Gerilim tipi baş ağrısı neden olur? Baş ağrısına evde iyi gelen çözümler!

Kapak fotoğrafı için Vinicius Amano'ya teşekkürler! :)

Aşağıda; sizler için gerilim tipi baş ağrılarının nedenlerini tüm detayları ile sunduk. Bu nedenleri; yapılan çeşitli araştırmalar ve çalışmalar eşliğinde sunarak ta sizleri kulaktan dolma bilgilerden olabildiği kadar uzak tutmaya çalışan bizlere, göstermiş olduğunuz ilgi ve geri dönüşler için için ayrıca teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Neden Olur?

Gerilim tipi baş ağrıları genellikle baş ve boyun yerlerinde bululunan kas kasılmalarından dolayı yaşanır. Bu durumla beraber, tüketilen çeşitli yiyecekler, yapılan aktiviteler ya da stres tetikleyicileri bu tür kasılmalara neden olabilir. Özellikle; günümüz teknoloji dünyasında uzun süre bilgisayar ya da telefon başında duran kişilerde de gerilim tipi baş ağrıları görülebilmektedir.

Tüm bu etmenlerin yanında, gerilim tipi baş ağrılarını tetikleyen etmenlerin başlıcaları; alkol tüketimi, göz yorgunluğu, kurulaşmış gözler, aşırı yorgunluk, sigara tüketimi, soğuk algınlığı ya da grip, sinüs enfeksiyonu, kafein alımı, kötü duruş ya da duygusal anlamda yaşanılan stres olarak bilinmektedir.

Yaşanılan gerilim tipi baş ağrılarında sanılanılan aksine mide bulantısına, kusmaya ya da migrene maruz kalınması gibi durumların hepsi yaşanmayabilir. Nadir durumlarda da olsa migren tipi baş ağrılarına benzer şekilde olabilir ve yüksek sese karşı duyarlılık durumunda da yaşanabilir ( Delil 1 ).

MayoClinic'te yayınlanan bir bilgilendirmeye de göre; gerilim tipi baş ağrılarının net nedenleri bilinmemektedir. Çeşitli araştırmalar ya da klinik çalışmalar yapan uzmanlar, duygusal durumlarda yaşanılan gerginlik ya da stresin neden olabileceği yüz, boyun ve kafa derisindeki kas kasılmalarından dolayı gerilim tipi baş ağrılarının yaşanabileceği görüşündedir.

Aynı bilgilendirmede ayrıca; yapılan diğer araştırmalar sonucunda da gerilim tipi baş ağrılarına kas kasılmasının sebep olamayacağı belirtilmiştir.

Bu sebeple; en olası nedenlerden biri ağrıya karşı artan duyarlılık olabileceği yönündedir ve stresle beraber kas hassasiyeti olan ağrı sisteminden dolayı kaynaklabilmektedir ( Delil 2 ).

MedlinePlus'ta gerilim tipi baş ağrıları, boyun ve kafa derisi kasları gerilmesinden ya da kasılmasından dolayı gerçekleştiği belirtilmiştir. Kas kasılması, stres, depresyon, kafa travması ya da kaygı sonrası da gerilim tipi baş ağrılarının yaşandığını belirten Medlineplus, bu ağrıların herhangi bir yaşta da yaşanabileceği ancak yetişkinliklerde ya da yaşlılarda gençlere ve çocuklara nazaran daha çok yaşanabileceğini de vurgulamıştır.

Erkeklere oranla kadınlarda daha çok rastlanabilen bu baş ağrıları, bilgisayar başında ya da mikroskopla bakılacak ince işler sonrasında da yaşanabileceği gibi soğuk bir odada uyunması ya da uyku pozisyonu ile boynun anormal şekilde kalması sonucu da meydana gelebilir.

MedlinePlus'a göre gerilim tipi baş ağrılarının tetikleyicileri arasında; fiziksel ya da duygusal stres, alkol kullanımı, çok fazla kafein ya da az kafein tüketimi, sinüs enfeksiyonu ile beraberinde soğuk algınlığına ya da gribe maruz kalma, çene ağrısına maruz kalmak, diş taşlama gibi diş problemleri sonucunda oluşan diş ağrısına maruz kalma, göz yorgunluğu, aşırı sigara tüketimi, yorgunluk ya da aşırı zorlanma, migren ya da çeşitli beyin hastalıkları olabilir ( Delil 3 ).

Healthirect'te de gerilim tipi baş ağrısına muhtemelen kas gerginliğinin neden olduğu belirtilmiştir. Tetikleyicileri arasında da; stres ve yorgunluk, duygusal durumlardan oluşan kaygı, stres ya da depresyon, boyun ağrısına da neden olabilecek omuz ( bkz. Omuz ağrısı nasıl geçer? Evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm! ), boyun, çene gibi kasların aşırı kullanımı ( bkz. Çene ağrısına evde çözüm için iyi gelen doğal ve bitkisel çözüm! ), zor şartlar altında çalışmak, masa başında fazla vakit geçirmek, oturuşlarda kötü duruşlar, çok fazla sigara ya da kahve tüketimi gibi durumlar yer almaktadır ( Delil 4 ).

Baş ağrısına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler

Sizlere, daha önce hazırlamış olduğumuz "Baş ağrısına ne iyi gelir? Evde geçiren doğal ve bitkisel çözüm!" başlıklı araştırma yazımıza ulaşarak ta gerilim tipi durumlar ile beraber oluşan baş ağrısına ve evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri bulabilirsiniz.

Bu araştırma yazımızda; nane yağı, lavanta yağı, vitamin, soğuk kompres, kahve, yeşil çay, zencefil, magnezyum desteği ve masaj gibi doğal ve bitkisel çözümlerin uygulanışlarına ulaşabileceğiniz gibi başka hangi rahatsızlıklara da iyi geldiğini öğrenebileceksiniz.


Gerilim Tipi Baş Ağrısının Nedenleri İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Gerilim Tipi baş ağrısının Nedenleri, bu baş ağrısına neden olan tetikleyiciler, etmenler, yiyecekler ya da içecekler gibi unsurlar, baş ağrısına iyi gelen ve tedavi olarak uygulanabilecek doğal ve bitkisel çözümler için hazırladığımız dört kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Gerilim Tipi baş ağrısının Nedenleri hakkındaki on üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 4 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


  1. Gerilim tipi baş ağrılarının nedenleri, belirtileri, önlemleri ve iyi gelen tedavi yöntemleri hakkında detaylı bir bilgilendirme ( Healthline ).
  2. Baş ağrılarında oldukça yaygın olarak yaşanan gerilim tipi baş ağrısına neden olan durumlar ve tetikleyicileri hakkında yayınlanan bir makale ( MayoClinic ).
  3. Bir çok rahatsızlığa maruz kalma sonucu yaşanan gerilim tipi baş ağrılarının nedenlerinin detaylı bir şekilde anlatımı üzerine tetikleyicilerinde belirtildiği bir araştırma yazısı ( MedlinePlus ).
  4. Gerilim tipi baş ağrısına neden olan etmenler, tetikleyicilerin yanı sıra belirtileri, alınması gereken önlemleri ve tedavi yöntemlerinin yer aldığı ayrıntılı bir bilgilendirme ( HealthDirect ).