Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Mel Elias'a teşekkürler! :)

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte gözlemlenen mide bulantısı, kadınların en çok yaşadığı ve en büyük belirtilerden biridir şüphesiz. Evde Çözüm ailesi olarak; sizlere hazırladığımız bu araştırma yazımızda da her zaman olduğu gibi, çeşitli kaynaklar ve araştırmalar eşliğinde evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümlerden bahsediyoruz.

İnsan sağlığını önemseyen Evde Çözüm ailesi, hatrı sayılı kaynaklar eşliğinde sizleri kulaktan dolma bilgilerden arındırıp olabildiği kadar bilinçli kılmaya özen göstermektedir.

Daha önceki araştırma yazımızda; mide bulantısına iyi gelen bitkisel ve doğal evde çözüm yolları ile beraber, mide bulantısının nedenleri ve alınması gereken önlemlerinden detaylı bir şekilde bahsetmiştik.

Hamilelik sürecinde yaşadığınız bu mide bulantısı sırasında diğer yazımızı da incelemeniz, konuya daha da hakim olmanızı sağlayabilir ve sevdiklerinize de bu değerli araştırma yazılarından bahsederek bilinçli bir toplum için katkıda bulunabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Aşağıda, sizler için yapmış olduğumuz araştırma neticesinde; gebelikte yaşadığınız kusmaya ve mide ağrısına da neden olan mide bulantınız için iyi gelen gelen doğal ve bitkisel çözümleri bulabilirsiniz.

Bu süre zarfında uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle beraber mide bulantılarınızın şiddetli olması ve devam etmesi neticesinde doktorunuza danışmayı unutmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Sizler için dünyanın en değerli canlısı olan bebebiğinizin, bizler için de değerli olduğunu unutmayın. :)

Evde Doğal ve Bitkisel Çözümler!

Hamilelik sırasında evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu bitkisel ve doğal çözümlerin çoğunu biliyor olsanız dahi, yapılan araştırmalarda hangi açıdan etkili olabileceklerini bilmek bilinçli bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır.

Bizlere, evde çözüm bulmak istediğiniz ve yaşadığınız bu dönem zarfında aklınızda oluşabilecek her türlü soru için ulaşabileceğinizi unutmayın!

Sizler için araştırma yapmaktan sıkılmıyor, aksine bilgi verdikçe içimizi daha da rahatlatıyoruz. Bizlere olan destekleriniz ve geri dönüşüz için tekrar teşekkürler!

Sizlere mide bulantısı için evde çözüm olabilecek bu yöntemlerden bahsederken, aynı zamanda başka ne tür rahatsızlara da iyi geldiğinden de bahsetmek istedik. Bunun sebebi ise; evde uygulayabileceğiniz bu çarelerin aslında bir çok şeye de iyi geldiğini anlatmaktır.

Portakal Suyu

Portakal suyunun yanında, kokusunun bile burnunuz ile temas etmesi mide hamileyken yaşadığınız bu mide bulantılarına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda; gebelik sırasında yaşanan bulantı ve kusmalarda portaklın etkili olduğu gözlemlenmiştir ( Delil 1 ).

Marketlerden alacağınız portakalar sularına eklenen çeşitli takviyeler ve portakal hacminin az olması bu etkiyi azaltabileceğinden, portakalı kendiniz sıkmanız en doğru ve etkili yaklaşımlardan biri olacaktır.

Bu yüzden; mide bulantısı ve kusma hissi yaşadığınız zamanlarda taze sıkılmış bir portakal suyu hazırlamanız ve içmeden önce posasını da bir çay kaşığı vasıtasıyla yutmanız oldukça iyi gelecektir.

Tüm bunlarla beraber portakal suyu, aynı zamanda geniz akıntısına ve gaz sıkışmasına da iyi gelen evde çözümlerden biridir.

Su

Su içmek, en doğal ve yan etkisi olmayan harika çözümlerden biridir şüphesiz. Bir çok yerde de suyun mide bulantısı, kusma ve benzeri bir çok belirtiye iyi geldiğini okumuş olabilirsiniz.

Yapılan araştırmalarda, özelllikle gebelik döneminde; günde en az 8 bardak su içilmesi bulantı ve kusmaya yardımcı olabildiği de ayrıca belirtilmiştir ( Delil 2 ).

Zencefil

Mide bulantısına iyi gelen yöntemlerden bahsederken, zencefil üzerinde de olabildiği kadar durmuştuk. Çünkü; zencefil ile kusmaya neden olabilen bulantılar ile ilişkili yapılan oldukça etkili çalışmalar vardır.

Zencefilin harika aroması, bağırsak kaslarınızı gevşetirken rahatlamanızı da sağlayacak olduğundan bu çözüm özellikle hamilelik yani gebelik döneminde de etkili bir evde çözüm olabilmektedir ( Delil 3 ).

Bu etkili bitkisel çayı, hazırladıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık 10 dakika boyunca demlemeye bırakmayı unutmayın. Ardından etkisini ve tadını da güzelleştirmek için bir çay kaşığı bal ekleyerek günde 2 ila 3 kere tüketebilirsiniz.

Bu etkili bitkisel çay, adet sancısına, ayak mantarına ve hatta soğuk algınlığına da iyi geldiğini daha önceki araştırma yazılarımızda da bahsetmiştik.

B6 Vitamini

B6 Yönünden oldukça zengin gıdaların alınması, özellikle mide bulantısına iyi gelen yemekler söz konusu olduğunda kullanılması, oldukça etkili bir başka çözüm olabilir ( Delil 4 ).

Baklagiller, kuruyemişler, soya ya da kümes ve balık gibi yeterli miktarda alınan B6 vitamin kaynaklarının gebelik boyunca doktorlar tarafından da tavsiye edildiği bilinmektedir ( Delil 5 ).

Günlük olarak, ( yine doktorunuz gözetiminde olması gerektiğini unutmayalım ) 10 ila 25 gram arasında da üçer kez tüketilebilir.

Nane

Kendine özgü etkisi, tadı ve hoş kokusu ile de nane oldukça etkili ve evde rahatlıkla bulunabilen çözümlerden biridir. ( Evde Çözüm ailesi olarak; her mutfakta, ufak bir saksı içerisinde nane yetiştirmenin ve bunun yanında maydanoz yetiştirmenin hem faydalı hem de huzurlu bir dönüşüm olacağını belirtmek isteriz. :)

Nane ve mide bulantısı ile ilgili yapılan araştırmalar bu durumlarda kusmaya ve diğer belirtilere de iyi geldiğini ortaya koymuştur ( Delil 6 ), ( Delil 7 ).

Dışarıdan alabileceğiniz nane çayları bir yana, kendi yetiştirdiğiniz nanelerden yaklaşık olarak bir avuç kadarını çay olarak demleyebilir ve bu bitkisel çözüme ayrıca bal ekleyerek günde 2 kere tükebilirsiniz.

Nane de; cilt lekelerine, burun akıntısına, bademcik şişmesine ve boğaz enfeksiyonuna da iyi geldiği yapılan diğer araştırmalar nezdinde makalelerimizde yer almaktadır.

Tarçın

Bilindiği gibi tarçın da, aynı nane gibi oldukça yaygın kullanılan bir baharattır. Güzel tadının yanı sıra, hamile kadınlarda özellikle sabah yaşanan mide bulantısı için oldukça etkili olan ve iyi gelen bir çözümdür.

Sindirime de yardımcı olduğu bilinen tarçın, hazımsızlıklardan kaynaklanan kusma sorunlarını da giderebildiği yapılan bazı araştırmalarda ayrıca belirtilmiştir ( Delil 8 ), ( Delil 9 ).

Tarçından elde edeceğiniz bitkisel çayı hazırladıktan sonra, yaklaşık 10 dakika boyunca oda sıcaklığında demlenmesini sağlayarak ve bir çay kaşığı bal ekleyerek günde en az iki kere içebilirsiniz.

Tarçını aynı zamanda limonla birlikte kullanarak ta mide bulantısına etkisini arttırabilirsiniz ( bkz. mide bulantısına limon iyi gelir mi? ).

Gebelikte Mide Bulantısını Önleme

Hamilelik sırasında mide bulantılarının yaşanmasını önleyebilmek ya da azaltmak için bazı önlemler de alabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız bu listede de dikkat edilmesi gereken bazı hususlardan kısaca bahsetmek istedik.

1. Düzenli olarak; küçük atıştırmalar yapın.

2. Yemek sonrası hemen uzanmak yerine biraz hareket edecek ufak egzersizlerde bulunun.

3. Sabahları ya da öğle arası uykularınızdan hemen sonra ayağa kalkmaya çalışmayın. Kendinize biraz zaman verin ve rahatlayın.

4. Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız. Bu sebeple, mide bulantınıza neden olan gıdalardan uzak durmaya çalışın.

5. Çok sıcak yiyecekleri tüketmekten uzak durun. Genellikle; soğuk ya da normal sıcaklıktaki gıdaları tercih edin. Çünkü; sıcak gıdaların yüksek aromalara sahip olması, kusmaya yönelik dürtüleri de harekete geçirebilmektedir.

6. Sindirim sisteminiz için zorlayıcı gıdalardan uzak durmaya çalışın. Bunların başında aşırı derece kızarmış ya da yağlı yiyecekler gelebilir.

7. Yukarıdaki evde çözüm yöntemlerimizde bahsettiğimiz gibi; günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.

8. Evde ufak yürüyüşler yapın ve mümkün olduğu kadar pencere kenarında ya da çok soğuk olmayan günlerde, balkonda temiz hava alın.

9. Fırsat buldukça dinlenmeye özen gösterin ve küçük aralıklarla kestirmeye çalışın.


Hamilelikte Mide Bulantısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Hamilelikte Mide bulantısı, Kusma, Mide ağrısı ya da Evde iyi Gelen çözümler için hazırladığımız dokuz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Hamilelikte Mide bulantısı hakkındaki kırk üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 9 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Tanzanya'daki hamile kadınlar üzerinde yemek aşermeleri ve etkileri üzerine bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Suyun sağlık üzerine etkileri, tanımı ve hamilelikteki tüketimi hakkında biligilerinde bulunduğu bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  3. Zencefilin, gebelikte bulantı ve kusmaya faydalı olan etkilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. B6 Vitamininin mide bulantısı ve kusma üzerine yapılan etkilerinin yanı sıra plesebo olarak ta ayrıca sonuçlarının incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  5. Hamilelikte yaşanan sabah bulantılarının tanımı ve önlenmesi hakkında bir çalışma ( WebMD ).
  6. Hamile kadınlarda nanenin mide bulantısına ve kusmaya iyi gelen etkilerinin gözlemlenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Bulantı ve kusma üzerine; aromaterapinin etkisi ve faydaları üzerine bir derleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  8. Tarçın'ın metobolik sendromlar, ağrılar, enfeksiyonlar ve bu durumlara neden olan diğer faktörülerin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  9. Tarçın ile ilişkili menstrüel kanama ve primer dismenore ile sistemik semptomlar üzerine etkilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).