Hemoroid hakkında sorular ve iyi gelen çözümler!

Kapak fotoğrafı için Filios Sazeides'a teşekkürler! :)

Hemoroide muz iyi gelir mi?

Hemoroid yani basur ile karşı karşıya kalındığı zaman diyete eklenen fiber desteği ile dışkıyı yumuşatmak iyi gelen çözümlerden biridir. Özellikle; kanamalı hemoroidlerde günde 3 tane olacak şekilde muz ya da hurma yiyebilirsiniz. Ayrıca; 15 dakika küvet içerisinde kalacak şekilde hazırlanan sıcak bir banyo ile de hemoroidlerin küçülmesini ve ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz ( Delil 1 ).

( Ayrıca bkz. Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm! )

Hemoroid ne kadar zamanda iyileşir?

Hemoroidin iyileşmesi ya da kendi kendiliğinden geçmesi üzerine belirli bir süre yoktur. Ufak hemoroidler herhangi bir tedavi ya da bitkisel bir çözüm uygulanmaksızın bir kaç gün içerisinden kendi kendine geçebilirken büyük ve dış hemoroidler çok daha uzun sürebilir ve bu süre zarfında ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir ( Delil 2 ).

Hemoroid memesini patlatmak zararlı mı?

Hemoroidin yer aldığı anal bölgede hem bağırsak hareketlerinin yoğun olması nedeni ile birçok bakteri bulunmaktadır. Hemoroid memesinin patlatılması halinde oluşan yaralar enfeksiyona maruz kalabilir. Bu tür durumlarda uzman bir hekim haricinde patlamak, sıkmak ya da fiziksel müdahalelerde bulunmamak en doğrusu olacaktır ( Delil 3 ).

Elma sirkesi hemoroide iyi gelir mi?

Anektodsal bulgular, elma sirkesinin hemoroidlerin neden olduğu ağrılara ve kaşıntılara anında rahatlama sağladığını göstermektedir. Ancak, bunu destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt olmadığı ve iç, dış basur durumlarında ya da hamilelikte kullanılması önerilmediği için sakıncılı olabilir ( Delil 4 ).

Ayrıca; yapılan başka bir çalışmada da elma sirkesinin cilde direkt olarak uygulanması, tahrişe ve yanmalara da sebebiyet verebildiğini ve bu sebeple hemoroid için uygun olamayabileceğini de belirtmek gerekir ( Delil 5 ).

( Ayrıca bkz. Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm! )


Hemoroide ( Basur ) İyi Gelen Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Hemoroide ( basur ) iyi Gelen çözümler, sorulan sorular, doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri, en çok merak edilen sorular ya da faydalı ve zararlı tedaviler için hazırladığımız beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Hemoroide ( basur ) iyi Gelen çözümler hakkındaki yedi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 5 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Hemoroide maruz kalmış olan bireyler için iyi gelen besinler ve alınması gereken diğer önlemler için detaylı bir bilgilendirme ( Pasific College ).
  2. Hemoroidin iyileşme süresi ve tedavi aşamalarında uygulanması gereken prosedürler için oluşturulan bir makale ( Medical News Today ).
  3. Hemoroid ( basur ) sırasında oluşan memelerin patlatılması, koparılması ya da delinmesinin zararları ve olası kötü etkiler için alınması gereken önlemler üzerine bilgilendirme ( Healthline ).
  4. Elma sirkesinin hemoroide iyi gelip gelmediğinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve etkileri üzerine yapılan araştırmalara yer verilmesi ( Healthline ).
  5. Sirkenin içerisinde bulunan özelliklerin kimyasal bir reaksiyon sonucu ciltte yanmaya neden olabileceğini anlatan klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).