkisel çözümlerden biridir.

İçerdiği aneljezik ve anti-enflamatuar özellikleriyle kan dolaşımını iyileştirerek vücudunuzdaki ağrıların da giderilmesini sağlar. Anksiyeteye ve depresyona da iyi gelen bu yağ, hemoroidlerki şişmeye, ağrıya ve bağırsak hareketlerini düzenlenmesine yardımcı olur.

Oldukça yoğun olan lavanta yağını, jojobo ya da Hindistan cevizi yağı ile seyrelterek anüsün kenarına ya da etkilenen bölgeye masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Uçucu Yağların Kullanımı

Yukarıda bahsedilen uçucu yağların gevşeme ve ağrı kesici özellikleri olmasına rağmen aşırı şekilde kullanımı zarar verebilmektedir.

Hemoroidlerde ( basurda ) uygulanan bu yağları denerken ufak dozlarla başlamak, vücudunuzun vermiş olduğu tepkileri öğrenmenizi sağlayacaktır.

Sizlere bahsedilen bu yağları tek başlarına kullanmaktan ziyade Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı ya da zeytinyağı gibi diğer yağlarla seyrelterek uygulamanız daha etkili olmasını sağlayacaktır.


Hemoroide İyi Gelen Bitkisel Yağlar İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Hemoroide iyi Gelen bitkisel Yağlar, basur için bitkisel çözümler ya da solüsyanlar için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Hemoroide iyi Gelen bitkisel Yağlar hakkındaki otuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Çay ağacı yağının incelenmesi ve etkileri üzerine yayınlanan bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Sardunya yağına genel bakış ve incelenmesi üzerine yayınlanan bir çalışma ( ResearchGate ).
  3. Dereotu yağının anti-inflamatuar etkinliklerinin topikal olarak değerlendirilmesi üzerine yapılan bir araştırma makalesi ( JIPR ).
  4. Ardıç yağının kimyasal bileşimleri ile antioksidan özelliklerinin incelenmesi ve etkilerinin gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).