Hamilelikte hemoroid nasıl geçer? Evde iyi gelen çözümler nelerdir?

Kapak fotoğrafı için Michalina'ya teşekkürler! :)

Hamilelikte hemoroid nasıl geçer? Evde iyi gelen çözümler nelerdir?

Merhabalar. 5 Aylık hamileyim ve hemoroid ( basur ) sıkıntısı çekiyorum. Gebelikte hemoroid ile ilgili bir kaç makale okudum. Ancak; Evde Çözüm platformunuzda yapılan araştırmalara ve kaynaklara yer verdiğiniz için bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istedim.

Hamilelik evresinde olduğum için yer-yer hafif egzersizler yapıyorum ve herhangi bir şey kaldırarak vücudumu zorlamıyorum. İlk 2-3 aylık hamilelik döneminde hemoroid ile ilgili herhangi bir sıkıntı çekmezken yavaş yavaş belirdiğini fark ettim.

Basuru tetikleyen etmenlerden olarak bildiğim baharatlı yemeklerden de olabildiğince uzak duruyorum. Ama yaşadığım bu durumun yanında kabızlık da çekiyorum ve nelerin iyi geldiğini merak ediyorum. Bu durum nasıl geçer? Neler yapmam gerekiyor?

Platformunuzda vermiş olduğunuz detaylı bilgilendirmeler için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bir çok yerde yayınlanan ve kaynak belirtilmeyen bilgilerden ziyade, içimizi daha da rahatlatıyorsunuz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Merhabalar. Öncelikle bizlere göstermiş olduğunuz ilgi ve güzel düşünceleriniz için teşekkürü bir borç biliriz. Söz konusu platformumuzda; sizin de belirttiğiniz gibi rahatsızlıklarla ya da evde doğal ve bitkisel çözümlerle ile ilgili olabildiği kadar kaynaklara ve araştırmalara yer vererek sizleri daha da bilinçli birer birer yapmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Tüm bu bilgilendirmelerimizin yanı sıra en doğru ve kesin çözümler için doktorunuz tarafından muayene olmayı ve kendisinin yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmeyi, dünya tatlı bebeğiniz için en iyi olacağını da unutmamanız gerektiğini ayrıca hatırlatmak isteriz.

Evde Çözüm olarak yapmış olduğumuz araştırmalar, tamamiyle bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir tedavinin ya da konsültasyonunun yerini alamayacağını da ayrıca belirtmek isteriz.

Çeşitli kaynaklarda; fazla kilolu veya obez olmak, yaşlılık, hamilelik, genetik durumlar, ağır kaldırma, kalıcı öksürük ve uzun süre oturmak ya da ayakta kalmak gibi durumlar hemoroide yani basura neden olabileceği belirtilmiştir ( Delil 1).

Bu nedenlerin doğru tespiti ve nedenlere ilişkin evde ya da kliniklerde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin doktorların yönlendirmeleri ile yapılması önemli bir yol olacaktır.

Söz konusu durumunuzla ilgili de yine İngiltere Ulusal Sağlık Servisleri'nde yayınlanan bir makalede; hamilelik esnasında hemoroidin yaşanmasına ilişkin çeşitli bilgilendirmeler yer almaktadır ( Delil 2 ).

Bu bilgilendirmeler eşliğinde; gebelikteki hemoroidle beraber makat bölgesinde kaşıntı, ağrı ya da şişlik görülebilmekte olduğunu ve ana nedenlerinden birinin, sizin de belirttiğiniz gibi kabızlık olabileceğini belirtmektedir.

Kabızlığı önlemek için ise; kepekli ekmek, meyve ve sebzeler tükebilir ve yeterli miktarda su içmeye özen gösterebilirsiniz. Bunların dışında; yapmış olduğunuz hafif egzersizler dışında ( -ki gebelikte ufak egzersizler NHS tarafından önerilir ) uzun süre ayakta durmamaya ya da oturmamaya dikkat etmelisiniz.

Ayrıca; ağrıyı hafifletmek için buzlu suya bastırılmış bez kullanabilir, dış hemoroidlerde kayganlaştırıcı bir jel ile içeri ittirebilir ve anüs temizliğinde kuru peçeteler yerine nemli olanlarından kullanarak ağrıları dindirebilirsiniz.

Son olarak; sizler için detaylı bir araştırma yaptığımız; "Basura ne iyi gelir? Evde bitkisel ve doğal çözüm!" başlıklı yazımızı da inceleyerek basur hakkında ( nedenleri, belirtileri, teşhisi, tedavisi, evde doğal ve bitkisel çözümleri ve popüler soruları ) bir çok şeyi bulabilirsiniz.

Araştırma yazımıda ayrıca; Patlıcan, Aloe Vera, Siyah Çay, Yeşil Çay, Limon ve Süt, Turp Suyu, Kuru İncir, Sarımsak, Zeytinyağı, Çay Ağacı Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı gibi alternatif bitkisel çözümlere de detaylı bir şekilde yer verilmektedir.

Tüm bu bilgilendirmeler eşliğinde, bu tür yöntemlere başvurmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini önemle hatırlatır, bebeğinize ve size sağlıklı günler dileriz. :)


Hamilelikte ( gebelikte ) hemoroid İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Hamilelikte ( gebelikte ) hemoroid, hamilelik esnasında yaşanan basurun belirtileri, kabızlık ile egzersizlerin basurdaki yeri ya da önlenmesi için hazırladığımız iki kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Hamilelikte ( gebelikte ) hemoroid hakkındaki on altı paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 2 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Hemoroidin ( basurun ) nedenleri, belirtileri ve teşhisi ile ilgili bilgilendirme ( NHS ).
  2. Hamilelikte ( gebelikte ) hemoroid, hemoroidin belirtileri ve önlenmesi ile ilgili bilgilendirme ( NHS ).