Geniz akıntısına evde çözüm olan doğal ve bitkisel yöntemler!

Kapak fotoğrafı için Brittany Colette'ye teşekkürler! :)

Geniz Akıntısı

Genellikle; soğuk havalarda yaygın olarak yaşanan geniz akıntısı, toplum içinde can sıkıcı bir durum haline gelebilen rahatsızlıklardan da biri olarak bilinmektedir.

Geniz aktınsı sırasında; öksürüğe, yutkunmada güçlüğe, mide bulantısına, ağız kokusuna ve boğaz ağrısına da görülebilen yaygın belirtiler arasındadır.

Geniz Akıntısının Nedenleri

Yaşanılan geniz akıntısının nedenleri ise; sinüs enfeksiyonuna be soğuk algınlığına sebep olan bakterileri solumaya, soğuk-sıcak durumlara maruz kalmaya, iklim değişikliklerine, doğum kontrol haplarına, parfüm ve benzeri kimyasallara, baharatlı yiyeceklerin tüketilmesine ve alerjik reaksiyonların yanı sıra gebelikte yaşan durumlara maruz kalınması başlıcaları diyebiliriz.

Bu tür nedenlerden sonra oluşan geniz akıntıları, beraberinde de belirtilerini getirebileceği üzere; rahatsızlığın tanımlanmasında oldukça önemli rol oynar.

Geniz Akıntısının Belirtileri

Özellikle; geceleri daha da kötüleşen öksürüğe, yutma güçlüğüne, boğazda düğümlenmeye ve tıkanmaya, mide bulantısına ya da ağız kokusuna maruz kalmak ta geniz akıntısının başlıca belirtileri olarak görülebilmektedir.

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Aşağıda; sizler için oluştduğumuz ve geniz akıntısına iyi gelen çözümleri bulabilirsiniz. Evde Çözüm ailesi olarak; sunmuş olduğumuz tüm tedavi yöntemlerini, yapılan araştırmalar ve çalışmalar neticesinde yayınladığımızı hatırlatmak isteriz.

Söz konusu geniz akıntınızın bu yöntemlere rağmen devam etmesi durumunda ilgili doktorlara danışmayı unutmamalısınız.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözüm!

Evde rahatlıkla ve kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Sizlere çözüm yollarından bahsederken, aynı zamanda mevcut yöntemin başka hangi durumlarda kullandığından da bahsetmeye çalıştık.

İşte sizlere, evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel çözümler.

Elma Sirkesi

Boyun ağrısına da iyi gelen elma sirkesi hakkında yapılan bir kaç araştırmada; anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri olduğu, geniz akıntısına iyi gelebilen etkili özellikler içerdiği ve geniz geçişindeki inflamasyonu da azaltmaya yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir ( Delil 1 ), ( Delil 2 ).

Elma sirkesi ile akıntıları engellemek için bir bardak suya, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırmanız ve bunu günlük olarak 2 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca; tatlandırılması ve etkisini artırması için de bal ekleyebilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, kulak ağrısına da iyi geldiği gibi, bir çok durumda tedavi olarak kullanılan ve doğal bir ilaç olan ve antienflamatuar özelliğinin yanı sıra, aynı zamanda bir antimikrobiyaldir. Soğuk algınlığına ve grip semptomplarına da iyi geldiği tespit edilen araştırmalar vardır ( Delil 3 ).

Bu nedenle; geniz akıntısına da iyi gelebilecek özelliklere sahip olmasıyla da üst solunum yolu enfeksiyonuyla da mücadele etmek için alternatif seçeneklerden biri olabilir ( Delil 4 ).

1 Çorba kaşığı zeytin yağı ile beraber 3-4 damla lavanta yağını karıştırmanız ve bu karışımı göğsünüze, sırtınıza ve boğazınıza sürmeniz yeterli olacaktır. Gün içerisinde 2 kere uygulayabileceğiniz bu yöntemin etkisini kısa süre içerisinde fark edeceksiniz.

Nane Yağı

Mentha piperitası olarak ta bilinen nane yağı, evde çözüm olabilecek başka bir tedavi şeklidir. Anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikler sergileyen doğal bir balgam söktürücü de olan nane yağı kullanımının geniz akıntılarına iyi geldiği yapılan başka araştırmalarda da gözlemlenmiştir ( Delil 5 ), ( Delil 5 ).

Yapmanız gereken; 1 bardak sıcak suya 5 ila 6 damla nane yağı ekleyerek karıştırmak ve bu karışımın buharını solumadan burnuza tutmak.

Günde 1 ila 2 defa yapabileceğiniz bu çözümü akıntınız geçene kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Bal

Boğaz enfeksiyonuna ve adet sancısına da iyi gelen balın aynı zamanda geniz akıntısına da iyi geldiği yapılan araştırmalarda belirtilmiştir.

Şaşırtıcı özellikleri nedeniyle yüzyıllardır, tedavi için doğal bir ilaç olarak ta kullanılan bal, aynı zamanda harika bir dekonjestandır ve öksürüğe, soğuk algınlığına da maruz kalınması durumunda yardımcı olabilecek antibakteriyellerle anti-inflamatuarlara sahiptir ( Delil 6 ), ( Delil 7 ).

Günde 2 ila 3 kere uygulamanız gereken bu doğal çözüm için; organik olan 1 yemek kaşığı balı, 1 bardak ılık suda karıştırıp gün içerisinde tüketmeniz yeterli olacaktır.

Zencefil

Diş eti şişmesine ve hatta diş ağrısına, iltihabına da iyi gelen zencefil, geniz akıntısı için çay şeklinde iyi gelen ve gingerol adı verilen etkili bir bileşen içermektedir.

Bal gibi, dekonjestan ve anti-enflamatuar olarak ta etkili bir evde çözüm yöntemidir. Yapılan araştırmalar zencefilin, antibakteriyel aktivitelerini ayrıca değerlendirmiş ve olumlu sonuçlar almıştır ( Delil 8 ), ( Delil 9 ).

Hergün kolay ve pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz bu bitkisel çözümü günde 3 kere biraz zenfecille 1 bardak suyu karıştırıp demleyerek uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken; demlenmiş olan zencefil çayını 5 ila 10 dakika boyunca oda sıcaklığında soğuduktan sonra tüketmek ve etkisini arttırmak için bal eklemek olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hemen hemen bir çok çözümde yer verdiğimiz Hindistan cevizi yağı, geniz akıntılarına da iyi gelen ve geniz damlası olarak ta kullanılan antienflamatuar özelliği ile faydaları ve üst solunum yoluna antimikrobiyal etkileri, yapılan çeşitli araştırmalarla gözlemlenmiş ve belirtilmiştir.

Cilt kuruluğuna, cilt lekelerine ve egzamaya da iyi geldiğini bildiğimiz Hindistan cevizi yağını kolaylıkla marketlerde ya da aktarlarda bulabilir ve hatta evinizde bir çok alanda kullanabileceğiniz bu yağı barındırmaya başlayabilirsiniz ( Delil 10 ), ( Delil 12 ), ( Delil 11 ).

Günde bir kere uygulamanız yeterli olan Hindistan cevizi yağını, 1 çay kaşığı olacak şekilde; her sabah aç karınla tüketerek akıntılarınıza iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal

Başka bir doğal dekonjesten olarak kabul edilen zerdeçal, ayak mantarına iyi gelen ve evde uygulanabilen doğal ve bitkisel çözümlerden biri olarak bilinir.

Aynı zamanda; içerdiği antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikler, öksürüğe, soğuk algınlığına da etkili bir çare olduğu gibi yapılan araştırmalar sonucunda geniz akıntısına da iyi geldiği belirtilmiştir ( Delil 12 ), ( Delil 13 ), ( Delil 14 ).

Günde, en azından 2 kere içebileceğiniz zerdeçal karışımı için ihtiyacınız olan 1 çay kaşığı zerdeçal ile 1 bardak sıcak süt olacaktır. Sıcak süt içerisinde karıştırmış olduğunuz zerdeçalı gönül rahatlığı ile içebilir ve böylelikle; geniz akıntılarından yavaş ve etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Tuzlu Su

Evde uygulanabilen ve basit doğal çözümlerden olan tuzlu su gargarası, en popüler tedavi yöntemlerinden biri olduğundan ve geniz akıntısının yanı sıra, kulak tıkanıklığına da iyi geldiğini daha önceki yazılarımızda belirttik.

Özellikle; sıcak su ve tuzun, antimikrobiyal özelliklerinin burun akıntısına da neden enfeksiyonuna karşı bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olabildiği, yapılan çeşitli araştırmalarda da gözlemlenmiştir ( Delil 15 ), ( Delil 16 ).

Yapmanız gereken; 1 bardak çok sıcak olmayan ılık bir suya, 1 çay kaşığı tuz ekleyip günde 3 ila 4 kere gargara şeklinde tekrarlamak olacaktır.

Rahatsızlığınız geçene kadar sonraki günler işlemi tekrar edebilirsiniz. Kısa bir süre sonra genizindeki akıntının giderildiğini ve rahatlamaya sahip olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay, enfeksiyona iyi gelen ve güçlü bir şekilde savaşabilen kateşinler içermektedir. Doğal antioksidanlar olarak ta bilinen bu kateşinler ayrıca siyah çayda da bulunmakta ve kilo vermek için pratik yönlemlerden de biri olmaktadır. Adet sancısına da iyi gelen yeşil çay, aynı zamanda antimikrobiyal özellikler içerdiği ve geniz akıntısına etkili bir çözüm sağladığı yapılan çalışmalar nezdinde belirtilmiştir.

İltihaba karşı etkili olarak tedavi şeklinde kullanılan anti-enflamatuar özelliklere de sahip olması yeşil çayı geniz akıntıları için etkili çözümlerden biri olarak karşıma çıkarıyor ( Delil 19 ), ( Delil 17 ).

Günde en az 3 kere içmeniz gereken bu bitkisel çayı yapmak için çeşitli hazır poşetler olsa da yeşil çay yaprakları kullanarak ta taze olarak demleyebilirsiniz. Demleme işleminden sonra; oda sıcaklığında soğutup tüketebilir ve etkisini arttırmak için bal ekleyebilirsiniz.

Limon Suyu

Limonlar, bilindiği üzere zengin C vitamini kaynaklarıdır. C Vitamini, vücudumuzda yer alan enfeksiyonlardan daha da hızlı bir şekilde kurtulmamıza ve ayrıca ayak çatlaklarına, ağız kokusuna, soğuk algınlığına, ağızda yer alan yarala, uçuklara, tırnak üstü derilere de iyi geldiği bilinmektedir.

Yapılan başka bir araştırmaya göre de; bakterisit özelliği ile de, geniz akıntılarına yardımcı olabileceği yönde önemli tespitler yapılmıştır ( Delil 18 ).

Günde 3 ya da 4 kere içebileceğiniz limon suyuna, isteğe bağlı olarak bal karıştırabilir ve belirli aralıklarla rahat bir şekilde tükebilirsiniz. Geniz akıntısına iyi gelen ve sağlıklı olan içecekler listemizde yerini alan limon suyunu da evde bulmanız kolay olacaktır.

Ananas Suyu

Ananas suyunun, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklerini sergilemekte olan ve bromelain adı verilen enzim, geniz içerisinde yer alan balgamlar için bir balgam söktürücü görevi gördüğü ve iyi geldiği yapılan çeşitli araştırmalar ve çalışmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 19 ), ( Delil 20 ).

Günde 1 bardak şeklinde içebileceğiniz ananas suyunu dilerseniz, doğal yollarla da yapabilirsiniz. Bunun için kesip hazırladığınız ananası, 1 barda su ile karıştırmanız yeterli olacaktır.

Bitkisel çözümlerin etkilerini daha da kuvvetlendirmek için organik olan yöntemleri denemenizin önemli olacağını hatıralatırız.

Portakal Suyu

Portakal suyu da anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile geniz akıntısına iyi gelen doğal bir antioksidandır.

Bununla beraber; öksürüğü de iyi gelmesinde etkili olan zengin C vitamini içeriği de yapılan başka araştırmalarda gözlemlenmiştir ( Delil 21 ), ( Delil 22 ).

Günde en az 2 a da 3 bardak olacak şekilde tükebileceğiniz portakal suyunu da marketlerden almak yerine, evinizde portakalların suyu sıkarak tüketmeniz, etkisini güçlendirecektir.

Sarımsak

Son olarak; allisin adı verilen ve antimikrobiyal özellikler sergileyen bileşene sahip olan sarımsağın da geniz akıntısına iyi gelen ayrı özellikleri de bulunduğunu belirtmek isteriz.

Aynı zamanda; öksürüğe ve soğuk algınlığının da giderilmesi için doğal bir ilaç olarak ta bulunan sarımsak, türk mutfağında yaygın bir şekilde kullanıldığı için evde doğal ve bitkisel çözümler olarak listemizde yer alıyor ( Delil 23 ), ( Delil 24 ).

Bu yöntem için; 3 ya da 4 diş sarımsağı ezmeniz ve suyunu süzmeniz yeterli olacaktır. Ardından da etkisini arttırmak için biraz bal ekleyebilirsiniz. Bu macunu da günde en az 3 kere tüketmeniz sonucunda etkisini göstermeye başlayacaktır.

Geniz Akıntısına Çözüm için Önlemler

Geniz akıntısını önlemenin ilk adımlardından bir tanesi; akıntının nüksetmemesi için evinizdeki nem oranını sağlıklı bir şekilde ayarlamak olacaktır. Bunun dışında önlem alabileceğinzi diğer koşullar da şu şekildedir;

Süt, peynir ve dondurma gibi süt ve süt ürünlerinin tüketiminden uzak durmaya özen gösterilmesi ve bu gıdalardan ziyade; meyve, sebze, tahıl ve az yağlı etlerden oluşan diyete öncelik tanımasıdır.

Ayrıca; su tüketimini arttırmanız, kafeinli içeceklerden uzak durmanız ve hatta sigarayı azaltmanız da geniz akıntınızı önleyebilecek etmenler arasında olacacaktır.


Geniz Akıntısı İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Geniz akıntısı, burun akıntısı hissi, mukus ya da akıntıya dayalı balgam için hazırladığımız yirmi beş kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Geniz akıntısı hakkındaki altmış paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 25 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Sirkenin tıbbi Kullanımları ve antiglisemik etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Elma Sirkesi ve Mucize Sağlık Sistemi ( Kitap : Paul Chappuis Bragg , Patricia Bragg, ND, Ph.D. , Paul C Bragg, ND, DOKTORA )
 3. Kekik ve lavanta esansiyel yağlarının antibakteriyel aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp kütüphanesi ).
 4. Lavanta esansiyel yağının antioksidan, analjezik ve anti-inflamatuar etkileri ( ABD Ulusal Tıp kütüphanesi ).
 5. Çin'de yetiştirilen nane yapraklarından oluşturulan esansiyel yağın, kimyasal bileşimi ve anti-inflamatuar, sitotoksik ile antioksidan aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. 10 Esans yağının antibakteriyel ve antifungal aktivitesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Balın analjezik ve anti-enflamatuar etkilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Çocuklarda öksürük tedavisi için balın etkili yönleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Zencefilin, sağlıkta ve fziksel aktivitelerde anti-oksidatif ve anti-inflamatuar etkilerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Zencefil rizomundan izole edilen gingerol'ün antibakteriyel aktivitesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 11. Doğal olarak oluşan yağların ve antioksidan bileşenlerin, üst solunum sisteminin epitel hücrelerinde belirgin bir anti-enflamatuar aktivite sergilenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Bakire Hindistan cevizi yağının antienflamatuar, analjezik ve antipiretik aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Nijerya'daki Candida Hindistan cevizi türlerine ait yağın, antimikrobiyal özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Escherichia coli'ye karşı zerdeçalın antibakteriyel etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Zerdeçalın kolajen kaynaklı artrit üzerindeki antienflamatuar etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı. ( Kitap : Bölüm 13 Zerdeçal, Altın Baharat / Sahdeo Prasad ve Bharat B. Aggarwal ).
 17. Soğuk algınlığına ve gribe iyi gelen geleneksel ve alternatif tıbbi tavsiyeler ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 18. Doğal muhafazaların korunmasında kullanılan tuzun antimikrobiyal özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 19. Yeşil çay ve siyah çayın antiinflamatuar etkilerinin değerlendirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 20. Yeşil çay kateşinlerin antimikrobiyal özellikleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 21. Limon suyu ve limon türevlerinin bakterisidal aktiviteleri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 22. Ananas suyunun immünomodülasyon ve fiziksel sağlığı üzerine yapılan bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 23. Ananas suyunun anti-bakteriyel özelliklerinin patojenler üzerinde değerlendirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 24. Diş ağrısına da neden olan diş çürümesi sırasındaki bakterilere karşı portakal suyunun antimikrobilyal etkileri (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 25. İnsanlarda portakal suyu tüketimi sonrası; C vitamini ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Geniz Akıntısı İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve Geniz akıntısı, burun akıntısı hissi, mukus ya da akıntıya dayalı balgam yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan dört kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları yedi paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 4 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Geniz akıntısı ne kadar sürer?

Geniz akıntıları genellikle; grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarla ilişkilendirilebileceğinden diğer koşullara göre süresi değişiklik gösterebilir.

Yapılan müdahaleler ve çeşitli önlemler alındığı koşulda ortalama olarak 1 hafta kadar sürebilmektedir.

Hamilelikte ( Gebelikte ) geniz akıntısına ne iyi gelir?

Zencefil, gebelikte bu tür durumlara etkili gelebilen doğal ilaçlardan biridir. Zencefil tüketimini, yukarıda belirttiğimiz çeşitli meyve suları ile arttırmanız durumunda etkisini de güçlendirebilirsiniz.

Alternatif olarak; herhangi bir yan etkisi olmayan ve eczanelerde reçetesiz olarak ta satılabilen spreyleri deneyebilirsiniz.

Evde Çözüm Notu

Yukarıda bahsettiğimiz araştırma yazımızda da belirttiğimiz gibi, yapmış olduğumuz tüm çalışmaların bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatır, geniz akıntınızın devam etmesi durumunda ilgili hekimlere başvurmanızı öneririz.

Evde Çözüm ailesi olarak; bizlere göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Çünkü; sizlerin güzel geri dönüşleri sayesinde araştırma yazılarımızı olabildiği kadar detaylı tutmaya özen gösteriyor ve göstermeye de devam ediyoruz.

Tekrardan geçmiş olsun!