Hamilelikte ilk 1, 2 ve 3. hafta belirtileri ve bebeğin durumu!

Kapak fotoğrafı için Heather Mount'a teşekkürler! :)

Hamilelikte 1. 2. ve 3. Hafta

Hamilelik, spermin yumurtayı döllemesi ile başlar ve bu durum genellikle ilk 2 haftalık süreç içerisinde tamamlanmış olur.

İlk bir kaç hafta, kadınlarda herhangi bir belirti görülmeyebilir. Bu belirsizlik sonucunda da bir çok kadın, adet dönemlerinin gecikmesini yaşayana kadar gebelik başlangıcının farkında olmayabilir.

Evde Çözüm olarak, sizlere hazırladığımız bu araştırma yazısında; hamileliğin başlangıç evrelerinden son haftalarına kadar hazırladığımız bu yazı dizisini, yapılan tüm araştırmalar ve çalışmalarla beraber kaynaklarını belirterek sunmaya özen gösterdik.

Bu sebeple; bizleri tercih etmenizin önemini anlıyor ve kulaktan dolma bilgiler yerine, araştırmalara dayalı bilgilendirmelerimize mümkün oldukça özet olarak yer vermeye çalışıyoruz.

Döllenme ( İlk Evre )

Bu evre sırasında; adet döngüsünün uzunluğuna da bağlı olarak, ilk 2 hafta yumurtlama işlemi gerçekleşir ( Delil 1 ).

Uzmanlar, yumurtlama evresi her ne kadar sonraki günler gerçekleşmiş olabilse de hamlileliğin sürecini son periyottan itibaren hesaplarlar.

Örneğin; son adet dönemi, 1 Kasım'da başlayan bir kadında döllenme evresi 15 Kasım'da gerçekleşmiş olsa bile hamilelik süresi 2 hafta olarak hesaplanır ( Delil 2 ).

Hamileliğin İlk Evresi Nasıl Gerçekleşir?

Yaşanan cinsil ilişki sonrasında spermler, rahim ağzından geçerek fallop denilen tüplere doğru ilerler ve yumurtanın döllenmesini sağlar. Döllenmiş olan yumurta, ilerlemesini tamamlayarak rahim duvarına yerleşir ve evre gerçekleşmiş olur.

Doktorlar, bu süreçten sonraki döllenmiş yumurtayı embriyo, 9. haftadan son haftaya kadar da fetus olarak adlandırırlar ( Delil 3 ).

1. ve 2. Haftadaki Gelişmeler

1. Hafta, aslında adet dönemi süreci olarak ta adlandırabilir. Bu süreçte; yukarıda da belirttiğimiz gibi biyolojik olarak hamile kalınmamış bile olsa hamile dönemi olarak kabul edilir.

BetterHealth'te yayınlanan bir makalaye de göre; 2. haftada ilk evre, yani döllenme işlemi gerçekleşir ve biyolojik süreç gerçekleşir ( Delil 4 ).

3. Haftada Bebeğin Durumu

Gebeliğin 3. haftasında bebek ( döllenmiş olan yumurta ya da zigot ), yaklaşık olarak 0.1 milimetre kadardır ve gözle görülmeyecek kadar da küçüktür.

Bu süre zarfında; fallop tüpünden aşağı doğru inen zigot ilk önce 12-15 hücreden oluşarak morula evresine, daha sonra da blastokist adı verilen bölünerek çoğalma evresine girecektir ( Delil 5 ).

3. Haftada Yapılması Gerekenler

Hamileliğin bu döneminde; evde sağlıklı gelişim açısından faydalı besinler ve vitamin takviyeleri tercih edilebilir.

Tüm bu besin diyetlerinin yanında aktif ya da pasif sigara kullanımı ve alkol tüketimden kaçınmak ve aşırıya kaçmayacak şekilde hafif evde de uygulayabileceğiniz egzersizlerin yapılması uygun olacaktır.

Bu süre zarfında; yapılan diyetlerden ve egzersiz hareketlerinden doktorunuzu bilgilendirmeniz de önemli olacaktır.

3. Hafta Belirtileri

Gebeliğin ilk 6 haftasında herhangi bir belirti yaşanmayabilmektedir. Bunun dışında; döllenme sonrası beliren ve zaman geçtikçe artmaya devam eden bazı belirtiler de vardır ( Delil 6 ).

Bunların başında; az da olsa kan lekelerine, yogunluk hissiyatına, göğüslerde hassasiyete, mide bulantısına, kesin koku alma duyusuna ve daha sık idrar yapmaya maruz kalmak gelir. ( Ayrıca; hamileliğin ilerleyen evrelerinde, yaşanacak kilo alımı ile beraber oluşan baskılar sonucu hemoroide ( basura ) da maruz kalınabilir. )

Bu belirtilerin ve adet gecikmesinin gerçekleşmesi durumunda ise; genellikle gebelik testleri, 1 ila 2 hafta sonrasında kullanılması sonucu doğru sonuçlar verecektir.


Hamilelikte 1. 2. ve 3. Hafta Belirtileri İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Hamilelikte 1. 2. ve 3. Hafta belirtileri, bebeğin Durumu ya da Yapılması Gerekenler için hazırladığımız altı kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Hamilelikte 1. 2. ve 3. Hafta belirtileri hakkındaki yirmi paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 6 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Hamileliğin ilk haftalarında gerçekleşen yumurtlama ile ilgili yayınlanan detaylı bilgilendirme ( Medical News Today ).
  2. Fetüsünüz gebeliğin ilk ve son haftalarında nasıl büyür? Nasıl başlar? Gibi soruların cevaplanması ( Amerikan Kadın Doğum ve Jinekolji Koleji - Kadın Sağlığı Hekimleri ).
  3. Gebelikte ilk ve son haftarlardaki bebeğin durumu ve tanımlanması ( Amerikan Kadın Doğum ve Jinekolji Koleji - Kadın Sağlığı Hekimleri ).
  4. Hafta - hafta hamilelik süreci, yaşananlar, belirtiler ve bebeğin gelişimi ( BetteHealth ).
  5. Gebelikteki morula evresinin tanımı ve gelişimi ( UNSW Embryology ).
  6. Hamileliğin ilk ve diğer haftalarında yaşanan belirtiler ve hissedilenler ( BabyCenter ).