Gaz sıkışmasına ne iyi gelir? Evde iyi gelen bitkisel ve doğal çözüm!

Kapak fotoğrafı için Rawpixel'e teşekkürler! :)

Gaz Sıkışması Nedir?

Abdominal şişmeler, midenin içinde yer alan dokuların şişmesi sonucu; genişlemesi ve bununla beraber gaz sıkışmasına neden olan bir durumdur.

Bu sıkışmalar, genelde hafif ya da aşırı ağrılara neden olup herhangi bir bölgede yer alabilirken, çoğu durumlarda kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Gaz Sıkışmasının Belirtileri

Başlıca belirtileri arasında; midede aşırı sıkılaşmaya, mide kasılmasına, mide ağrısına, geğirmeye, bel ağrısına, yüksek ateşe, mide bulantısına ya da yorgunluğa maruz kalmak gelebilir. Gaz sıkışmalarına neden olabilecek bir çok rahatsızlık ta vardır. Ayrıca; karın şişkinliğine benzer bir duyguya neden olabilir ( Delil 1 ).

Bu belirtilerle beraber yaşanan gaz sıkışması aynı zamanda normal bir durumdur. Özellikle; yenilen yemek sonrası sindirim sistemi ve tüketilen hava ile şişiklik hissi yaşanabilir. Ortalama bir insan günde 20 kere ufak gaz sıkışmalarına maruz kalmaktadır ( Delil ).

Bu tür durumların dışında oluşan belirtiler, sindirim sistemi sonucu yaşanan farklı rahatsızlıklardan da anlaşılabilmektedir.

Gaz Sıkışmasının Nedenleri

Kabızlığa, uzun süre yemek yememeye, aşırı hava yutmaya, sigara içmeye, multivitamin ya da demir takviyeleri sonucu oluşumlara, bağırsak iltihabına, gastrite ve ayrıca laktoz intoleransına maruz kalmak başlıca nedenleridir ( Delil 2 ).

Ayrıca; karnabahar, brokoli ya da fasulye gibi yiyeceklerin ve soda gibi gazlı içeceklerin tüketilmesi de gaz sıkışmalarına neden olabilecek diğer etmenlerdir.

Gaz Sıkışmasının Teşhisi

Teşhis için doktorunuz; fiziksel muayene sırasında, herhangi bir hassasiyetinizin olup olmadığını ve anormal durumları kontrol etmek için karnınızı inceleyebilir.

Bununla birlikte; sindirim sisteminizin etkin olup olmadığını ve sağlıklı çalışıp çalışmadığını da kontrol etmek için bir stetoskop vasıtasıyla dinleyebilir.

Teşhis sırasında da; diyet alışkanlıklarınıza, kilo kaybınıza, dışkıda kan oluşup oluşmadığına ve ishale de maruz kalınmışsa, doktorunuza bildirilmesi uygun olabilir ve doktorunuzun yönlendirilmesi doğrultusunda çeşitli testler yapılabilir.

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Sizlere, hazırlamış olduğumuz bu araştırmada; gaz sıkışmasına iyi gelen, doğal ve bitkisel çözümler hakkında yapılmış çalışmaları ve uygulayabileceğiniz yöntemleri sunuyoruz.

Uygulamaları açıklarken, diğer rahatsızlıklara olan faydalarından da bahsetmeye özen göstermeye de dikkat ederken daha bilinçli bir toplum hedefliyoruz.

Evde Doğal ve Bitkisel Çözümler!

Yaşanan bu sıkışmalarla ilgili, evde uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz. Pratik ve etkili olan bu çözümleri kullanım esnasında rahatsızlığınızın derecesine göre hareket etmeniz önemli olacaktır.

Kimyon Tohumu Çayı

Çok bilinmeyen ama yapılan midede şişkinliğine ve aşırı gaza iyi gelen antispazmodik ve karminatif özellikler sergileyelen ( carvol ve carvene gibi yararlı bileşikleri de olan ) kimyon tohumu çayı da gaz şıkışmalarına iyi gelir. Bununla birlikte, kimyonda bulunan farmakolojik aktivitelerin, geleneksel ilaç olarak tercih edilen kullanımlarını ezici bir şekilde gözlemlendiğini belirten araştırmalar ve çalışmalar vardır ( Delil 3 ), ( Delil 4 ).

Günde 3 kere tükebileceğiniz kimyon tohumu çayı için yaklaşık bir bardak suya 1 çay kaşığı kimyon ekleyerek demlemeniz yeterli olacaktır. Ardından; süzmüş olduğunuz çayı, oda sıcaklığında bekletebilir ve dilerseniz bal ekleyebilirsiniz.

Rezene Çayı

Sindirim sistemine yararlı olan çaylarda oldukça etkili başka bir bitkisel çözüm olan rezene ( Foeniculum olarak ta bilinir ), gaz sıkışmasına da iyi gelir. Özellikle; mide gazı ve abdominal şişkinliğe maruz kalma sonucu yaşananlara etkili olabilecek antispazmodik özellikleri gösteren estragole, fenchone ve anethole olarak bilinen bileşikler içerdiği yapılan bir çalışmada gözlemlenmiştir ( Delil 5 ).

Hazırlamış olduğunuz rezene çayını, gün içerisinde 2 ya da 3 kere tükebileceğiniz gibi bal da ekleyerek güçlendirebilirsiniz. Rezene çayından ziyade, alternatif olarak rezene tohuma da gün içerisinde tüketilebilir.

Anason Çayı

Rezene ve anason sık sık karıştırılsa da, ikisi de görünüş ve diğer özellikleri bakımından birbirinden farklı baharat türü bitkidirlerdir. Anasonun antispazmodik özellikleri, sindirim sisteminizin rahatlamasına yardımcı olurken, uçucu etkileri ile gaz sıkışmasına neden olabilen dispepsi gibi sindirim problemlerine iyi gelir ( Delil 6 ), ( Delil 7 ).

Anasonun tohumlarından elde edebileceğiniz bu etkili yöntemi, anasonu 5-10 dakika demledikten sonra oda sıcaklığında bekleterek, gün içerisinde 2 ya da 3 kere tükebilirsiniz. Tadını ve etkisini arttırmak için de bal ekleyebilirsiniz.

Nane Çayı

Midede yaşanılan şişklinlere, çene ağrısına ya da bademcik şişmesine, de iyi geldiği gibi sindirim sistemine oldukça faydalı olan nane çayı gaz sıkışmasına iyi gelir. Antispazmodik ve doğal bir gevşetici olarak ta bilinen bu bitkisel çözümün, yaşadığınız spazmları rahatlatabileceği üzerinde yapılan çalışmalar vardır ( Delil 8 ).

Günde 2 ya da 3 kere tükebileceğiniz bu yöntem için demlediğiniz nane çayını, oda sıcaklığında soğuttuktan sonra tüketebilir, etkisini arttırmak ve tadını güzelleştirmek için de bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı da, boğaz ağrısına, mide ağrısına ve şişklinliklerine sebep olan gaz sıkışmasına iyi gelir. Amerika Birleşik Devleti Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir çalışmada; içerdiği anti-inflamatuar ve antiflojistik özelliklerle soğuk algınlığına, kansere, egzamaya, gastrointestinal enfeksiyonuna, hemoroide, anksiyeteye, uyku problemlerine de iyi geldiği gibi sindirim sistemi gevşetici olarak ta değerlendirilmiştir ve gaz sıkışmasına, hazımsızlığa, ishale, iştahsızlığa ve miden bulantısı ile beraberinde kusmaya maruz kalanların tedavisinde kullanılmakta olduğu belirtilmiştir ( Delil 9 ).

Oldukça faydalı olabilen papatya çayını demletikten sonra oda sıcaklığında bir süre bekleterek, gün içerisinde 2 ila 3 kere tükebilir ve nane çayında da olduğu gibi bal ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Bitkisel çözümlerde ve özellikle kış aylarında oldukça kullanılan zencefil, gaz sıkışmasına, mide krampına, geniz akıntısına, diş ağrısına ve hazımsızlığa etkili olan karminatif özelliklere sahip olduğundan iyi gelir diyebileceğimiz bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar nezdinde; belirtileri olan mide ağrısına, kasılmasına ve geğirmeye de iyi geldiği belirtilmiştir ( Delil 10 ), ( Delil 11 ).

Gün içerisinde 3 kere içebileceğiniz zencefil çayına diğer yöntemlerlerdeki gibi bal ekleyerek te tadındaki acı hissiyatı giderebilir ve etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Yeşil Çay

Sunmuş olduğumuz diğer çaylar gibi yeşil çay da, antioksidan açısından zengin ve aynı zamanda doğal bir diüretik olduğundan dolayı şişmelere iyi gelir ( Delil 12 ). Bu tür özellikleri; idrar çıkışını arttırmaya yönelik olabileceğinden de vücudunuzdaki tuzu temizler ve mide şişkinliğinden arınmanızı kolaylaştırır ( Delil 13 ). Ayrıca; yapılan başka bir araştırmada da; yeşil çayın sindirim problemlerinden kaynaklı gaz şişikliğine iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 14 ).

Diğer yöntemler gibi bal takviyesi de yapabileceğiniz bu çözümü günde en az 3 kere tüketerek ve yeşil çayın iyice demlendiğinden emin olarak uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Boyun ağrısına, burun aktısına ya da kulak ağrısına da iyi gelebilen elma sirkesi, mide sindirimleri ve enzimler için etkili olduğundan gaz sıkışmasına da iyi gelir. Yapılan araştırmalarda ayrıca elma sirkesinin gaz sıkışması sonucu yaşanan diğer belirtileri de hafiflettiği yöndedir ( Delil 15 ), ( Delil 16 ).

Günde bir kere tüketmenizin yeterli olduğu bu çözüm için 1 çorba kaşığı elma sirkesi ile bir bardak ılık suyu karıştırmanız ve aromasını zenginleştirmek için de biraz bal eklemeniz yeterli olacaktır.

Limon Suyu

Doğal bir müshil ve diüretik te olan limon, burun akıntısına ve hatta ayak kokusuna da iyi geldiği gibi vücudunuzun tuz miktarını azaltıcı özelliklerine de sahip olması mide şişkinliğine sebep olan gaz sıkışmlarına da iyi gelen içeceklerden biridir ( Delil 17 ). Diğer yöntemlerden farklı olarak, limon suyunu sabah tüketmeniz daha yararlı olacaktır.

Ayrıca; soğuk olarak tüketmekten ziyade, ılık olarak tüketmeniz gereken 1 tatlı kaşığı limonu, bir bardak suyla karıştırıp lezzetini arttırmak için de bal ekleyebilirsiniz.

Aloe Vera Suyu

Gündelik hayatta, jelini cilt lekelerine ve diş eti şişmesine de iyi geldiği gibi bir çok rahatsızlıkta kullabildiğimiz aloe vera da midedeki tahrişe ve ağrıya iyi gelen anti-inflamatuar etkileri olduğundan sıkışmalara da iyi gelir ( Delil 18 ). Ayrıca; yapılan başka çalışmalarda da belirtiği üzere; laksatif etkiler de gösterdiğinden dolayı mide şişkliği ile ilgili kabızlığa da iyi geldiği gözlemlenmiştir ( Delil 19 ).

Günde bir ya da iki kere tükebileceğiniz aloe vera suyunu yarım bardak şeklinde içebilir ve etkilerini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Portakal Suyu

Ağız kokusuna da iyi gelen özelliği ile doğal bir lif ve asit kaynağı da olan portakal suyunun da asidik yapısı, midenizin pH değerlerini düzenleyerek sindirime yardımcı olduğu gösteren araştırmalar da olduğu gibi gaz şişmesine de iyi gelebileceğinden tercih edilen başka bir içecek türüdür ( Delil 20 ), ( Delil 21 ).

Aç karnına, yani yemek öncesi tüketmenizin uygun olduğu portakal suyuna eş değer su katarak gün içerisinde bir kere olmakla beraber tüketebilirsiniz.

Ananas Suyu

Ananas suyunda bulunan Bromelain adı verilen enzimler, antienflamatuar özellikleri ile beraber midenizdeki şişkinliğe de iyi gelir ve gaz sıkıntılarınızın giderilmesinde oldukça etkili olabilir ( Delil 22 ), ( Delil 23 ).

Aç karnına içmemeniz gereken ananas suyunu da, bir bardak suyla karıştırıp günde bir kere olacak şekilde tükebilirsiniz.

Muz

Lif bakımından zengin olan ve ayak çatlaklarına da iyi gelebilen muz, yüksek seviyede potasyum içerdiğinden dolayı vücudunuzdaki sodyum seviyesini düzenleyerek, tuzla etkili olan gaz şişmelerine de iyi gelen başka bir çözümdür. Yayınlanan bir makalede; muzlarda bulunan fruktooligosakkaritlerin (FOS) sindirim açısından önemi olduğu da ayrıca belirtilmiştir ( Delil 24 ).

Günde bir ya da 1 muz yiyerek gaz problemine etkili bir takviyede bulunabilir ya da hazırladığınız meyve karışımlarına ekleyebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt yemenin, adet sancısına iyi geldiği gibi vücutta yer alan yararlı bakterilerin sayısını arttığı çeşitli araştırmalarda da belirtilmektedir ( Delil 25 ). Bu durum, aynı zamanda; sindirimi hızlandırdığı için gaz şişmesi sonucu olan karın şişklinliğine de iyi gelen bir besin olduğu yapılan başka çalışmalarda belirtilmiştir ( Delil 26 ), ( Delil 27 ).

Bir bardağa denk gelecek şekilde yoğurdu, gün içerisinde bir kere tüketerek midenizdeki rahatsızlıkların giderilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Ayak mantarına ve cilt kuruluğuna da de iyi geldiği gibi bir çok tedavide de kullanılabilen Hindistan cevizi yağının anti-inflamatuar özellikleri bağırsaklarınızın hızlı çalışmasına etki edebileceği üzere gaz sıkışmasına da iyi gelebilen yöntemlerden biridir ( Delil 28 ).

Yapacağınız salatalarda kullanabileceğiniz gibi günde bir kere bir çorba kaşığı olarak ta tükebileceğiniz bu faydalı yağı evde bulundurarak bir çok rahatsızlıkta da uygulayabilirsiniz.

Masaj

Son olarak; karında yaşanan şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilecek karın masajlarının da etkisinden bahsetmek isteriz.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre; 80 kişi üzerinde denenen karın masajlarının, depresyona, anksiyeteye ve abdominal şişkinlik gösteren mide problemlerine faydalı olduğu gözlemlendi ( Delil ).

Gaz Sıkışmasına İyi Gelen İlaçlar

Aşağıda; MayoClinic'te yer alan ve gaz sıkışması için reçetesiz olan ilaçların tanımları bulunmaktadır. Söz konusu durumda, yine de doktorunuzun incelemesi sonrası aşağıda kullanılabilen ilaçları ve yöntemleri uygulamanızın daha doğru olacağını hatırlatırız ( Delil ).

Alfa-galaktosidaz: ( BeanAssist, Beano vb. ), genelde fasulye ve benzeri sebzelerin oluşturduğu karbonhidratları, kolay bir şekilde parçalamaya yardımcı olan bir ilaç, aç karnına etkilidir.

Laktoz takviyeleri: ( Digest Dairy, Laktaid vb. ) özellikle; süt ve süt ürünleri tüketimi sonucu laktoz problemleriniz varsa laktoz takviyeleri ile sindirmenize yardımcı olunabilmektedir. Hamilelik döneminde de bu gibi durumlar yaşanıyorsa doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Simethicone: ( Mylanta Gas Minis, Gas-X vb. ) gaz sıkışması sonucu oluşan kabarcıkların kolay şekilde elimine edilmesine yardımcı olan ve sindirim sistemini rahatlatan durumlarda kullanılır ancak klinik etkinliği açısından yeterli derecede araştırma yoktur.

Ayrıca; CharoCaps, Actidose-Aqua ve benzeri reçetsiz ilaçlar semptomları azaltabilir. Ancak araştırmalar bu ilaçlar hakkında da net bir fikir edinememiştir.

Gaz Sıkışması için Diyet

Gaz sıkışmasını önlemek için çeşitli tedbirler alınabilir ve bu tedbirler sonucu sıkışmayla beraber yaşadığınız belirtileri de rahatlabilirsiniz;

Küçük lokma ile yemek yemek: yemek sırasında yutulan büyük lokmalar, genelde gaz oluşumun etkisini arttırdığı için ufak lokmalarla ve yavaş şekilde tüketmeyi yeme alışkanlığınıza eklemek etkili bir önlem olabilir.

Sakız, pipet ya da şekelerme: gündelik yaşantınızda sakız çiğniyor, şeker tüketiyor ya da içecekleri pipetle içmeyi tercih ediyorsanız da gaz oluşuma zemin hazırlıyor olabilirsiniz. Bu tür durumlarda farklı alışkanlıklar edinmek etkili olacaktır.

Sigara içmek: gaz sıkışmalarında, belki de en yaygın nedenlerden biri olan sigara içimi çekilen havanın, sindirim sorunu yaşanan midelerde gaza neden olmasına ve bununla beraber sıkışmalara da zemin hazırlamasına maal vereceğinden dikkat edilmesi gerekir.

Egzersiz yapmak: yapacağınız kısa süreli yürüyüşler, sindirim sisteminizle beraber gaz sıkışmaları engellemekle kalmaz aynı zamanda kabızlık riskini de önler.

Tedavi / Muayane

Tedavi süreci ile ilgili gaz sıkışması başka rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa, diğer rahatsızlıklar yapılan muayene sonrasında doktor tarafından tespit edilebilir ve öncelik olarak şıkışmalara neden olanlar üzerinde tedavi uygulanır.

Diğer tedavi yöntemlerinde ise; reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar uygulanır ve diyet programı sunulur. Kişiden kişiye farklılık gösterecek olan tedavi sürecinde hastanın gündelik beslenme alışkanlıkları ile birlikte durumu incelenir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Gaz sıkışmalarına bağlı şişkinliklerin devam etmesi ve aşağıda belirtilen durumların olması yaşanması söz konusu olduğunda doktora danışılması gerekmektedir.

Bu durumlar; gaz sıkışmaları ile beraber şiddetli ve uzayan ağrılar, dışkıda kan, yüksek ateş, ishal, kötüleşen mide ekşimesi, kusma ve açıklanamayan kilo kayıpları olabilir.


Gaz Sıkışması İçin Deliller & Kaynaklar

Sizlere Gaz sıkışması, mide ağrısı ya da mide şişmesi için hazırladığımız yirmi sekiz kaynağın başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca; Gaz sıkışması hakkındaki yetmiş üç paragrafıyla da ideal bilgi almanızı sağlayan ve Evde Çözüm'ü tercih etmenizin başka bir nedeni de olan bu 28 delil; içeriğin kalitesini kesin, sizlerin beğenisini de yüksek tutmayı amaç etmektedir. :)


 1. Şişkinlik sonucu yaşanan rahatsızlık ve bağırsak sendromu hakkında uzman yorumları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 2. Laktoz intoleransı hakkında bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 3. Kimyon hakkında inceleme : Kimyon, yeni ortaya çıkarılan biyoencerer özelliği sayesinde mevcut ilaçların biyoyararlanımını ve biyo-etkililiğini arttırdığı ile ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulan iyi bir konuma sahiptir ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 4. Kimyonun bağırsak düz kas hücreleri üzerindeki gevşetici etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 5. Rezene olarak adlandırılan Foeniculum vulgare ile ilgili toksikolojinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 6. Anasonun farmakolojik özellikleri ile kimyasal bileşenlerinin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 7. Fonksiyonel dispepsinin tedavisinde anason kullanımı hakında klinik bir çalışma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 8. Nane çayının biyoaktivite ve potansiyel faydalarının gözden geçirilmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 9. Parlak bir geleceği olan geçmişi olan papatya çayının bitkisel ilaç olarak kullanılması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 10. Şaşırtıcı ve güçlü olan zencefil ( Kitap : Bitkisel Tıp: Biyomoleküler ve Klinik Yönleri. 2. Baskı / Ann M. Bode ve Zigang Dong . ).
 11. Zencefilin gastrit ve fonksiyonel dispepsi belirtileri üzerinde etkisi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 12. Yeşil çayın faydaları üzerine bir literatür taraması ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 13. Yeşil çay ekstratının hidroklorotiazid ile ootansiyel etkileşimi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 14. Yeşil çayın, gastrointestinal sistem üzerindeki farmakolojik etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 15. Sirkenin tıbbi kullanımları ve antiglisemik etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 16. Bu güçlü antioksidan, antimikrobiyal, anti-glisemik ve pek çok yararlı özelliği olan biyoaktif bileşenler açısından zengin olan elma sirkesinin diyabete, kalp sağlığına, sinüs tıkanıklığına, siğillere yardımcı olmasını ve hatta kilo vermek için de kullanılmasını sağlar kadar her şeye yardımcı olmasını sağlar ( Kitap : Elma sirkesi ile temizlenmek / Claire Georgiou ).
 17. Gaz sıkışımasına neden olan mide şişmesi, limon suyu ile nasıl azaltılır? ( LiveStrong ).
 18. İnflamatuar bağırsak rahatsızlığı olan hastalarda bitkisel tedavi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 19. Aloe vera hakkında sağlık, güzellik ve cilt bakımı ile ilgili kısa bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 20. Portakal suyunun daha iyi beslenme kalitesine, iyileştirilmiş besin yeterliliğine ve obeziteye neden olan risklerin azalması üzerine bir araştırma ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 21. Gıdalar için besinler lif kaynağı olan portakal suyunun incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 22. Bromelainin özellikleri ve terapötik uygulamaları hakkında bir gözden geçirme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 23. Ananas suyunun, kolit ile enflamasyonu ve kolonik neoplaziyi azalmasına dair bir inceleme ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 24. Muz yemenin faydaları ve beslenme proili ( WH Foods ).
 25. Gastroenterolog için probiyotiklerin incelenmesi ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 26. Gastrointestinal bozukluklarda probiyotik kullanımı ile ilgili tavsiyeler ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 27. Bağırsak hastalığı olanlarda anti-inflamatuar probiyotik yoğurt etkileri ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).
 28. Hindistan cevizi yağının antienflamatuar, analjezik ve antipiretik faydaları ( ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ).


Gaz Sıkışması İçin Yöntemleri Kullananlar ve Yorumları

Bizlere ulaşan ve Gaz sıkışması, mide ağrısı ya da mide şişmesi yaşayan veya tedavi yöntemlerini kullanan yedi kişinin, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ile ilgili sormuş olduğu soruları ve yorumları on üç paragrafla tek tek incelemeye özen gösterdik ve Evde Çözüm'de herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmadan, bu 7 soruyu yanıtlamaya çalıştık. :)


Karında gaz sıkışmasına ne iyi gelmez?

Fasülye, soğan, karnabahar, enginar, kuşkonmaz, brokoli, lahana, armut, elma, şeftali, kuru erik ve tam buğdaylı gıdalarda bulunan yüksek lifler gaz sıkışmasına neden olabileceğinden bir süre uzak durmanızda fayda olacaktır.

Bununla beraber; süt ve süt ürünlerini azalatmak ta belirtilerinizin giderilmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca; kızarmış, yağlı yiyecekler ve gazlı içecekler de iyi gelmeyeceğinden dolayı, aşırı gaz sıkışmalarında uzak durulması gereken gıdalar arasındadırlar.

Midede gaz sıkışması belirtileri nelerdir?

Araştırma yazımızda da belirtilerden bahsettiğimiz üzere; geğirme, ufak ağrılar, kramplar ya da sıkışma hisleri, karında dolgunluk ya da basınçla ilişki şişkinlik ve büyümesi gaz sıkışmasının başlıca belirtileridir.

Yetişkinlerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Yukarıda bahsettiğimiz ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümleri gaz sıkışması ile beraber yaşadığınız gaz sancısına da maruz kalmanız durumunda uygulayabilir ve belirtilerinizin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Sancılarınızın devam etmesi ve şiddetli olması durumumunda da doğru teşhis ve muayane sonrası kesin çözüm için doktorunza danışmayı da unutmamalısınız.

Gaz sıkışması sırt ağrısı yapar mı?

Vücudunuzun duruşu kaynaklı yemek sonrası sindirme sürecinde baskı gören karında gaz sıkışmalarının olacağı gibi bu durumlar sırt ağrısına da neden olabilir.

Sanılanın aksine gaz sıkışıması sonucu değil, yanlış duruşlar sonrası oluşan sırt ağrıları ile beraber gaz sıkışmaları yaşabilmektedir.

Bu gibi durumlar için düzenli egzersizler ve tüketilen gıdaların uygun bir şekilde sindirilebilmesi için mideye baskı yapmayacak şekilde durulması sağlıklı olacaktır.

Gaz sıkışmasının yan etkileri nelerdir?

Gaz sıkışması sırasında; bazı şiddetli ve ciddi denilebilecek yan etkiler gözlemlenebilir. Bunlardan bazıları; göğüste sert ağrıya ya da baskıya, yüksek ateşe, aşırı yogunluğa, baş dönmesine, koyu kan kusmaya, şiddetli ve dayanılmaz karın ağrısına, ani ağrılara ya da sararmaya maruz kalmaktır.

Bu tür yan etkiler görüldüğünde ve diğer rahatsızlıklarını devam ettiğinde doktora danışmanızın önemli olduğunu unutmayın.

Evde Çözüm Notu

Evde Çözüm olarak; sizlere, gaz sıkışması ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu araştırma yazısını beğenmenizi umar, söz konusu durumda da herhangi bir soru ya da görüş paylaşmak için bizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Sağlıklı günler! :)