Hemoroid nedir? Evde ne iyi gelir ve nasıl geçer?

Kapak fotoğrafı için Charles'e teşekkürler! :)

Hemoroid ( Basur ) Nedir?

Halk arasında basur olarak da adlandırılan hemoroid, anüsü çevresinde veya alt rektumda yer alan iltihaplı ve şişmiş damarlar olarak tanımlanabilirken iç ( anüs ve alt rektımıun astarında ) ve dış ( anüs çevresindeki cilt altında ) hemoroid olarak ikiye ayırılır ( Delil 1 ).

Hem erkeklerde hem de kadınlarda oldukça yaygın olarak görülen hemoroid, hemen-hemen herkesin 50 yaşına kadar geçirdiği rahatsızlıklardan biri olarak da belirtilmiştir. En önemli belirtileri arasında da; dışkı sırasında görülen parlak kan lekeleri ve ağrılar yer alır ( Delil 2.

Diğer belirtileri arasında da en yaygın olarak görülen kabızlığın yanı sıra, hamilelik sırasında da yaşanan abdominal baskılar nedeni ile gerçekleşmesi üzerine Avustralya Hükümeti - Sağlık Departmanı bilgilendirmelerde bulunmuştur ( Delil 3 ).

Ayrıca; kabızlığı önlemek ve evde iyi gelen doğal ya da bitkisel çözümleri de incelemek için " Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırmamıza bir göz atabilirsiniz.

British Columbia'nın en güvenilir ve tanınmış sağlık bilgi hizmetlerinden HealtLink BC'de yayınlanan bir bilgilendirmeye de göre; gebe ( hamile ) kadınlarında gebeliğin son 6 aylık evresinde hemoroide maruz kalabilmekte ve doğumla beraber itme kuvveti ile de önlem alınmazsa durumun kötüleşebileceği belirtilmiştir ( Delil 4 ).

Yaşam kalitesini de oldukça etkileyen hemoroid ile ilgili yapılan bir çok çalışma vardır. Araştırmalar arasında; Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen hemoroid rahatsızlığının 3.3 milyona ulaşması, ilk 4 rahatsızlıktan biri olduğunu belirten ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi yer alır ( Delil 5 ).

Hemoride Ne İyi Gelir?

Hemoroide ( basura ), evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler arasında; patlıcan, aloe vera, siyah çay, yeşil çay, limon ve süt, turp suyu, kuru incir, sarımsak, zeytinyağı, çay ağacı yağı ve hindistan cevizi yağı gibi çözümler yer aldığı "Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!" başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu araştırma yazımızda ayrıca; hemoroide iyi gelen ılık duş, krem ve merhemler gibi alternatif doğal yöntemlerin yanı sıra, ameliyatsız prosedürler ile cerrahi müdahaleler hakkında da kısa bilgilendirmeler bulabilirsiniz.

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid için alınan önlemler ile beraberinde ( Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm! başlıklı yazımızda yer alan önlemleri inceleyebilirsiniz ) uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler ile hemoroidinizin geçirebilirsiniz.

Bu süre zarfında hemoroidi tetikleyen etmenlerden de uzak durmaları ve rahatsızlığınız hakkında detaylı olarak bilgi edinmeniz de önemli olacaktır. Bu durumda da sizlere sunduğumuz araştırma yazısını okuyarak, diğer platformların aksine hemoroid için oldukça detaylı ve kaynaklı şekilde bilgi sahibi olarak bilinçlenebilirsiniz.

Evde Çözüm Notu

Evde Çözüm ailesi olarak; yayınlamış olduğumuz tüm yazılarımızda çeşitli delillere ve kaynaklara yer vererek kulaktan dolma bilgilerden sizleri olabildiğince uzak tutmaya özen gösteriyoruz.

Bizlere göstermiş olduğunuz ilgi ve alakanın gün geçtikçe artması sonucu elinden geleni yapan ekibimiz ile her konuda bilgilendirme yapmaya devam eder, sağlıklı günler dileriz.


Hemoroid ( Basur ) Tanımı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Hemoroid ( basur ) Tanımı, evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler, nasıl geçireleceği hakkında kısa ipuçları ve pratik çözümler için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Hemoroid ( basur ) Tanımı hakkındaki on iki paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Hemoroidin tanımı ve bilinmesi gereken gerçekler hakkında detaylandırmalar ( Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü Sağlık Bilgi Merkezi ).
  2. Hemoroid ( Basur ) hakkında teşhis ve testler, tedaviler ve terapiler ile detaylı bilgilendirmeler ( MedlinePlus ).
  3. Hamilelik Bakım Yönergeleri Bölüm I: Hamilelikte hemoroid için genel durumlar teşhis ve önlemleri üzerinde bilgilendirme ( Avustralya Hükümeti - Sağlık Departmanı ).
  4. Hemoroide genel bakış, yoğunluk oranları, riskleri, nedenleri ve tedavileri üzerine detaylı bir bilgilendirme servisi ( HealtLink BC ).
  5. Hemoroit Hastalığı Değerlendirmesi: Sunum ve Yönetim üzerine yayınlanan klinik bir makale ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).