Hemoroid için hangi doktora, ne zaman gidilmeli?

Kapak fotoğrafı için Arvin Chingcuangco'a teşekkürler! :)

Hemoroid (Basur)

Hemoroid, özellikle 45 ila 75 yaş arasındaki insanlar arasında oldukça yaygın olan bir rahatsızlık olarak yaşanmaktadır. Hafif kaşıntı ya da ağrılar şeklinde yaygın belirtileri olmakta olup evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlerle de geçirebilmektedir.

Ancak; her ne kadar evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel çözümler olsa da, hemoroidin seviyesine göre çeşitli durumlarda doktorlara da gidilmesi gerekebilir.

Amerikan Ulusal Diyabet Enstitüsü ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları (NIDDK) 'nda yayınlanmış bir makaleye göre; yaklaşık olarak 1.1 milyon kişi, 2009 yılında hemoroid için ayakta sağlık hizmeti aldığı ve şiddetli komplikasyonlara bağlı olarak da 266.000 kişi, 2010 yılında hastaneye yatırılarak tedavi edildiği bildirilmiştir ( Delil 1 ).

Hangi Doktora Gidilmeli?

Washington'da yer alan ve MedStar Georgetown Üniversitesi Hastanesi'nde tıp profesörü olarak görev yapan Aline J. Charabaty-Pishvaian; "Anüs etrafında şiddetli ağrı ve yumru şeklindeki oluşumlarla beraber sık kanamalı durumlarda doktorlara danışılması gerekmektedir." görüşündedir.

Evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler esnasında, yaşadığınız hemoroidin başlangıç aşamasında çeşitli yan etkisi olmayan doğal çözümler uygulanmasının sağlıklı olabileceği gibi her müdahalede de bir uzmana danışarak gözetim eşliğinde uygulanması da oldukça etkili bir yaklaşım olacaktır.

Pishvaian ayrıca; "Hemoroid teşhisi konduysa ve belirtileriniz sonucu lif takviyeleri ile beraber su alımında artış, reçetesiz ağrı kesiciler ya da ılık bir banyo ile de iyileşmiyorsa, doktorunuzla iletişime geçin." uyarısını yaparak, kısacası uygulamış olduğunuz doğal ve bitkisel çözümler sonucunda hareket edilmesi gerektiğinin de altını çizmiştir ( Delil 2 ).

Bu tür durumlarda, hemoroid belirtileri ile ilgili bir pratisyen hekim ya da aile hekiminize görünebilir ve teşhis sonucunda da gastroenterolog veya proktolog gibi bir uzman doktora tedavi için yönlendirilebilirsiniz.

Hemoroid Çeşitleri

Bilindiği üzere; iç ve dış olmak üzere iki tür hemoroid çeşidi vardır. Dış hemoroidler anal kanalda, iç hemoroidler ise rektumdan yani kanalın hemen üstünde ortaya çıkar.

Philadelphia'da yer alan Thomas Jefferson Üniversitesi Hastanesi'nde görevli gastroenteroloji profesörü MD Cuckoo Choudhary'a göre; her iki hemoroid çeşidi de bir çok soruna neden olabileceği yönünde.

Choudhary, "Tabi tüm bu durumlarla beraber, her şey basurun boyutuna ve derecesine ( seviyesine ) bağlıdır. Tedavi edilmeyen iç hemoroidler ise kanamaya da neden olabilir. Dış hemoroidler ise hemoroidal boğulma nedeniyle şiddetli ağrıya yol açarak gündelik hayatı etkiler ve tromboza (kan pıhtılaşması) neden olabilir." diye ekliyor ( Delil 3 ).

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Herhangi bir tip rektal kanama, acı ve rahatsızlık durumu, çeşitli tedavi yöntemleri denenmesi sonucu devam etmesi, koyu renkte kanama belirtisi, baş dönmeleri, halsizlik durumlarında uzman bir doktora gidilmelidir.

Çoğu zaman hemoroidler küçük bir sağlık sorunu olarak düşünülse de ve çeşitli doğal ve bitkisel çözümler sonucunda devam etmesi durumunda, doktora gidilmesi ve durumlar hakkında bilgilendirilmesi oldukça önemli bir durum olacaktır.

Hemoroidin Evreleri

Patient'te yayınlanan bir araştırmada da belirtildiği üzere; basur çeşitleri dört ayrı evreden oluşmakta ve bu evrelere dayalı olan belirtiler de değişiklik göstermektedir ( Delil 4 ).

1. Evre: En yaygın olan bu derece, basurun ilk evreleri olarak ta belirtilebildiği gibi şişmeler küçüktür ve anal kanalların üzerinde görülemeyecek yerlerde bulunur.

2. Evre: Birinci evreye nazaran şişmelerin daha büyük olduğu bu evrede şişmeler genelde içeride olmasına karşın tuvalet esnasında ya da hapşurma ve öksürme gibi abdominal baskı sonucunda anüsten dışarı çıkabilecek duruma gelebilir.

3. Evre: Zaman zaman dışarıda olabilen ve ikinci evreye benzer durumlarda da dışarı çıkabilen bu evrede basur içeri itilebilecek durumdadır. Belirli zamanlarda da zorlanmalar sonucu makattan kan gelmesi mümkün olabilir.

4. Evre: Bu evrede yaşanılan basurlarda, dışarıda duran şişlik takılı kalır ve iç kısıma ittirilemeyecek konumda ve genellik kan gelmesi yüksek ihimal durumlardır.

Ayrıca bkz. ( Hemorodin (Basur) Evreleri ).


Hemoroidin (Basur) Tıbbi Müdahale Süreci İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Hemoroidin (basur) Tıbbi Müdahale süreci, Doktor Kontrolü ve seviyesi için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Hemoroidin (basur) Tıbbi Müdahale süreci hakkındaki on sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Amerika Birleşik Devletleri'nde Hemoroid (Basur) hastalıkları ile ilgili istatistikler ( Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü Sağlık Bilgi Merkezi ).
  2. Medstarhealth Sağlık Sistemi Doktor Bilgilendirme ( MedStarHealth ).
  3. Thomas Jefferson Üniversitesi Hastanesi
  4. Hemoroidin tanısı, evreleri ve sebepleriyle önlemleri hakkında bilgilendirme ( Patient ).