Halsizliğe ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Twinsfisch'e teşekkürler! :)

Halsizliğe Ne İyi Gelir?

Aşağıda; sizler için halsizliğe iyi gelen doğal ve bitkisel çözümlerden bahsetmeye ve bu çözümlerle birlikte araştırmalarla çalışmalara da yer vermeye özen gösterdik. Halsizlik ve diğer rahatsızlıklar için sizlere hazırladığımız yer yazımızda olabildiği kadar kulaktan dolma bilgilerden uzak bilgilendirmelere yer vermeye dikkat ettik.

Bu yazımıda; halsizlikle beraber yaşanan yorgunluk ve güçsüzlük durumları ile ilgili de; pratik, hızlı ve evde ve dışarıda rahatlıkla kullanılabilen çözümleri bulacaksınız.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler ile halsizliğe, yorgunluğa ve güçsüzlüğe doğal ve bitkisel çözümleri sunarken ayrıca başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğinden bahsederek de bilinçli bir toplumu hedeflediğimizi büyük bir mutlulukla belirtmek isteriz.

Günden güne bizlere göstermiş olduğunuz ilgili den ve geri dönüşlerinizden dolayı teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Muz

Sakaroz, fruktoz ve glikoz bakımından oldukça zengin olan muz, doğal bir enerji kaynağı olarak bilinmektedir. ( Delil 1 ). Halsizlikten şikayetçi olan kişilerin gündelik besin programlarına eklemesi gereken muzun diğer bir özelliği de vücudunuzdaki şekerleri enerjiye dönüştürmek için ihtiyaç duyulan potasyumu da karşılayabilmesidir. Bununla beraber lif açısından da zengin bir besin olarak ta midenizdeki glikoz seviyesini düzenleyerek zayıflığa çözüm olabilen ve oldukça iyi gelen gıdalar arasındadır.

Kendinizi yorgun ya da güçsüz hissettiğiniz anlarda muz yiyerek ( smoothie ya da muz karışımı içecekler de yapabilirsiniz ) gündelik enerji seviyenizi yükseltip daha dinamik bir gün yaşayabilirsiniz.

Muzu aynı zamanda ayak çatlaklarına maruz kaldıysanız Avokado ile beraber uygulayarak iyi gelmesini sağlayabilirsiniz. Lif bakımından zengin olan muzu bir yandan da gaz sıkışmasına da iyi gelir ve sindirim açısından oldukça etkilidir.

Badem

E Vitamini açısından oldukça zengin olan badem de zayıflığa iyi gelen ve kilo almak için enerji veren bi diğer çözüm yollarından biri olarak bilinir. Özellikle; enerji kaynaklarına dönüştürülmesinde önemli rol oynayan magnezyum, protein, yağ ve karbonhidrat barındırır ( Delil 2 ).

Gündelik atıştırmalıklarınıza badem ekleyerek ve yorgun ve enerji duyduğunuz anlarda tüketerek halsizliğe çözüm bulabilirken zihinde bir gün yaşayabilirsiniz.

Ayrıca; badem sütünü ishale, badem yağını da basura ( hemoroide ) iyi gelmesi için kullanabilirken mide ekşimesine de diyetinize eklenerek katkıda bulunabilirsiniz.

Süt

Kalsiyum ve D vitamini açısından en önemli kaynaklardan biri olarak bilinen süt, aynı zamanda kemikleri ve kasları da güçlendirir ( Delil 3 ).

Br bardak süt içerisine 1 tatlı kaşığı bal karıştırarak gündelik olarak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Süt, oldukça faydalı olan bir başka evde çözüm yöntemlerinden biri olarak bilinir. Özellikle; içeriğindeki kalsiyum emiliminden dolayı adet sancısına, böbrek ağrısına ya da taş çıkarmaya, güneş yanığına, A vitamini eksikliğinde ishale, ağız kokusuna, bademcik şişmesine ve limon ile beraber kullanıldığında basura (hemoroide) iyi gelebilir.

Bektaşi Üzümü

Bektaşi üzümünde enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilecek son derece besleyici özellikler bulunur ve halsizliğe de oldukça iyi gelir. Ayrıca; C vitamini, kalsiyum, protein, demir, karbonhidratlar ve fosfordan oluşan bir çok besin değerini barındırır. Uzmanlar, gün içerisinde tüketilen bektaşi üzümünün zayıf bir bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği görüşündedir ( Delil 4 ).

Bu bitkisel çözüm için birkaç adet bektaşi üzümünü ezerek suyunu çıkarmanız sonucunda 2 çorba kaşığı bal ekleyerek haftalık olacak şekilde 2 ya da 3 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Not: Böbrek rahatsızlığı ve diyaliz hastalarının bektaşi üzümü ve bal ile olan bu karışımı kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Ayrıca; üzüm yağı ile de sivilceye iyi gelen alternatif bir evde çözüm yöntemi üretebilirsiniz.

Zencefil

Yüzyıllardır güçlü bir antioksidan olarak bilinen zencefil ile ilgili oldukça fazla araştırma ve çalışmayapılmıştır. Sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile doğal bir yatıştırıcı da olan zencefil halsizliğinizi huzurlu bir ana dönüştürebilir ( Delil 5 ).

Not: Yüksek tansiyon ya da kalp hastalarının bu çözümü kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Özellikle; mide bulantısına, diş ağrısına, burun akıntısına, öksürüğe, kulak ağrısına, baş ağrısına, ses kısıklığına ve ayak ağrısına gibi ve daha bir çok rahatsızlığa oldukça iyi gelen ve bitkisel çözümlerin başında yer alan zencefil, bir çok evde barındırılması gereken bitkilerden biri olarak bilinir.

Kahve

Kahvede bulunan kafein sayesinde beyninizle hızlı bir şekilde iletişim haline geçerek anlık bir enerji elde edilebildiği bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Bu durumun yanı sıra dayanıklılığı ve odaklanmayı artırmaya, ağrıyı azaltmaya ve metabolizma hızınızı arttırmaya yardımcı da olabileceğini gözlemleyen araştırmalar vardır ( Delil 6 ).

Coffe Scrub olarak ta bilinen ve kahve çekirdeğinden elde edilen dökme bir kahve formu ile aynı zamanda selülite iyi gelen bir çözüm elde edebilirken baş ağrısına ya da benzer durumlara etkin bir çözüm olmasını sağlayabilir, hatta kilo vermek için de alternatif olarak tüketebilirsiniz.

Yumurta

Gündelik diyetinize yumurta eklemek, protein, demir, biyotin, A vitamini, folik asit, riboflavin ve pantotenik asit gibi besinlerle dolu olduklarından gerçekten yararlı olabilir ve size gün içerisinde oldukça enerji verir ( Delil 7 ).

Yumurtanın içerisinde bulunan ve oldukça zengin vitamin desteği ile de ishale, baş ağrısına ve hatta çeşitli karışımlara da katarak sivilcelere iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Halsizliği Geçiren Önlemler

Gün içerisinde en azından yarım saat gibi bir süre egzersiz hareketleri yaparak metabolizmanızın enerjik ve aktif olmasını sağlayabilirsiniz ( Delil 8 ).

Çok zayıf ya da çok kilolu olmamaya dikkat ederek vücudunuzun zorlanmasını önlemeye çalışın.

Gün içerisindeki beslenmenize dikkat ederek yeterli miktarda vitamin ve diğer mineralleri aldığınızdan emin olun.

Uykunuzu düzenli olarak alın ve geceleri az uyku halindeyseniz gün içerisinde ufak siestalarla enerjinizi toplayın.

Günlük su tüketiminizi mutlaka gerçekleştirin ve yorgunluk ve halsizlik hislerinin en büyük etmenlerden olan alkol ve sigaradan uzak durun.


Halsizliğe İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Halsizliğe iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler, halsizlikle beraber yaşanan yorgunluğa ve güçsüzlüğe de ekstra faydalı yöntemler ya da evde rahatlıklıkla uygulanan pratik çözümler için hazırladığımız sekiz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Halsizliğe iyi Gelen Doğal ve bitkisel çözümler hakkındaki otuz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 8 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Yapılan egzersizler sırasında tüketilen muzun, kilo almaya yardımcı ve ilişkili enerji kaynağı olabileceğine dair klinik bir inceleme ( Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  2. Kolesterolün düşürülmesinde etkili olmakla beraber diğer alanlarda da iyi gelen özellikler barındıran bademin incelenmesi ( PubMed ).
  3. Güçlü kemiklere ve kas yapılarına iyi gelen besin değeri yüksek süt hakkında yayınlanmış bir bilgilendirme ( Harvard Universitesi - Halk Sağlığı Okulu ).
  4. Bektaşi üzümünün sağlığa olan faydaları ve bağışık sistemine etkileri üzerine yayınlanan klinik bir makale ( PubMed ).
  5. Zencefil hakkında bilinmesi gerkenler ve faydaları üzerine yayınlanmış ayrıntılı bir makale ( Michigan Universitesi ).
  6. Kafein tüketiminin enerji kullanımı ile ilgili faydaları ve iyi gelen yönleri üzerine yapılan klinik bir araştırma ( ABD - Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Yumurtanın içeriğinde bulunan faydalı özellikleri ile halsizlik, yorgunluk ve güçsüzlük gibi durumlara iyi gelen etkilerin de ele alındığı bir bilgilendirme ( Harvard Üniversitesi ).
  8. Halsizliğe iyi gelecek egzersizlerin enerji ve aktif bir akış sağlaması üzerine yayınlanan çalışma ( PubMed ).