Güneş yanığına ne iyi gelir? Evde doğal ve bitkisel çözüm!

Kapak fotoğrafı için Jens Kreuter'a teşekkürler! :)

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Aşağıda; güneş yanığına iyi gelen ve hızlı bir şekilde geçiren faydalı çözümlere ulaşabilirsiniz. Evde pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz bu doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsederken araştırmalara ve çalışmalara da yer verdiğimizi sizlere büyük bir mutlulukla belirtmek isteriz.

Evde Çözüm olarak; kulaktan dolma bilgilerden uzak kalmanızı sağlayan bu kaynaklar eşliğinde her ne kadar sizi diğer platformlardan daha fazla bilgilendirmeye çalışsak ise de en kesin çözüm için ilgili uzman doktorlara danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm

Sizlere, güneş yanığına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bu bitkisel ve doğal çözüm yollarından bahsederken de başka hangi rahatsızlıklarda da kullanabileceğinizden bahsetmeye özen gösterdik.

Bunu yapmamızdaki en büyük nedenlerden biri de evde bulundurdukça faydasını göreceğiniz ve iyi gelen diğer özellikleri ile bilinçli bir birey olmanızı hedeflememizdir.

Evde Çözüm olarak ayrıca; günden güne artan ilginiz ve desteğinizden dolayı da teşekkür eder, şimdiden mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

Aloe Vera

Özellikle; yüzdeki yanıklara evde iyi gelen doğal kremlerden olarak bilinen aloe vera, içeriğinde bulunan anti-enflamatuar özellikleri ile de ağrı ve iltihaplanma gibi güneş yanığına eşlik eden belirtileri de iyi gelebilen çözümlerden biri olarak uygulanabilmektedir ( Delil 1 ).

Gün içerisinde güneş yanığına maruz kalan yüz, omuz, sırt ya da boyun gibi diğer bölgelere 2 kere uygulayarak yaşanılan ağrıları ve yanmaları giderebilirsiniz.

Evde uygulayabileceğiniz bu doğal çözüm için aloe vera jelinizin organik olmasına dikkat ederek etkisini daha fazla göstermesini sağlayabilirsiniz.

Son yıllarda bir çok evde, bitkisel bir çözüm olarak kullanılan aloe vera da; ayak çatlaklarına, saç dökülmesine, cilt kuruluğuna, cilt lekelerine, sivilce lekelerine, basura ( hemoroide ), bel ağrısına, gaz sıkışmasına, diş eti şişmesine, sivilceye ve hatta selülite maruz kalınan durumlarda da alternatif olarak kullanılmaktadır.

Yeşil Çay

Güneş yanıklarına iyi gelen ve içeriğinde faydalı polifenoller bulunan yeşil çayı da yüzdeki, sırttaki, omuzdaki ya da boyun gibi diğer hassas bölgere uygulayarak etkili olmasını sağlayabilirsiniz. PubMed'te yayınlanan klinik bir araştırmada; polifenollerin güneş yanığına etkileri de ayrıca gözlemlenmiştir ( Delil 2 ).

Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözüm için demlediğiniz yeşil çay poşetlerini dolabınızda soğuttuktan sonra güneş yanığına maruz kalmış bölgelerinizde 20 ila 30 dakika bekletmeniz ve ayrıca yeşil çayı tüketmekle beraber bu işlemi gün içerisinde 2 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Basura ( Hemoroide ), geniz akıntısına, kilo vermeye, baş ağrısına, gaz sıkışmasına, saç dökülmesine ve hatta ishale ve gastrite de iyi gelen yeşil çay, evde rahatlıkla bulunan ve oldukça yaygın bir bitkisel çözüm olarak da bilinmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı

Bitkisel yağ çözümlerden oldukça popüler olan hindistan cevizi yağında bulunan anti-enflamatuar ve antiseptik özellikler, yanık yaraların iyileşmesini hızlandırabilirken, güneş yanıklarına da iyi gelerek ağrıları yatıştırabilir ( Delil 3 ).

Gün içerisinde kurudukça tekrar edebileceğiniz bu çözüm için saf olan hindistan cevizi yağına bandırılmış bir pamuk vasıtasıyla güneş yanığına maruz kalan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Faydaları ve iyi gelen özellikleri ile saymakla bitmeyecek rahatsızlığa iyi gelen hindistan cevizi yağının da; basura ( hemoroide ), gastrite, bademcik şişmesine, kabızlığa, boyun ağrısına, geniz akıntısına, sivilceye, saç dökülmesine, ayak ağrısına, ayak mantarına, egzamaya, cilt lekelerine ve hatta ayak kokusuna maruz kalınması durumunda bile tedavi amaçlı kullanılması çözüm olabilir.

Süt

Cilt üzerinde bulunan yaralar için oldukça iyi gelen ve iyileştirici özellikler barındıran süt de alternatif olarak evde uygulanabilecek çözümlerden biri olabilir ( Delil 4 ).

Gün içerisinde bir kere olacak şekilde az yağlı süte bandırılmış olan pamuğu, güneş yanığına maruz kalmış olan yüze, sırta, omza ya da boyuna 20 ila 30 dakika olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

İçerisinde barındırdığı özellikler sayesinde doğal çözüm olarak kullanılabilen süt de hemoroide, bademcik şişmesine, ağız kokusuna ve mide ekşimesine maruz kalınan durumlarda evde kullanılabilen çözüm yollarından biri olarak bilinmektedir.

Lavanta Yağı

Evde uygulanabilecek başka bir bitkisel yağ çözümü olan lavanta yağında da bulunan antienflamatuar ve analjezik özellikler, güneş yanığı ile beraberinde yaşanan ağrı, inflamasyon ve yanmaların azalmasında etkili olabilir ( Delil 5 ).

Gün içerisinde 1 ya da 2 kere uygulayabileceğiniz bu çözüm için lavanta yağına aynı miktarda karıştıracağınız taşıyıcı bir yağı ( zeytinyağı olabilir ) güneş yanığına maruz kalmış bölgelere uygulayabilirsiniz.

Bitkisel çözümlerden biri olarak evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz lavanta yağını da ayrıca; kulak ağrısına, cilt kuruluğuna, burun akıntısına, ayak kokusuna, baş ağrısına, geniz akıntısına, basura ( hemoroide ), ve sivilceye maruz kaldığınızda tedavi olarak uygulayabilirsiniz.

Buz Torbası

Son olarak; doğal çözümlerin başında gelen buz torbasını evde uygulayarak; yüzde, omuzda, sırttaya da diğer bölgelerde güneş yanığına maruz kalmış cildin ağrılarını ve yanmasını hafifletebilirsiniz ( Delil 6 ).

Gün içerisinde bir çok kez uygulayabileceğiniz bu çözüm için güneş yanığına maruz kalmış bölgelere buz torbasını 5 ila 10 dakika boyunca tutmanız yeterli olacaktır.

Güneş Yanığını Önleme

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nde yayınlanan bir makaleye göre güneş yanığına maruz kalmamak için aşağıda önemlerin alınması önerilmektedir ( Delil 7 ).

Sabah 10:00 ila öğleden sonra 14:00 arası, güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmamaya özen gösterin.

Uzun kollu ince kumaş gömlek, yazlık pantolon, güneş gözlüğü ve geniş çerçeveli şapka gibi güneşe maruz kalan cildi örtmeye dikkat edin.

Düzenli olarak SPF değerleri 15 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu güneş kremleri kullanın.

Güneş kremini en az iki saatte bir ya da daha fazla terleyip denize giriyorsanız, ardından tekrar uygulayın.


Güneş Yanığı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Güneş Yanığı, yüzdeki güneş yanması, omuz, sırt ve yüz için iyi gelen bitkisel ve doğal çözümler ya da ağrılar için pratik tedavi uygulanabilecek doğal yöntemler için hazırladığımız yedi kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Güneş Yanığı hakkındaki yirmi sekiz paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 7 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Aloe vera kreminin çözüm olarak; birinci, ikinci ve üçüncü derecedeki yanıkların tedavisinde iyi gelen etkileri ve faydaları üzerine yapılan klinik bir araştırma ( PubMed ).
  2. Güneş yanıkları için yeşil çayda da bulunan polifenollerin iyi gelen etkileri ve faydaları üzerine yapılan klinik bir çalışma ( PubMed ).
  3. Hindistan cevizinin yanık yarası üzerine etkili olan özelliklerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  4. Sütün iyi gelen yara iyileştirici özelliğinin klinik çalışmalarca gözlemlenmesi üzerine yayınlanmış bir makale ( PubMed ).
  5. Bitkisel bir çözüm olarak kullanılan lavanta yağının antioksidan, analjezik ve antiinflamatuar etkileri ve iyi gelen yönleri üzerine klinik bir araştırma yazısı ( PubMed ).
  6. Özellikle; sporcularda ısıya bağlı hastalık ve güneş yanığı teşhisi sonucu evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
  7. Güneş yanığına maruz kalınmaması için alınması gereken etkili önlemler hakkında bir bilgilendirme ( ABD Gıda ve İlaç İdaresi ).